fransa

Fransa Çalışma Vizesi

Fransa çalışma vizesi, Fransa’ya uzun süreli çalışma amacıyla gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alması gereken vize türüdür. Fransa çalışma vizesi danışmanlıksu yapabilmek ve vize sahibi olabilmek için Fransa’da yer alan bir fabrikadan veya bir şirketten iş daveti almış olmanız gerekmektedir.

Fransa oturma izni alabilmenin ilk adımı da Fransa çalışma vizesi sahibi olmaktır. Fransa’da yer alan bir şirket ile iş sözleşmeniz olması durumunda ilk olarak 1 yıl süreli çalışma vizesi sahibi olabilirsiniz. Bununla birlikte başvurarak oturum izni de almış olursunuz.

Unutmamak gerekir ki; Fransa çalışma vizesi işlemlerinizin onay sürecinde kesin ve tam yetki Fransa Konsolosluğu’na aittir.

Fransa Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa’da 3 ayda daha uzun süre kalmayı, Fransa’da çalışmayı istiyorsanız uzun süreli vizelere başvurmanız gerekmektedir. Fransa çalışma vizesi size 3 aydan daha uzun süre Fransa’da çalışma ve oturum izni sağlamaktadır. Fransa çalışma vizesi ve oturum izni danışmanlıkları birbiriyle ilişkili şekilde ilerlemektedir. Çalışma vizesi genel olarak başlangıç aşamasında 1 yıllık olarak verilmektedir, dolayısıyla 1 yıllık oturum iznine de sahip olursunuz.

Fransa çalışma vizesi ve oturum izni süreleri Fransa’daki resmi kurum ve kuruluşlara danışmanlıklarak uzatılabilmektedir.

Fransa Çalışma Vizesi Danışmanlıksu Nasıl Yapılır?

Fransa çalışma vizesi için hem Türkiye’de hem de Fransa’da danışmanlık imkânı vardır. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde Fransa çalışma vizesi danışmanlıksu için Fransa Konsolosluğuna ya da Fransa Büyükelçiliğine başvurmanız gerekmektedir. Fransa’da ise çalışma izni ve oturum izni danışmanlıklarınızı Fransa’da bulunan şirketiniz sizin adınıza yapmaktadır. Bunun için tabii ki Fransa’daki şirketle bir iş sözleşmesi yapmanız gerekmektedir. Sözleşmenizin olmadığı durumlarda size çalışma izni ve oturum izni verilemeyecektir. İş sözleşmesi ve diğer danışmanlık evrakları Fransa’da bulunan şirketiniz tarafından Fransa Çalışma Bakanlığı ve Fransa Göç ve Entegrasyon dairesinin onayına sunulmalıdır.

Fransa Çalışma Vizesi Danışmanlık Evrakları

  • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış, yıpranmamış ve geçerlilik süresi en az 6 ay olmak zorundadır. Pasaport geçerlilik süresi az kalmış ya da pasaportta yıpranma varsa yeni pasaport alarak Fransa çalışma vizesi danışmanlıksu yapılmalıdır.
  • Biyometrik fotoğraf: Son 3 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır. Daha önce bir vize danışmanlıksunda kullanılmamış olmalıdır. Fotoğrafta yüzünüzü kapatabilecek hiçbir aksesuara yer verilmemelidir. Beyaz arka fona sahip olmalı ve 3.5 x 4.5 cm boyutlarında olmalıdır.
  • Kimlik kartı fotokopisi
  • Eğer Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan üçüncü ülke vatandaşıysanız, ikamet bilgileriniz, oturum izninizi gösteren belgeler.
  • Fransa’daki işvereniniz tarafından elde edilen çalışma izni, doğrudan OFII tarafından elçilik veya konsolosluğa gönderilmektedir.
  • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği de dâhil olmak üzere, danışmanlıkda kullanılacak olan tüm belgeler İngilizce ya da Fransızcaya çevrilmiş ve bir noter tarafından onaylanmış olmalıdır. Türkçe hiçbir evrak kabul edilmemektedir.

Fransa Çalışma Vizesi İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fransa çalışma vizesi danışmanlıksu kapsamında sizden talep edilen evrakların dışında Fransa Konsolosluğu sizden ek belgeler de talep edebilmektedir. Hatasız ve eksiksiz olarak tamamlamanız vize danışmanlıknuz için olumlu bir adımdır.

Fransa çalışma vizesi danışmanlık evraklarının eksiksiz ve doğru olarak tamamlanmış olması size Fransa çalışma vizesinin verileceğini garanti etmemektedir. Fransa Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği incelemelerini tamamlayarak danışmanlık dosyanızı sonuçlandıracaktır. Fransa çalışma vizesi danışmanlıklarını değerlendiren ve sonuçlandıran tek yetkili mercii Fransa Konsolosluğu ya da büyükelçiliktir.

Fransa çalışma vizesi için gereken evrakları öğrenmek ya da Schengen kapsamında vize danışmanlıksu yapmak için bizlere ulaşabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu