fransa

Fransa Transit Vize

Transit vize bir ülkeye aktarmalı olarak seyahat edecek olan kişilerin alması gereken kısa süreli vize türüdür. Bu vizenin olmaması durumunda kesinlikle ülkeye giriş yapılamamaktadır.Transit vize kısa süreli bir vize olmasına rağmen son derece önemlidir.

Fransa Transit Vize Evrakları

  • Pasaport

Pasaport diğer vizelerde de olduğu gibi ortak olması gereken zorunlu evraklardan biridir. Pasaportun maksimum 10 yıl süresini aşmamış olması çok önemlidir. Ayrıca Pasaportun Seyahat’in bitiş tarihinden 3 ay daha kullanılabilir suresi bulunmalıdır.  Bir diğer önemli durum ise pasaportun 2 adet boş sayfasının düzgün ve yıpranmamış olmasıdır.

  • Eski Pasaportlar

Vize başvurularında, başvuru sahibinin elinde önceden kullanılmış ve bitmiş pasaportlar var ise bunların, işlem gören sayfa fotokopileri vize başvuru dosyasına eklenmelidir.

  • Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik fotoğrafta vize işlemlerinde kullanılan ortak ve zorunlu evraklardan biridir.  Fotoğrafın istenilen biyometrik ölçülerde olması son derece önemlidir.  Fotoğraf ölçüleri 35 mm x 45 mm ölçülerinde bulunması gerekir.  Aynı zamanda bu fotoğraf güncel olmalı ve arka fon mutlaka beyaz olmalıdır. Fotoğrafta, kişinin yüzünü maskeleyecek sakal, gözlük ve türban bulunmamalıdır.

  • Vize Başvuru Formu

Vize başvuru formu,  vize başvurusunda bulunacak olan kişinin Fransız Konsolosluğunun yetkilendirdiği birimden alınan formdur. Bu formda Fransa Konsolosluğu istenen evrakları listelemiştir. Bu evrakların, doğru tam ve eksiksiz olarak temin edilmesi ve bu evraklarla başvuru yapılmalıdır.  Başvuru formunda istenilen evraklar doğru ve birbirini tutmalıdır.  Ayrıca vize başvuru formu İngilizce ve Fransızca olarak doldurulmalı ve ıslak imzalı olması çok önemlidir.  Fransa Transit vizesi başvurusu yapacak olan kişinin 18 yaşından küçük olması durumunda,  başvuru formunu ebeveynler imzalamalıdır.

  • Vize Talep Dilekçesi

Vize başvurusu yapacak olan vatandaşlar Fransız konsolosluğu veya Fransa Büyükelçiliğine hitaben vize talep dilekçesi yazmalıdır. Bu dilekçede seyahat planı ayrıntılı olarak anlatılmalıdır.

  • Başvuru Formunda Seyahat İle İlgili Bilgiler

Başvuru formunda, seyahat ile ilgili genel bir seyahat planı bulunmalıdır. bu planda,  ne zaman gidileceği,  dönüş süresinin ne zaman olacağı,  seyahate daha fazla devam edilip edilemeyeceği,  veya başka ülkelere giriş çıkış olup olmayacağı konusunda net ve tarihi bilgileri ile birlikte bütün ayrıntılar belirtilmelidir.

  • Sağlık Sigortası

Fransa vize Schengen işlemlerinde mutlaka vize başvurusunda bulunacak olan kişinin seyahat sağlık poliçesi bulunmalıdır. Bu evrak önemli evraklardan biridir.  Aynı zamanda vize başvuru evrakları arasında Fransa’da kalacağı süre, başka ülkelere seyahat edip etmeyeceği bilgileri de ayrıntılı olarak yer almalıdır.  Bu nedenle Fransa’da kalacağı süreyi kapsayan bir sağlık sigorta poliçesi vize başvuru dosyasında bulunmalıdır.  Bu poliçenin en az 30.000 Euro teminatlı olması istenmektedir.

Vize Başvuru Evraklarının Dışında İstenen Ek Evraklar

18 yaşın altında olan kişi seyahat edecek ise ebeveynleri tarafından mutlaka ıslak imzalı ve noter onaylı orijinal bir muvafakat namenin vize başvuru dosyasında bulunması gerekir.  Aynı zamanda vize başvurusunda bulunan kişi yabancı uyruklu ise Türkiye’de oturma izninin olduğunu belgelemek zorundadır.  Bu oturma izni vize bitiş tarihinden 6 ay daha uzun olması gerekir.  Bu belge ibraz edilerek başvuru yapılmalıdır.  Başvuruda bulunan kişi Schengen ülkelerinden diğerlerine de seyahat edecek ise o ülkelere ait konaklama belgelerini,  konaklama rezervasyonlarını,  ulaşım rezervasyonlarını da başvuru dosyasına eklemek zorundadır.  Aynı zamanda Pasaportun fotokopisi ve daha eskiden kullanılmış bitmiş pasaportlar varsa tamamının fotoğraflı ve vize mühürlerinin olduğu sayfaların fotokopilerinin de eklenmesi gerekmektedir.

Genel Evraklar Dışında Fransa Transit Vize Evrakları

Transit vize evrakları içinde Fransa Schengen vize başvuru formunun bulunun yanı sıra,  2 adet biyometrik fotoğraf bulunmalıdır.   Kullanım süresi 10 yılı geçmemiş pasaport,  pasaportun 2 adet sayfasının yıpranmamış ve boş olması mutlaka bulunmalıdır.   Uçak ve konaklama rezervasyonlarını gösteren belgeler rezervasyon numaraları ile bulunmalıdır.  Seyahat edecek olan çocukların 18 yaşından küçük ise,  çocukların ebeveynleri tarafından temin edilmiş noter onaylı muvafakat name vize başvurusunda bulunmalıdır.  Başvuruda bulunan kişinin mali giderlerinin karşılanacağını gösteren banka hesap bilgileri ve bu hesabın seyahat süresi boyunca bütün mali ihtiyaçlarını karşılayacak miktarda olması şarttır.  Aynı zamanda sağlık sigortasının en az 30.000 Euro teminatlı poliçesi de evrak dosyasında bulunmalıdır.

Transit Vize Çeşitleri

  • Havaalanı Transit vizesi
  • Schengen bölgesine giriş için transit yolculuk vizesi

Havaalanı Transit Vizesi

Vize başvurusunda bulunacak olan kişi üçüncü bir ülkeye gidecekse ve bunu aktarmalı olarak yapacaksa uluslararası Transit alanının dışına çıkması için alacağı vize havaalanı transit vizesidir.  Bunun için mutlaka bizi alınmalıdır. Yoksa diğer ülkelere geçiş yapmak mümkün olmamaktadır.  Bu vize havaalanında ibraz edilmesi gereken bir vizedir.

Schengen Bölgesine Giriş İçin Transit Vizesi

Schengen bölgesine girecek olan kişilerin ve iki kez aktarma yapacak olan kişiler mutlaka havaalanında İbraz etmek üzere bir Schengen vizesine sahip olmalıdır. Bu vize için seyahat tarihinden bir ay önce başvurulmalıdır.  Ayrıca evraklar doğru ve tam olarak konsolosluğa teslim edilmelidir.

Fransa Transit Vize Nasıl Alınır?

Fransa Transit Schengen vizesi almak için başvuru evrakları tam olarak temin edilmeli ve başvuru dosyasında bulunmalıdır.  Bu vize başvurusunu seyahatten 30 gün önce transit vize kategorisi içinde gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Türk Vatandaşları Transit Vize Alması Gerekir Mi?

Başvuruda bulunacak olan kişi resmi bir pasaporta sahip değilse, yani yeşil pasaport veya diplomatik pasaporta sahip değilse mutlaka Schengen vizesi ve Fransa Transit vizesi almak zorundadır.

Fransa Transit Vizesi Gerekli Olmadığı Durumlar

Fransa Schengen vizesi için, resmi pasaportu olmayan kişilerin alması gereken vizedir.  Resmi pasaport,  diplomatik pasaport ve yeşil pasaportu olan kişilerin Fransa Transit vizesi almasına gerek yoktur.  Bir de Fransa’da oturma izni olanların Fransa Transit vizesi almasına gerek yoktur.  Bir diğer konu ise Schengen Anlaşması bulunan ülkelerde aktarma ve geçiş yapacak olan kişiler Fransa transit vize sinden muaftır.

Fransa Transit Vize Ücreti

Fransa transit vize işlemlerinde de diğer vize işlemlerinde olduğu gibi vize ücretini Fransız konsolosluğu belirlemektedir.  Vize ücreti başvuru sırasında ödenmelidir.

Fransa Transit Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Fransa transit vizesi alırken öncelikle Fransa Konsolosluğunun belirlediği bütün evraklar temin edilmelidir. Bunlardan,  seyahat ulaşım rezervasyonu ve konaklama rezervasyonunu çok önemlidir.  Vize başvuru sırasında mutlaka hangi ulaşım aracı ile gidilecekse bunların rezervasyon bilgilerinin vize başvuru dosyasında bulundurunuz. Uçak dışında,  tren,  otobüs seyahatleri olacaksa,  Fransa Konsolosluğu bunun için sizden bilet almış olma zorunluluğu isteyebilir. Vize başvurusu sırasında bulundurulacak belgeler mutlaka güncel olmalıdır. Bütün belgelerin son 3 aydan daha eski olmamasına dikkat edilmelidir.  Fransa Konsolosluğu istenilen başvuru belgelerinin dışında sizden ek evrak isteme yetkisine sahiptir.  Başvuru formunda istenen belgeler mutlaka Şchengen kuralları dâhilinde olmalıdır.  Bunun dışında olan belgeler Fransa vize başvurusundan ret almanıza neden olabilir.  Fransa’ya özel araç ile giriş yapacak olan başvuru sahipleri,  mutlaka aracın ruhsat fotokopisini bulundurmalıdır.  Sürücü ehliyeti uluslararası düzeyde ehliyet olması şarttır. Ayrıca bu bilgilerde vize evrakları arasında olmalıdır.  Fransa transit vize başvuru sahiplerinin ayrıca yeşil sigorta yaptırma zorunluluğu vardır. Seyahatte kullanılacak araç şahsına ait değil ise, aracın sahibinden muvafakat name alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu