fransa

Fransa Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Fransa vize işlemlerinde Schengen vize uygulaması geçerlidir.  Schengen vizesi,  Schengen Anlaşması yapan ülkeler arasında kullanılan bir ortak vizedir.  Bu vize uygulaması Avrupa Birliği üyesi ülkeler ve onun dışındaki bazı ülkeler de geçerlidir.  Bunun dışında Fransa vizelerinde farklı kategoriler bulunmaktadır.  Dolayısıyla farklı kategorilerdeki vize uygulamalarının birbirinden farklı bulundurulması gereken evrakları vardır.

Fransa Vizeleri

Fransa birçok kategoride vize vermektedir.  Bunlar;  turistik vize,  ticari vize,  aile ve arkadaşlık ziyaret vizesi,  Fransa öğrenci vizesi,  transit vize,  Fransa Erasmus vizesi,  Fransa şoför vizesi,  Fransa evlilik vizesi ve Fransa Adaları ve Denizaşırı bölgeler vizeleridir.

Fransa Vizelerinde Kullanılan Ortak Evrak Listesi

Fransa vize kategorilerinden hangisini tercih ederseniz edin ortak bulundurulması gereken evrak listesi değişmiyor.  Bunlar Schengen vize danışmanlık formu kategorilerinde doldurulması gereken önemli evraktır.  Danışmanlık formundaki bilgilerin eksiksiz ve doğru olması vize sonucunun olumlu olması açısından son derece önemlidir.  Bu bilgilerin eksikliği durumunda vize danışmanlıksu ret ile sonuçlanmaktadır.

Vize Talep Dilekçesi

Vize talep dilekçesi,  vize almak istediğinizi bildiren Türkçe, Fransızca veya İngilizce olarak hazırlanması gereken bir evraktır.

Pasaport

Pasaport vize uygulamalarında ortak önemli evraklardan biridir.  Pasaportun 10 yıldan daha eski olmamak koşulu son derece önemlidir.  Aynı zamanda vize bitim tarihinden sonra 3 ay daha Pasaportun geçerlilik süresinin olması gerekmektedir.  Ayrıca son 2 boş sayfasının da mutlaka yıpranmamış ve deforme olmamış olarak bulunması gerekmektedir.

Biyometrik Fotoğraf

Vize danışmanlık işlemlerinin önemli evraklarından biri de biyometrik fotoğraftır.  Biyometrik fotoğraflar biyometrik standart ölçülerinde olmak zorundadır.  Bu ölçüler 35 mm x 45 mm ölçülerindedir.  Aynı zamanda arka fonun mutlaka beyaz olması zorunludur.

Mali Hesap Belgeleri

Vize danışmanlıksu yapacak olan kişinin seyahat süresince Fransa’da yaşamını idame ettirebilecek miktarda nakit paranın banka hesabında bulunması gerekmektedir.  Bu günlük 120 Euro’ya denk gelecek şekilde,  seyahat boyunca hesaplanarak bulundurulması gereken bir miktardır.  Aynı zamanda banka hesap cüzdanı ve son 3 aylık hesap hareketlerinin fotokopisi banka tarafından ıslak imza ve kaşe ile onaylanarak vize danışmanlık dosyasına bulundurulması gerekmektedir.

Ulaşım Bilgileri

Ulaşım bilgileri,   danışmanlıkda bulunacak olan kişinin hangi ulaşım aracını kullanacağını ve bununla ilgili rezervasyon yapılmış olması ve rezervasyon numarasını danışmanlık dosyasında sunmak zorundadır.  Aynı zamanda seyahat süresince Fransa’da kalacağı,  konaklayacağı Otel veya ev konaklama yerlerine ait belgelerin mutlaka vize danışmanlık dosyasında bulunması gerekmektedir.

Nüfus Cüzdanı

Nüfus cüzdanının önlü arkalı fotokopisi taranmış olarak ve vatandaşlık numarasının mutlaka bulunması zorunludur.  Aynı zamanda fotoğrafın kişiyi yansıtan çok eski fotoğraf olmamasına da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Nüfus kayıt örneği e- Devlet’ten alınabildiği gibi,   nüfus müdürlüklerinden de alınabilmektedir.  Tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinde kişinin ailesine ait bilgilerin ayrıntılı olarak yazmış olması önemlidir.

Çalışan Kişiler İçin Evrak Listesi

Türkiye’de bir kurumda veya bir şirkette çalışan olarak görevli kişinin vize danışmanlıklarında şirketin faaliyet belgesi ve bu belgenin 3 aydan eski olmaması gerekmektedir.  Vergi levhası,  imza sirküleri, aynı zamanda şirketin resmi sicil gazete de çıkmış yazısı ve bütün bunların fotokopileri vize danışmanlık dosyasında bulunması gerekmektedir.  SGK’ da belirtilen görevi,  işe başlangıç tarihi ve aynı zamanda Sosyal Güvenlik Kurumu ait barkotlu hizmet dökümünün de dosyada bulunması gerekmektedir.  Maaş bordrosu son 3 aya ait dökümü,  şirket tarafından ıslak imzalı ve kaşeli olarak sunulmalıdır.  Bankanın son 3 aylık hesap hareketlerini ve banka hesabında en az 5 bin TL nakit bakiyenin bulunması ve bunun da banka tarafından ıslak imza ve kaşe ile ibraz edilmesi gerekmektedir.

Şirket Sahiplerinin Evrak Listesi

Şirket sahibi kişilerin vize danışmanlıklarında şirketlerinin son 3 aya ait faaliyet belgesinin mutlaka bulunması,  aynı zamanda vergi levhasının son beyanname verildikten sonraki fotokopisi,  şirketin imza sirküleri ve şirketin resmi sicil gazetesinde yayınlanmış fotokopisini de vize danışmanlık dosyasında bulunması gerekmektedir.  BAĞ-KUR hizmet dökümü ‘nün e-devlet veya BAĞ-KUR genel müdürlüklerinden alınan hizmet dökümü ‘nün fotokopisi ıslak imzalı ve kaşeli olmak üzere vize dosyasında bulunması gerekmektedir.  Aynı zamanda kişinin son 3 aya ait banka hareketleri,  banka hesabında 5000 TL’nin altında olmamak üzere bakiyesi ve bu belgenin de banka tarafından ıslak imza ve kaşeli olarak ibraz edilmesi gerekmektedir.

Memurların Vize Evrak Listesi

Memur çalışanlar için öncelikle çalıştıkları kurumdan izinli olduklarını gösteren belgenin yetkili kişi tarafından ıslak imzalı ve kaşeli olması gerekmektedir.  Bunun yanı sıra görev kartının önlü ve arkalı fotokopisi,  bu görevde hangi unvana sahip olduğu ve hangi kategoride görev yaptığı yazılması gerekmektedir.  Çalışma belgesi bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalıştığını gösteren ıslak imzalı ve mühürlü belge,  aynı zamanda memurun son 3 aya ait maaş bordrolarının ıslak imzalı ve kaşeli fotokopilerinin de bulunması gerekmektedir.  Kişinin banka hesap hareketleri,  son 3 ayı içermeli ve en az banka hesabında 5000 TL bakiyenin bulunması,  bunun da banka tarafından ıslak imza ve kaşe ile beyan edilmesi gerekmektedir.

Öğrenciler İçin Vize Belgeleri

Öğrenciler vize danışmanlıksunda bulunmaları durumunda ortak evrak listesinin dışında,  18 yaşın altında ise mutlaka ebeveynleri tarafından imzalanmış ve noter tarafından onaylanmış bir muvafakat namenin bulundurulması şarttır.  Ayrıca öğrencinin okulundan öğrenci belgesinin ve kurum tarafından imzalı ve mühürlü olması gerekmektedir.  Ayrıca öğrenciler için eğitim süresi boyunca masraflarını karşılanacağı ve buna Sponsor olacak kişinin malvarlığı,  durumu ve banka hesap hareketlerinin de vize danışmanlık dosyasında bulunması gerekmektedir.  öğrencinin sponsoru işveren ise Fransa’daki masraflarını karşılayacak olan sponsor,  şirketin antetli kağıdına öğrencinin masraflarının seyahat boyunca karşılanacağını taahhüt etmesi gerekmektedir.  Aynı zamanda Bu belgenin ıslak imzalı ve kaşeli olarak sunulması gerekmektedir.  Aynı zamanda BAĞ-KUR yani 4B Hizmet Dökümü nün alınarak vize danışmanlık dosyasında bulunması gerekmektedir.  Şirkete ait Evrakların güncel,  3 aydan eski olmamak koşuluyla şirketin faaliyet belgesi,  bağlı bulunduğu Ticaret Odası kaydı ve resmi gazetede yayınlanmış yazı ile birlikte vergi levhası ve imza sirkülerinin fotokopilerini de vize danışmanlık dosyasında bulunması gerekiyor.  Aynı zamanda öğrencinin Fransa seyahati boyunca bütün masraflarının karşılanacağını bildiren Kendi hesap hareketlerinin,  son 3 aylık dönemini içeren belgenin,  banka tarafından ıslak imza ve kaşeli olarak danışmanlık dosyasında bulundurulması önemldir.  Nüfus cüzdanı fotokopisi Öğrencinin sponsoru olacak olan şirket sahibi kişinin kendi nüfus cüzdanı fotokopisini ve kendisine ait tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinin yeni ve güncel olarak çıkartılıp sunulması isteniyor.

Öğrenci Sponsoru Çalışan İse

Öğrenciye sponsor olacak olan kişi bir çalışan ise çalıştığı kuruma ait ve kurumun antetli kağıdına konsolosluğa hitaben bir dilekçe ile sponsor olacağını bildirir dilekçeyi yazıp bunu da ıslak imzalı ve kaşeli olarak sunmak zorundadır.  Aynı zamanda öğrencinin Fransa’da kalacağı süre içinde bütün masraflarını kendisi tarafından karşılanacağını beyan etmesi ve bunu banka cüzdanı ve hesap hareketleri ile teyit etmesi gereklidir.  Aynı zamanda çalışan kişi kendi Sosyal Güvenlik Kurumu dökümünün de vize danışmanlık dosyasına bulunması gerekmektedir.

Fransa Aile Arkadaş Ziyaret Vizesi İçin Danışmanlık Evrakları

Fransa aile arkadaş ziyareti vizesi danışmanlık evrakları,  ortak evrakların dışında Fransa’da ziyarette bulunulacak kişinin bir davetiye göndermesi gerekmektedir.  Bu davetiye de yanında seyahat boyunca kalacağı ve oradaki masraflarının kendisi tarafından ödeneceğini açıkça belirtmek durumundadır.  Aynı zamanda bu davetiyede kendi nüfus bilgileri ve çalışan ise şirketi ve çalıştığı kurumla ilgili bilgilerin ıslak imzalı ve onaylı olarak sunulması gerekmektedir.  Ayrıca vize danışmanlıksu yapan kişinin kimlik bilgileri ve Fransa’da ne için kalacağı,  ziyaret sebebini de davetiyede anlatmış olması gereklidir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu