fransa

Fransa Gemici Vizesi

Fransa gemici vizesi deniz yolu ile Fransa’ya gitmeyi düşünen kişilerin danışmanlıklması gereken bir vize kategorisidir.  Bu vize türü Schengen bölgesi deniz aşırı ülkeler için geçerli bir vizedir.  Özel yat gemileri ve teknesi olan kişilerin ve bu teknelerde görev yapan kaptanların alması gereken bir vizedir.  Aynı zamanda bu bize kategorisi mesleki bir vizedir.  Bu nedenle Fransa hükümeti bu vize kategorisini eklemiştir.  Bu vize diğer vizeler de olduğu gibi Fransa Konsolosluğu ve Fransa Büyükelçiliği tarafından verilmektedir.  Fransa gemici vizesi ve Fransa denizci vizesi kısa süreliğine verilen bir vizedir.  Bu vizeye sahip olmak için gemici ve gemi personeli olma zorunluluğu bulunmaktadır.

Gemici Vizesi Danışmanlık Evrakları

Gemici vizesi danışmanlık evrakları diğer vize kategorilerinde olduğu gibi ortak temin edilmesi gereken evrakların yanı sıra kategoriye özgü farklı evraklarda istenmektedir.  İstenen Evrakların güncel ve 3 aydan eski olmaması gerekmektedir.  Aynı zamanda danışmanlıkda bulunacak olan kişi bir işletme sahibi ise vergi levhası ile birlikte ticaret sicil gazetesi,  belgesinin fotokopisini de danışmanlık dosyasında bulundurmak zorundadır.

Pasaport

Pasaport bütün vize uygulamalarında olduğu gibi Fransa gemici vizesi için de önemli evraklardan biridir.  Pasaportun maksimum 10 yıllık bir süreyi aşmamış olması gerekmektedir.  Aynı zamanda pasaportun yıpranmamış olması ve kullanılmamış 2 adet boş sayfasının da bulunması gereklidir.  Vize danışmanlık tarihinin bitiminden sonra pasaportun en az 3 ay daha kullanılabilir suresinin olması gerekmektedir.  Pasaporttaki fotoğrafın güncel ve kişiyi yansıtan fotoğraf olması gerekmektedir.  Ayrıca daha önceden bitmiş ve kullanılmış pasaportlar var ise bu pasaportlarında vize evrak dosyasında bulunması gerekmektedir.

Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik fotoğraf vize danışmanlıklarında önemli evraklardandır.  2 adet biyometrik fotoğrafın güncel ve standart biyometrik ölçülerine uygun olarak çekilmiş olması gerekmektedir.  Arka fonun beyaz fotoğraf ölçüleri ise 35 mm x 45 mm ölçülerinde olması gerekmektedir.

Şirket Görev Yazısı

Şirket görev yazısı,  Fransa gemici vizesi danışmanlıklarında,  gemi personeli ve kaptan olarak görevli kişinin şirket tarafından görevlendirildiğini beyan etmesi ve vize danışmanlık dosyasında bu evrakın bulunması gereklidir.  Bu beyan şirketin antetli kağıdına da Fransızca ve İngilizce olarak yazılması önemlidir.  Aynı zamanda danışmanlık sahibinin şirket elemanı olduğu,  Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalıştığı,  primlerinin düzenli olarak ödendiği ve aldığı maaşın miktarı da antetli kağıda yazılarak vize danışmanlık dosyasında bulunması gerekmektedir.

Şirket Evrakları

Şirket evrakları, Fransa gemici vizesi danışmanlık evrakları içinde,  şirkete ait Evrakların bulunması isteniyor.  Görevli olarak vize danışmanlıksunda bulunan kişinin vize bitim süresinin ne kadar olduğu,  Fransa’da kalacağız süre ve bu süre içinde bütün masraflarının şirket tarafından ödeneceği bildirilmek zorundadır.  Bu miktarın günlük 120 Euro’ya denk gelecek biçimde hesaplanarak,  kalacağı gün kadar paranın banka hesabında bulunması ve bunu bankanın ıslak imza ve kaşesi ile belgelendirilmesi gerekmektedir.

Denizci Cüzdanı

Denizci cüzdanı vize danışmanlıksunda bulunacak olan denizci personelin gemideki görevi,  unvanı,  yaptığı iş ile ilgili belgesi,  ehliyeti de vize danışmanlık dosyasında bulunması bekleniyor.

Nüfus Cüzdanı

Nüfus cüzdanı fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt bilgilerinin e-devlet üzerinden barkotlu veya nüfus müdürlüklerinden alınacak bütün ailevi ayrıntıların yazıldığı nüfus kayıt belgesinin de vize danışmanlık dosyasında bulunması isteniyor.

Sigorta Belgesi

Fransa gemici vizesi danışmanlıksunda bulunacak olan kişinin,  Fransa’da kalacağı gün sayısı kadar sağlık sigorta poliçesinin evrak danışmanlık dosyasında bulunması gereklidir.  Bu poliçenin 30.000 Euro teminatlı bulunması önemli bir detaydır.  İş sözleşmesi,  Fransa vizesine başvuracak olan kişinin şirket tarafından görevlendirildiğini ve işi ile ilgili iş sözleşmesi fotokopisinin de danışmanlık dosyasına eklenmesi gerekmektedir.

Vize Danışmanlık Formu

Fransa gemici vizesi danışmanlıklarında, bu kategoriyi içeren evraklardan oluşması gerekmektedir.  Danışmanlıkda bulunacak olan kişinin pasaportunun 10 yıldan daha eski olmaması gerekmektedir.  Gemici vizesi danışmanlık formunun,  bütün vize danışmanlıklarında olduğu gibi bilgilerin doğru ve güncel bilgileri oluşturması kesinlikle şarttır.  Aynı zamanda istenen biyometrik fotoğrafların,  biyometrik ölçülere uygun olarak çekilmiş olması gerekmektedir.  Ayrıca,  şirketin görev yazısı,  şirketin antetli kağıdına yazılması, bunun Fransızca ve İngilizce olarak yazılmış olması gerekmektedir. Ayrıca bu yazının Fransa Konsolosluğu veya Fransa Büyükelçiliği’ne hitaben yazılması önemlidir.  Fransa gemici vizesi danışmanlık sahibi göreve başladığı tarihi,  şirketteki unvanı ve pozisyonunun da ayrıntılı olarak yazılması şarttır.  Neden seyahat etmek istediği,  aynı zamanda bütün bunları içeren şirket görev yazısının da dosyada bulunması gerekmektedir. Bütün bu istenen belgelerin,  aynı zamanda ıslak imzalı,  kaşeli ve şirketin imza sirküleri ile birlikte sunulması gerekmektedir.

Fransa Gemici Vizesi Randevusu

Fransa gemici vizesi dâhil diğer bütün vize türlerinde,  mutlaka Schengen vizesi alınması zorunludur.  Bu vize konusunda konsolosluk ve büyükelçilik yetkilidir.  Vize danışmanlıkları randevu alınarak yapılmak zorundadır.  Bunun dışındaki danışmanlıklar kesinlikle kabul edilmemektedir.  Danışmanlıkda bulunacak olan kişi hangi ilde ikamet ediyorsa o ilden Fransa Konsolosluğu resmi sitesinden danışmanlık randevusu alabilmektedir.  Bunun dışında diplomatik pasaport veya yeşil pasaport sahibi olan kişilerin vize alma zorunluluğu yoktur.  Ancak bunun dışındaki normal pasaportlu kişilerin,  istenen bütün evrakların eksiksiz olarak tamamlamaları ve kendilerine verilen randevu saatinde evrakları ile birlikte konsoloslukta bulunma zorunluluğu vardır.  Fransa gemici vizesi,  kısa süreli vize kategorisi işlemidir.  Ancak buna rağmen bu vize işlemlerini de Konsolosluk ve Büyükelçiliğin görevlendirdiği vize merkezlerinden danışmanlık yapılması zorunluluğu bulunmaktadır.  Ancak vize onayı ve vize sonucunu konsolosluk veya büyükelçilik vermektedir.

Fransa Gemici Vizesi Danışmanlıksunda Pasaport

Fransa gemici vize danışmanlıksu işlemlerinde pasaport en önemli evraklardan biridir.  Diğer vize danışmanlık işlemlerinde olduğu gibi Fransa gemici vize uygulamasında da Pasaportun 10 yıldan daha eski olmaması kesinlikle şarttır.  Bunun dışındaki pasaportlar kabul edilmemektedir.  Ayrıca önceden kullanılmış,  işlem görmüş,  bitmiş eski pasaportlar var ise vize danışmanlıksu sırasında o pasaportların işlem gören sayfalarının fotokopilerinin de vize danışmanlık dosyasına eklenmesi gerekmektedir.  Ayrıca vize bitiş tarihinden 3 ay daha pasaportun süresinin olması gerekmektedir.  Bunun dışında Pasaportta 2 adet kullanılmamış boş sayfanın bulunması mutlaka gereklidir.

Fransa Gemici Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Fransa gemici vizesi teferruatlı evraklar gerektirmesi açısından biraz daha uzun sürebilmektedir.  Ancak evrakların kısa sürede toparlanması ile maksimum 10 iş gününde sonuçlanmaktadır.  Bunun yanı sıra yabancı uyruklu kişilerin vize danışmanlık işlemleri diğer vatandaşlara göre biraz daha uzun sürebilmektedir.  Oturum izni belgesi ile danışmanlık yapan yabancı uyruklu kişilerin vize işlemleri 15 gün daha fazla sürmektedir.  Bu vatandaşlar Suriye,  Sudan,  Ruanda,  Somali,  Yemen,  Filipinler,  Filistin,  Pakistan,  Nijerya,  Moritanya,  Libya,  Lübnan,  Irak,  Ürdün, İran,  Endonezya,  Mısır,  Kuzey Kore,  Kongo,  Beyaz Rusya,  Burundi,  Cezayir,  Afganistan,  Bangladeş ve Suudi Arabistan vatandaşlarının vize işlemleri 15 gün daha fazla sürmektedir.

Fransa Vizesi Konusunda Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Fransa gemici vizesi aynı zamanda bir mesleki vizedir.  Bu nedenle istenen belgelerin çok dikkatli bir biçimde temin edilmesi ve bilgilerin kesinlikle doğru olması şarttır.  Ayrıca bu vize kategorisinde şirket yetkilisinin hazırlayacağı evraklar son derece önemlidir.  Gemicinin göreve başladığı tarih,  şirkette hangi pozisyonda çalıştığı ve seyahatin gerçekleşme sebebi,  seyahat süresince görevinin ne olacağı gibi bütün bu bilgilerin ayrıntılı olarak vize danışmanlık dosyasında,  şirket evrakları arasında bulunması gerekmektedir.  Aynı zamanda şirket bir görev yazısı hazırlayarak bu dilekçeyi Fransa Konsolosluğu’na sunmak zorundadır.  Diğer bir önemli konu ise Fransa’daki firmadan alınması gereken garanti yazısıdır.  bu yazının da Fransa şirketinin antetli kağıdına yazılması ve bu yazıda vize danışmanlıksu yapacak olan gemicinin kimlik bilgilerinin ve iletişim numarasının ayrıntılı olarak bulunması gerekmektedir.  Fransa gemici danışmanlıksunda Fransız Konsolosluğu bu konularda çok dikkatlidir ve danışmanlıkda bulunacak kişilerin de bu konuda dikkatli olması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu