fransa

Fransa Aile Birleşimi

Fransa Aile Birleşimi

Fransa’da yaşayan eş veya akraba yanına yerleşmek istenildiğinde Fransa aile birleşimi vizesi danışmanlıksu yapılır.  Ancak bu vizeye başvurabilmek için belli kriterlere sahip olunmalıdır.  Bu kriterler oturma ve çalışma iznidir.  Aynı zamanda Fransa’da yaşayan eş veya akraba Fransa’da hangi koşullarda yaşadığı vize danışmanlıksunda belgelenmelidir.  Aile birleşimi vizesi danışmanlıklarında Avrupa Birliği üyesi ülkeler,  Avrupa Ekonomik bölgesi ülkeleri ve İsviçre’nin dışındaki ülke vatandaşlarına Fransa aile birleşim vizesi verirken bazı şartlar öne sürmektedir. Bu koşullar yerine getirildiğinde aile vizesi alınır.  

Fransa Aile Birleşimi İçin Aranan Koşullar

 • Fransa’da yaşayan akrabanın En az 1 yıl Fransa’da yasal olarak ikamet ediyor olması
 • Fransa’da oturma iznine sahip olması
 • Fransa’da yaşayan akraba çalışıyor olmalı ve maddi durumu Türkiye’den yanına gidecek olan diğer akrabanın finansal olarak giderlerini karşılayabilecek durumda olmalıdır. Bunun için Euro karşılığı bir asgari ücrete denk gelmesi istenir.
 • Fransa’da yaşayan yakının yaşadığı ev diğer akraba ile paylaşılabilecek büyüklükte ve müsait olmalıdır.

Fransa Aile Birleşimi Vizesi Nasıl Alınır

Aileden birinin uzun zamandır yasal olarak Fransa’da yaşaması durumunda Türkiye’deki diğer aile bireyi eşin yanına yerleşmek için aile vizesi kategori danışmanlıksu yapılır.  Bu vize aynı zamanda uzun süreli D tipi vizedir.  bu koşulları Fransa göç ve entegrasyon Ofisi sağlar.  Fransa aile birleşimi vize talebinde bulunmadan önce büyükelçiliğe aile birleşimi talebinde bulunulmalıdır.  Ancak bu talebin olumlu karşılanması durumunda vize danışmanlıksunda bulunulur.  Vize onayı aldıktan sonra Fransa’da göç ve entegrasyon ofisinde o bölgenin ikametgah adresine kayıt olarak işleminiz tamamlanır.

Fransa Aile Birleşimi Vizesi Gerekli Evraklar

Fransız aile birleşimi vizesi için Fransa’da yaşayan ve Türkiye’den vize talebinde bulunan kişi aynı anda evrak hazırlamalıdır.

Fransız Eş Veya Akrabanın Hazırlaması Gereken Evraklar

 • Pasaport
 •  2 adet biyometrik fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı önlü arkalı vatandaşlık numarası yazılmış fotokopisi
 • Danışmanlık yapacak olan kişi Türkiye vatandaşı değil bir başka ülkenin vatandaşı ise Türkiye’de yasal olarak oturma İzni olmalıdır. Bu belge konsolosluğa ibraz edilmelidir.  
 • Fransız vatandaşı olan aile bireyinin Fransız vatandaşı olduğu belgelenmelidir.  
 • Evlilik durumu varsa bu kanıtlanmalıdır. 
 • En az 2 aydır evli olunması ve evlilik belgesinin aslı ve suretinin fotokopisi,  evlilik 3 aydan önce yapılmış ise Türk vatandaşı olan eşin Nüfus Müdürlüğünden tam vukuatlı nüfus örneği almalıdır.

Yabancı Pasaporta Sahip Kişilerin Bulundurması Gereken Evraklar

 • Pasaport
 • 2 adet güncel biyometrik fotoğraf biyometrik ölçülerde çekilmiş olmalıdır.
 •  Nüfus cüzdanı önlü arkalı fotokopisi vatandaşlık numarası yazılı olmalı.
 • Yaşadığınız ülkenin vatandaşı olmamanız durumunda o ülkede yasal koşullarda kaldığınız belgelenmelidir.  
 • Fransa’daki kişinin aile ilişkiniz olduğunun kanıtlanması
Fransa Aile Birleşimi Vizesi Konusunda Önemli Hususlar

Fransa aile birleşimi vizesi için Fransa Konsolosluğu tarafından istenen belgeler eksiksiz olarak bulundurulmalıdır. Konsolosluk bu evrak dışında farklı evraklar isteme yetkisine sahiptir.  Bunun için hazırlıklı olunmalıdır.  Fransa aile birleşimi vize danışmanlıksu belgesi eksiksiz olarak tamamlanmış olmalıdır. Randevu günü mutlaka konsoloslukta hazır bulunmalıdır.  Vize randevu saatinde orada bulunmak önemlidir.  Parmak izi oluşturulması için bu çok önemlidir.  Vize danışmanlık konusunda tek yetkili Fransa başkonsolosluğudur.  Danışmanlık evraklarını teslim edilmesinden sonra yaklaşık olarak 7 ile 10 iş günü arasında vize danışmanlıksu sonuçlanır.

Fransa Aile Vizesini Gerçekleştirebilmek İçin İstenen Şartlar

Fransa aile birleşimi vizesinde evlilik aranan koşullardan biridir.  Fransa’da yaşayan eşin çocukları varsa,  Türkiye’den vize danışmanlıksunda bulunacak olan kişi Fransa’daki çocukların masraflarını da üstlenmelidir.  Buradaki en önemli kriter yetişkin Fransa vatandaşının da yasal olarak ebeveyni olması şartıdır.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu