Uncategorized

Green Card Başvurusu

ABD kalıcı olarak oturma ve çalışma izni almak için Green Card’a başvurmak isterseniz öncelikle ofislerimizden destek alabilirsiniz.

Öncelikle Green Card başvurusu yapabilmek için başvuru zamanını bilmeniz gerekir. Her yıl Ekim ayının ilk haftası ile Kasım ayının son haftasında başvurular alınır. Başvurunuz posta ya da elden teslim edilmez www.dvlottery.state.gov sitesinden online olarak ücretsiz bir şekilde yapılmaktadır. Sisteme sadece 1 kere erişim sağlanabildiğinden başvuru sürecinde sizden istenen bilgi evrakları doğru bir şekilde girmeniz gerekir. Sistem tarafından sizden istenen uygunlukta fotoğrafınızı yükleyerek başvurunuzu tamamlamış olursunuz. Sahte başvuruların önüne geçmek amacıyla, yapılan başvurular ABD tarafından büyük bir titizlikle incelenmektedir. Her yıl sadce Türkiye’den yaklaşık 100 bine yakın başvuru yapılmaktadır. Vermiş olduğunuz yanlış bilgiler diskalifiye olmanıza neden olabilir. Başvuru formunu doldurduktan sonra sistem tarafından size bir confirmation numarası verilecektir. Bu numarayı kaybetmemeniz gerekir çünkü yapılan çekiliş sonuçlarına bu numara ile ulaşarak erişim sağlayabilirsiniz.

Başvurusu için İngilizce bilme şartı yoktur. 18 yaş üzeri ve en az lise mezunu iseniz başvuruda bulunabilirsiniz. Evli çiftlerin her biri de ayrı ayrı başvuru yapabilirler. Hatta bu şekilde kazanma şanslarını da arttırmış olurlar. Kazanan kişilerin aile bireyleri de kazanmış olur.

Mayıs ayında sonuçlar açıklanır. Çekilişte herkes eşit şansa sahiptir çünkü tamamen elektronik ortamda bilgisayar üzerinden yapılır. Çekiliş sonuçları kazanan ya da kazanamayan fark etmeksizin hiçbir şekilde konsolosluklarla bile paylaşılmaz, yayınlanmaz, size kısa mesaj ya da e-posta yoluyla bildirim gelmez. Sonuçlar sadece  www.dvlottery.state.gov sitesinde yayınlanır. Bu nedenle Green Card çekilişi kazandınız gibi gelen bildirimlere itibar etmeyiniz.

Başvurunuz olumlu sonuçlandığı takdirde aile fertleriniz ile süresiz oturum ve çalışma izni alırsınız. Çocuklarınız ise tercih ettiğiniz devlet ya da özel okullarda eğitimlerine kaldıkları yerden devam edebilirler. Eğitim için burs bile alabilirler.

Çekilişi kazandıktan sonra yapmanız gereken bazı işlemler vardır. Belirttiğiniz adresinize Amerika tarafından resmi bilgilerin olduğu bir zarf gönderilir. Bu zarfın içerisinde sizden hazırlamanız istenen evrak listesi bulunur. (Banka Hesap Dökümü, Adli Sicil Kaydı gibi). Vize mülakatı için size randevu tarihi verilir bu bilgi de zarf içerisinde mevcuttur. Belirtilen tarihteki mülakata hazırladığınız evraklarla beraber gitmeniz beklenir. Mülakattan sonra vizeniz olumlu sonuçlanırsa hakkınzı kaybetmemek için en az 6 ay içerisinde mutlaka 1 kere ABD’ye giriş yapmanız gerekir.

Önemli Not: Green Card başvuru sahibi başvuru sırasında birlikte yaşamadığı, boşanma sürecinde olduğu eş ve çocuklarının da bilgisini girmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu