fransa

Fransa Evlilik Vizesi

Fransa evlilik vizesi,  bir Türk vatandaşının Fransız vatandaşı ile evlenmesi durumunda seyahatlerinde tercih etmesi gereken vize kategorisidir. Ancak bu vize aile vizesi birleşimi gibi değil, daha farklıdır.  Bu vize yalnızca evlilik için yapılan bir vize işlemidir.  Fransız vatandaşı ile Türk vatandaşının evlenmesi durumunda,  Fransa’da uzun süreli kalabilmek için bu vize talebinde bulunulur.  Bu vize uzun süreli oturma iznini kapsayan bir vizedir.  Bunun için Türkiye’deki Fransız Konsolosluğu veya büyükelçiliğinden vize başvuru işlemi yapılmaktadır.  Bu bize de istenen evraklar diğerlerinden farklıdır.  Fransa evlilik vizesi başvurusunda istenen evrakların kesinlikle eksiksiz ve tam olarak hazırlanması gerekmektedir.  Bu belgelerdeki yanlış bilgiler vizenin ret ile sonuçlanmasına sebep olmaktadır.  Bu durum genel anlamda vize alma işlemlerini olumsuz etkiler.  Evraklar diğer evraklarla karşılaştırılarak,  aynı benzerlik taşıması öngörülür.

Fransa Evlilik Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Türk vatandaşının,  Fransız vatandaşı ile evlenmesi durumunda gerekli seyahatin evrakları,  Fransız Konsolosluğu’na sunularak vize işlemi başvurusu başlatılmaktadır.

Pasaport

Pasaportun 10 yıldan eski olmaması,  2 sayfasının mutlaka boş olması lazımdır.  Pasaportta bulunan fotoğrafın kişiyi doğru yansıtması ve güncel fotoğraf olması kesinlikle şarttır.  Ayrıca vize bitiş tarihinden en az 3 ay daha pasaportun kullanılabilir suresinin bulunması gerekiyor.

Fotoğraf

Fransa evlilik vizesi başvuru dosyasında bulunması gereken evraklardan biri de,  biyometrik fotoğraflardır.  2 adet 35 mm x 45 mm ebatlarında,  arka fonun beyaz olması koşuluyla kişinin yüzünü tam anlamıyla gösteren,  engelleyici aksesuarların bulunmadığı bir fotoğraf olması gerekmektedir.

Nüfus Cüzdanı

Nüfus cüzdanı önlü arkalı fotokopisinin vize işlem dosyasına eklenmesi gerekmektedir.  Ayrıca nüfus cüzdanında mutlaka vatandaşlık numarasının yazılı olması son derece önemlidir.

 Fransa Evlilik Vizesi Başvuru Formu

Fransa evlilik vizesi başvuru formu,  Schengen formudur.  Bu formun eksiksiz ve bilgilerin doğru olarak doldurulması son derece önemlidir.  Bu formda Seyahat’in neden yapıldığı,  hangi tarihlerde seyahat edileceği,  uçak ve otel rezervasyonlarının tarihleri ile birlikte belgesi vize başvuru dosyasında bulunması gerekmektedir.

Uçak Ve Otel Rezervasyonları

Vize başvuru işlemleri sırasında ulaşım için uçak bileti veya uçak rezervasyonunun yapılmış olması,  aynı zamanda konaklama rezervasyonlarının da yapılarak bu belgelerin fotokopilerinin vize işlem dosyasına koyulması isteniyor.

Evlilik Belgesi

Fransa’da kişi hangi bölgede yaşıyorsa o bölgenin Belediyesi’nden evlilik cüzdanının alınması veya nikâh tarihinin kesinleştiği nikâh günü tarihinin de vize başvuru dosyasında belirtilmesi önemlidir.  Fransız eşin kimlik bilgileri,  Türk vatandaşının Fransız vatandaşı ile evlenmesi durumunda,  Fransız vatandaşının kimliğinin onaylı ve nüfus doğum belgesi ile birlikte vize başvuru dosyasında bulunması dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Sağlık Sigortası Poliçesi

Sağlık sigorta poliçesi vize başvurusunda bulunan kişinin Fransa’da kalacağı süre içinde,  seyahatin tamamını kapsayan en az 30.000 Euro teminatlı bir sağlık sigorta poliçesinin de vize başvuru dosyasında bulunması gerekiyor.  Fransa’da kaldığı süre içinde herhangi bir sebeple sağlık problemi yaşanması durumunda,  bu sigorta ile bütün tıbbi bakım ve masraflarının karşılanması önemli bir detaydır.

Konaklama Belgesi

Vize başvurusunda bulunan kişinin Fransa’da nerede kalacağını,  otel rezervasyonu veya bir arkadaş,  yakın akraba,  ailelerin birinin yanında kalacaksa o kişilerin de yaşadıkları bölgenin Belediyesi’nden alınan bir davetiye ile vize başvurusu yapılması gerekiyor.  Davetin içeriği,  o kişilerin tamamının kimlik bilgileri,  ikametgâh adresi ve Fransız uyruklu olması dışında ise,   kişinin oturma izni belgesinin fotokopisini de vize başvuru dosyasında bulunması lazımdır.

 Şirket Evrakları

Türk vatandaşının Fransız vatandaşı ile evlenmesi durumunda Türkiye’de çalıştığı şirketten,  o şirketin personeli elemanı olduğunu gösteren evrakların hazırlanması ve vize başvuru dosyasında bulunması gerekmektedir.  Ayrıca şirketin antetli kağıdına,  Fransa Konsolosluğu’na hitaben bir dilekçe hazırlaması, İngilizce veya Fransızca olarak yazılması,  bu dilekçede vize başvurusu yapan kişinin şirketteki pozisyonunu ve neden seyahat etmesi gerektiği,  seyahatin amacının belirtilmesi gerekiyor.  Şirketten kazandığı maaş miktarını,  Sosyal Güvenlik kayıtlarını,  ödenen primleri,  tekrar Türkiye’ye gelip çalışacağını,  bu süre içinde izinli olduğunu bildiren belgenin vize başvuru dosyasında bulunması önemlidir.  Ayrıca şirketin vergi levhasının fotokopisi ve ticari gazetede yayınlanan yazının fotokopisi ile şirketin imza sirkülerinin de vize başvuru dosyasına eklenmesi isteniyor.

Banka Hesap Hareketleri

Fransa evlilik vizesi başvurusu yapan kişinin banka hesabında,  kişinin Fransa’da kalacağı süre içinde günlük en az 120 Euro karşılığında paranın hesaplanarak banka hesabında bulunması gerekmektedir.  Ayrıca Bununla birlikte bu belgenin banka tarafından ıslak imza ve kaşe ile ibraz edilmesi ve bankanın imza sirkülerinin başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.  Fransız Konsolosluğu bu evrakları yeterli bulabilir veya talep etmesi durumunda farklı evraklarda isteyebilir.  Hatta başvuru yapan kişiyi mülakata çağırma yetkisine de sahiptir.

 Fransa Evlilik Vizesi Belgeleri Hakkında Genel Bilgilendirme

Fransa evlilik vize başvuru işlemlerinde istenen evrakların eksiksiz ve tam olarak,  aynı zamanda doğru olarak beyan edilmesi vize işlemlerinin en önemli kısmını oluşturmaktadır.  Sunulan pasaportun yıpranmamış,  deforme olmamış olması gerekmektedir.  Mutlaka Pasaportun kullanılmamış 2 adet boş sayfasının mutlaka olması gerekmektedir.  Bunların dışındaki pasaportlar vize işlemlerinde kabul edilmemektedir. Fransız vatandaşı ile evliliğin gerçekleşmesi durumunda,  istenen evraklar diğer Fransa Schengen vizesi evrakları ile benzerlik göstermektedir.  Ancak Fransa evlilik vizesinde evlenme cüzdanı, yani evlenme ehliyet belgesi denilen bir belgenin de bu vize işlemleri sırasında başvuru dosyasında bulunması gerekiyor.

Fransa Evlenme Ehliyet Belgesi Nedir?

Evlenme ehliyet belgesi,  Fransız vatandaşıyla evlenilmesi durumunda sahip olunan bir evraktır.  Vize başvurularında,  özellikle Fransa evlilik vize başvurularında bu belge son derece önem arz etmektedir.  Nerede nikâh yapılacağı,  hangi belediyeden nikâh günü alındığı ve hangi tarihlerde nikâhın yapılacağı bu belgede yazılmak zorundadır.  Fransız vatandaşı olan eşin vatandaşlığının onaylanması,  aynı zamanda resmi kimliği ve kendi vatandaşlık belgesinin,  nüfus kâğıdı,  nüfus kayıt belgelerinin tamamının aslının ibraz edilmesi şarttır.  Evlenme belgesi bütün bu bilgileri içine alan geniş kapsamlı bir belgedir.  Bu belgenin olmaması durumunda Fransa evlilik vizesinin gerçekleşmesi mümkün değildir.  Ayrıca Fransız konsolosluk ve Fransız elçiliği bu belgeleri yeterli bulmayabilir ek belge isteme yetkisine sahiptir.  Gerekli gördüğü durumlarda vize başvuru sahibini mülakat için konsolosluğa çağırabilir.

Fransa Oturma İzni

Fransız vatandaşı ile evliliğin gerçekleşmesi durumunda,  Fransa’da sürekli oturum almak istenebilir.  Fransa’da süresiz oturma izni almak için gereken koşulların yerine getirilmesi şarttır.  Evlenen kişiler evlenme vizesini oturum vizesi olarak kullanamazlar.  Ayrıca süresiz oturum izni için aile birleşimi vizesine başvurmaları gerekmektedir.  Fransa’da uzun süreli oturma izinleri varsa bunun içinde Fransa oturma izni formu doldurarak bize müracaatında bulunabilirler.  Fransa oturum izni başvuru formu,  yalnızca Fransızca olarak doldurulması gerekmektedir.  Uzun süreli oturum almak için entegrasyon ofisinde işlem yaptırılması gerekmektedir.  Oturma izni formu teslim edildikten sonra Türk vatandaşına genel bir sağlık kontrolü yapılmaktadır.  Ardından, ödenmesi gereken harç ödendikten sonra oturum izni alınabilmektedir.  Ayrıca başvuruda bulunan kişinin pasaportuna Fransa’da süresiz oturma izni olduğunu belgeleyen bir pulun yapıştırılması gerekmektedir.  Vize başvurunuzda ve vizede ikamet kartı talebiniz bulunuyorsa bunun için Fransa’da idari bölge ofisinde işlemlerin devamını yaptırmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu