fransa

Fransa Fahri Konsolosluğu İzmir

Fransa Fahri İzmir konsolosluğu diğer Fransa Konsolosluğu temsilcilikleri durumundadır.  İstanbul dışında yaşayan vatandaşların Türkiye’de yaşayan Fransız vatandaşlarının her türlü vize işlemleri ve Fransız vatandaşlarının pasaport ve vatandaşlık işlemleri temsilcilikler aracılığıyla yapılmaktadır.  Bu temsilcilikler başkonsolosluğun ve büyükelçiliğin yetkilendirdiği Fahri konsolosluklardır.  Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu’nda Fransız vatandaşlarının her türlü pasaport,  doğum,  ölüm,  noter işlemleri,  kimlik yenileme ve evlilik işlemleri, İzmir bölgesinde yaşayan vatandaşların İzmir Fahri Konsolosluğu tarafından yapılır.  İzmir’de bulunan Fahri konsolosluk diğer birimlerden destek alır.  Fransa’ya gidecek olan Türkiye vatandaşlarının vize danışmanlıklarını da Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu kabul eder.  Ancak vize danışmanlık işlemlerinde karar verme yetkisi Başkonsolosluk ve Büyükelçiliye aittir.

Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu Görev Alanları

Fransa,  Ankara Büyükelçiliği,   Fransa İstanbul Başkonsolosluğu bu bölgeye yakın olan, ikamet eden kişilerin her türlü konsolosluk işlemleri konusunda yetkilidir.  İzmir Fahri Fransa Konsolosluğu,  İzmir dışında Manisa,  Aydın,  Denizli,  Muğla,  Balıkesir,  Çanakkale illerinde ve çevresinde yaşayan vatandaşların konsolosluk işlemlerini yapmaktadır.

Fransa Vize Danışmanlıksu

Fransa Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu vize işlemlerinde vize danışmanlıklarını merkezler aracılığı ile kabul eder.  Bunun dışında uzun süreli Fransa vizesi almak isteyen vatandaşların vize danışmanlıklarını direkt olarak Fransa Konsolosluğu’na ve Fransa Büyükelçiliğine yapılmalıdırlar.  İzmir ve çevresindeki illere hizmet veren Fransa Fahri konsolosluk vize danışmanlıklarını aracı kurumlar ile Kabul etmekte ve değerlendirmektedir.  Ancak vize veren yetkili kurum İstanbul Fransa başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliğidir.

Fransa Vize Danışmanlık Formu

Vize müracaatı yapacak olan Türk vatandaşlarının vize müracaatları öncesinde danışmanlık formu doldurmaları gerekir. Bu danışmanlık formunda istenen bütün evrakların eksiksiz olarak temin edilmesi gerekir.  Danışmanlık formu İngilizce veya Fransızca olarak yazılmalıdır.  Aynı zamanda danışmanlık formu ile birlikte vize talep dilekçesi konsolosluğa veya büyükelçiliğe hitaben İngilizce veya Fransızca olarak yazılmalıdır.  Bu talep dilekçesinde Fransa’ya seyahat etme sebebi, hangi tarihlerde gideceği,  ne zaman dönüleceği ve Fransa’da kimin yanında ikamet edileceği gibi konuları ayrıntılı olarak yazmalıdırlar.

Fransa Vize Reddi

Fransa vize danışmanlıksunda bulunan kişilerden en büyük beklenti evrakların ve istenilen belgelerin bilgilerin doğru ve eksiksiz olarak temin edilmesidir.  Danışmanlık formunda belirtilen bilgiler diğer belgelerle karşılaştırıldığında arada hiçbir fark bulunmaması istenmektedir.  Fark olması durumu kesinlikle vize reddi sebebidir.  Fransa konsoloslukları ve Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu vize danışmanlıklarını değerlendirir.  Bu belgeleri Başkonsolosluğuna iletir.  Vize konusunda karar verme yetkisi her zaman Fransa Başkonsolosluğu ve Fransa Büyükelçiliğine aittir.

Vize Reddi Alınması Durumunda Yapılacak İşlemler

Vize danışmanlıkları sonucunda vize reddi alan vatandaşların vize reddine sebep olan kaynağı doğru araştırarak eksik evraktan kaynaklanması durumunda evrakları tamamlayıp tekrar bir vize danışmanlıksunda bulunmaları gerekir.  Vize reddi alındıktan sonra önceden teslim edilen evraklar geri alınmamaktadır.  Dolayısıyla yeni bir Vize danışmanlıksunu yeni evraklarla hazırlamak durumundadırlar.

Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu Vize Ücretleri

Vize ücretleri Fransa Schengen vize kategorilerine göre değişmektedir.  Ancak vize ücretinin miktarı vize danışmanlık sırasında ödenmektedir.  Dolayısıyla bunun ne kadar olacağı o günkü Euro döviz kuru üzerinden belirlenir. Aynı zamanda vize danışmanlık sonucunda yatan vize ücreti i geri alınmamaktadır.

Fransa Vize Kategorileri

Fransa vize işlemlerinde birçok kategori bulunmaktadır.  Bunlar Fransa turistik vizesi,  ticari vize,  Fransa aile ziyareti vizesi,  transit vize,  Schengen vizesi,  Fransa gemici vizesi,  Fransa Erasmus vizesi,  Fransa şoför vizesi kategorileridir. Vize işlemleri Fransız Konsolosluğu ve Fransa Büyükelçiliği tarafından yürütülmektedir. İzmir Fahri konsolosluğu bu kurumlara bağlı olarak hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu