fransa

Fransa Vizesi Kaç Günde Çıkar ?

Fransa Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Fransa Schengen vizesi Fransa’ya seyahat etmek isteyen vatandaşların Fransa konsolosluğunun yetkilendirdiği ofislerden başvuru yapabilirler.  Fransa Schengen vizesi alabilirler.  Fransa Schengen vizesi Schengen ülkeleri arasında yapılan anlaşma gereği diğer Schengen ülkelerinde de serbestçe giriş-çıkış yapılmayı serbest kılmaktadır.  Fransa Schengen vizesi başvurusu yapmak isteyen kişiler diplomatik pasaporta veya yeşil pasaporta sahip iseler Schengen vizesi almaya gerek yoktur.  Bu kişiler Fransa Schengen dizisinden muaftır,  ancak bu seyahatlerin sınırlamaları vardır.  180 gün içinde 90 günü aşmamak koşuluyla vizesiz Schengen ülkelerinde gidilmektedir.  Bunun dışındaki vatandaşların Fransa Schengen vizesine başvurmak zorunluluğu bulunmaktadır.

Fransa Schengen Vize Başvurusu

Fransa Schengen vize başvuru formu öncelikle eksiksiz olarak doldurulmalıdır.  Bu evrak son derece önemlidir.  Bunun dışında istenen bütün evrakların eksiksiz olarak tamamlanması,  ayrıca hangi vize kategorisine müracaat edilmiş ve o kategorinin ayrıca evraklarını da bulundurmak zorundadırlar.  Vize başvuru formu içinde yer alan bütün soruların doğru eksiksiz ve tam olmasına dikkat edilmelidir. Bu bilgiler diğer belgelerdeki bilgilerle örtüşmez ise bu Fransa vize reddi sebebi sayılmaktadır.  Bu nedenle evrakın doldurulması ve belgelerin tam olarak temin edilmesi son derece önemlidir.

Fransa Schengen Vize Başvurusunda Gerekli Evraklar

Pasaport

Pasaport vize işlemlerinin en önemli evraklarından biridir.  Pasaportun 10 yıllık süresini geçirmemiş olması yeni güncel pasaport olması ve pasaportta yıpranmamış 2 adet kullanılmamış sayfasının bulunması önemlidir.  Ayrıca bundan önce herhangi bir ülkeye vize alınmış ise ve kullanılmış pasaportlar var ise bunlar da vize başvuru dosyasında bulunmalıdır.  Eski pasaportların fotokopileri ve özellikle fotoğraf olan kısımlar ile vize işlem mühürlerinin yapıldığı sayfaların fotokopilerini bulundurmak zorundadırlar.

Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik fotoğraf da vize işlemlerinde önemli evraklardan ve ortak evraklardan biridir.  Fotoğrafın biyometrik ölçü kriterlerine uygun olarak çekilmiş olması gerekir.  Biyometrik ölçüler 35 mm x 45 mm ölçülerinde olmalıdır.  Fotoğrafın arka fonu beyaz olmalıdır.  Bunun dışında fotoğraftaki kişinin yüzünü engelleyen aksesuarların bulunmamasına dikkat edilmelidir.  Bunlar vize başvurularında en fazla dikkat edilen konulardan biridir.

Nüfus Cüzdanı

Nüfus cüzdanının vize başvuru dosyasında önlü arkalı taranmış olarak fotokopisinin çekilmiş olması gerekir.  Aynı zamanda vatandaşlık numarasının mutlaka nüfus cüzdanı üzerinde yer aldığına dikkat edilmelidir.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği nüfus müdürlüklerinden alınabildiği gibi e-devlet üzerinden barkotlu olarak da çıkartılabilmektedir.  Ancak nüfus kayıt örneğinin aile bireylerini de kapsayan tam vukuatlı olması önemlidir.

Mali Bilgiler

Mali bilgilerin beyan edilmesi vize başvuru işlemlerinde önemlidir.  Vize başvurusunda bulunan kişinin son 3 aya ait banka hesap hareketleri,  aynı zamanda seyahatte bulunduğu süre içinde günlük 120 Euro harcama hesaplanarak,  o kadar miktarın banka hesabında bulunması gerekir.  Banka hesap bilgileri ve hesap hareketleri banka cüzdanı fotokopisi ile birlikte,  ıslak imza ve kaşeli olmalıdır.

Vize Başvuru Randevusu

Fransa Schengen vize başvurularında başvuru evraklarının tamamlanmasından sonra konsolosluktan vize randevusu alınmalıdır.  Vize randevusunda aynı gün hem evrakların verilmesi hem de parmak izi işleminin yapılması açısından önemlidir.  Bu nedenle vize randevusuna mutlaka bizzat kişinin kendisinin gitme zorunluluğu bulunmaktadır.  Vize talep başvurusu ve vize evraklarının teslim edilmesinden sonra Fransa Konsolosluğu bu evraklar dışında farklı evraklar isteme yetkisine sahiptir.  Ayrıca Fransız Konsolosluğu’nun ikna olmadığı herhangi bir durum karşısında kişiyi mülakata çağırma yetkisi de bulunmaktadır.

Fransa Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Fransa vizesi başvurusu yapan kişinin istenen evrakları en kısa sürede tamamlanması kendisi açısından,  vize surecini kısaltmaktadır.  Vize başvurusu yapıldıktan sonra evraklar Fransız Konsolosluğu’na teslim edildikten sonra maksimum 10 veya 15 iş günü içinde vize sonucu olumlu veya olumsuz olarak bildirilir.  Ancak acil durumlarda daha erken Fransa vizesi alıp Fransa’ya gitmek gerektiği durumlarda Express vize kategorisinden vize işlemlerinizi sürdürebilirsiniz.  Bu işlemler sizin vize almanızı oldukça kısaltacaktır.  Bu işlemlerde evrakları kurye veya kargo ile gönderme imkânı bulunduğu gibi aynı şekilde sizin evraklarınızın da size kargo ile gönderilmesi mümkün olmaktadır.

Express Vize Başvurusu Vize Sonucunu Engeller Mi?

Fransa Schengen vizesi başvurusunda bulunan kişiler başvuru evraklarını her koşulda tamamlamak zorundadırlar.  Express vize uygulamasını tercih eden kişilerde,  bütün vize evraklarını ayrıca seçtikleri kategorinin ilave evraklarını da temin etmek zorundadırlar.  Bu durumda Express vize uygulaması diğer normal bize uygulamalarından bir kaç gün daha erken çıkmaktadır.  Ancak bu sürenin kısaltılmış olması olumlu sonuçlanacağı anlamına gelmemektedir. O nedenle başvuru evraklarını mutlaka randevu günü zamanında,  bizzat randevuya kendiniz giderek teslim etmelisiniz.   Bu durum vize sunucunuzun olumlu olmasına etkili olmaktadır.

Vize Reddi Alınması Durumunda Neler Yapılabilir?

Vize başvuru sahibinin vize sonucunun ret gelmesi durumunda kişinin öncelikle vize reddine sebep olan kaynağı öğrenmesi gerekir.  Bunun sebebi eksik evrak veya yanlış bilgilendirme olabilir.  Bu durum telafi edilebilir bir durum olduğundan vize evraklarınızı tekrar tamamlayıp vermeniz gerekir.  Ancak bu durumda ödediğiniz vize ücreti geri alınmamaktadır.  Tekrar başlattığınız vize işlemleri için tekrar bir ücret ödemek zorundasınız.  Bilgilerinizin yalan olması durumunda vize reddiniz tekrar edecektir.  Aynı zamanda bir daha Fransa’ya vize alma hakkını da tamamen kaybetme ihtimaliniz de bulunmaktadır.  Bu nedenle başvuru evrakınızın doğru ve başvuru formunun istenildiği gibi doğru ve eksiksiz olarak yapılması gerekmektedir.  Aynı zamanda İngilizce veya Fransızca olarak doldurulmasına özen gösterilmelidir.  37 numaralı kutucuk mutlaka işaretlenmeli ve ıslak imzalı olarak vize başvuru merkezlerine teslim edilmelidir.

Vize Başvurusunun Sonuçlanma Süresi

Vize başvuru sonucu vize evrakları tamamlandıktan ve teslim edildikten sonra randevu alınmalıdır.  Randevu de parmak izi verildikten sonra tatil günleri de hesaba katılarak maksimum 10 iş günü içinde Fransa vize işlemi sonuçlanmaktadır.  Ancak vizenin ret olması durumunda tekrar müracaat etme hakkı bulunmaktadır.

Fransa Schengen Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Fransa Schengen vizesi bütün işlemler yapılıp normal koşullarda ilerlemişse maksimum 10 iş günü içinde alınabilmektedir.  Ancak konsolosluk bazı durumlarda vize işlemlerini değerlendirmek için ek bir süreye ihtiyacı duyabilir.  Böyle bir durumun oluşması halinde vize başvuru sonucu maksimum 15 günde sonuçlanır.  Fransa Konsolosluğu kişiyi,  gerekli görürse mülakata çağırma yetkisi vardır veya kişiden ek evrak isteme yetkisine de sahiptir.  Bütün bunlara hazırlıklı olarak vize başvurusunda bulunulmalıdır.

Fransa Schengen Vize Ücreti

Fransa Konsolosluğu vize ücretlerine ve vize kategorilerine göre farklı vize ücretleri belirlemiştir.  Ancak bu ücretler Döviz kuruna endeksli olduğu için başvuru yaparken o günkü döviz kuru üzerinden Euro veya Euro karşılığı Türk Lirası olarak vize ücreti ödenmektedir.

Fransız Schengen Turistik Vize Süresi Ne Kadardır?

Fransa turistik Schengen vizesi umumi pasaport sahiplerine en az 300 ay en fazla ise 90 gün olarak verilmektedir.  Fransa’da 90 günü doldurmanız durumunda ek vize ücreti ödeyerek bu süreyi belli oranda uzatabilirsiniz.  Ancak 90 gün olarak belirlenmiş vize suresini uzatamazsınız. Uzaması durumunda bunun için para cezası ve sınır dışı edilme sonucu ile karşılaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu