ülke-detaylar

Güney Kıbrıs Rum Kesimi Erasmus Vizesi

GÜNEY KIBRIS RUM KESİMİ ERASMUS VİZESİ

ERASMUS programı bilindiği üzere Avrupa ülkelerinde bulunan üniversite kurumlarının eğitim kalitelerini arttırmak ve programa katılım gösteren öğrencilerin kendilerini geliştirebilmesi için Avrupa ülkelerinin kendi aralarında başarıyla yürütmüş oldukları programdır.

 Güney Kıbrıs ERASMUS Vizesi ile Türkiye Cumhuriyeti’nden Güney Kıbrıs Rum Kesiminde eğitim almak isteyen kişilere birçok olanak sağlanmıştır. ERASMUS programı içerisinde Güney Kıbrıs Rum Kesimine giden öğrenciler Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir. ERASMUS programı dahilinde eğitim görmeyi planlayan kişilerin Güney Kıbrıs Rum Kesimi ERASMUS vize danışmanlıksunun koşullarını tamamlaması gerekmektedir.

BİLATERAL AGREEMENT

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Türkiye arasında bulunan 2 anlaşmayı ifade eden BİLATERAL AGREEMENT, Güney Kıbrıs Rum kesiminde 1 yıldan fazla, öğrenci ya da öğretim görevlisi olarak bulunmayı planlaya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını veya Türkiye’de öğrenci ya da öğretim görevlisi olarak 1 yıldan fazla kalmayı planlayan Güney Kıbrıs Rum Kesimi vatandaşlarının durumunu açıklayan anlaşmalardır.

GÜNEY KIBRIS ERASMUS VİZE BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

 ERASMUS vizesi için öncelikle danışmanlık sahibinin vatandaşı olduğu ülkenin ERASMUS vizesi için istediği koşulların ve bulunması gereken evrakların tamamlanmış olması gerekmektedir. Bu evraklar her ülke için farklılıklar gösterebilir.

 ERASMUS vizesi almak isteyen kişi bağlı olduğu eğitim kurumunun ERASMUS direktörüyle paralel hareket etmesi gerekmektedir.

GÜNEY KIBRIS ERASMUS VİZE BAŞVURUSUNDA İSTENİLEN EVRAKLAR

 ERASMUS vize danışmanlıksunda, danışmanlık sahibi kişinin ibraz edeceği belgelerin güncel ve orijinal olması gerekmektedir. İstenilen evrakların eksiksiz ve doğru olması zorunludur.

1) TAAHHÜTNAME; Seyahati gerçekleştirecek öğrencinin ebeveynleri tarafından düzenlenecek ve noter tarafından tasdiklenecek taahhütnamenin aslı ve 2 adet kopyası gerekmektedir. Kişinin ebeveynleri tarafından verilen taahhütname Federal Eğitim Teşvik Kanununda belirtilen garanti oranına göre düzenlenmiş olması ve belirtilen ödemeyi garanti etmesi gerekmektedir. Bu ödemeyi garanti etmesi açısından ebeveynlere ait banka hesap dökümleri bulunması gerekmektedir.

2) BİYOMETRİK FOTOĞRAF; 3 adet arka fontu beyaz ve güncel olacak biçimde olması gerekmektedir. Fotoğrafın son 3 ay içinde çekilmiş olması gerekmektedir ve kişinin yüzünün ayrıntıları net olarak görülmesi gerekmektedir. Kişinin biyometrik fotoğrafında şapka, eşarp, güneş gözlüğü gibi aksesuarlar olmaması gerekmektedir.

3) Pasaport; Güney Kıbrıs Rum Kesimine ERASMUS programıyla gitmeyi planlayan kişinin deforme olmamış ve en az 2 boş sayfası bulunan pasaportu.

4) GÜNEY KIBRIS’DA ERASMUS EĞİTİMİ GÖRECEĞİ KURUMA AİT KABUL YAZISI; ERASMUS programı kapsamında gidilecek programın içeriğine ait bilgi verici nitelikte olan ve kişinin kabulünü bildirecek yazı.

5) SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI; ERASMUS programı dahilinde eğitim alacak kişinin edinmesi gereken en az 30.000 EURO olacak şekilde seyahat sağlık sigortası.

6) TÜRKİYE’DE ÜNİVERSİTEDEN ALINMASI GEREKEN YAZI; ERASMUS programı dahilinde eğitim almaya gidecek kişinin amacına uygun açıklayıcı nitelikte olan yazı.

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu