fransa

Fransa Erasmus Vizesi

Fransa Erasmus vizesi,  Erasmus öğrenci değişimi kapsamında bir program dâhilinde verilen vizedir.  Öğrencilerin Fransa Konsolosluğu tarafından belirlenen evrakların düzenlenmesi ve bunların Fransa Konsolosluğu’na sunulması ile alınan bir vizedir.  Aynı şekilde belgelerin güncel olması çok önemlidir.  Bazı istenen evrakların ise kesinlikle orijinal olma zorunluluğu bulunmaktadır.  İstenen evraklar vize danışmanlık formunda belirtilen ortak evrak dışında,  vize danışmanlıksu yapılan kategorinin ek evraklarını da içeriyor.  İstenen belgelerin ikişer tane olması ve bunların birinin orijinal olması şarttır.  Danışmanlık formunun İngilizce veya Fransızca olarak yazılmalıdır.  başvuran kişinin ıslak imzası ve 37 numaralı kutunun işaretlenmesi kesinlikle şarttır.  Fransa erasmus vizesi evrakları şunlardır.

Pasaport

Vize danışmanlıksu sırasında pasaport 10 yıldan eski olmamalıdır.  Pasaport aynı zamanda vize bitiş tarihinden 3 ay daha kullanılabilir olmalıdır. Pasaportta fotoğraf güncel olmalıdır.    Pasaport yıpranmış ve deforme olmamış,    ayrıca kullanılmamış 2 adet sayfası bulunmalıdır.  Fransa Erasmus vizesine başvuracak öğrencilerin,  öncelikle uzun süreli bir vize talep formunu da doldurmaları gerekmektedir. Bu talep formu Fransızca olarak doldurulmuş olması şarttır.  Aynı zamanda bu belgede istenen,  vize danışmanlıksu için gerekli bütün evraklar birbirini destekleyen ve birbiriyle örtüşen bilgilerden oluşmalıdır.  Erasmus vizesine başvuracak olan kişi 18 yaşın altında ise,  mutlaka danışmanlık formunu ebeveynleri imzalamalıdır.

Fotoğraf

Fotoğraf bütün vize danışmanlıklarında mutlaka bulundurulması gereken ve biyometrik ölçülerle uyuşan fotoğraf olmalıdır.  Bu fotoğraf 3 adet ve 35 mm x 45 mm ölçülerinde olmalıdır.  Aynı zamanda fotoğrafın arka fonunun beyaz ve fotoğrafın son 6 aydan önce çekilmiş güncel fotoğraf olması kesinlikle son derece önemlidir.  Fransa Erasmus vizesi için okuldan Kabul belgesi alınması,  Fransa Erasmus vizesine başvuracak olan öğrencilerin hangi okulda eğitim görecekleri,  o okula kabul edildiklerini bildiren belgenin ve eğitim süresinin ne kadar olacağını ve hangi şehirde eğitim alacağını da beyan etmesi gerekir.  Bu belgenin fotokopisi danışmanlık evrak dosyasında bulunmasında bulunmalıdır.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Ve Nüfus Cüzdanı

Tam vukuatlı nüfus kayıt belgesi nüfus müdürlüklerinden veya e-Devletten barkotlu olarak alınmalıdır. Bu belge aynı zamanda Fransa Schengen vize danışmanlıklarında da istenen ortak belgelerden biridir.  Bu belgede kişinin ailesine ait ayrıntılı bilgilerin de yer alması gereklidir.  Aynı zamanda Nüfus cüzdanının önlü arkalı fotokopisi,  nüfus cüzdanında bulunan fotoğrafın kişiyi doğru yansıtabilecek bir fotoğraf olması,  aynı zamanda nüfus cüzdanında kişinin vatandaşlık numarasının bulunması şarttır.  Nüfus cüzdanı fotokopisi danışmanlık evrak dosyası için yeterlidir.

Sağlık Sigortası

Öğrenci Fransa Erasmus vizesi danışmanlıksunda bulunurken,  aynı zamanda bir sağlık sigortasının yapılmış olması ve bu süre öğrencinin orada kalacağı süre kadar olmalıdır.  Sağlık sigorta poliçesinin en az 30.000 Euro teminat içermesi ve orijinal seyahat sağlık sigortası olması gerekmektedir.  Sağlık sigorta poliçesi de evrak dosyasında bulunmalıdır.

Danışmanlık Yazısı

Türkiye’deki üniversiteden alınmış danışmanlık yazısı Fransa Erasmus vizesi dosyasında olmalıdır.  Erasmus programıyla Fransa’ya gidecek olan öğrencilerin,  Türkiye’deki üniversiteden Erasmus burslu olarak Fransa’da,  üniversite eğitim göreceğine dair belge de danışmanlık dosyasında bulunmalıdır. Aynı zamanda Noter tasdikli,  Fransızca çevirisi yapılmış bütün mali dökümlerin 2 adet fotokopisinin de Noter tasdikli olarak danışmanlık dosyasında bulunmalıdır. 18 yaşın altında olan öğrencilerin ebeveynleri tarafından düzenlenmiş, muvafakat name vize danışmanlık dosyasında olmalıdır. Noter onaylı 1 asıl ve 2 adet fotokopinin aynı zamanda yeminli tercüme bürolarında çevrilerek, belge Fransızca olarak danışmanlık dosyasına bulunmalıdır.

Sponsor Belgeleri

Erasmus programı ile Fransa’ya gidecek olan öğrencilerin vize danışmanlıksunda öğrenciye Sponsor olacak ebeveynlerin mali durumunu bildirme zorunluluğu vardır.  Aynı zamanda mesleki durumunu açıkça bildiren,  bununla ilişkili olarak maddi durumunu bildiren yazı da danışmanlık dosyasında bulunmalıdır.

Konaklama Ve Ulaşım Belgeleri

Fransa Erasmus programı ile vize danışmanlıksunda bulunan öğrencilerin,  Fransa’da konaklayacakları yer,  otel rezervasyonu veya bir yabancı yanında kalacak ise oradaki Fransız vatandaşının göndermesi gereken belge de vize dosyası içinde bulunmalıdır. Aynı zamanda uçak bileti rezervasyonu ve bu eğitim süresince burs alacağına dair teminatlar da dosyada bulunmalıdır.

Erasmus Vizesi İçin Önemli Bilgiler

 Erasmus programı Fransız vizesine başvuracak olan öğrencilerin Fransa’daki okuldan aldıkları mektubun aslı danışmanlık dosyasında bulunmalıdır.  Bu evrak Fransız konsolosluğunun en fazla önemsediği evraklardan biridir.  Aynı zamanda ebeveynler tarafından taahhütname ve ebeveynlerin öğretim masraflarını karşılayacaklarını beyan etmeleri de konsolosluk tarafından son derece önemlidir.  Bu ödemenin yapılacağını belgelemeleri,  maaşlarının yattı banka hesap hareketleri,  banka hesap cüzdanı,  ebeveynlerin sahibi olduğu gayrimenkul ve mal varlığı beyanı,  ebeveynlerin bankada bulunan nakit parasının evrak fotokopileri de bize danışmanlık dosyasında olmalıdır. Aynı zamanda taahhüt eden ebeveynin ıslak imzası ve noter tarafından onaylandığını gösterir belge de danışmanlık dosyasında bulunmalıdır.

Fransa Erasmus Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Erasmus vizesi için gerekli vize talep formu ve bu formda ıslak imzanın bulunması çok önemlidir.  Pasaport 10 yıllık suresini doldurmamış olmalıdır. Ayrıca 2 adet boş sayfasının bulunması,  fotoğrafın bulunduğu ve vizenin yapıldığı sayfaların fotokopisi de ibraz edilmelidir.  2 adet biyometrik fotoğraf 35 mm x 45 mm ölçülerinde arka fonu beyaz ve güncel fotoğraf olmalıdır.  Fransa Erasmus Schengen vizesi ne başvuracak olan öğrencinin diploması Fransa’daki okula vereceği öğrenci belgesi veya transkript ile bu belge de güncel imzalı ve kaşeli olmalıdır. Öğrenci 18 yaşın altında ise ebeveynler tarafından ıslak imzalı muvafakat name bulunmalıdır.  Ayrıca nüfus müdürlüklerinden alınacak tam vukuatlı nüfus belgesi ve bu belgelerin fotokopileri,  eğitim programının sertifikası,  öğrencinin Erasmus programı süresince Fransa’daki bütün eğitim ve konaklama masraflarının karşılanacağının da belgelenmesi gereklidir. Maddi teminatlar,  Erasmus programı süresince geçerli olabilecek sağlık sigortasının 30 bin Euro teminatı bulunması ve bu poliçenin de eklenmesi gereklidir.  Aynı zamanda otel ve uçak bileti ve rezervasyon belgesi de danışmanlık dosyasında bulunması gereken belgelerdir.

Erasmus Programı Çerçevesinde Başvuran Öğrencinin Davetiyesi

Erasmus programı çerçevesinde Fransa’ya Eğitim amaçlı gidecek olan öğrencinin okuldan alınacak kabul belgenin mutlaka aslı istenmektedir.  Bu Kabul belgesi,  mail veya faks yoluyla kabul edilmemektedir.

Erasmus Vize Danışmanlıksu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır

Bütün vize danışmanlıklarında olduğu gibi Erasmus programı vize danışmanlıksunda da istenen evrakların temin edilme aşaması genellikle uzun sürmektedir.  Bu süre dikkate alınarak vize danışmanlıksunda bulunulması eğitime geç kalınmaması açısından önemlidir.

Erasmus Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Evrakların konsolosluğa teslim edildiği günden itibaren maksimum 5 iş günü içinde vize ile ilgili olumlu veya olumsuz sonuç alınır. Ancak konsolosluk evraklarınızın dışında sizden ek evrak isteme yetkisine sahiptir.   Aynı zamanda mülakat için sizi görüşmeye de çağırabilir.

Erasmus Vize Ücreti İade Edilir Mi?

Vize ücreti vize danışmanlıksu sırasında ödenmesi gereken bir ücrettir. Bu ücret vize danışmanlıknuzun ret ile sonuçlanması durumunda geri ödenmemektedir.  Vize danışmanlık dosyasında bize ücretinin geriye ödenmeyeceği de ayrıca bildirilmiştir.

Vizenin Ret Olması Durumunda Tekrar Danışmanlık Hakkı Var Mıdır?

Erasmus veya diğer vize türlerinde vize danışmanlıksu ret ile sonuçlanırsa tekrar danışmanlık hakkınız bulunmaktadır.  Ancak bunun için belli bir süre beklemek zorundasınız.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu