çin

Çin X1 Öğrenci Vizesi

Çin Öğrenci Vizesi Çin X1 Vizesi

Çin Halk Cumhuriyeti,  Çin öğrenci vizesi,  yani Çin X1 vizesi vize kategorileri kapsamında bir vize türüdür.  Bu vize türünün ortak evrak listesinin dışında farklı evraklarında bulundurulması gerekmektedir.  Uzun süreli Çin X 1 öğrenci vizesi alınabilmesi için aynı şekilde vize danışmanlıksu yapan kişinin evraklarını doğru,  eksiksiz ve tam olarak teslim etmesi sonucunda vize alabilmektedirler.

Çin Öğrenci Vizesi İçin X1 Vizesi Nedir?

Çin öğrenci vizesi Çin vizesi Çin Halk Cumhuriyeti’nin Çin’de eğitim görmek isteyen yabancı uyruklu vatandaşlara sağladığı imkân çerçevesinde verilen bir vizedir.  Çin Halk Cumhuriyeti bu ülkede okumak isteyen öğrenciler için öğrenim suresinin türüne göre farklı vize uygulamaktadır.  Öğrenim suresi 180 günün üzerinde olan öğrenciler için Çin X1 vizesi kategorisi uygulanmaktadır.  Bu vize kapsamında öğrenciler Çin’de uzun süre okuma imkânı sağlamaktadır.  Çin X1 vizesi tek bir vizedir.  Öğrencilerin eğitim için başvurmaları gereken vizedir.

Çin Öğrenci Vizesi İçin X1 Vizesi Nasıl Alınır?

Çin Halk Cumhuriyeti’nin yabancı uyruklu öğrenciler için uyguladığı Çin X1 vizesi danışmanlıkları Çin İstanbul Konsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği’ne danışmanlıkda bulunarak gerçekleştirilmektedir.

Çin Öğrenci Vizesi X1 İçin Gerekli Evraklar

Çin öğrenci vizesi,  Çin X1 vizesi için ortak bulundurulması gereken evraklar dışında,  ek evraklarında vize danışmanlık dosyasında bulunması gerekmektedir.  Bu vize ile Çin’de 180 günden daha fazla sürede kalabilme imkânı kazanmış olursunuz.  Çin X1 öğrenci vizesi aldıktan sonra Çin’de ilk 30 gün içinde oranın yerel hükümetin yetkilendirilmiş Emniyet Müdürlüğünde vize tarihinizi uzatmak için danışmanlıkda bulunmanız gerekmektedir.  Bu danışmanlıkda size ikamet tezkeresi verilmektedir.

Pasaport

Pasaport Çin Halk Cumhuriyeti vize danışmanlık işlemlerinin yürütülebilmesi için ortak evraklardan biridir.  Pasaport süresinin 6 ay daha bulunması gerekmektedir.  Ayrıca pasaportun kullanılmamış 2 adet sayfasının yıpranmamış bir şekilde,  pasaportta bulunması gerekmektedir.  Ayrıca Pasaportun fotoğraflı olan kısmının fotokopisi mutlaka Aslı ile birlikte vize danışmanlık dosyasında olması gereken evraklar arasındadır.

Fotoğraf

Fotoğrafta Çin Halk Cumhuriyeti vize danışmanlık için ortak evraklardan fotoğrafların biyometrik ölçülerde 4,5 x 6 santimetre olması gerekmektedir.  Ayrıca fotoğrafta kulaklar görünür olmalı,  kıyafet beyaz olmamalı,  fotoğraf baskısının mutlaka mat bir kâğıda basılmış olması şarttır.  Ayrıca fotoğrafın arka fonun mutlaka beyaz olması gerekmektedir.

Davetiye JW201 / JW202 Belgesi Aslı

Çin öğrenci vizesi X1 için davetiye gibi düşünülebilecek j201/ j 202 belgesinin Çin’de eğitim göreceği eğitim kurumundan gönderilmiş olması gerekmektedir.  Bu belge vize dosyasında bulunması gereken en önemli belgelerden biridir.

Okula Giriş Bildirim Formu

Çin Halk Cumhuriyeti’nde öğrenci vizesi X1 için öğrencinin Çin’de Eğitim alacağı okuldan öğrenciyi kabul ettiğini bildiren belgenin mutlaka aslının vize danışmanlık dosyasında bulunması gerekmektedir.

Kimlik Bilgileri Ve İkametgâh Belgesi

Çin Halk Cumhuriyeti öğrenci vizesi X1 için danışmanlıkda bulunacak olan kişinin Nüfus cüzdanının vatandaş numarası yazılı biçimde renkli fotokopisinin,  bilgiler net ve fotoğrafın güncel olması koşuluyla vize danışmanlık dosyasında bulunması gerekmektedir.  Bunun yanı sıra kişinin ikamet ettiği adresi,  ikametgâh belgesinin e-devlet ‘ten alınmış barkotlu haliyle danışmanlık dosyasında bulunması gerekmektedir.

Mali Belgeler

Çin Halk Cumhuriyeti’ne öğrenci vizesi için danışmanlıkda bulunacak olan yabancı uyruklu kişilerin Çin’de Eğitim alacağı süre düşünülerek yıl başına 2.500 Euro paranın banka hesap cüzdanında bulunması gerekmektedir.  Eğitim süresinin kaç yıl olacağı hesaplanarak o kadar paranın tamamının bankada öğrenci adına bulunması gerekmektedir.   Banka hesap cüzdanı ve hesap bilgilerinin dökümü bankanın imzalı ve kaşeli olarak belgesinin vize danışmanlık dosyasında bulunması gerekmektedir.

Nüfus Kayıt Ve Diğer Belgeler

Çin Halk Cumhuriyeti’nde öğrenim görecek olan öğrenci vizesi X1 için danışmanlık yapan kişinin Nüfus Müdürlüğünden veya e-devlet ‘ten alınmış nüfus kayıt örneğinin ayrıntılı olarak barkotlu belgesinin vize danışmanlık dosyasında bulunması gerekmektedir.  Bunun yanı sıra yine e Devlet’ten alınması gereken adli sicil kaydının barkotlu belgesinin de vize danışmanlık dosyasında bulunması gerekmektedir.

Çin Halk Cumhuriyeti Öğrenci X1 Vizesi Uzun Süreli Vize

Çin Halk Cumhuriyeti’nin içinde Öğretim görmek isteyen öğrenciler için uyguladığı bir uygulama kategorisidir.  Çin öğrenci vizesi uzun süreli yani 180 günden daha uzun süre Çin’de kalacak öğrencilere verilmektedir.  Yabancı uyruklu vatandaşların bu vize ile Çin’de öğrenim süreleri boyunca oturma izni bulunmaktadır.  Çin öğrenci vizesi İstanbul ve Ankara’daki Çin Başkonsolosluğu ve büyükelçiliklerinden danışmanlık kabul etmektedir.  İstenilen evrakları tam ve eksiksiz,  hata içermemesi kesinlikle şarttır.  Bunun yanı sıra belirtilen evrakların dışında konsolosluk yetkililerinin danışmanlık sahiplerinden ek belge isteme hakkı bulunmaktadır.  Ayrıca vize danışmanlık evrakları tamamlandıktan sonra Çin Konsolosluğu vize mülakata çağırmaktadır.  O tarihte mutlaka konsoloslukta mülakat için bulunmak zorundasınız.

Çin Öğrenci X1 Vizesi Alan Danışmanlık Sahiplerinin İçinde Yapması Gereken İşlemler

Çin Halk Cumhuriyeti için öğrenci X1 vizesi danışmanlıklarını tamamlayıp Çin’e öğrenim görmek için giden yabancı uyruklu vatandaşların Çin’de 180 günden daha fazla kalabilmeleri için,  gittikleri günden itibaren 30 gün içinde mutlaka İkametgâh tezkeresi almak zorundadırlar.  İkametgâh tezkeresi Çin Halk Cumhuriyeti’nde hangi ilçede eğitim görmeniz gerekiyorsa oraya bağlı yerel halk hükümet Emniyet Müdürlüğü’ne müracaat etmeniz gerekmektedir.  Bu müracaat sonrasında almış olduğunuz öğrenci X1 vizesi için uzun süreli yasal oturma hakkı elde etmiş olursunuz.  Bu nedenle giden öğrencilerin en kısa sürede ikamet tezkeresi alması gerekmektedir.

Çin Öğrenci Vizesi X1 İle İlgili Bilgiler

Çin öğrenci X1 vizesi için başvuran öğrencilerin evraklarını tamamlayıp teslim etmeleri durumunda vize almaları mümkündür.  Evrakların eksiksiz olması vize işlemlerinin kısa sürede halledilmesini öngörmektedir.  Ancak evrakın yanlış ve hatalı olması durumunda danışmanlık ret ile sonuçlanmaktadır.  Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu kişilerin de bu öğrenci vizesine başvurma hakkı bulunmaktadır.  Ancak Türkiye’de yasal olarak kaldığını ve Türkiye’de yasal olarak ikamet ettiğini belgeleri ile bildirmek zorundadır.  Türkiye’de yaşayan ancak Çin vatandaşı olan kişilerin danışmanlıkları ise danışmanlık evraklarına,  pasaportunu ve daha önceden kullanılan Çin vizelerini de vize danışmanlık dosyasında bulundurmaları gerekmektedir.

Çin Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar

Çin Halk Cumhuriyeti Çin öğrenci X1 vizesi genel anlamda diğer vizelerle evrak toplama bakımından aynı olmaktadır.  Ancak uzun süreli öğrenci vizelerinin de evrakların toparlanma süreci uzun sürmektedir.  Bu süreci hesaba katarak vize danışmanlıksunda bulunmak eğitimin aksamaması açısından önemlidir.  Bütün Evrakların tamamlanıp Çin Başkonsolosluğu veya Büyükelçiliği’ne teslim edildiği günden itibaren 7 iş gününde vize danışmanlıksu sonuçlanmaktadır.  Ancak bu danışmanlıknun olumlu veya ret olması kaçınılmazdır.  O nedenle evrakların mutlaka istenildiği biçimde ve istenen evraklar olması gerekmektedir.  Vize danışmanlıknuzun ret olması durumunda vize ücreti geri alınmamaktadır.

Çin Öğrenci Vizesi İçin Vize Ücreti

Çin öğrenci X1 vizesi ücretleri tam olarak bilinmemektedir.  Bu ücret Dolara endeksli olarak belirlenmektedir.  Belli zamanlarda vize ücretleri güncellenmektedir.  Vize ücretleri Türkiye ile Çin Devleti arasında ekonomik ve sosyal ilişkiler çerçevesinde belirlenmektedir.  Bu nedenle vize danışmanlık evraklarının tamamlanması ve vize danışmanlık evraklarının teslim edildiği gün vize ücreti konusunda bilgilendirilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu