fransa

Ekspres Fransa Vizesi

Fransa Express vizesi acil seyahatler durumunda,  ivediliğin gerekli olduğu durumlarda,  vatandaşların başvurduğu bir vize türüdür.  Bu vize ile kısa sürede vize alma imkânı bulunmaktadır.  Ancak bu vize danışmanlıksu da yine konsolosluğun çalışma saatleri ve resmi tatil günleri dışında ki zamanda alınan bir vizedir.  Bu konuda bir hızlandırma söz konusu değildir.

 Express Fransa Vizesi Nedir?

Express Fransa vizesi,  vize danışmanlıksunun diğer vize işlemlerine göre daha kısa sürede gerçekleşen vize türüdür.  Ancak,  bu vize danışmanlıklarında da yine istenen evrakların diğer evraklardan hiçbir farkı bulunmuyor.  Ancak Express vize danışmanlıklarında e-mail yoluyla da evrak listesi paylaşıla bilmektedir.  Express vize danışmanlıklarında kargo veya kurye ile evrakları konsolosluğa ulaştırma olanağı da tanınmaktadır.  Vize danışmanlıkları Fransız konsolosluğunun yetkilendirdiği acenteler aracılığıyla yapılabiliyor.  Aynı zamanda vize danışmanlıknuz sonuçlandığında pasaportunuz size kargo veya kurye ile gönderilebiliyor.

Express Fransa Vize Evrakları

Pasaport

Fransa Express vize danışmanlıksu için pasaport diğer vize danışmanlıklarında olduğu gibi ortak evraklardan ve diğerleri gibi en önemli evraklardan biridir.  Pasaportun maksimum 10 yıl geçerliliği olması ve 10 yıldan eski olmaması gerkeiyor.  Pasaportun seyahat vize danışmanlıksunda bulunduktan sonra 3 ay daha geçerliliğinin olması şarttır.  Ayrıca pasaportun yıpranmamış, ayrıca hiçbir sayfasının hasar görmemiş olması önemlidir.  Bunun dışında pasaportta 2 adet boş sayfanın bulunması gerekmektedir.  Daha önce kullanılmış,  bitmiş pasaportlar varsa bu pasaportlarında özellikle vize işlemlerinin yapıldığı sayfaların fotokopilerinin de danışmanlık dosyasında bulunması gerekmektedir.

Fotoğraf

Fransa Express vize danışmanlıklarında,  yine fotoğraf önemli ve ortak evraklardan biridir.  2 adet biyometrik çekilmiş fotoğraf ve bu fotoğrafların mutlaka güncel olması 35 mm X 45 mm ölçülerinde ve arka fonun mutlaka beyaz olması gerekmektedir.

Nüfus cüzdanı

Nüfus cüzdanı fotokopisinin ön ve arka yüzünün taranarak çekilmiş olması,  nüfus cüzdanında bulunan fotoğrafın kişiyi yansıtan çok eski bir fotoğraf olmaması,  ayrıca nüfus cüzdanında kişinin vatandaşlık numarasının mutlaka bulunması gerekiyor.

 Fransa Transit Vize Danışmanlık Formu

Fransa transit danışmanlık formu da Fransa vizeleri işlemlerinde ortak bulunması gereken önemli evraktır.  Danışmanlık formu olmadan bir vize danışmanlıksunda bulunmanız mümkün değildir.  Danışmanlık formunda sizden istenen bütün bilgilerin doğru eksiksiz ve tam olarak yazılması gerekmektedir.  Bir davetiye ile gidilecekse belgede bulunan bilgilerin birbiriyle örtüşmesi ve denk düşmesi kesinlikle şarttır.  Vize danışmanlık formu İngilizce veya Fransızca olarak doldurulmalıdır.  Aynı zamanda vize danışmanlık formunda bulunan 37.  maddenin işaretlenerek ıslak imza ile teslim edilmesi gerekmektedir.  Danışmanlıkda bulunacak olan kişi 18 yaşından küçük ise, danışmanlık formunun ebeveynler tarafından doldurulup,  ebeveynlerin ıslak imzası ile hazırlanmalı ve teslim edilmelidir.

Mali Durumun Belgelenmesi

Danışmanlık işleminde bulunacak olan kişinin Fransa’da kalacağı süre içinde bütün masraflarının karşılanacağını belgelemesi gerekmektedir.  Bu bir sponsor olabilir veya kişinin kendine ait banka hesap dökümü olabilir.  Seyahat masrafları sponsor tarafından karşılanacaksa,  sponsorun vize danışmanlıksunda bulunan kişinin hesabına kalacağı süre hesaplanarak,  günlük 120 Euro ya denk gelecek miktardaki paranın hesapta olması ve bu belgenin banka tarafından ıslak imza ile kaşelenerek alınması gerekmektedir.  Aynı zamanda danışmanlıkda bulunacak olan kişinin,  çalışıyorsa son 3 aylık maaş bordrosunun da danışmanlık dosyasında bulunması gereklidir.  bir şirkette çalışıyorsa şirket tarafından izinli olduğunu gösterir belgenin,  şirketin antetli kağıdına yazılarak vize dosyasına konulması gerekmektedir.  Danışmanlıkda bulunacak olan kişi emekli ise emekli maaşını aldığı banka dökümü ve emekli olduğunu gösteren kartın fotokopisinin vize danışmanlık dosyasında bulunması isteniyor.  Kişiye ait taşınmaz gayrimenkulleri varsa bunların tapusu,  kira gelirleri varsa kira gelirini gösteren kontrat belgelerini,  araç sahibi ise araca ait ruhsatın fotokopisinin mutlaka vize danışmanlık dosyasında bulunması gereklidir.

Fransa Vize Talep Dilekçesi

Fransa Express Schengen vizesi danışmanlıksunda bulunacak olan kişinin,  Fransa’ya seyahat etme gerekçesini açıklayan bir talep dilekçesinin vize danışmanlık dosyasında bulunması gerekmektedir.  Bu dilekçenin Fransa Konsolosluğu veya Fransa Büyükelçiliği’ne hitaben yazılmış olması ve kişinin ıslak imzasının bulunması gerekmektedir.  Bu dilekçede kişinin mesleği,  görevi,  çalıştığı şirketten düzenli olarak aldığı maaş bilgisi ve belgesi,  hangi tarihlerde seyahat edeceğini açıklayan seyahat planı,  aynı zamanda seyahatin dönüş tarihi talep dilekçesinde mutlaka belirtilmek zorundadır.

Vize Talep Dilekçesine Eklenecek Evraklar

Danışmanlık dosyasında,  son 3 aya ait maaş bordrosu,  SGK priminin düzenli ödendiğini gösteren hizmet dökümünün bulunması gereklidir.  Çalıştığı şirketin ticaret ve sanayi Odası’ndan alınmış son 3 yılı aşmamak kaydıyla faaliyet belgesi,  şirketin vergi levhasının fotokopisi ve en son yıla ait olan beyan bilgileri,  aynı zamanda şirketin Ticari sicil gazetesindeki yazısı,  varsa bir unvan değişikliği mutlaka vize danışmanlık dosyasında bulunması gerekir.  Aynı zamanda imza sirkülerinin fotokopisi ve imza atmaya yetkili olan kişinin de imzasının bulunması gerekmektedir.  Fransa vize Express Schengen vizesine başvuracak olan kişi serbest ticaret ile uğraşan bir şirket sahibi ise şirketin Ticaret Odasından kayıtlı belgesi,  son 3 yılı içine alan faaliyet belgesi,  aynı zamanda şirkete ait vergi levhasının fotokopisi ve son yıla ait vergi beyan bilgilerinin gösterilmesi gerekmektedir.  Ticaret sicil gazetesindeki yazının fotokopisi,  şirketteki unvanı,  bu unvan değiştiyse değişikliği gösterir resmi belge ve imza sirkülerinin fotokopilerinin de bulunması gereklidir.  Ayrıca kendisinin dışında imza yetkisi olan kişilerin de imza sirküleri,  Sosyal Güvenlik Kurumu,  BAĞ-KUR hizmet dökümü vize danışmanlık dosyasında bulunmak zorundadır.  Ayrıca kişinin mali bilgilerini içeren banka hesap hareketleri,  banka cüzdanını işletilmiş ve banka tarafından ıslak imza ve kaşe ile ibraz edilmesi gerekmektedir.

Danışmanlıkda Bulunacak Olan Kişinin Durumunu Bildiren Belgeler

Fransa Express vize danışmanlıksunda bulunacak olan kişi emekli ise,  emekli aylığını aldığı banka hesap hareketleri ve emekli olduğunu gösteren kartın danışmanlık dosyasında bulunması gereklidir.   Kişi devlet memuru ise çalıştığı kurumun antetli kağıdına ıslak imza ve kaşeli çalışma belgesinin de eklenmesi gerekmektedir.   Kişi çiftçilik yapıyor ise Ziraat Odası’ndan alınmış çiftçilik belgesi fotokopisi,  öğrenci ise Fransa’daki okuldan kabul edildiğini gösteren belgenin de bulunması gereklidir.   Aynı zamanda 18 yaşın altında ise anne baba tarafından verilmiş muvafakat namenin vize evrak dosyasında bulunması gereklidir.   Yabancı uyruklu vatandaş ise,  Türkiye’de oturma izni olduğunu gösteren ve bunun 6 ay geçerlilik süresi olan bir oturma izni belgesinin de sunulması gerekmektedir.  Aynı zamanda seyahatin genel anlamda gidiş tarihinden,  dönüş tarihine kadar süreyi kapsayan bir seyahat planının olması gerekmektedir.

Ulaşım bilgileri

Seyahatin ulaşım bilgileri,  gidiş ve dönüş rezervasyonu, Fransa’da konaklayacağı yerin veya yanında kalacağı kişilere ait konaklama belgesi mutlaka vize danışmanlık dosyasında bulunması gerekmektedir.  Aynı zamanda danışmanlıkda bulunacak olan kişinin,  Fransa’da kaldığı süreyi kapsayacak sağlık sigortası en az 30.000 Euro teminatlı poliçenin de vize evrak dosyasına eklenmesi gerekmektedir.

 Express vize hakkında genel bilgi

Fransa,  Türkiye,  Endonezya ve Singapur vatandaşlarına 48 saat içinde Express vize verilmesini onaylamıştır.  Bu vize Fransa hükümeti tarafından yapılan açıklama ile duyurulmuştur.  Express vize uygulaması genellikle kısa süreli Fransız ziyaretleri için kullanılan bir vizedir.  Bu vize danışmanlıksunda öğrenciler,  acil durumda yurt dışına çıkmak zorunda olan kişiler veya kişisel iş seyahatleri olan kişilerin başvurduğu bir vize türüdür.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu