hindistan

Hindistan Aile Ziyareti Vizesi

HİNDİSTAN AİLE ZİYARETİ VİZESİ

HİNDİSTAN AİLE ZİYARETİ HAKKINDA GENEL BİLGİLENDİRME

Hindistan Aile Ziyaret vizesi, Hindistan’da ikamet eden aile veya arkadaşı ziyaret etmek amacıyla planlanan seyahatlerde alınması icap eden Hindistan Vizesi türüdür. Hindistan Aile Ziyareti vizesi danışmanlıksunda bulunabilmek için Hindistan’da ikamet eden yakın tarafından davet mektubu gelmesi gerekmektedir. Davet mektubu olmaması durumunda Hindistan Ankara Büyük elçiliği ya da Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu Aile Ziyareti Vizesi danışmanlıknuzu kabul etmeyecektir. Bununla birlikte Hindistan Akraba Ziyareti Vize danışmanlıksunda, ziyaret edilmesi planlanan akrabanın akrabalık ilişkisinin noter tasdiki, Hindistan’da çalışan veya öğrenci pozisyonunda bulunan kişinin oturmuş olduğu evin sahibi tarafından imzalanmış davet mektubu ve ev sahibi kişinin Hindistan’daki şirketinden veya kurumundan istihdam belgesi istenmektedir.

İçerik Başlıkları

Hindistan Aile Ziyareti Vizesi en fazla 180 gün olan kısa bir vize türüdür. Hindistan Aile Ziyareti Vize danışmanlıksunu, vize konusunda danışmanlık yapan turizm firmaları aracılığıyla ya da şahsi olarak Hindistan Türkiye Dış temsilciliklerine yapılabilmektedir. 

HİNDİSTAN AİLE ZİYARETİ VİZESİ BAŞVURUSUNDA BULUNMASI GEREKEN EVRAKLAR

PASAPORT

Hindistan Ankara Büyük elçiliği ve Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu pasaport geçerliliği konusunda birtakım kurallara sahiptir. Kişinin pasaportu 10 yıldan eski ise Hindistan aile ziyareti vize danışmanlıksunu işleme almamaktadır. Yani Hindistan Aile Ziyareti Vize danışmanlıksunda bulunmak isteyen kişilerin pasaportları 10 yıldan daha yeni olmak durumundadır. Hindistan Aile Ziyareti Vize danışmanlıksunda bulunmayı planlayan kişilerin, planlamış olduğu seyahat tarihinin sona erişinden itibaren pasaport geçerlilik süresinin en az 6 ay olması zorunludur. Hindistan Aile Ziyareti Vizesinin danışmanlıkda bulunan kişinin pasaportuna basılabilmesi için, pasaportta en az 2 boş sayfa bulunması şartı da bir diğer kuraldır. Hasarlı, deforme olmuş pasaportlarda Hindistan Ankara Büyük elçiliği ve Hindistan İstanbul Başkonsolosluğunda görev yapan yetkililer tarafından danışmanlıkyu geçersiz sayma sebeplerinden bir diğeridir. Hindistan Aile Ziyareti Vizesi danışmanlıksunda bulunan kişinin pasaportunun ön 2 sayfasının ve pasaportundaki diğer damga ve imza bulunduran bölümlerinin ve daha önce almış olduğu varsa diğer vizelerin bulunduğu sayfalara ait renkli fotokopiler, danışmanlık dosyasına eklemelidir. 

BAŞVURUDA KULLANILMAK ÜZERE EDİNİLMESİ GEREKEN BİYOMETRİK FOTOĞRAF

Hindistan Ankara Büyük Elçiliği ya da İstanbul Başkonsolosluğuna yapılacak olan Hindistan Aile ziyareti vize danışmanlıksu için, toplanan dokümanları içeren dosyaya eklenmesi gereken biyometrik fotoğraf birtakım kıstaslara sahip olması gerekir. Fotoğrafın 5×5 cm ölçülerinde olması ve danışmanlık tarihinden en az 6 ay önce çekilmiş ya da daha yeni tarihli ve güncel olması istenmektedir. Hindistan Aile Ziyareti Vize danışmanlıksunda kullanılacak fotoğrafın arka fonu beyaz olması istenmektedir. Hindistan Turistik Vize Danışmanlıksunda bulunacak kişinin yeni çektirmiş olduğu veya 6 aydan daha yeni tarihli olan mevcut biyometrik fotoğrafında güneş gözlüğü, bere, başörtüsü ve benzeri gibi aksesuarlarla olmaması istenmektedir. Danışmanlıkda bulunacak kişinin yüzünün kapalı olmaması gerekmektedir. Dini sebeplerden dolayı istisnalar yapılabilmektedir. Bu durumda da göz ve çevre bölgesinin açık ve seçilebilir olması koşulu zorunlu kılınmaktadır.

ONLİNE BAŞVURU SÜRECİ

Hindistan Ankara Büyükelçiliği veya Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu, Hindistan Aile Ziyareti Vize danışmanlıksu online olarak başlatmaktadırlar. Hindistan büyükelçiliğinin resmi web sayfasındaki danışmanlık formu eksiksiz ve İngilizce dilinde oluşturulması gerekmektedir. 4×4 ölçülerinde olan biometrik fotoğrafın taranılıp, sisteme yüklenmesi ile birlikte online danışmanlık sürecini bitme aşamasına getirmiş olursunuz. Bundan sonraki aşamada parmak izi vermek için randevu tarihi alınan sayfaya yönlendirilirsiniz.

 Danışmanlık formundaki kişisel verilerin girişinde, çok özenli ve dikkatli olmak ve eksiksiz bir şekilde doğru bilgilerin girilmesi ciddi bir önem taşımaktadır. Şirketimiz uzman kadrosuyla Hindistan Aile Ziyareti Vizesi konusunda kusursuz hizmet sunmayı taahhüt etmektedir.

HİNDİSTAN AİLE ZİYARET VİZESİ BAŞVURUSUNDA KİŞİNİN PLANLAMIŞ OLDUĞU SEYAHATİNİ FİNANSE EDEBİLECEĞİNE DAİR DOKÜMANLAR

Hindistan Aile Ziyaret Vize danışmanlıksunda bulunacak kişinin seyahat giderlerinin nasıl karşılanacağını belgeleyip, Hindistan Türkiye Dış Temsilciliklerine sunması gerekmektedir. Hindistan Aile Ziyaret Vize danışmanlıksunda bulunacak kişiye ait şahsi veya sahip olduğu şirkete ait banka hesap görüntüsü, 3 aydan eski olmamak ve en az 3500-4000 TL bakiyeye sahip olmak koşuluyla ve banka yetkilisinin kaşeli, ıslak imzalı olacak şekilde ve bankanın imza sirküleriyle birlikte ibraz edilmelidir. Hindistan Aile Ziyaret Vize danışmanlıksunda bulunacak kişinin varsa Türkiye’de veya başka bir ülkedeki gayrimenkulünü belgeleyip beyan etmesi önerilmektedir.

HİNDİSTAN AİLE ZİYARET VİZESİ BAŞVURUSUNDA BULUNACAK KİŞİNİN PLANLAMIŞ OLDUĞU SEYAHATİ DESTEKLEYİCİ NİTELİKTE OLAN BELGELER

Hindistan Aile Ziyaret Vizesine başvuracak kişinin, Hindistan’a yapmayı planlamış olduğu seyahatin uçak gidiş dönüş bilet rezervasyonlarını veya ulaşım esnasında kullanmayı planladığı araçları kanıtlayıcı nitelikteki belgeleri ibraz etmesi gerekmektedir. Eğer ki Hindistan’a gitmeyi planlayan kişinin Hindistan’a girişinden sonra yakın ülkelere gitmek ve gitmiş olduğu ülkeden tekrar Hindistan’a dönmek gibi bir planı varsa, bu planı Hindistan Aile Ziyaret Vize danışmanlıksu yaparken detaylı seyahat planı ile Hindistan Ankara Büyük elçiliği ya da Hindistan İstanbul Başkonsolosluğuna belgelerle bildirilmesi gerekmektedir.

 Hindistan gümrük kapılarına görev yapan göçmenlik bürosu yetkilileri gerekli gördükleri koşullarda konsolosluk yetkilileri yerine çok girişli vize tanımlama yetkisine sahiplerdir.

HİNDİSTAN AİLE ZİYARET VİZESİ HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

-HİNDİSTAN AİLE ZİYARETİ VİZESİNE BAŞVURUDA BULUNMAK İSTİYORUM. PARMAK İZİ VERMEK ZORUNDA MIYIM?

Evet, Hindistan Aile Ziyaret Vizesine danışmanlık yapmak isteyen kişiler 70 yaşın altında ise parmak izi vermek için, Hindistan Ankara Büyük elçiliği veya Hindistan İstanbul Başkonsolosluğunda randevuya gitmeleri gerekmektedir.

-HİNDİSTAN AİLE ZİYARETİ VİZESİNE BAŞVURUDA BULUNDUKTAN SONRA, KAÇ GÜN İÇERİSİNDE SONUÇLANIR?

Hindistan Türkiye Dış Temsilciliklerinin yoğunluğuna göre, danışmanlıkda bulunduğunuz tarihten bir sonrada çıkma ihtimali bulunmasına rağmen, genellikle danışmanlıkda bulunduğunu gün sonuçlanmaktadır.

-HİNDİSTAN AİLE ZİYARET VİZE BAŞVURUSUNU ŞAHSEN YAPMAK ZORUNDA MIYIM?

Danışmanlıkyu yapmış olduğunuz Hindistan Türkiye Dış Temsilciliğine göre değişkenlik gösteren bu durumda; Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu parmak izi verilmesi zorunlu olmamasına rağmen danışmanlıkda bulunan kişiyi görmek istemektedirler. Hindistan Ankara Büyük elçiliği, Hindistan Aile Ziyaretinde bulunacak kişinin, planlanan randevu tarihinden 5 yıl öncesine kadar parmak izi verdiği takdirde başvuranın gelmesini zorunlu kılmamaktadır.

-HİNDİSTAN AİLE ZİYARETİ VİZESİ BAŞVURUSUNDA BULUNMAK İSTİYORUM. İŞLEMLERİMİ HIZLANDIRABİLMEK İÇİN VIP BAŞVURU MEVCUT MUDUR?

Hindistan Aile Ziyaret Vizesi danışmanlıksu çıkış süresi en fazla 2 iş günü sürdüğü için son derece hızlı sonuçlanan bir vize türü olarak nitelendirilebilir. Bu sebeple VIP danışmanlık gerek görülmemiş olup mevcut değildir.

-HİNDİSTAN AİLE ZİYARETİ VİZESİNE PLANLAMIŞ OLDUĞUM SEYAHAT SÜRESİNDEN NE KADAR SÜRE ÖNCESİNDE BAŞVURUMU GERÇEKLEŞTİRMEM GEREKMEKTEDİR?

Hindistan Aile Ziyareti Vizesi danışmanlıknuzu planlanan seyahat tarihinden 1 ay öncesinde gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz.

-HİNDİSTAN AİLE ZİYARETİ VİZESİ BAŞVURUSU ESNASINDA BEYAN EDECEĞİMİZ UÇAK BİLETİ REZERVASYONLARININ SATIN ALINMIŞ MI OLMASI GEREKİR?

Danışmanlıkda bulunacağınız Hindistan Ankara Büyük elçiliği ya da Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu gidiş dönüş uçak bileti rezervasyonlarınızın olmasını zorunlu kılmaktadır. Uçak bileti rezervasyonlarınızın gerçek dışı olması durumunda danışmanlıknuz kuvvetle muhtemel onaylanmayacaktır.

-HİNDİSTAN AİLE ZİYARETİ VİZESİ BAŞVURUSU İÇİN ÇIKARTACAĞIM YENİ PASAPORTUMUN SÜRESİ MİNİMUM NE KADAR OLMALIDIR?

Pasaportunuzun, Hindistan’a planlanan seyahatinizin son gününden itibaren 6 aylık süreyle geçerliliği bulunması gerekmektedir.

-HİNDİSTAN AİLE ZİYARETİ VİZESİNİN ÜCRETİ NE KADARDIR?

Hindistan Aile Ziyareti Vizesi danışmanlıksunda bulunacak kişilerin milliyetine göre fiyatlar değişiklik göstermektedir. Hindistan’ın uygulamış olduğu elektronik vize uygulamasına tabi olan 156 ülkenin vatandaşlarına uygulanan tarife güncel olarak değişmekte olup danışmanlarımızdan konuyla alakalı sağlıklı bilgi edinebilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize ücreti 103 $’dır.

-HİNDİSTAN ANKARA BÜYÜK ELÇİLİĞİ HİNDİSTAN AİLE ZİYARETİ VİZESİNE BAŞVURDUĞUMUZ TAKDİRDE MÜLAKATA TABİ TUTARMI?

Hindistan Ankara Büyük elçiliği veya Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu Hindistan Aile Ziyareti Vize danışmanlıksunda bulunan kişileri mülakata çağırmaz. Parmak izi vermek için gitmiş olduğunuz randevu esnasında görevli tarafından gerek görülürse birtakım sorular sorulabilir. Yine gerekli görülürse aynı gün mülakat gerçekleştirilir.

-HİNDİSTAN AİLE ZİYARETİ VİZESİ BAŞVURUMUN SONUÇLANDIĞINI NASIL KONTROL EDEBİLİRİM?

Hindistan Aile Ziyareti Vize danışmanlıksunda, gerçekleştirilecek parmak izi randevusunun olduğu gün akşam saat 18:00 18:30 arasında danışmanlıknuz sonuçlanır. Fakat Danışmanlıkyu gerçekleştirdiğiniz Hindistan Türkiye Dış Temsilciliğinin yoğunluğuna göre ertesi günde sonuçlanabilir.

-HİNDİSTAN’DA DİKKAT ETMEM GEREKEN SAĞLIKLA ALAKALI BİR DURUM VARMIDIR? SEYAHAT ÖNCESİ TÜRKİYE’DE YAPTIRMAM GEREKEN HERHANGİ BİR TETKİK VEYA AŞI VARMIDIR?

Eğer Hindistan’a planladığınız seyahatin süresi uzun süreliyse ve Hindistan’ın kırsal bölgelerinde bulunacaksanız, seyahatten önce hepatit A, hepatit B ve tetanos aşılarını yaptırmanız önerilir. Sıtmadan korunmak için ise uzman doktorların önerilerine istinaden sıtmadan koruyucu haplardan kullanabilirsiniz.

-HİNDİSTAN AİLE ZİYARET VİZE BAŞVURUMDAN RET SONUCU ALMA İHTİMALİM NEDİR. RET ALDIĞIM TAKDİRDE İTİRAZ EDEBİLİR MİYİM?

Hindistan çoğunlukla ret vermez. Fakat ibraz ettiğiniz belgelerde eksik kalem var ise danışmanlıknuzu kabul etmeyip, evraklarınızı tamamlamanızı talep ederler ve bu şekilde danışmanlıknuzu işleme alırlar.

-HİNDİSTAN AİLE ZİYARETİ VİZE BAŞVURUSUNDAN RET ALDIĞIM TAKDİRDE ÜCRET İADESİ ALABİLİR MİYİM?

Hindistan Türkiye Dış Temsilcilikleri, Hindistan Aile Ziyareti Vize danışmanlıksunda bulunan kişinin ibraz edilen evraklarda bir eksiklik durumu bulunmamasına rağmen ret veriyorsa, ücret iadesi söz konusu değildir.

-HİNDİSTAN AİLE ZİYARETİ VİZE BAŞVURUSUNDA BULUNMAK İSTİYORUM. ELEKTRONİK ORTAMDA BAŞVURUMU BAŞTAN SONA GERÇEKLEŞTİREBİLİR MİYİM?

Hindistan Aile Ziyareti Vize danışmanlıksunu gerçekleştirmeyi planlayan kişi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ise, işlemlerinin hepsini elektronik olarak gerçekleştiremez. Sadece danışmanlık formunun doldurulması ve biyometrik fotoğrafının forma eklenmesi işlemlerini gerçekleştirebilir. Yalnızca yabancı pasaport sahipleri Hindistan Aile Ziyareti Vizesine elektronik olarak başvurabilirler.

-HİNDİSTAN AİLE ZİYARETİ VİZE BAŞVURU GERÇEKLEŞTİRMEK İSTİYORUM FAKAT ÇALIŞTIĞIM YERDE İŞİME YENİ BAŞLADIM. EVRAKLARIMDA EKSİKLİK OLMASI DURUMUNDA SORUN OLURMU?

Hindistan Türkiye Dış Temsilcileri, Hindistan Aile Ziyareti Vize danışmanlıksunda şirket evraklarını istemediğinden dolayı, işe yeni başlamış olmanız vize danışmanlıknuz açısından problem teşkil etmez.

-EVLİLİĞİM SONA ERDİĞİ İÇİN SOYADIM DEĞİŞTİ. AMA EVLİYKEN ALDIĞIM PASAPORTUM MEVCUT. HİNDİSTAN AİLE ZİYARET VİZESİ İÇİN BU PASAPORTU KULLANMAMDA BİR SAKINCA VARMIDIR?

Boşanma işleminiz planlamış olduğunuz seyahat tarihine yakın ise ve nüfus cüzdanınızda da soy isim değişikli yapmadıysanız, boşanma ilamınızın İngilizce tercümesi ile danışmanlıkda bulunmanızın bir sakıncası yoktur.

-İŞ YOĞUNLUĞUMDAN DOLAYI PASAPORTUMU TESLİM ALMAYA GİDEMEYECEĞİM. BENİM ADIMA BİR BAŞKASI PASAPORTUMU BENİM ADIMA TESLİM ALABİLİRMİ?

Hindistan Aile Ziyareti Vize danışmanlıksunda ödeme yapılan gişeden, ödemeden sonra üzerinde, pasaportunuzu hangi gün hangi saat aralığında teslim alacağınıza dair bilgi yazılı olan bir fiş teslim edilir. Hindistan Konsolosluk yetkilisi fişi kime verdiyse pasaportu da teslim alacak kişi ancak o kişi olabilmektedir. Fişin fotokopisi kabul edilmemekte olup yalnızca aslıyla işlem yapılabilmektedir.

 -İŞİMDEN YENİ AYRILDIM. HİNDİSTAN AİLE ZİYARET VİZE BAŞVURUSUNDA SUNACAĞIM EVRAKLARIM ADINA BİR SORUN TEŞKİL EDERMİ?

Hindistan Aile Ziyareti Vize danışmanlıksunda bulunacak kişi eğer çalışmıyorsa, 1. derece aile yakınlarından biri tarafından sponsorlu bir şekilde seyahatini planlaması zorunludur.

-HİNDİSTAN’DA TANIDIĞIM KİŞİYİ ZİYARET ETMEK İSTİYORUM FAKAT AKRABAM DEĞİL. YİNEDE HİNDİSTAN AİLE ZİYARETİ VİZE BAŞVURUSUNDA BULUNABİLİRMİYİM?

Hindistan Aile Ziyareti Vize danışmanlıksunda bulunabilmeniz için; Hindistan’da yanına gitmek istediğiniz kişinin, sizi davet ettiğini gösteren Hindistan Türkiye Dış Temsilciğine hitaben yazmış olduğu davetiye olması gerekmektedir. Davet mektubunun içeriğinde ise; Hindistan’a yaşayan kişinin, davet edilen kişi ile yakınlık derecesi belirtilmiş ve danışmanlıkyu gerçekleştirmeyi planlayan kişinin adı soy adı eksiksiz olacak bir biçimde yazılmış olması gerekmektedir. Hindistan’da bulunan kişinin ikamet ettiği yerin adres bilgisi ve telefon numarası mutlaka davet mektubunda bulunması gerekmektedir. Son olarak Hindistan Aile Ziyaret Vizesine başvurmayı planlayan kişiyi Hindistan’a davet eden kişi eğer Hindistan vatandaşı ise Hindistan kimliğinin arkalı önlü renkli fotokopisi, oturum izni ile Hindistan’da ikamet ediyorsa Oturum İzni belgesinin arkalı önlü renkli fotokopisinin gönderilmesi zorunludur. Davet dilekçesi ve diğer istenen evraklar mail yoluyla Hindistan Aile Ziyaret Vizesi danışmanlıksunda bulunacak kişiye aktarılması yeterli olacaktır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu