Cezayir

Evrak Tasdik İşlemleri

Cezayir Devleti ve ona bağlı olarak çalışan konsolosluk birimleri farklı kategorilere ayrılmış olan her vize tipi için farklı evrak şartı koymuşlardır. Cezayir Devleti bu evrakların bazen tasdiklerinin yapılmasını yani resmi evrakların orijinalliğini belgelemenizi istemektedir. Bu sebepten dolayı Cezayir evrak tasdik işlemlerinin tam olarak yapılması, vize danışmanlıknuz için önemli bir rol oynamaktadır.

Tasdik edilmek istenen belge Fransızca ve Arapça dillerine tercüme ettirilmeli ve de noter onayı bulunmalıdır. Eğer tasdik edilmek istenen evrak, Cezayir ticari vize için alınacaksa evrak tasdiki bulunulan şehrin Ticaret Odası tarafından yapılmalıdır. Evrakların tercümeleri yeminli tercümanlar tarafından yapılmalıdır. Eğitim, aile ziyaret veya çalışma vizesi gibi vize türleri için evraklar ilgili resmi makamlara tasdik ettirilmeli ve onayları alınmalıdır.

Evrak tasdik işlemi, evraktaki bilgilerin doğru olduğunu ve evrakı imzalayan kişiyi doğrulamak için bir belgenin kanuni olduğunun tasdik edilerek Cezayir’de de geçerliliğini sağlayan resmi bir işlemdir. Cezayir resmi devleti, vize danışmanlıksu esnasında sunulan belgelerin resmi olarak onaylanmış olmasını istemektedir. Bu nedenlerle sunulan evrakların tasdik edilmiş olması gerekmektedir. Tasdik işlemleri yapılmış evraklarla yapılan Cezayir vizesi danışmanlıkları genel itibariyle olumlu olarak sonuçlanmaktadır.

İhracat yapacak kişinin bağlı bulunduğu şehrin Ticaret Odası tarafından tasdik edilen ve malların menşeini gösteren evraka menşe sertifikası denmektedir. İhracatı yapılacak ürünün menşeini belgelemek için ayrıca malın ihraç edileceği ülke hangisiyse, evrakların o ülkenin diplomatik temsilciliği tarafından da onaylanması gerekmektedir. Hangi ülkeye ihraç yapılacaksa o ülkenin Türkiye’deki resmi temsilciliğinden onay alınması gerekmektedir.

Tasdik işlemi yapılacak evrakların Fransızca ve Arapça dillerine çevirisi yapılması ve noter onaylı olması gerekmektedir. Bunlar dışında eğitim, çalışma, ziyaret vizesi gibi farklı kategorilerde yer al vizelerin evraklarının gerekli yerlere tasdik işleminin yaptırılması önem arz etmektedir.

Gerekli ülke konsolosluklarından fatura tasdiki, sözleşme, menşe şahadetnamesi, vekâletname, sağlık sertifikası gibi evrakların dışında söz konusu ülkede açılacak olan ihalelere dâhil olacak şirketlere ait resmî evrakların tasdik işlemleri de yapılmaktadır. Tasdik edilmesi istenen belgeler genel olarak menşe şahadetnamesi, fatura veya sağlık sertifikası belgeleridir. Bu belgeler tasdik edilmediği takdirde şirket ihracat yapamayacaktır.

Cezayir Evrak Tasdik İşlemleri İçin Gerekli Belgeler

  • Tasdik edilecek resmi belge
  • Şirketin antetli kağıdına yazılmış yetkilendirme yazısı.
  • Türkiye’den ihracatı gerçekleştiren kişi yabancı ise pasaportu veya Türkiye’deki oturum izni bilgilerini içeren belgeler

Cezayir Evrak Tasdik İşlemleri İçin Belge Tercümesi Şart Mı?

Tasdik işlemi yapılacak evrakların Fransızca ve Arapça dillerine çevirisi yapılması ve noter onaylı olması gerekmektedir. Bunlar dışında eğitim, çalışma, ziyaret vizesi gibi farklı kategorilerde yer al vizelerin evraklarının gerekli yerlere tasdik işleminin yaptırılması önem arz etmektedir. Tercümesi gerçekleştirilmeyen evraklar kesin suretle reddedilmektedir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu