İngiltere

Dadı (Ev Hizmetleri) Vizesi

Bir evde hizmetli olarak çalışan veya çocuk bakan diğer adıyla dadı olarak çalışan kişiler hizmet ettikleri evin sahibi ile birlikte İngiltere ye gidebilir, ziyaret edebilirler. Ancak Dadı (ev hizmetleri) Vizesi alınabilmesi için en az hizmet verilen evde 1 yıl çalışmış olmak şartı aranmaktadır. Ancak bu koşullarda evin sahibi yanında çalıştırdığı kişi için Dadı (ev hizmetleri) Vizesi İngiltere vizesi danışmanlıksunda bulunabilir ve çalıştığı evin sahipleri ile 6 ay İngiltere de kalabilir. Buna ve uygulanan bu prosedüre İngiltere vizesi de denilmektedir. Bir evde hizmetli olarak çalışan veya çocuk bakan diğer adıyla Dadı olarak çalışan kişiler hizmet ettikleri evin sahibi ile birlikte İngiltere ye ziyaret edebilirler. Belirtilen bu koşullarda evin sahibi, yanında çalıştırdığı kişi için İngiltere danışmanlıksu için vizesi talebinde bulunabilir.

Ev Hizmetleri vizesi İle Neler Yapılabilir?

Bir evde dadı olarak çalışmanın dışında bir aileye ev hizmeti veren kişiler temizlikçiler, şoför, aşçı ve işverenin kendi yakınları için çalıştırdıkları ev hizmetlilerine de vize alabilirler. Ev hizmetlerinde çalıştırılan kişiler için Dadı (ev hizmetleri) Vizesi alınabilmesi için 3 ay öncesinden vize danışmanlıksunda bulunulması gerekmektedir. Bu danışmanlık sonucunda olumlu veya olumsuz yanıt alınmaktadır. Olumlu yanıt alınması durumunda yani, İngiltere vizesi çıkması durumunda yanında çalıştıkları kişiyle birlikte 6 ay İngiltere de kalabilir ve yine aynı şekilde birlikte Türkiye ye dönmeleri gerekmektedir. Özel evde çalışan hizmetliler için alınan vizeler işverenin aldığı vize ile birlikte alınabilen vizelerdir. Ayrıca, İşveren işi gereği İngiltere dışındaki Avrupa ülkelerine gitmesi gerektiğinde onunla birlikte gitmek zorunda değildir. İngiltere de kalmaya devam edebilir. Dadı (ev hizmetleri) Vizesi normal koşullarda herkese verilen vizenin aynıdır. Vize süresi boyunca İngiltere’de kalabilir veya dilerse başka ülkelere vize süresi boyunca seyahat edebilirler. Ayrıca İngiltere den kendi istek ve talebiyle işten ayrılabilir ve başka bir ailenin yanında dadı veya ev hizmetlisi olarak çalışmayı tercih yapabilirler.

Ev Hizmetleri Çalışanı Olarak Alınan İngiltere Vizesi İle Neler Yapılamaz?

Ev hizmetleri veya dadı olarak alınan vize ile İngiltere ye gidildiğinde işverenin izni ve isteği olsa dahi başka bir işte çalışamazlar. İngiltere’ye çalışan olarak gidildiğinde daha sonra sık sık İngiltere ye gitmek isteyip orada uzun süreli kalamazlar. Ev hizmetlisi olarak çalışılması durumda ve alınan vize Dadı (ev hizmetleri) Vizesi alınmış ise kendi dışında herhangi bir yakınını İngiltere’ye yanında götüremezler. İşveren ile İngiltere’ye gidilmesi durumunda orada bulunan devlet yatırımlarından ve devlet fonlarından yararlanamazlar.

Ev Hizmetlilerine Dadı Vizesi Nasıl Alınmaktadır?

Dadı (ev hizmetleri) Vizesi danışmanlık için diğer vize işlemlerinde olduğu gibi online danışmanlık formunu doğru ve İngilizce olmak üzere doldurulması gerekmektedir. Bu danışmanlık formunun ardından bir randevu talep edilmesi gerekmektedir. Danışmanlık formunun eksiksiz, hatasız ve doğru bir şekilde doldurulması ve danışmanlık formunda İngiltere Dadı (ev hizmetleri) Vizesi olduğunun mutlaka bildirilmesi gerekmektedir. İngiltere ev hizmetleri vizesi danışmanlık evrakı bu konuda diğer vize

danışmanlıksu yapan kişilerle aynıdır. Ancak Dadı vizesi olarak danışmanlık yapıldığında, birkaç farklı evrak eklenmesi gerekmektedir. Zorunlu olarak herkesin bulundurması gereken evraklar gibi ev hizmetleri dadı vizesi için gerekli evraklar;

•Nüfus cüzdanının fotokopisi
•Var ise bugüne kadar sahip olunan kaç adet pasaport varsa tamamının evrak olarak dosya içine konulması gerekmektedir.
•Pasaportun vizesi 6 aydan az kesinlikle olmamalıdır. Bu durum ret alma sebebidir.
•Nüfus müdürlüklerinden vukuatlı nüfus belgesi, aynı zamanda bu belgenin de ayrıntılı bir belge olması( aile bilgilerini ve adres bilgilerinde içine alan) bir belge olmalıdır.
•Uçakla gidilecekse uçak biletinin en azından rezervasyon yapılmış olması ve rezervasyon yapıldığını bildiren bilgilerin de evrak dosyasında bulundurulması gerekmektedir.
•İngiltere ye Gideceğiniz yerde nerede kalacağınız, kimin evinde kalacağınız veya kalacağınız yer bir otel ise otele ait rezervasyon bilgilerinin de evrak olarak dosya içinde bulundurması gerekmektedir.

İngiltere ye gitmek istediğinizi talep eden dilekçeyi kendi adınıza yazıp imzalamanız koşuluyla evrak dosyasının içine koymanız gerekmektedir.

İngiltere Ev Hizmetleri Dadı Vizesi Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Öncelikle vize alınacak olan kişinin 18 yaşını doldurmuş olması veya 18 yaşının üzerinde olması gerekmektedir. Dadı veya ev hizmetleri çalışanının aynı evde en az 1 yıl süreyle çalışmış olması vize almak için gereklidir. Dadı veya ev hizmetleri işinde aynı işverenle aynı yaşaması ve düzenli olarak çalışması gerekmektedir. Dadı (ev hizmetleri) Vizesi için başvuran çalışanın işverenin eşi veya çocuklarıyla birlikte seyahat etmesi gerekir. Tek başına seyahat etmesi, bu vizeyi alması için yeterli değildir. Başvuran kişi, gideceği işvereni ile aynı evde 24 saat ev hizmetlisi olarak çalışması gerekmektedir. Başvuran kişi işverenin ile gittiği İngiltere den tekrar işvereni ile birlikte dönmesi gerektirmektedir. Bu süre maksimum 6 aydır. İngiltere vizesine başvuran çalışanın, orada çalışarak kazancının dışında herhangi bir devlet tahvili alması geçimini bununla sağlaması söz konusu olamaz. İşvereni ile birlikte gittiği çalışan işveren ile 6 ay sonunda birlikte dönmek zorundadır. İşveren yanında çalıştırdığı ev hizmetleri çalışanına minimum olarak asgari ücretini ödeyebilecek finansal gelire sahip olması gerekmektedir.

Ceza Uygulanabilecek Durumlar

İşveren ile birlikte İngiltere de bulunulduğu süre içinde vizede belirtilen şartların dışında herhangi bir göçmenlik yasasını ihlal etmesi durumunda hem kendi hem de yanında çalıştırdığı dadı vize hakkını kaybeder. İşveren işi gereği vizesini uzatması gerektiği durumda bir kereye mahsus olmak üzere İngiltere de vize uzatma danışmanlıksunda bulunma hakkına sahiptir.

Dadı (ev hizmetleri) Vizesi için Evraklar

İngiltere de kalacağınız süre boyunca masraflarınızı işveren tarafından karşılanacağını belgeleyen bütün finansal veriler ve buna ilaveten belgeler;

•İngiltere de kalacağınız ve konaklayacağınız otel rezervasyon yaptırdığınızda dair bilgiler ve belgeler
•Dadı olarak ve ev hizmetlisi olarak işverenin yanında ve aynı evde en az bir yıl çalıştığınızı gösteren işverenden alacağınız bir mektup veya sigorta belgesi
•İngiltere de kalacağınız süre boyunca işveren tarafından çalıştırılacağınız işinize devam edeceğinizi bildiren yazılı bir belge
•İngiltere de kalacağınız süre boyunca asgari ücretten az olmamak koşuluyla alacağınız maaşın bildirildiği bir belge
•Size ödenen maaşların düzenli ödendiğine dair banka dekontları
•Çalıştığınız süre içinde maaşınızın ödendiğine ve Sosyal Güvenlik kurumuna kayıtlı olduğunuzu ve primlerinizin düzenli ödendiğine dair belge
•İşvereniniz ile aranızda yaptığınız çalışma sözleşmesini belirten belge

Türkiye de çalışan ancak yabancı bir ülkeye bağlı bir vatandaş iseniz Türkiye de çalıştığınız süre içinde bulunan çalışma ve oturma izin belgesi bulunması gerekiyor. İşverenle birlikte daha önceden İngiltere ye veya yurt dışındaki herhangi bir Avrupa ülkelerine birlikte seyahat ettiğinizi gösteren vizeler de istenilenler arasındadır. Danışmanlık için doldurulacak talep formunun İngilizce çevrilerek İngilizce evrak olarak düzenlenmesi ve Sizin adınıza doldurulmuş eksiksiz ve hatasız domestik Walker form belgesi hazırlanması gerekenler arasında bulunuyor. Bütün bu Evrakların eksiksiz ve tam olarak hazırlanması durumunda yanında çalıştığınız kişi ile aynı anda vize danışmanlıksunda bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu