fransa

Fransa Öğrenci Vizesi

Fransa öğrenci vizesi danışmanlıksunda bulunmak isteyen öğrenciler dilerse kısa süreli,  dilerse uzun süreli öğrenci vizesi ne başvurabilirler.  Fransa’da hangi alanda eğitim alacaksanız buna bağlı olarak vize danışmanlıklarında farklı prosedürleri tercih etmek durumundasınız.  Alınacak eğitimin suresi alacağınız vizenin süresini etkilemektedir.

Kısa Süreli Öğrenci Vizesi

Fransa kısa süreli öğrenci vizesi yine Fransa Schengen vizesi olarak geçmektedir.  Fransa kısa süreli öğrenci vizesi ne başvurduğunuzda eğitim süreniz maksimum 3 ayı kapsıyorsa,  Fransa’da oturum iznine gerek kalmadan öğrenim alabilirsiniz.  Bu 3 aylık Fransa Schengen vizesi kısa süreli dil kursları,  genellikle ve sertifika programlarını kapsayan bir vizedir.  Ancak bu vizeyi aldıktan sonra bunu uzatmak mümkün değildir. Şayet eğitim süresi uzatılacaksa o zaman başka bir öğrenci vizesi prosedürünü tercih ederek vize almanız gerekmektedir.  Fransa’da bir eğitim alırken o eğitimde başarılı olmanız durumunda bulunduğunuz bölgede yetkili birime başvurarak vizenizi 1 yıl uzatabilir ve Fransa oturum izni alabilirsiniz.

Geçici Uzun Süreli Eğitim Vizesi

Geçici uzun süreli eğitim vizesi yani Fransa öğrenci Schengen vizesi aynı zamanda bu vize size Fransa’da maksimum 6 ay kalabilme olanağı tanımaktadır.  Bu vize 3 ay ile 6 ay süresiyle sınırlıdır.  Bu süre içinde Fransa’da eğitim alabilirsiniz.  Bu vizenin de yenileme veya uzatma imkânı bulunmamaktadır.  Daha uzun kalmak gerektiğinde yeni bir vize danışmanlıksunda bulunmanız gerekecektir.

Fransa Uzun Süreli Öğrenci Vizesi

Bu vize Fransa’da 6 aydan daha uzun süre kalması gereken öğrenciler için bir vize kategorisidir.  Fransa uzun süreli eğitim vizesi için,  normal Fransa Schengen vize danışmanlıksunda bulunmalısınız. Bu vize ile aynı zamanda Fransa’da oturum izni alabilirsiniz.  Eğitim Suresi 3 yıl veya iki yıl Master veya 4 yıllık doktora eğitimi alacak olan öğrenciler,  Fransa’da uzun süreli vize danışmanlıksunda bulunabilirler.  Ayrıca oturum izni alabilirler.  Uzun süreli Fransa Schengen öğrenci vizesi VLS-TS olarak geçmektedir.

Fransa Uzun Süreli Eğitim Vizesi Hakkında Bilgiler

Bu vize kategorisi yükseköğrenim ve lisansüstü öğrenim görmek isteyen öğrenciler için uygulanan bir vize kategorisidir.  Ancak bu danışmanlıkda eğitim yaşamınızın önceki durumu,  eğitim geçmişiniz daha önceden akademik anlamda yaptığınız çalışmalar,  Türkiye’de hangi okuldan mezun olduğunuz ve bu okullardan aldığınız belgelerle vize danışmanlıksunda bulunmak zorundasınız.

Fransa’da Eğitim Vizesi Alınabilmesi İçin

Fransa’da eğitim vizesi almak için Fransızca dil bilgisinin yeterli olması gerekmektedir.  Fransa’da ikamet etmek için Fransızca konusunda yetkililere ikna etmek zorundasınız.  Fransa öğrenci Schengen vizesi alıp Fransa’ya gittikten sonra orada göç ve entegrasyon ofisin de işlemlerinizin devamını yapmak zorundasınız.  Ayrıca Fransa’da bunun için bir sağlık kontrolünden geçmeniz,  bir vergi formu doldurmanız gerekmektedir.

Fransa Öğrenci Schengen Vizesi Danışmanlıksunda Bulunmanız İçin

Fransa öğrenci Schengen vizesi danışmanlıksu için, Fransa’da eğitim göreceğiniz okulun göç ve entegrasyon ofisi ile anlaşmalı olması gerekmektedir.  Türkiye’den Fransa öğrenci Schengen vizesine başvuracak olan öğrencilerin,  Türkiye’de Master veya daha üzerinde bir dereceleri bulunması durumunda bu vizeye başvurabilirsiniz.  Bunun için de Fransa’da uzun süreli akademik öğrenci vizesi alma koşulu bulunmaktadır. Fransa’da devam edilecek üniversite,  Fransa’da ne kadar kalacağınızı,  orada ne kadar çalışmalar yapmamız gerektiğini belgelemek zorundadır.  Yani hosting sözleşmesi yapmanız gerekmektedir. Bu Sözleşme için Fransa’da hangi bölgede oturacaksınız o bölgenin idari emniyet birimine giderek bu belgenize pul yapıştırarak bir tür vize yaptırarak bunu onaylamalısınız.  Bu onayı aldıktan sonra Türkiye’de Vize danışmanlıksunu başlatabilirsiniz. Fransa’da oturum izni almak için,  aldığınız Fransa vizenizin süresi dolmadan vizenize maksimum 4 yıl daha oturum izni alarak uzatma imkânına sahipsiniz.

Fransa Öğrenci Schengen Vizesi Danışmanlıksu

Fransa öğrenci Schengen vize danışmanlıksunda bulunmak için,

  • Fransa öğrenci vizesi kategorisi tercih ederek danışmanlıkda bulunmak zorundasınız.  Bu program aynı zamanda öğrenci değişim programı veya uluslararası öğrenciler için tercih edilen bir eğitim programıdır.  Öncelikle Fransa’da Eğitim göreceğiniz Okulu dan kabul edilmiş ve bunu belgelemeniz zorunludur. bunun için eğitim olacağınız Fransa’daki okuldan o kurumun antetli kağıdına yazılmış bir kabul mektubu uzun danışmanlık belgeleri arasında bulunmalıdır.
  • Fransa’da eğitim göreceğiniz süre içinde yeterli kaynağı sahip olmak gerekmektedir.  Aynı zamanda bunu belgelerle ispat etmek zorundasınız.  Bu belgeler banka hesap hareketleri,  bir sponsor mektubu veya resmi olarak bir fon aracılığıyla gideceksiniz,  bunun belgesi de sunulmak zorundadır.  Aynı zamanda Gideceğiniz tarihleri gösteren uçak rezervasyonunun ve Fransa’da kalacağınız süre içindeki seyahat planınızı da kendi el yazınızla yazılı ıslak imzanız ile bize danışmanlık dosyasında bulundurmalısınız.
  •  Aynı zamanda vize danışmanlıksunda bulunacak olan öğrencilerin Türkiye’den giderken 30.000 Euro teminatlı bir sağlık poliçesini yaptırması zorunludur. Fransa’da kalacağınız yer veya okul öğrenci yurdu gibi ikametgâhınızı onaylatmanız veya bir ailenin veya akrabalarınızın yanında kalacaksınız bunun içinde belediyeden alınmış bir onay belgesi istenmektedir.

Öğrenci Vizesi Alınırken Muvafakat Name Gerekli Midir?

Muvafakat name vizelerde 18 yaşını doldurmamış öğrenciler için gerekli olmaktadır.  18 yaşın altındaki danışmanlık sahiplerinin vize işlemleri danışmanlıksu yaparken noterden onaylı bir muvafakat namenin de danışmanlık dosyasında bulunması gerekmektedir.  Bu muvafakat namede ebeveynin İkisinin de imzası olmak zorundadır.  Seyahat ebeveynlerden biri ile yapılacaksa muvafakat nameyi diğer ebeveyn imzalamalıdır veya bu ebeveynlerin dışında toplu bir öğrenci seyahati ise seyahati düzenleyen sorumlu eğitimcinin bu belgeyi imzalaması gerekmektedir.  Aynı zamanda vize danışmanlık dosyasına konulacak olan muvafakat namenin çevirisi ile birlikte dosyaya koyulması şarttır.  Aynı zamanda bu Fransa konsolosluğu tarafından da teyit edilmelidir.  Muvafakat name dosyaya orijinal haliyle koyulmalıdır.

Öğrenci Vizesinde Pasaport Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

Fransa öğrenci vizesi danışmanlıksunda bulunacak olan kişilerin diğer vizeler de olduğu gibi seyahatin bitiminden sonra 3 ay daha geçerli olması yeterlidir.  Ancak pasaportun 10 yıldan eski olmaması son derece önemlidir.  10 yıldan eski olan pasaportlar vize danışmanlıksunda kabul edilmemektedir.  Vize danışmanlıklarında,  danışmanlıkda bulunacak olan kişi öğrenci olduğunu belgelemelidir.  25 yaşın altındaki öğrenci danışmanlık sahibi,  pasaport için bir harç bedeli ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Fransa Öğrenci Schengen Vizesi Evrakları

Pasaport

Pasaport bütün vize danışmanlıklarında en önemli ortak evraklardan biridir.  Pasaportun maksimum 10 yıl dan eski olmaması şarttır.  Ayrıca vize danışmanlık tarihinde seyahatin bitiminden sonra 3 ay daha pasaportun kullanılabilir süresi olmalıdır.  Pasaportun en az 2 sayfası boş,  kullanılmamış ve hasar görmemiş olmalıdır.

Fotoğraf

Fotoğraf vize danışmanlıklarında önemli ortak evraklardan biridir.  Fotoğrafların biyometrik ölçülere bağlı kalınarak çekilmiş olması gerekmektedir.  Ölçüleri ise 35 mm x 45 mm ebatlarında olması ve arka fonun beyaz olması, aynı zamanda güncel fotoğraf olması son derece önemlidir.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Nüfus kayıt örneği,  nüfus müdürlüklerinden alınmalı ve bütün aile bireylerinin ayrıntılı olarak bilgilerini gösteren bir belge olması zorunludur.  Bu belge e Devlet’ten barkotlu olarak da alınabilmektedir.

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Nüfus cüzdanı evrakı renkli olarak taranmış,  fotoğraf kişiyi yansıtır şekilde olmalıdır.  Ayrıca nüfus cüzdanı üzerinde vatandaşlık numarasının bulunması zorunludur. Vize evraklarının tamamı danışmanlık sırasında sizden istenildiği gibi olmalıdır.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu