fransa

Fransa Vizesi

Fransa’ya seyahat etmeyi düşünen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Fransa vizesi almalıdır.  Umumi pasaport sahipleri Fransa vizesi zorunlu olarak alırken,  diğer yeşil pasaport,  resmi görevli gri pasaport ve diplomatik pasaport sahibi kişiler 180 gün içinde 90 günden fazla olmamak şartıyla Fransa vizesinden muaftır.  Bunun için Fransa’nın resmi web Sitesi üzerinden danışmanlık yapılmalıdır.  İstenen evraklar danışmanlık dosyası ile birlikte Fransa Konsolosluğu veya Fransa konsolosluğunun tayin ettiği vize hizmet acentelerine teslim edilmelidir.  Fransa vize danışmanlıklarında hangi kategoride seyahat edilmesi düşünülüyorsa o kategorinin evrakları eksiksiz olarak bir araya getirilmeli ve vize alınmalıdır.

Fransa Vizesi Özellikleri

Fransa’ya seyahat etmeyi düşünen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları koşulların ve istenen belgelerin yerine getirilmesinin ardından kısa süreli seyahatlerde 90 gün Fransa’da kalma hakkına sahiptir.  Fransa Konsolosluğu vize danışmanlıklarını direkt kabul etmez.  Bunun için Fransa Schengen vize danışmanlıksu yapılmalıdır.  Bunun için görevlendirilen acentelere teslim edilmelidir.  Danışmanlık yapılıp evrakların teslim edilmesinin ardından maksimum 7 iş günü içinde vize danışmanlıksu olumlu veya olumsuz sonuçlanır.  Fransa vize danışmanlıksu vize danışmanlık işlemlerinde danışmanlık formunun eksiksiz doğru ve yalansız olarak doldurulması çok önemlidir.  Bununla birlikte pasaportun kullanım süresinin 10 yıldan eski olmaması vize danışmanlıklarında çok önemlidir.

Schengen Vizesi

Schengen vizesi Schengen Antlaşması yapan ülkeler arasında uygulanır.  Schengen vizesi özelliği Schengen Anlaşması yapan ülke vatandaşlarının diğer Avrupa ülkelerine serbest dolaşım hakkı sağlar. Schengen vize uygulayan ülkeler Schengen Anlaşması 26 ülkeyi içine alır.

Fransa Vize Randevusu

Fransa vize randevusu,  vize danışmanlıksu yapılıp danışmanlık formu doldurulduktan ve evraklar teslim edilirken alınır.  Fransa vize randevusuna kişinin bizzat kendisinin gelmesi gerekir.  Vize randevusunda evraklar teslim edilirken aynı zamanda parmak izi işlemi de yapılır.  Evraklar vize randevusunda eksiksiz ve konsolosluğun istediği gibi,  prosedüre uygun yapılmalıdır.  Schengen vizesine ilk kez başvuran vatandaşların parmak izi verme zorunluluğu vardır.  Parmak izi 5 yıl geçerliliğini koruyan bir işlemdir.

Fransa Vizesinde Kullanılan Diğer Evraklar

Fransa vize danışmanlıklarında seyahat amacına uygun olarak vize kategorileri seçilmelidir.  Farklı vize kategorilerinin farklı evrak listesi bulunur.  Evraklar kategoride belirtilen evraklar olmalıdır.  Biyometrik fotoğraf diğer ülke vizelerinde olduğu gibi Fransa vizesinde de önemlidir.  Fotoğrafın 2 adet ve biyometrik kriterlere uygun olarak çekilmiş olması gerekir.  Bunun için ölçüler 35 mm x 45 mm’dir.  Vize evrakları konsolosluğa Teslim edildikten sonra konsolosluğun dilerse kişiyi mülakata çağırma yetkisi vardır.  Ayrıca istenen Evrakların dışında konsolosluk gerekli gördüğünde danışmanlık sahibinden ek evrak isteme hakkına sahiptir.

Fransa Konsolosluğu Görev Alanları

Fransa vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ikamet adresine en yakın bölgedeki Fransız Konsolosluğu veya Fransız Büyükelçiliğine müracaat edilmelidir.  Ancak İstanbul,  Ankara ve İzmir dışında yaşayan vatandaşlar Fransa Fahri konsolosluklarına müracaat edebilirler.

Fransa Konsolosluğu’na Bağlı Olarak Çalışan Diğer Şehirler

Fransa Konsolosluğuna bağlı olarak çalışacak diğer şehirlerarasında Adana,  Adıyaman,  Afyon,  Ağrı,  Aksaray,  Amasya,  Ankara,  Antalya,  Ardahan bulunuyor. Bu şehirler dışında Artvin,  Aydın,  Bartın,  Batman,  Bayburt,  Bingöl,  Bitlis,  Bolu,  Burdur,  Çankırı,  Çorum,  Diyarbakır da yer alıyor. Aynı zamanda Düzce,  Elazığ,  Erzincan,  Erzurum,  Eskişehir,  Gaziantep,  Giresun,  Gümüşhane,  Hakkâri,  Hatay,  Iğdır,  Isparta,  İçel,  Kahramanmaraş şehirleri de bu konsolosluklardan hizmet alabiliyor.   Hizmet alan diğer şehirler ise Karabük,  Karaman,  Kars,  Kastamonu,  Kayseri,  Kırıkkale,  Kırşehir,  Konya,  Malatya,  Mardin,  Muş,  Nevşehir,  Niğde,  Ordu,  Osmaniye,  Rize,  Samsun,  Sinop,  Şanlıurfa,  Şırnak,  Siirt,  Sivas,  Tokat,  Trabzon,  Tunceli,  Van,  Yalova,  Yozgat,  Zonguldak illeridir.

Fransa Vize Danışmanlık Formu

Fransa’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize danışmanlık formunu Fransa’nın resmi web sitesinden sağlayabilirler.  Danışmanlık formunun eksiksiz ve gerçek bilgilerden oluşması önemlidir.  Bilgilerin ve belgelerin yanlış beyan edildiği fark edildiğinde bu vize reddi sebebidir.  Fransa vize danışmanlık formu Fransızca ve İngilizce olarak doldurulmalıdır.

Fransa Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Fransa vizesi evrakları seyahat edilecek vizenin türüne göre farklılık göstermektedir.  Turistik vize,  Fransa ticari vize,  Fransa ziyaretçi vizesi farklı evrak isteyen vizelerdir.  Fransa Konsolosluğu, teslim edilen evraklar dışında kişi ile ilgili tam karar verememesi durumunda ek evrak isteme hakkına sahiptir.

Fransa Vize Danışmanlıklarında Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Konular

Fransa vize danışmanlık işlemlerinde pasaport en önemli evraklardan biridir.  Kullanılacak pasaportun kullanım süresinin 10 yıldan eski olmaması gerekir.  Eski pasaportlar vize işlemlerinde dikkate alınmaz.  Aynı zamanda pasaportun aşınmış yıpranmış ve hasar görmüş olmamasına çok dikkat edilmelidir.  Bu durumda Fransız Konsolosluğu danışmanlıkyu onaylasa bile havaalanında pasaport kontrolünden geri çevrilme ihtimali vardır.  Fransa vizesi için başvuran vatandaşların 2 ülkeye ait pasaportu olması durumunda bu seyahat 90 günü geçmediği sürece vize işleminden muaftır.  Ancak ilk defa Fransa’ya seyahat edecek olan kişilerin mutlaka Fransa Schengen vizesi almaları zorunludur.  Fransa Konsolosluğu,  vize müracaatında bulunan kişiyi mülakata çağırma hakkına sahiptir.  Randevu da kişinin kendisinin bulunması bu açıdan önemlidir.  Fransa vizesinin ret ile sonuçlanması durumunda kişinin itiraz hakkı vardır.

Fransa Vize İşlemleri

Diğer ülke vize işlemlerinde olduğu gibi vize danışmanlıksu onaylanabilir veya ret alınabilir.  Bu her iki ihtimali de düşünerek danışmanlıkda bulunulmalıdır.  Ancak danışmanlıknun ret ile sonuçlanması durumunda bu sonuç evrakların eksikliğinden,  istenilen şekilde temin edilmemesinden kaynaklı olabilir.  Böyle durumda istenen evraklar temin edilip tekrar danışmanlık yapılabilir.  Ancak bilgilerin yalan,  yanlış olması ve evraklar arasındaki çelişkiler,  Fransız vize işlemlerinde dikkati çekecek durumda olursa,  tekrar vize reddi alırsınız.

Fransa Vize Danışmanlıksunda Çocukların Biyometrik Belgeleri

Fransa vize randevu danışmanlıklarında 18 yaşın altındaki çocuklar anne babalarıyla seyahat etmek durumundadır.  12 yaşın altındaki çocuklar ve fiziki engelli vatandaşlar parmak izinden muaftır.

Fransa Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Fransa vizesinde evrakların tamamlanması süreci uzun sürmektedir.  Evraklar tamamlanıp Fransa Konsolosluğu’na veya vize merkezi acentelerine teslim edildikten maksimum 15 gün içinde olumlu veya olumsuz sonuçlanır. Ancak Fransa’ya seyahat edecek olan vatandaşların D tipi vize danışmanlıkları diğerlerine göre daha uzun sürelerde sonuçlanır.  Bu nedenle Uzun sürede sonuçlanacak vize kategorisini Seçen vatandaşların,  vize danışmanlıklarını daha erken tarihlerde yapmaları önerilir.

Fransa Vizesi İçin Uygun Zaman Danışmanlıksu

Fransa vizesi normal koşullarda kısa süreli vizelerde maksimum 15 gün içinde sonuçlanır.  Ancak D tipi danışmanlıklarda vize sonuçlanma süresi oldukça uzundur.  Bu nedenle seyahat tarihinden 15 gün önce normal koşullarda vize danışmanlıksunda bulunulması önerilir. Uzun süreli vize alacak olan vatandaşların bu danışmanlıklarını 3 ay öncesinden yapmaları gerekir.  3 aydan daha önce Fransa vize işlemlerinde danışmanlıklar kabul edilmez.

Pasaport Kriterleri

Fransa Konsolosluğu vize işlemlerinde evraklarla ilgili belli kriterler belirlemiştir.  Bu kriterlerin en önemli olanı pasaport kriterleridir.  Vize danışmanlıklarında ve Fransa seyahatinde kullanılacak pasaportun vize bitiş tarihinden en az 3 ay daha geçerli suresinin bulunması gerekir.  Ayrıca pasaportun kullanılmamış en az 2 boş sayfasının bulunması ve 10 yıldan eski olmaması şarttır.  Evlilik veya boşanma nedeniyle soyadı değişikliğinin olması durumunda yeni pasaport müracaatında bulunulmalıdır.  Ayrıca pasaportun hasar görmüş,  yıpranmış olması kesinlikle vize reddi sebebidir.  Vize onayı alınsa bile havaalanından geri dönme ihtimali yüksektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu