fransa

Fransa Şoför Vizesi

Şoför vizesi Türkiye’de kayıtlı motorlu araçlarla Fransa’ya birçok amaçla taşıma ve nakliye işi gerçekleştirmek için şoförlerin aldığı Schengen vizesidir.  Bu taşımalar yolcu,  ticari mal taşımacılığı,  nakliye taşımacılığı gibi taşımacılık konusunda alınan vizedir.  Bu vizeyi almak için şoför Fransa şoför vizesi kategorisine vize danışmanlıksunda bulunmalıdır.

Şoför Vizesi Almak İçin Gerekli Evraklar

Schengen vizesinde kullanılan ortak evrakların dışında şoförlerin ayrıca ek evrak sunma zorunluluğu bulunmaktadır.  Şoförün sunacağı pasaportun 10 yıl geçerlilik süresinin olması ve bu sürenin dolmamış olması gereklidir.  Ayrıca Fransa vizesinin bitiş tarihinden en az 3 ay daha pasaportun suresi olmalıdır.

Fransa Şoför Vizesi İçin Gerekli Evraklar

  • Pasaport

Pasaport diğer vize işlemlerinde olduğu gibi,  şoför vizesi içinde aynı özelliklerde ve kriterlerde olmak zorundadır.  Pasaport 10 yıl geçerlilik süresini doldurmuş olması ve güncel pasaport olmalıdır. Bunun yanı sıra pasaportun en az 2 adet yıpranmamış,  hırpalanmış boş sayfasının bulunması kesinlikle şarttır.  Ayrıca önceden kullanılmış bitmiş pasaportlar da vize dosyasında bulunmalıdır.  Eski pasaportlardaki vize işlemlerinin yapıldığı mühür ve damgalarının bulunduğu sayfaların fotokopileri vize dosyasında bulunmalıdır.

  • Fotoğraf

Fotoğraf vize işlemlerinin ortak evraklarından biridir.  Fransa şoför vizesi için 2 adet biyometrik fotoğraf biyometrik ölçülerde olmalıdır.  Bu ölçüler 35 mm x 45 mm ebatlarında biyometrik fotoğraf özelliğinde ve Schengen kriterlerine Uyan fotoğrafları olmalıdır.  Ayrıca fotoğrafın arka fonu kesinlikle beyaz olmalı ve fotoğraftaki kişinin yüzünü engelleyecek hiçbir aksesuarın bulunmamalıdır.

  • Fransa Vize Danışmanlık Formu

Şoför Schengen vizesi,  Fransa Konsolosluğuna bağlı yetkilendirilmiş birimlerden danışmanlık formu alınarak orada istenilen bilgiler ve seyahat hakkında ayrıntılı bilgilerin doldurulması ile danışmanlık yapılmaktadır.  Bilgiler doğru ve eksiksiz doldurulmalıdır.  Fransa şoför Schengen vizesinde danışmanlık formundaki bilgilerin diğer belgelerdeki bilgilerle aynı ve birbirini tamamlayan örtüşen bilgiler olması kesinlikle şarttır.  Belgelerdeki bilgilerin birbirini tutmaması durumunda kesinlikle vize ret ile sonuçlanır.  O nedenle evraklardaki bilgilerin doğru bilgi olmasına dikkat edilmelidir.

  • Sağlık Sigortası

Fransa şoför Schengen vizesine şoförler bizzat kendileri başvurmalıdır.   Seyahat boyunca şoförün masraflarının firması tarafından karşılanacağının ibraz edilmesi gerekmektedir.  Şayet firma masrafları karşılamayacak ise kişi kendi mali olanaklarını vize danışmanlıksunda sunmak zorundadır.  Ayrıca şoförün adına 30.000 Euro teminatlı sağlık sigortası poliçesinin de vize danışmanlık dosyasında bulunması gerekir.

  • Sürücü Belgesi

Fransa şoför Schengen vizesinde vize alacak olan şoförün sürücü belgesini beyan etmesi gerekir.  Ayrıca sürücü belgesini uluslararası yollarda kullanılabilecek uluslararası bir ehliyet olması kesinlikle şarttır.

  • C2 Belgesi

C2 belgesi şoförlerin firma adına ihracat yapabileceğini belgelemesi,  bunun firmadan temin edilmesi gerekir. Bu belge ile firmanın ihracat yapma iznini de beyan edilmesi gerekir.

  • Teminat Yazısı

Fransa şoför Schengen vizesi danışmanlıksunda şoförün bağlı bulunduğu şirket uluslararası nakliyeciler Derneği üyesi olmalıdır.  Aynı zamanda bu kurum tarafından şoföre bir teminat yazısı verilmelidir. Bu belge de vize danışmanlık dosyasında bulunmalıdır.

  • Sürücü Listesi

Fransa şoför Schengen vizesi işlemlerinde firmada görev yapan diğer şoförlerin tamamının bir listesi de bize danışmanlık dosyasında bulunmalıdır.

  • Sosyal Güvenlik Belgeleri

Fransa şoför Schengen vizesi evrakları arasında güvenlik belgesinin bulunması,  bu belgede sürücü hangi tarihte işe başladığı,  SGK kaydının olup olmadığı ve o güne kadar SGK ya ödenen primin hizmet dökümü de vize danışmanlık dosyasına bulunmalıdır. Önceden SGK ’ya yapılan bütün ödemelerin listesi de aynı şekilde vize danışmanlık dosyasında bulunmalıdır.

  • Ticaret Odası Kaydı

Fransa şoför Schengen vizesinde şoförün çalıştığı firmanın bağlı bulunduğu ve kayıtlı olduğu ticaret odası belgesi bulunmalıdır. Firmanın Ticaret Odası’na kayıtlı olduğunu gösteren belge de vize danışmanlık dosyasında bulunmalıdır.

Fransa Şoför Schengen Vizesi Danışmanlıklarında Önemli Ayrıntılar

Fransa şoför Schengen vizesi işlemlerinde istenen evrakların yeni ve güncel olması son derece önemlidir.  Maksimum 3 aylık belgeler olmalıdır.  3 aydan eski belgeler kesinlikle kabul edilmemektedir.  Şoför yabancı uyruklu bir şoför ise Fransa şoför vizesi işlemleri diğer vize işlemlerine göre biraz daha uzun sürmektedir.  Fransa şoför vizesi danışmanlık işlemleri istenen evrakların teslim edilmesi işleminin ardından maksimum 10 iş günü içinde olumlu veya olumsuz sonuçlanmaktadır.  Fransa Konsolosluğu belgelerin teslim edilmesinden sonra danışmanlık sahibini mülakata çağırabilir ve istenen belgelerin dışında ek belgeler isteme hakkına ve yetkisine sahiptir.  Fransa şoför Schengen vizesi işlemlerinde istenecek evraklar belirlenmiş evraklardır.  Ancak ilgili bilgi konsolosluk tarafından vize danışmanlıksu yapan kişiye bildirilmektedir.

Fransa Şoför Schengen Vizesi Detayları

Fransa şoför vizesi Schengen vizesi kapsamında bir vize kategorisidir.  Fransa’ya her türlü yolcu ve mal taşınması durumunda şoförlerin mutlaka alması gerekmektedir.  Fransa şoför Schengen vizesi,  vize danışmanlık sahiplerine Fransa’da 90 gün kalma hakkı tanımaktadır.  Ancak bunun için istenen belgelerin ve kanıtların Fransa Konsolosluğu’nun istediği ölçüde ve biçimde olması istenmektedir.  İlk defa Fransa şoför vizesi alacak olan şoförlerin vize danışmanlıkları sırasında parmak izi vermesi gerekmektedir.  Schengen ülkeleri vize uygulamalarında diğer ülkelerde olduğu gibi parmak izi 5 yıl geçerlidir.

Fransa Şoför Vizesi Evrakları Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fransa şoför vizesi danışmanlıksu istenen evrakların eksiksiz ve istenildiği gibi olmaması durumunda vize işlemleri maksimum 10 iş gününde sonuçlanmaktadır.  Bu nedenle sizden istenen evraklar mutlaka istenildiği biçimde olmalıdır.  Özellikle Pasaportun suresinin 10 yıldan fazla olmaması ve fotoğrafların güncel olması son derece önemlidir.  Ayrıca Fransa şoför Schengen vizesi işlemlerinde şoförün uluslararası düzeyde bir ehliyete sahip olmalıdır. Ayrıca firma adına çalışan şoförlerin nakliyeciler derneğinden alacağı belge mutlaka danışmanlık dosyasında bulunmalıdır.

C2 Belgesi Nedir Ve Nasıl Hazırlanır?

C2 belgesi ihracat yapan firmaların ihracat yapmaya yetkili olduğunu gösteren belgedir.  Bu nedenle Fransa şoför vizesi almak için danışmanlıkda bulunan şoförlerin mutlaka C2 belgesini konsolosluk yetkililerine sunmalı veya vize danışmanlık işlem dosyasında hazır bulundurmalıdır.  Bu belge ile her türlü Uluslararası Taşımacılık yapılabilmektedir.

Fransa Şoför Schengen Vizesinde Diğer Önemli Hususlar

Fransa şoför Schengen vizesinde sizden istenen evrakların fotokopilerinin yanında mutlaka asılları da sunulmalıdır. Danışmanlıkda hazırlanacak olan belgeler kesinlikle güncel olmak zorundadır.  Bu konuda Fransa Konsolosluğu son derece titizlikle yaklaşmaktadır.  Ayrıca Fransız Konsolosluğu belirlenmiş evrak listesinin dışında farklı evrak isteme yetkisine sahiptir.  Danışmanlık sırasında hazırlanan evrakların diğer evraklarla birbirini tutması ve aynı olması en fazla dikkat edilen hususlardan biridir.  Belgelerdeki yalan beyanlar vize ret sebebidir.  Ayrıca Fransız Konsolosluğu Fransa şoför Schengen vizesi danışmanlıksunda bulunan şoförleri mülakata çağırma ihtimali her zaman vardır.  Bunun için danışmanlık sahiplerinin bu durumda hazırlıklı olması ve söylenen tarih ve saatte orada bulunmaları şarttır.

Fransa Şoför Schengen Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Fransa şoför Schengen vizesi konusunda en fazla zaman kaybı danışmanlık evraklarının temin edilmesi sürecinde yaşanmaktadır.  Danışmanlık evrakları teslim edildikten maksimum 10 iş günü içinde vize işlemi sonuçlanmaktadır.  Ancak konsolosluğun ek belge isteme veya danışmanlık sahibine mülakata çağırma gibi sureler bunun dışındadır.  Vize işlemleri 10 günün üzerine de çıkabilmektedir.

Fransa Şoför Schengen Vizesi Ücretleri

Fransa şoför Schengen vizesi ücretleri tam olarak önceden bilinmemektedir.  Evrakların hazırlanması ve danışmanlık sırasında ne kadar ücret ödeneceği öğrenilmektedir.  Vize ücretleri,  vize suresine göre değişiklik göstermektedir.  Ayrıca döviz kuru üzerinden belirlendiği için o günkü döviz kuru geçerli olmaktadır.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu