Uncategorized

Green Card Danışmanlıksu

ABD kalıcı olarak oturma ve çalışma izni almak için Green Card’a başvurmak isterseniz öncelikle ofislerimizden destek alabilirsiniz.

Öncelikle Green Card danışmanlıksu yapabilmek için danışmanlık zamanını bilmeniz gerekir. Her yıl Ekim ayının ilk haftası ile Kasım ayının son haftasında danışmanlıklar alınır. Danışmanlıknuz posta ya da elden teslim edilmez www.dvlottery.state.gov sitesinden online olarak ücretsiz bir şekilde yapılmaktadır. Sisteme sadece 1 kere erişim sağlanabildiğinden danışmanlık sürecinde sizden istenen bilgi evrakları doğru bir şekilde girmeniz gerekir. Sistem tarafından sizden istenen uygunlukta fotoğrafınızı yükleyerek danışmanlıknuzu tamamlamış olursunuz. Sahte danışmanlıkların önüne geçmek amacıyla, yapılan danışmanlıklar ABD tarafından büyük bir titizlikle incelenmektedir. Her yıl sadce Türkiye’den yaklaşık 100 bine yakın danışmanlık yapılmaktadır. Vermiş olduğunuz yanlış bilgiler diskalifiye olmanıza neden olabilir. Danışmanlık formunu doldurduktan sonra sistem tarafından size bir confirmation numarası verilecektir. Bu numarayı kaybetmemeniz gerekir çünkü yapılan çekiliş sonuçlarına bu numara ile ulaşarak erişim sağlayabilirsiniz.

Danışmanlıksu için İngilizce bilme şartı yoktur. 18 yaş üzeri ve en az lise mezunu iseniz danışmanlıkda bulunabilirsiniz. Evli çiftlerin her biri de ayrı ayrı danışmanlık yapabilirler. Hatta bu şekilde kazanma şanslarını da arttırmış olurlar. Kazanan kişilerin aile bireyleri de kazanmış olur.

Mayıs ayında sonuçlar açıklanır. Çekilişte herkes eşit şansa sahiptir çünkü tamamen elektronik ortamda bilgisayar üzerinden yapılır. Çekiliş sonuçları kazanan ya da kazanamayan fark etmeksizin hiçbir şekilde konsolosluklarla bile paylaşılmaz, yayınlanmaz, size kısa mesaj ya da e-posta yoluyla bildirim gelmez. Sonuçlar sadece  www.dvlottery.state.gov sitesinde yayınlanır. Bu nedenle Green Card çekilişi kazandınız gibi gelen bildirimlere itibar etmeyiniz.

Danışmanlıknuz olumlu sonuçlandığı takdirde aile fertleriniz ile süresiz oturum ve çalışma izni alırsınız. Çocuklarınız ise tercih ettiğiniz devlet ya da özel okullarda eğitimlerine kaldıkları yerden devam edebilirler. Eğitim için burs bile alabilirler.

Çekilişi kazandıktan sonra yapmanız gereken bazı işlemler vardır. Belirttiğiniz adresinize Amerika tarafından resmi bilgilerin olduğu bir zarf gönderilir. Bu zarfın içerisinde sizden hazırlamanız istenen evrak listesi bulunur. (Banka Hesap Dökümü, Adli Sicil Kaydı gibi). Vize mülakatı için size randevu tarihi verilir bu bilgi de zarf içerisinde mevcuttur. Belirtilen tarihteki mülakata hazırladığınız evraklarla beraber gitmeniz beklenir. Mülakattan sonra vizeniz olumlu sonuçlanırsa hakkınzı kaybetmemek için en az 6 ay içerisinde mutlaka 1 kere ABD’ye giriş yapmanız gerekir.

Önemli Not: Green Card danışmanlık sahibi danışmanlık sırasında birlikte yaşamadığı, boşanma sürecinde olduğu eş ve çocuklarının da bilgisini girmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu