çin

Çin Vizesi

Çin vizesi,  Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Çin Büyükelçiliği ve İstanbul Çin Başkonsolosluğu tarafından verilmektedir.  Ancak Çin vize danışmanlıkları Çin Konsolosluğu ve Büyükelçiliği tarafından acentelere devredilmiştir.  Çin vizesi işlemlerinin yürütülebilmesi için vatandaşların acenteleri kullanmaları gerekmektedir.   Çin vize kategorileri oldukça çeşitlidir.  Çin ticari vizesi,  Çin turistik vizesi,  Çin öğrenci vizesi, Çin çalışma vizesi m vize,  Çin ticari vizesi olarak geçen M vize, Türk vatandaşlarının ticari maksatla yapacakları seyahat için ticari amaçlı vize danışmanlıksu tipidir.  Vize danışmanlık işlemleri yetkisi Çin Başkonsolosluğu veya Çin Büyükelçiliği kurumlarına aittir.  Ancak vize danışmanlıklarını Çin Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu acentelere devretmiştir.  İşlemler acenteler aracılığıyla yürütülmektedir.

 Genel Olarak Ortak Hazırlanması Gereken Çin Vize Evrakları

Çin vizesi almak isteyen Türk vatandaşlarının genel anlamda ortak hazırlamaları gereken evraklar bulunmaktadır.  Ayrıca bunların yanı sıra seçecekleri kategorilerin evraklarını da vize danışmanlık dosyasına hazırlamaları gerekmektedir.

 Pasaport

Pasaport vize işlemlerinde en önemli evraklardan biridir.  Pasaportun vize işlemlerinde kullanılabilmesi için öncelikle çipli ve güncel olması gerekmektedir.  Ayrıca vize danışmanlık işlemlerinde danışmanlık tarihinden itibaren pasaportun en az 6 ay daha suresinin bulunması kesinlikle şart koşulmuştur.  Ayrıca Pasaportta 2 sayfanın boş ve yıpranmamış olması mutlaka gereklidir.  Eski pasaportlara kesinlikle vize işlemi uygulanmamaktadır.  Vize danışmanlık işlemlerinde elinizde eski pasaport var ise bu eski pasaportlarında vize danışmanlık dosyasında bulunması gerekmektedir.

Nüfus Cüzdanı Bilgileri

Nüfus cüzdanı fotokopisinin vize danışmanlık dosyasında bulunması gerekmektedir.  Fotokopinin renkli taranmış olarak çekilmiş fotokopisi,  önlü arkalı,  ayrıca fotoğrafın güncel ve net olarak çekilmiş olması gerekmektedir.  Fotoğrafın arka fonunun beyaz olması ve vatandaşlık numarasının mutlaka nüfus cüzdanında yer alması gerekmektedir.

Fotoğraf

Vize danışmanlık işlemlerinde,  Çin Halk Cumhuriyeti Konsolosluk ve büyükelçilikleri 2 adet biyometrik vesikalık resim istemektedir.  Bu fotoğraflar 3,5 x 6 santimetre ölçülerinde ve biyometrik fotoğraf kriterlerine uymak zorundadır.

Sosyal Güvenlik Hizmet Dökümü

Vize danışmanlıksunda bulunacak olan Türk vatandaşlarının,  Çin Halk Cumhuriyeti vize danışmanlıksunda bulunacak olan kişiler çalışıyorsa çalıştığı kuruma ait e-devlet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet dökümü almaları ve bu belgenin barkotlu olması gerekmektedir.

Tam Vukuatlı Nüfus Bilgileri

Çin Halk Cumhuriyeti vize danışmanlık işlemlerinin,  yine ortak evraklarından biri tam vukuatlı nüfus kayıt örneğidir.  Bu belge e-devlet üzerinden ayrıntılı ve tam vukuatlı olarak alınabilmektedir.  Aynı zamanda barkod numarasının da danışmanlık dosyasında belge ile birlikte bulunması gerekmektedir.

Mali Belgeler

Çin Halk Cumhuriyeti vize danışmanlık işlemleri evrak dosyasında,  vize almak isteyen kişilerin banka cüzdanında en az 5000 Amerikan doları bakiye bulunması gerekmektedir.  Bu bakiye, Çin’de kalacağı süre içinde geçimini sağlayabilecek ölçüde bir bakiye olması gerekmektedir.  Bu bakiyenin belgesi,  banka tarafından imza sirküleri ile birlikte hesap hareketlerini gösteren ıslak imzalı olarak vize işlem danışmanlık dosyasına koyulması gerekmektedir.

Çin Vize Kategorileri Kapsamında Bulunan Diğer Evraklar

Çin Ticari Vizesi Evrakları

Çin ticari vizesi danışmanlık dosyasında, ortak evrak dışında danışmanlık dilekçesi bulunması gerekmektedir.  Bu danışmanlık dilekçesinin antetli kağıda ve Çin’de faaliyet gösteren şirket adına yazılması gerekmektedir.  Aynı zamanda şirketin faaliyetini gösteren ve son 6 aylık faaliyet belgesinin aslı mutlaka vize danışmanlık dosyasında bulunması gerekmektedir.  Şirketin vergi levhası en son yıla ait güncel olmak zorundadır.  Aynı zamanda Çin’deki firmadan,  Türkiye’deki vize danışmanlıksu yapan kişiye ve kişinin adına bir davetiye mektubunun da bulunması gerekmektedir.  Davet eden firma,  davetiye mektubunda kendi faaliyet belgelerini,  belgenin aslını bilgisayarda tarayarak bulundurması gerekmektedir.  Ayrıca davet eden firmanın faaliyet belgesinde,  yasal temsilcilerinin de kimlik fotokopilerinin bulunması gerekmektedir.  Ticari vize danışmanlık evrakları içinde,  şirkete ait imza sirkülerinin de dosya içinde bulunması gerekmektedir.  Fatura fotokopisi,  Türkiye’deki firmanın Çin’de ticaret yaptığını belgeleyen ve 10.000 Dolar üzerinde fatura kesmiş olduğunu gösteren fatura fotokopisi,  dekont fotokopisi,  aynı zamanda ticari sözleşmesinin de fotokopisinin bulunması gerekmektedir.

Çin Öğrenci Vizesi

Çin öğrenci vizesi için farklı istenen evraklar,  Çin öğrenci vizesi almak isteyen Türk vatandaşlarının Çin’e hangi amaçla ve ne eğitimi alacağını bildirmesi gerekmektedir.  Bu belge aynı zamanda,  Çin’de devam edilecek okuldan,  okula kabul belgesi vize danışmanlık dosyasında bulunması gerekmektedir.  Bu belgenin öğrenci adına düzenlenmiş olması gerekmektedir.

Çalışma Vizesi

Farklı istenen evraklardan,   çalışma vizesi almak isteyen Türk vatandaşlarının,  Çin’de çalışacakları kurumdan yeşil davetiye olarak bilinen bir davetiyenin gönderilmesi ve bu formun aslının vize danışmanlık dosyasında bulunması gerekmektedir.  Ayrıca Çin’de çalışacak olan Türk vatandaşının,  Çin’de hangi işi yapacağı ve kendisinin uzmanlık alanının ne olduğu belge olarak bulundurulması gerekmektedir.  Aynı zamanda Çin’de çalışılacak iş yeri ile ilgili,  Türkiye’deki resmi makamlardan o iş konusunda yetkili olduğunu gösteren belgenin de bulunması gerekmektedir.

 Çin Mürettebat Vizesi

Çin vize danışmanlıklarında,  Çin mürettebat vizesi kategorisinde vize almak isteyen kişilerin farklı bulundurması gereken evraklardan biri, danışmanlık dilekçesidir.  Danışmanlık dilekçesinde şirketin hangi ticaret odasına veya esnaf odasına bağlıysa,  o odadan alınmış son 6 ayı içine alan orijinal faaliyet belgesinin vize danışmanlık dosyasında bulunması gerekmektedir.  Aynı zamanda şirketin en son güncel vergi levhasının fotokopisi,  onaylı olarak bulunması gerekmektedir.  Çin mürettebat vizesi işlemlerinde istenen diğer bir evrak ise,  gemi adamı cüzdanıdır.  Gemi adamı cüzdanı C kategorisinde danışmanlıkda bulunan kişilerin bulundurmak zorunda olduğu bir evraktır.  Gemi adamı cüzdanının mutlaka aslının vize danışmanlık dosyasında bulunması gerekmektedir.  Vize davet mektubu,  mürettebat vize kapsamında müracaat edecek olan kişilerin vize davet mektubunu,  vize danışmanlık dosyasında bulundurmaları gerekmektedir.  Bu belge vize danışmanlıksunda bulunan kişinin yabancı ülkeye nakliye aracı ile taşımacılık yapan,  yaptığını ve yapabileceğinin belgelenmesi evrakıdır.  Bu belgenin de mutlaka vize danışmanlık dosyasında bulunması gerekmektedir.

Aile Ziyareti Vizesi

Farklı evrak listesi Çin vize danışmanlıksunda bulunacak kişinin,  Çin’de çalışan akrabası 1.  derecede kan bağı olan kişilerin yanında kalmalarını sağlayan vize danışmanlık kategorisidir.  Diğer bir ismi Q2 tipi aile ziyaret vizesidir.  Bu vize danışmanlık evraklarını da mutlaka müracaat eden,  kişinin banka hesabında en az 5000 TL nakit paranın bulunması ve bu banka hesap cüzdanının banka tarafından işletilmiş ve bankanın ıslak imza ile onaylayıp kaşelemesi gereken bir belgedir.  Bu belgeye aynı zamanda banka tarafından imza sirkülerinin de eklenmiş olması gerekmektedir.  Uçak rezervasyon belgesi için aile ziyareti gerçekleştirecek danışmanlık sahibinin,  uçak rezervasyonu yaptığını belgeleyen biletin veya rezervasyon numarasının vize işlem dosyasında bulunması gerekmektedir.  Diğer bir istenen evrak ise Çin’de çalışan aile ferdinin Türkiye’deki Çin vize danışmanlıksunda bulunan kişiyle,  aralarında akrabalık derecesini gösteren,  aynı zamanda noterden tasdikli bir fotokopisinin danışmanlık dosyasına da bulunması gerekmektedir.  Çin’de çalışan kişilerin aynı zamanda çalıştığı şirkete ait işyeri kanıt belgesinin de vize danışmanlık dosyasında bulunması gerekmektedir.  Aynı zamanda Çin’den davet eden kişinin bir davet yazısı ve davet ettiği yakınının kimlik bilgileri,  pasaport numarası ve yanında ne kadar kalacağını anlatan, açık adresinin de yazıldığı davetiyenin de vize danışmanlık dosyasında bulunması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu