çin

Çin Turistlik Vize

Çin Turistik Vize

Çin Halk Cumhuriyeti,  bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Çin ziyareti durumunda mutlaka Çin vizesi alarak seyahat etmeleri gerekmektedir.  Onun dışında diplomatik pasaport,  gri hizmet pasaportu veya yeşil pasaport sahibi olan vatandaşlar,   Çin Halk Cumhuriyeti ziyaretlerinde 30 günü aşmamak koşuluyla vize almadan seyahat edebilme hakkına sahiptir. Bunun dışında Hong Kong ve Makao’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının vize zorunluluğu yoktur.  Bu iki şehir vizeden muaftır.

Çin Turistik Vize İşlemleri

Çin Halk Cumhuriyeti 2016 yılında yeni bir vize düzenlemesi yapmıştır.  Bu düzenlemeye göre Türk vatandaşları Çin’ e turistik vize danışmanlıklarını bireysel olarak yapamamaktadırlar.  Ancak Çin’e grup halinde seyahat etmeleri durumunda vize danışmanlıksunda bulunabileceklerdir.  Çin’e ilk defa seyahat etmek isteyen vatandaşlar Çin vizesi danışmanlıklarında tek girişli veya çift girişli olmak üzere iki vize türünden birini tercih etmek durumundadırlar.  Tek girişli vizelerde vize süresi 3 aydır.  Ancak uzun süreli vizeler çok girişli vizelerdir ama çok girişli vizelerde de Çin Halk Cumhuriyeti’nde 30 günden fazla kalamazsınız. Otuz gün içinde oturma iznine başvurma zorunluluğu vardır.  Çin vize danışmanlıklarında,  vize verme kararı Çin Büyükelçiliği ve İstanbul’da bulunan Çin Başkonsolosluğu’nun yetkisindedir. Bu danışmanlıklar Çin konsolosluğunun ve büyükelçiliklerin tayin ettiği vize hizmet merkezleri tarafından yapılmaktadır.  Kısa süreli vize işlemlerini acenteler aracılığıyla da yapabilmektedirler.  Ancak uzun süreli Çin vizesi almak isteyen vatandaşlar,  bu durumda Çin Büyükelçiliği ve Çin Başkonsolosluğundan vize danışmanlık işlemlerini yapmaları gerekmektedir.

Çin Halk Cumhuriyeti Vize Türleri

Çin Halk Cumhuriyeti vize işlemlerinde birçok kategori bulunmaktadır.  Bu kategoriler meslek grupları ve seyahat sınıflarına göre yapılmaktadır.  Çin vize türleri kısa ve uzun olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Kısa Süreli Çin Vizeleri Çeşitleri

Kısa süreli Çin vizeleri 8 kategoride bulunmaktadır.  Bunlar;

 • L tipi turistik vize
 • M Tipi ticari vize
 • F tipi yatırımcı vizesi
 • X2 tipi transit vize
 • C Tipi mürettebat vizesi
 • Q2 tipi aile birleşimi vizesi
 • S2 tipi mesleki eğitim vizesi
 • R üst düzey yetenek ve başarıya sahip bireyler vizesi

L Tipi Turistik Vize

Çin Halk Cumhuriyeti’ne turistik gezi amaçlı gidecek olan Türk vatandaşlarının vize danışmanlıksunu L tipi vize olarak yapmaları gerekmektedir.

M Tipi Ticari Vize

Çin Halk Cumhuriyeti’ne ticari ziyarette bulunacak olan Türk vatandaşlarının M Tipi vize danışmanlıksunda bulunmaları gerekmektedir.  Bu kişiler Ayrıca Çin Halk Cumhuriyeti’nin kanun ve yönetmelikleri çerçevesinde başkonsolosluklardan vize danışmanlıksunu yapmak zorundadırlar. Bunun dışında;

Biyometrik bilgi olan parmak izi için vize danışmanlıksunda bulunacak olan kişinin yaşı 14 yaşından küçük ve 70 yaşından büyük ise bu kişiler parmak izi biyometrik işlemlerinden muaf tutulmaktadır. Ayrıca diplomatik pasaporta sahip kişiler de aynı şekilde parmak izinden muaftır.  Son 5 yıl içinde parmak izi vermiş olan kişiler de vize danışmanlıklarından muaftır.  Ayrıca parmak izi alınamayacak kadar bedensel engelli olanlar parmak izinden muaftır.

F Tipi Yatırımcı Vizesi

Çin Halk Cumhuriyeti F tipi vize danışmanlıksu,  karşılıklı değişim amacıyla aynı zamanda ziyaret ve Çin’de araştırma yapacak olan kişilerin başvurması gereken vize tipidir.

X2 Tipi Transit Vize

X2 vizesi ise Çin Halk Cumhuriyeti’nde kısa süreli kalacak olan ve Eğitim amaçlı giden kişilerin başvurması gereken bir vize türüdür.  Bu süre maksimum 180 günden daha az Çin’de kalacak olan öğrencilerin başvurması gereken vize türüdür.

C Tipi Mürettebat Vizesi

Çin mürettebat vizesi  olarak geçen Çin Halk Cumhuriyeti’ne uluslararası taşıtları kullanarak taşımacılık yapan,  uçak tren gemi gibi ulaşım içeren faaliyetler de büyük motorlu taşıt sürücüleri veya gemi mürettebatı seyahatlerinde kullanmaları gereken vize türüdür.

Q2  Tipi Aile Birleşimi Vizesi

Q 2 aile birleşimi vizesi,  Çin’de yaşayan akrabalarını ziyaret amaçlı kısa süreli, yani 180 günden az olan seyahatlerde Q2 vize danışmanlıksunda bulunulması gerekmektedir.  Bu danışmanlık sahiplerinin yakınları ve akrabaları Çin’de süresiz olarak kalan,  oturma iznine sahip olan kişilerin ziyaretlerinde kullanılan bir vize türüdür.  Bu vize türü için aynı şekilde Çin’in yönetmeliklerine göre 14 yaşından küçük ve 70 yaşından büyük kişiler parmak izlerinden muaftır.  Aynı zamanda bu tür seyahatte diplomatik pasaportu bulunan kişiler,  parmak izi biyometrik işlemlerinden muaftır.  Aynı zamanda 5 yıl içinde parmak izi vermiş kişiler,  5 yıl içinde tekrar gitmeleri durumunda parmak izinden muaftır.  Parmak izi veremeyecek kadar engeli bulunan kişiler parmak izinden muaftır.

S2 Tipi Mesleki Eğitim Vizesi

S2 vizesi,  yine Çin Halk Cumhuriyeti’ne kısa süreli ziyaretlerde kullanılan bir vize türüdür.  S2 vizesi ile Çin de çalışan eğitim gören ve orada yaşayan kişilerin eşlerinin ve çocuklarının ve yakın akrabalarının ziyaret amaçlı kısa süreli başvurdukları vize türüdür.  Aynı zamanda sağlık sebebiyle hasta olup veya hasta refakatçisi olması gerektiği durumlarda ki kişilerin S2 vizesi danışmanlıksunda bulunarak anne, baba,  evlat,  eş ve kardeşlerinin başvurabilecekleri bir vize türüdür.

R Üst Düzey Yetenek Ve Başarıya Sahip Bireyler Vizesi

Çin Halk Cumhuriyeti’ne seyahat edecek vatandaşların,  üst düzey yeteneklere sahip olan kişilerin başvurması gereken vize türüdür ve üst düzey yetenek ve başarı sahibi olan kişilerin başvurduğu bir vize türüdür.

Uzun Süreli İçin Çin Vize Türleri

 • D tipi oturum izni vizesi
 • J1 Basın mensubu vizesi
 • Q1 tipi aile birleşimi vizesi
 • S1 tipi mesleki eğitim vizesi
 • X1 öğrenci vizesi
 • Z tipi Çalışma vizesi

D Tipi Oturum İzni Vizesi

Çin Halk Cumhuriyeti’ne D tipi oturum vizesi,  sürekli oturum izni danışmanlıksu yapan kişiler için düzenlenen bir vize türüdür.

J1 Basın Mensubu Vizesi

J1 tipi basın mensubu vizesi,  işi gereği sürekli basın kuruluşlarında çalışan ve 180 günden fazla basın mensubu olarak kalmak zorunda olan gazetecilere verilen vize tipidir.

Q1 Tipi Aile Birleşimi Vizesi

Q1 tipi aile birleşim vizesi Çin Halk Cumhuriyeti’nde ikamet edecek olan Çin vatandaşlarının aile birleşimi için başvurmaları gereken vize türüdür. Ayrıca Çin’de sürekli oturma izni bulunan yabancıların, anne, baba, kardeş, eş kişilerin Çin’e giriş yaptıktan sonra 30 gün içinde oturma iznine başvurmaları gerekmektedir.

S1 Tipi Mesleki Eğitim Vizesi

Çin Halk Cumhuriyeti’nde uzun süre kalan,  orada eğitim,  çalışma çalışmak için ikametgâhı olan kişilerin anne, babalarının onları ziyaret etmeleri,  çocuk ve eşlerinin ziyaret etmeleri için almaları gereken ve uzun süreli vizelerden biridir.  Ancak bu vizeyi alan kişilerin 30 gün içinde Çin Halk Cumhuriyeti’nde oturma izni danışmanlıksunda bulunmaları gerekmektedir.

X1 Öğrenci Vizesi

X1 uzun süreli vize türü Çin’de eğitim gören kişilerin ve orada 180 günden daha fazla kalmalarının gerektiği durumlarda,  almaları gereken bir vize türüdür.  Bu vize türüne başvuran kişilerin aynı zamanda 30 gün içinde orada oturma izni de izne de başvurmaları gerekmektedir.

Z Tipi Çalışma Vizesi

Z tipi uzun süreli Çin vizesi Çin’e çalışmak için giden kişilerin başvurdukları vize türüdür Bu kişiler Çin’e gittikleri günden itibaren maksimum 30 gün içinde oturma iznine başvurma zorunlulukları bulunmaktadır

 Çin Halk Cumhuriyeti’ne Vize Evrakları

Çin’e seyahat edecek olan kişilerin,  zorunlu olarak herkesin hazırlaması gereken evraklar şunlardır.   Güncel pasaport,  2 adet biyometrik ölçülerde çekilmiş fotoğraf,  banka hesap cüzdanı fotokopisi ve hesap hareketlerini gösteren belgenin bulunması gerekmektedir.  Uçak ve konaklamak için yapılmış otel rezervasyonu,  nüfus cüzdanı fotokopisi,  Çin vize seyahat davetiyesi, yapılacak Seyahat’in programı ve e-  Devlet’ten alınması gereken adli sicil belgelerinin bulunması gerekmektedir.  Bunların dışında hangi kategori için vize alınacaksa o evrakların ilave edilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu