fransa

Fransa Vize Reddi

Fransa Schengen vizesi Schengen ülkeleri arasındaki anlaşmaya bağlı olarak Schengen ülkelerine giriş çıkışı serbest klan vizedir.  Fransa vizesi danışmanlıksunda bulunacak olan kişiler yeşil pasaport veya diplomatik pasaporta sahip değillerse Fransa Schengen vize danışmanlıksunda bulunmak zorundadırlar.  Fransa Schengen vizesinin birçok kategorisi bulunmaktadır.  Vize kategorilerinin kendine ait farklı evrak isteme kuralları vardır.  Ancak buna rağmen bütün vize kategorilerinin ortak evrak da bulunmaktadır.  Fransa Konsolosluğu direkt olarak Fransa vize danışmanlıklarını kabul etmemektedir.  Bunun için Fransa konsolosluğunun yetkilendirdiği acenteler aracılığı ile vize danışmanlıkları kabul edilmektedir.

Fransa Schengen Vize Danışmanlıksu

Fransa Schengen vize danışmanlık formu bilgileri eksiksiz tam ve doğru olarak doldurulması gereken bir evraktır.  Bu bilgiler son derece doğru ve hatasız olmak zorundadır.  Schengen vizesi Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında ve bunun dışında birkaç ülkeyi de kapsayan bir vize türüdür.  Schengen vizesi alan bir vatandaş Schengen Anlaşması olan diğer ülkelere de serbest giriş çıkış yapma hakkına sahiptir.

Fransa Vize Randevusu

Fransa vize danışmanlık evraklarını tamamlayıp konsolosluğa teslim edilmesi durumunda size bir randevu verilmektedir.  Zamanında ve şahsen kendiniz gitmek zorundasınız.  Randevuda hem evraklarınızı teslim edecek hem de parmak iziniz alınacağı için bu randevu son derece önemlidir.

Fransa Schengen Vize Evrakları

Pasaport

Pasaport vize işlemlerinin önemli evraklarından biridir.  Pasaportun mümkünse yeni ve çipli olması tercih edilmektedir.  Ancak Pasaportun 10 yıldan daha eski olmaması son derece önemlidir.  Pasaportun 2 adet boş sayfasının bulunması ve bu sayfaların kesinlikle deformasyona uğramamış olması gerekmektedir.  Vize danışmanlık sırasında vizenizin bitiş tarihinden 3 ay daha pasaportunuzun kullanılabilir süresinin olduğundan emin olarak danışmanlık işlemlerine başlayın.

Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik fotoğraf vize danışmanlık işlemlerinin yine önemli ve ortak evraklarından biridir. 2 adet biyometrik fotoğraf,  biyometrik fotoğraf ölçülerine uygun olarak temin edilmelidir.  Bu ölçüler 35 mm x 45 mm ölçülerinde olmalıdır.  Ayrıca fotoğrafların arka fonu beyaz ve kişinin yüzünü kapatacak herhangi bir aksesuarın bulunmadan çekilmiş olması gerekmektedir.

Nüfus Cüzdanı

Nüfus cüzdanı vize danışmanlıklarında yine ortak ve önemli evraklardan biridir.  Nüfus cüzdanının yıpranmamış,  üzerinde vatandaşlık numarası yazılıyor olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.  Nüfus cüzdanının önlü arkalı taranarak çekilmiş fotokopisinin vize evrak dosyasında mutlaka bulunması gerekmektedir.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Yine ortak evraklardan biri olan vukuatlı nüfus kayıt örneği,  nüfus müdürlüklerinden veya e devlet tarafından barkotlu olarak alınabilir.  Ayrıca tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinin aile bireylerini kapsayacak biçimde olması önem taşımaktadır.

Fransa Vize Danışmanlıklarında Bulunan Diğer Evraklar

Fransa Schengen vize danışmanlıksunda bulunacak olan vatandaşlar hangi kategoride vize almak istiyorlarsa o kategorinin evraklarının tamamını temin etmek zorundadırlar.

Turistik Vize İçin Farklı Evraklar

Turistik Schengen vizesi evrakları arasında bulunan ortak evrak olarak bilineler dışında turistik vize almak isteyen kişiler farklı bir evrak bulundurmak zorunda değillerdir.

Fransa Ticari Vize

Fransa’ya ticari vize danışmanlıksunda bulunacak olan kişilerin Fransa’daki şirketten bir davetiye mektubu almak zorundadırlar.  Bu davetiye mektubunda Türkiye’den gidecek olan kişinin kimlik bilgileri, şirketteki unvanı,  hangi pozisyonda olduğu yazmak zorundadır.  Aynı zamanda Fransa’daki şirket davetiye mektubunda kendi şirket bilgilerini, Ticari sicil oda kayıtlarını antetli kağıda yazıp ıslak imzalı olarak göndermek zorundadır.  Aynı zamanda bu davetiye mektubunda vize danışmanlıksunda bulunacak olan kişinin seyahati boyunca bütün masraflarının şirket tarafından ödeneceğini de taahhüt etmek durumundadır.

Aile Ziyareti Vizesi

Fransa aile ziyareti vizesinde farklı olarak bulundurulması gereken evrak,  Fransa’ya aileden birinin yanına gidecek olan kişilerin o aileden davetiye mektubu alması gerekmektedir.  Aynı şekilde davetiye mektubunda Fransa’daki ailenin kimlik ve iletişim bilgileri yazılarak en yakın bölge Belediyesi’nden onaylatılarak gönderilmesi gerekiyor.  Aynı zamanda vize danışmanlıksu yapacak olan kişinin kimlik bilgileri ve iletişim bilgilerini de yazması ve danışmanlıkda bulunacak olan kişinin mali seyahat süresince oluşacak maddi koşullarını karşılayacağını da taahhüt etmek zorundadır.

Fransa Transit Vizesi

Fransa transit vizesi 3.  ülkeye aktarmalı olarak geçiş yapacak olan kişilerin alması gereken bir vizedir.  Bunun için hem Schengen vizesi hem de o ülkenin vizesini almak zorundadırlar.  Ancak bu vize transit vize olması açısından kısa süreliğine alınması gereken bir vizedir.  Bu vize havaalanında kimlik ve pasaport kontrolünde mutlaka sorulan ve olmaması durumunda geri gönderilmeye sebep olan bir vizedir.

Fransa Gemici Vizesi

Fransa gemici vizesi denizyolu aracılığıyla gerek insan,  gerek mal taşıyan gemi görevlilerinin alması gereken bir vizedir.  Fransa gemici vizesi için mutlaka gemicilerin kendi mesleki yeterliliklerini bildirir belgelerinin olması ve Fransa’daki şirketten alınacak bir davetiyenin vize danışmanlık dosyasında bulunması gerekmektedir.  Aynı zamanda gemici ehliyetinin olması ve bu ehliyetinde uluslararası sularda kullanılabilir bir ehliyet olması gerekmektedir.

Vize Reddi

Fransa Schengen vizesi danışmanlıklarında vize reddi belli zamanlarda yaşanabiliyor.  Ancak vize reddine sebep olan temel konulardan biri danışmanlık formunun eksik veya yanlış bilgilerle doldurulmasıdır.  O nedenle danışmanlık formunun doğru doldurulması çok önemlidir.  Oradaki bilgilerin diğer evraklarla aynı olması ve bilgilerin birbiriyle örtüşmesi zorunludur.  Bunların aynı olmaması durumu vize reddi sebebidir.

Seyahat Belgelerinden Kaynaklı Vize Reddi

Fransa Schengen vizesi danışmanlıklarında belgelerin yanlış veya eksik olması vize reddi almanıza sebep olmaktadır.  Ancak böyle durumlarda evrakın tamamlanıp tekrar başvurma hakkınız bulunmaktadır.  Ancak bilgilerin yalan veya yanlış olması durumunda vize reddiniz süreklilik kazanır ve bu uzun süre Fransa’ya girme hakkınızı da elinizden alabilir.

Seyahat Şartlarından Dolayı Alınan Vize Reddi

Danışmanlık formunda vize danışmanlıksu yapan kişiler,  bilgileri doğru ve yanlışsız yazmak zorundadırlar.  Danışmanlık formunda seyahat planını,  seyahati neden yapmaları gerektiğini,  hangi amaçla seyahat ettiklerini mutlaka açıkça yazmak durumundadırlar.  Bu bilgilerin yanlış yazılması durumunda vize reddi almanıza sebep olmaktadır.  Ayrıca aile veya arkadaş ziyareti vizesi alan kişilerin Fransa’daki aileden gelecek davetiyenin doğru bilgilerden oluşması ve oradaki bölge Belediyesine onaylatılmış olması gerekmektedir. Bu bilgi eksikliği vize reddi alınmasının sebebidir.

Ekonomik Koşullardan Kaynaklı Vize Reddi

Fransa vizesi danışmanlıklarında mali belgeler son derece önemlidir.  Bu koşulların sağlanamaması,  banka hesabında yeterli miktarda paranın bulunmaması da Fransa vize danışmanlıklarında ret sebebidir.  Ancak bu da tekrar mali imkânları düzeltilip tekrar danışmanlık yapma hakkını sağlamaktadır.

Schengen Vizesi Süresinden Dolayı Alınan Vize Reddi

Schengen vizesi 6 aylık bir süre için maksimum 90 gün konaklama hakkı vermektedir.  Fransa Schengen vizesine başvuran kişilerin 6 ay içinde 90 gün konaklamaları durumu da vize reddi sebebidir.

Kamu Güvenliği Sebebiyle Vize Reddi

Fransa Schengen vizesi danışmanlıksunda bulunan kişinin cezai yaptırımının olması,  yurt dışına çıkış yasağının bulunması,  kamuya ait bir cezai yaptırıma sahip kişilerin Fransa vize danışmanlıksu ret ile sonuçlanıyor.

Sağlık Sigortası Sebebiyle Vize Reddi

Fransa vize danışmanlıksunda bulunan kişilerin Fransa’da kalacakları süreyi kapsayan bir sağlık sigorta poliçesinin bulunması gerekiyor.  Bu poliçenin en az 30.000 Euro teminatlı olması gerekmektedir.  Bu sağlık sigortasının yatırılmamış olması,  bunun vize danışmanlık dosyasında bulunmaması sebebi de vize reddine sebep olmaktadır.

Fransa Vize Reddine İtiraz Etme

Fransa vize danışmanlıksunda bulunan kişinin vize reddine itiraz etme hakkı bulunmaktadır.  Ancak bu itiraz evrakların eksik olması durumunda tekrar tamamlanıp danışmanlıkda bulunması biçiminde olmalıdır.  Dava açma hakkı bulunan vatandaşın bu sürecin çok uzun sürdüğü ve Fransız mahkemeleri ile muhatap olması gerektiği için genellikle bu yol çok fazla önerilmemektedir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu