abd

Green Card Nedir ?

Green Card Nedir?

Bir Green Card’a sahip olarak (resmi kalıcı ikamet kartı olarak bilinir) ABD ‘de kalıcı olarak yaşayabilir ve çalışabilirsiniz. Green Card danışmanlıksu yapmak için atmanız gereken adımlar, durumunuza bağlı olarak değişmektedir.

Green Card için danışmanlıkda bulunmaya hakkınız varsa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunuyorsanız, ABD’deki statünüzün değişmesi için danışmanlık yapmalısınız. ABD’de bulunmuyorsanız konsolosluk işlemleri sürecine başlamanız gerekmektedir.

Green Card Danışmanlıksu Nasıl Yapılır?

Eğer Green Card danışmanlıksu için durumunuz uygunsa, ABD’ye gitmek ve kalıcı ikamet izni almak üzere yapacağınız tüm Green Card işlemleri için Türkiye’deki bir ABD Büyükelçiliği ya da Konsolosluğu’na başvurmanız gerekmektedir. Bu yola konsolosluk süreci denilmektedir.

ABD Konsolosluğu Green Card Danışmanlıksu İçin Gerekli Adımlar

1- Konsolosluk sürecinin ilk adımı, Green Card’a başvurmaya uygun olup olmadığınızı belirlemektir.

2- Durumunuza en iyi uyan kategoriyi belirlediğinizde, danışmanlık türüne bağlı olarak bazı formları doldurmanız gerekir. Bazı danışmanlık türlerinde bir başkasının sizin adınıza bir dilekçe hazırlaması/form doldurması da gerekebilir.

Örneğin;  

• Akrabalık Yoluyla Green Card danışmanlıksunu temel alan bir danışmanlık yapmak istiyorsanız, bir ABD vatandaşı veya yasal daimi ikamet sahibi akrabanız, sizin iç

• in I-130 formunu (Yabancı Akraba Dilekçesi) doldurmalıdır.

• İstihdam Yoluyla Green Card danışmanlıksu yapmak istiyorsanız, ABD ‘li işvereniniz tarafından sizin için I-140 formu (Yabancı İşçi İçin Dilekçe) doldurulmalıdır. Amerika Birleşik Devletleri ‘ndeki bir girişimine önemli miktarda bir sermaye yatırmayı düşünüyorsanız, kendiniz için I-526 formunu (Yabancı Girişimci Göçmen Dilekçesi) doldurmalısınız.

• Bazı özel durumlarda kendiniz için bir I-360 formu, (Amerasian, Dul ve/veya Özel Göçmenlik Dilekçesi) doldurabilirsiniz veya başkası sizin için doldurabilir.

• İnsani yardım programları kapsamında Green Card danışmanlık yapmak istiyorsanuz çoğu zaman, bir göçmenlik dilekçesi doldurmanız gerekmez ancak Green Card danışmanlıksunda bulunmadan önce bazı gereksinimleri karşılamanız gerekebilir.

Kendi kategorinize ait doldurmanız gereken dilekçeler, formlar ve gerekli tüm evraklar için lütfen Green Card uzman ekibimize danışmanlıknuz.

3- USCIS (ABD Vatandaşlık ve Göçmen Ofisi) danışmanlıknuzla ilgili bir karar verir. Danışmanlıknuz reddedilirse USCIS tarafından yapılacak bildirimde, danışmanlıknun reddedilme nedenleri ve itirazda bulunabileceğinize dair tüm bilgiler yer almaktadır. Danışmanlıknuz onaylanırsa USCIS onaylanan dilekçeyi Eyalet Bakanlığı’nın Ulusal North Vize ‘ye  gönderir. Danışmanlık evraklarınız, sizin için bir göçmen vizesi numarası belirleninceye kadar orada kalır.

4- NVC (Ulusal North Vize ) danışmanlıknuzu aldığında bir göçmen vizesi numarası hazırlayarak sizi haberdar edecektir. Ayrıca, göçmen vizesi işlemleri ücreti ve destekleyici ek belgeler sunmanız gerektiğinde size bunu da bildireceklerdir.

5- Vizeniz kullanılabilir duruma geldiğinde konsolosluk tarafından bir mülakat tarihi planlanacak ve bu tarih tarafınıza bildirilecektir. Konsolosluk dosyanızı işleme koyacak ve göçmen vizesi almaya uygun olup olmadığınıza karar verecektir.

6- NVC (Ulusal North Vize i) ile danışmanlıknuz hakkında yalnızca aşağıdaki durumlarda iletişime geçmelisiniz:

• Adresinizi değiştirdiyseniz

• Başvurduğunuzda 21 yaşın altındaydınız ancak artık 21 yaşına eriştiniz

• Evlilik durumunuzu değiştirirseniz

Bunlar haricinde herhangi bir konu ile ilgili bilgiye veya belgeye ihtiyaç duyduğunda NVC sizinle irtibata geçecektir.

7- Eğer bir göçmen vizesi almaya hak kazanırsanız, konsolosluk size bir içinde çeşitli bilgiler içeren evrakların bulunduğu bir paket gönderir. Bu paket bir "Vize Paketi " olarak bilinir. Söz konusu paketi açmamalısınız. Paketi aldıktan sonra USCIS Göçmenlik Ücreti’ni ödemelisiniz. USCIS bu ücreti göçmenlik vize paketinizi işlemek ve Green Card’ınızı üretmek için kullanır. Vize paketinizi aldıktan sonra ve Amerika Birleşik Devletleri ‘ne gitmeden önce ücreti çevrimiçi olarak ödemeniz gerekmektedir.

ABD’ye vardığınızda, Vize Paketinizi giriş limanındaki ABD Gümrük ve Sınır Güvenliği (CBP) görevlisine vermelisiniz. CBP yetkilisi sizi inceleyecek ve ABD’de yasal olarak ikamet edip edemeyeceğinizi belirleyecektir. CBP görevlisi ABD’ye girişinizi onaylarsa, yasal daimi ikamet hakkına sahip olacak, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayabilecek ve çalışabileceksiniz.

8- USCIS Göçmenlik Ücretini ödemiş olmanız durumunda, Green Card’ınızı Amerika Birleşik Devletleri’ne gittikten sonra postayla alacaksınız. ABD’ye gitmeden önce USCIS Göçmenlik Ücretini ödememişseniz, ücreti USCIS size Green Card’ı göndermeden önce ödemeniz gerekmektedir.

Green Card Danışmanlık Şartları

Green Card’a başvurmak için aşağıda listelenen kategorilerden birine uygun olmanız gerekir. Durumunuza uyan kategoriyi bulduktan sonra, uygunluk şartları, danışmanlık formu ve aile üyelerinizin de sizinle birlikte danışmanlıkp başvuramayacağına dair bir araştırma yapmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu