hindistan

Hindistan Ticari Vize

HİNDİSTAN TİCARİ VİZESİ HAKKINDA

HİNDİSTAN TİCARİ VİZESİ İLE İLGİLİ GEREKLİ EVRAK VE BELGELER

PASAPORT

Hindistan Ankara Büyükelçiliği veya Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu, Hindistan vize danışmanlıksunda sunacağınız pasaportun on yıldan daha eski olmaması durumunda işleme alacaktır. Bununla birlikte planlamış olduğunuz Hindistan seyahatinizin bitiş tarihinden itibaren pasaport süreniz 6 aydan kısa geçerlilik süresi taşıyorsa işleme almayacaktır. Pasaportunuzun aşırı yıpranmamış olması ve deforme olmaması durumunda işleme alacaklardır. Danışmanlıknuzu yaparken beyan edeceğiniz pasaportunuzda en az 2 boş sayfa olmaz ise yine işleme almayacaklardır. Pasaportunuz bu şartlara uygun olması Hindistan dış temsilcilikleri yani Hindistan Ankara Büyükelçiliği ve Hindistan İstanbul Başkonsolosluğunca zorunlu kılınmaktadır. Ayrıca pasaportun ön iki sayfasının, pasaportta eğer başka bir ülkenin vizesi varsa vizenin bulunduğu sayfaların ve pasaportta bulunan bütün imzaların renkli fotokopisi evrak dosyanızda bulunmalıdır.

İçerik Başlıkları

VESİKALIK FOTOĞRAF ÖLÇÜSÜ

Hindistan Türkiye Dış Temsilciliklerine yapılacak olan Hindistan Vize danışmanlık için, oluşturduğunuz evrakları içeren dosyada eklenmesi gereken vesikalık fotoğrafın biometrik özelliklerde olması gerekir. Fotoğrafın 5×5 cm ölçülerinde olması ve en az altı aylık ya da daha yeni ve güncel olması gerekmektedir. Biometrik fotoğrafınızın arka fonu beyaz olması şartına uyulması gerekmektedir. Hindistan vize danışmanlıksunda bulunacak kişinin yeni çektirdiği veya 6 aydan eski olmayan mevcut fotoğrafında şapka, gözlük, başörtüsü ve benzeri aksesuarlarla yüzünün kapalı olmaması gerekmektedir. Dini sebeplerle istisnalar yapılabilmektedir. Bu durumda da göz ve çevresinin açık olması şartını istemektedirler.

HİNDİSTAN TİCARİ VİZESİ ONLİNE BAŞVURUSU

Hindistan Türkiye Dış Temsilcilikleri, Hindistan Ticari Vizesini online olarak başlatmaktadır. Hindistan konsolosluğunun resmî web sayfasında danışmanlık formu eksiksiz ve İngilizce olarak doldurulması gerekmektedir. Bahsetmiş olduğumuz ölçüler ve özelliklere sahip olan biometrik fotoğrafınızı taratılıp sisteme yüklenmesi ile birlikte online danışmanlık sürecini bitirmiş olup parmak izi vermek için randevu tarihi alınan sayfaya yönlendiriliyor. Danışmanlık formundaki kişisel verilerin girişinde çok özenli ve dikkatli olmak ve eksiksiz doğru bilgilerin girilmesi ciddi bir önem taşımaktadır. Şirketimiz uzman kadrosuyla bu konuda kusursuz hizmet sunmayı garanti etmektedir.

FİNANSAL DURUMU BEYAN EDEN EVRAKLAR

Hindistan’a gerçekleştirmeyi düşündüğünüz seyahatinizde, Hindistan Ankara Büyükelçiliği veya Hindistan İstanbul Başkonsolosluğuna, Hindistan’da yapacağınızı öngördüğünüz harcamaları karşılayabileceğinizi gösterecek şekilde (en az 3500 TL bakiyeli) güncel tarihli, çalıştığınız finansal kurumdan temin edebileceğiniz hesap dökümü veya yine çalıştığınız finansal kurumda size ait olan hesap cüzdanını beyan etmeniz gerekmektedir. Bu belge çalıştığınız finans kurumunun yetkilisi tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış olması gerekmektedir. Çalıştığınız finans kuruluşunun imza sirküleri, hesap özetine ekli olmalıdır.

HİNDİSTAN TİCARİ VİZESİ İÇİN DAVETİYE

Hindistan Türkiye Dış temsilcilikleri, Hindistan ticari davetiye içeriği şu şekilde olmasını istemektedir; Hindistan’a gidecek kişinin adı, soyadı, pasaport numarası ve doğum tarihi. Kişinin gerçekleştireceği seyahatin kapsamı ve neler içerdiğiyle ilgili bilgilendirme ve son olarak seyahati gerçekleştireceği tarih aralığında Hindistan’da yapacağı masrafların kim tarafından karşılanacağı, referanslarını içeren bir belgedir.

HİNDİSTAN TİCARİ VİZESİ TALEP DİLEKÇESİ

Hindistan Ankara Büyükelçiliğine ya da Hindistan İstanbul Başkonsolosluğuna hitaben yazılacak olan, Hindistan’a seyahatinizin amacını, seyahatinizin planının detaylı açıklamasını kapsayan vize talep dilekçesidir. Hindistan Türkiye Temsilciklerine hitaben yazılması gereken vize talep dilekçesi, Hindistan’a seyahat planlayan kişi eğer çalışan ise; çalıştığı kişinin veya kurumun antetli kağıdına yazılmış olması, kişinin bağlı olarak çalıştığı kurum yetkilisi tarafından ıslak imzalı ve kaşeli olması gerekmektedir. Dilekçe danışmanlık sahibinin seyahat amacını, seyahat tarihlerini, konaklamanın ve giderlerin kim tarafından karşılanacağı ve seyahatin genel hatlarıyla kim tarafından finanse edileceği ile ilgili bilgilerle oluşturulmalıdır. Hindistan’a seyahat planlayan kişi eğer işveren ise; Yine Hindistan Türkiye Temsilciliklerine hitaben şirketin antetli kağıdına yazılmış olması, seyahati ne amaçla gerçekleştireceği bilgisi, seyahatinin programı, planı ve bahse konu olan şirkette kişinin ortaklığını veya payını anlatan İngilizce bir dilekçedir. Yine kaşeli imzalı olması gerekmektedir.

OTURUM-İKAMETGAH BELGESİ

Hindistan Cumhuriyeti’ne yapmayı planladığınız ticari vize danışmanlık danışmanlıksunda bulunacak kişi Nüfus Müdürlüğü’nden alınmış güncel tarihli İkametgâh Belgesini beyan etmelidir. Türkiye Cumhuriyeti Kimliğinin renkli ön arka fotokopisini de beraberinde sunmalıdır.

ŞİRKETİN KURULUŞ BELGELERİ (REGISTRATION CERTIFICATE)

Hindistan’daki mevcut firmaya ait ‘’Certificate of importer/exporter code’’ ‘’Chamber of Commerce Registration ‘’ veya ‘’Promotion Council Registration’’, ‘’Certificate of Incorporatıon’’ belgelerinin sunulması gerekmektedir. Bu belgeler davetiyeden hariç olarak mutlaka sunulmalıdır.

KİŞİNİN İŞİ VE MESLEK DURUMUNU İLAN EDEN BELGELER

Hindistan ticari vize danışmanlıksunda bulunacak kişi eğer çalışan statüsündeyse, çalışmakta olduğu kurumdan/şirketten, antetli kâğıda Hindistan Ankara Büyükelçiliğine veya Hindistan İstanbul Başkonsolosluğuna hitaben İngilizce olmak kaidesiyle işveren izin yazısıdır. İçeriği ise danışmanlık sahibinin gidiş amacı ya da gidiş görevi, Hindistan’da hangi şirketlere ziyaret yapılacağına dair bilgi ve seyahatin detayları olmalıdır. Danışmanlık sahibi kişinin bağlı bulunduğu kurum ya da şirketin imza yetkisine sahip olan kişi tarafından ıslak imzalı ve kaşeli bir biçimde sonlandırılmış olması gerekmektedir.

HİNDİSTAN TİCARİ VİZE BAŞVURUSUNDA BAŞVURU SAHİBİ KİŞİNİN BAĞLI BULUNDUĞU ŞİRKETİN YA DA KURUMUN RESMİ KİMLİĞİNİ BEYAN ETMESİNİ SAĞLAYAN GEREKLİ BELGELER

Hindistan ticari vizesine başvuracak kurum ya da şirket çalışanının şirketi adına birtakım işler yürütmek için Hindistan’da bulunması gereğince, şirketten/kurumdan temin etmesi gereken, vize danışmanlıksunun ticari amaçla yapıldığına garantörlük edecek birtakım belgelerdir. Bunlar; Şirkete ait vergi levhasının fotokopisi, Hindistan ticari vize danışmanlıksunun gerçekleşeceği tarihten bir yıl öncesini kapsayacak şekilde vergi beyanı bilgilerini dokümanları, şirketin faaliyet belgesi orijinali, şirketin imza sirküleri fotokopisi, eğer kişi bir kurumda çalışıyor ve Hindistan ticari vizesi danışmanlıksunda bulunacak ise, çalıştığı kurumda imza atma yetkisine sahip kişilerin imzalarını ibraz etmesi, şirketin ticari sicil gazetesi fotokopisi eğer ki Hindistan ticari vize danışmanlıksunda bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda unvan veya isim değişikliği söz konusu ise sicil gazetesinde bu bilgilerin bulunması gerekmektedir. Son olarak Hindistan Ticari Vizesine başvuracak kişinin bağlı bulunduğu şirkete ait ticaret odası sicil kayıt suretidir. Bütün bu belgelerin eksiksiz bir şekilde Hindistan Ticari Vize danışmanlıksu sırasında ibraz edilmesi çok önemli olup, eksiksiz bir şekilde sağlanması Hindistan Ticari Vizesi danışmanlıksunun hızlanmasını ve sorunsuz sonuçlanmasını direkt etki eden faktördür.

BUNLARIN DIŞINDA PLANLANAN SEYAHATİ DESTEKLEYİCİ BİRTAKIM BELGELER

Hindistan Ticari Vizesine başvuracak kişinin, Hindistan’a gideceği ve Hindistan’dan döneceği uçak biletlerinin rezervasyonu veya ulaşım için kullanacağı araçları kanıtlayıcı belgeler bunların başında gelir. Bunun haricinde Hindistan’da kalmayı planladığı süreçte konaklama yapacağı otel rezervasyon teyidine ilişkin belgelerde önem taşır. Eğer ki Hindistan’a gitmeyi planlayan kişinin Hindistan’a girişinden sonra yakın ülkelere gitmek ve gitmiş olduğu ülkeden tekrar Hindistan’a dönmek gibi bir planı varsa, bu planı Hindistan Ticari Vize danışmanlıksu yaparken detaylı seyahat planı ile Hindistan Ankara Büyükelçiliği ya da Hindistan İstanbul Başkonsolosluğuna ibraz etmesi gerekmektedir. Kişi seyahat planına istinaden çok girişli Hindistan Ticari Vizesi beyan edebilir.

HİNDİSTAN TİCARİ VİZE SÜRELERİ

Hindistan Ticari Vizesine başvuran kişi tek girişli vizeye başvurduğu takdirde standart olarak 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 1 sene şeklinde vizelere sahip olabilir. Tabi ki kişinin gitmeyi planladığı programın süresi gözetilerek onaylanan Hindistan Ticari Vizesi genellikle periyodik olarak belirtilen süreler kadar onaylanmaktadır. Çok girişli olarak yapılan Hindistan Ticari Vizesi danışmanlıkları ise 6 ay ve 1 sene şeklinde onaylanmaktadır.

HİNDİSTAN TİCARİ VİZESİ HAKKINDA SİZLERDEN GELEN SORULAR -HİNDİSTAN TİCARİ VİZE ALMAK ZORMUDUR?

Hindistan Ticari Vizesi almak için sürecin en başında gerekli olan evrakları eksiksiz bir biçimde toparlamak gerekir. Evraklarınızı danışmanlık tarihinden önce düzgün ve eksiksiz bir biçimde bir araya getirmeniz ve randevu günü eksiksiz bir şekilde hazırlıklı olmanız gerekmektedir. Ticari vize alabilmek için ziyaret edilmesi planlanan şirketten gelecek olan davetiye yazısının da Hindistan Ankara Büyükelçiliği ya da Hindistan İstanbul Başkonsolosluğuna ibraz edeceğiniz evraklarınızın içerisinde bulunması Hindistan Ticari Vize danışmanlıksunda en çok dikkat edilmesi gereken husustur. Bahsi geçen davetiye yazısı danışmanlıkda bulunduğunuz Hindistan Ticari Vizesinin hızlı ve kolay çıkmasında önemli bir etmendir.

-BENİM ŞİRKETİM VAR FAKAT HİNDİSTANA TURİSTİK AMAÇLA SEYAHAT ETMEK İSTİYORUM. YİNEDE TİCARİ VİZEMİ ALMALIYIM?

Hindistan’a yapmayı planlamış olduğunuz seyahatin içeriği turistik veya başka bir sebepse Hindistan Turistik Vize danışmanlıksunda bulunabilirsiniz. Yani Hindistan’a planlamış olduğunuz seyahatin amacına göre vize türüne başvurmalısınız. Şirket sahibi olduğunuz için Ticari Vize danışmanlıksunda bulunmak zorunda değilsiniz.

-HİNDİSTAN’A TİCARİ BİR TOPLANTI İÇİN GİTMEK İSTİYORUZ FAKAT DAVET MEKTUBUNU TEMİN EDEMEDİK. BU BİR SORUN TEŞKİL EDERMİ?

Hindistan’da ziyaret etmeyi planladığınız şirketten gelmesi gereken davetiye Hindistan Ticari Vize danışmanlıksunda ibraz edilmesi zorunlu olan belgelerden bir tanesidir. Davetiye olmaması durumunda danışmanlıknuz geçersiz sayılacaktır.

-HİNDİSTAN’DA GÖRÜŞMEYE GİDECEĞİMİZ FİRMANIN DAVET YAZISI GİTMEYİ PLANLAMIŞ OLDUĞUMUZ TARİHTEN YAKLAŞIK DÖRT BUÇUK AY YANİ 130 135 GÜN ÖNCESİNDE GELDİ. HERHANGİ BİR SORUN YARATIRMI?

Evet, Hindistan Ticari Vize danışmanlıksunda ibraz etmeniz gereken davetiyenin geçerlilik süresi en fazla 3 aydır. Daha uzun süre önce gelmiş olan davet yazısı geçerliliğini yitirmiş olup danışmanlıknuzu yapmış olduğunuz Hindistan Ankara Büyükelçiliği veya Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu tarafından dikkate alınmayacaktır.

-HİNDİSTAN TİCARİ VİZESİNDE KONSOLOSLUĞA İBRAZ ETMEK İÇİN ORADAKİ ŞİRKETTEN TALEP ETTİĞİMİZ DAVET YAZISI KAÇ GÜNDE GELİR?

Bu sizin talebinizi iletmiş olduğunuz şirkete bağlı olan bir durumdur. Davetiye elektronik posta yoluyla tarafınıza sorunsuz bir şekilde iletilebileceğinden dolayı talebi oluşturduğunuz gün içerisinde bile sorunsuz temin edebilirsiniz.

-HİNDİSTAN TİCARİ VİZESİNİ 8 AY ÖNCE ALMIŞTIM. ŞİMDİ TEKRAR BAŞVURUDA BULUNACAĞIM. BU DURUMDA TEKRAR PARMAK İZİ VERMEK ZORUNDAMIYIM?

Hindistan Ticari Vize danışmanlıksunda vermiş olduğunuz parmak izi beş yıl geçerliliğini koruduğundan dolayı tekrar parmak izi vermek zorunda değilsiniz.

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu