ülkeler

Güney Kıbrıs Vizesi

Güney Kıbrıs Vizesi

GÜNEY KIBRIS RUM KESİMİ BÜYÜKELÇİLİĞİ VE BAŞKONSOLOSLUĞU HAKKINDA

Güney Kıbrıs Rum Kesimine seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeye tabiidir. Hususi pasaport (YEŞİL), Hizmet pasaportu (GRİ), Diplomatik pasaport (SİYAH) ve Umuma mahsus pasaport (BORDO) türü fark etmeksizin vize uygulamasında bulunmaktadır. Türkiye’den Kıbrıs Rum Kesimi’ne seyahat etmeyi planlayan kişiler Kıbrıs Rum Kesimi vizesi danışmanlıksuna Güney Kıbrıs’ın Atina Büyükelçiliği aracılığıyla gerçekleştirebilirler.

Güney Kıbrıs Rum Kesimini, Türkiye Cumhuriyeti diplomatik olarak tanımadığında dolayı, ülkemizde Güney Kıbrıs Rum kesimine ait Büyükelçilik veya Konsolosluk bulunmamaktadır. Güney Kıbrıs Rum kesimine seyahat planlayan kişiler vize danışmanlıklarını Yunanistan’ın başkenti Atina’daki Güney Kıbrıs Rum kesimi konsolosluğundan gerçekleştirebilirler. Bu durumdan dolayı öncelikle, Güney Kıbrıs’a seyahat etmeyi planlayan kişiler Yunanistan vizesi edinmeleri gerekmektedir.

Güney Kıbrıs’a seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de ikamet eden yabancı ülke vatandaşları Güney Kıbrıs Rum Kesimi vizesini edinmek zorundadır.

GÜNEY KIBRIS RUM KESİMİ VİZESİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Güney Kıbrıs’a seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının pasaportlarında KKTC’ye giriş çıkış damgası varsa, Güney Kıbrıs’a girişleri kesinlikle mümkün değildir.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi seyahati için, Güney Kıbrıs Rum kesimi konsolosluğuna danışmanlıkda bulunulurken ibraz edilen pasaportun, seyahat tarihinin bitiş anından itibaren en az 6 ay geçerliliği olması gerekmektedir.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi seyahati için, Güney Kıbrıs Rum kesimi konsolosluğuna danışmanlık esnasında sunulan pasaportun en az 2 sayfası boş olmalıdır.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi Konsolosluğuna, planlanan Güney Kıbrıs seyahati için oluşturulan evraklar güncel ve doğru olması gerekmektedir.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi vize danışmanlıksunu planlanan seyahat tarihinden en az 1 ay önce gerçekleştirmiş olmanız önemlidir.

Kıbrıs Rum Kesimi Vize danışmanlıksunun ücreti danışmanlık tipine göre değişkenlik göstereceği için net bilgiyi çağrı merkezimizden edinebilirsiniz.

GÜNEY KIBRIS RUM KESİMİ VİZE BAŞVURUSU NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Güney Kıbrıs Rum Kesimine seyahat planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize alması zorunludur. Pasaport türü fark etmeksizin; Hususi pasaport (YEŞİL), Diplomatik pasaport (SİYAH) Hizmet pasaportu (GRİ) ve Umuma mahsus pasaport (BORDO) vize tabiidirler. Türkiye Cumhuriyetinden Kıbrıs Rum Kesimi’ne gerçekleştirilmek istenen seyahat için kişiler Kıbrıs Rum Kesimi vizesi danışmanlıksunu, Güney Kıbrıs’ın Atina Konsolosluğu aracılığıyla gerçekleştirebilirler.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki diplomatik ilişkilerden dolayı, Türkiye’de Güney Kıbrıs Rum kesimine ait herhangi bir dış temsilcilik bulunmamaktadır. Güney Kıbrıs Rum kesimine seyahat etmeyi planlayan kişiler gerçekleştirmek istedikleri vize danışmanlıklarını Yunanistan’ın merkezi Atina’da bulunan Güney Kıbrıs Rum kesimine ait dış temsilciliğinde gerçekleştirebilirler. Bu durumdan dolayı öncelikle, Güney Kıbrıs’a seyahat etmeyi planlayan ve aynı zamanda SCHENGEN bölgesinde de vizeye ihtiyacı olan kişilerin Yunanistan vizesi edinmeleri gerekmektedir.

Güney Kıbrıs’a seyahat planı olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de uzun süreli oturum izni bulunan yabancı ülke vatandaşları Güney Kıbrıs Rum Kesimi vizesini almak zorundadır.

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu