çin

Çin Transit Vize

Çin Transit Vize

Çin Halk Cumhuriyeti,  Çin seyahati yapmayı düşünen Türk vatandaşlarının Çin vizesi almaları gerekmektedir.  Diplomatik pasaporta sahip olan Türk vatandaşları ve yeşil pasaporta sahibi olan vatandaşlar maksimum 30 günlük bir seyahatte Çin vizesinden muaftırlar.  Genellikle Çin vizesi diplomatik ve yeşil pasaportlu kişilere uzun süreli danışmanlıklarda Çin vizesi uygulamaktadır.  Çin vizesi daha uzun Çin seyahatleri için uygulanmaktadır.

Çin Transit Vizesi Nedir?

Bazı ülkelerin vize uygulama kapsamları,  kapıda vize uygulaması ancak Çin Halk Cumhuriyeti Böyle bir uygulama yapmamaktadır.  Çin Transit vizesi Çin’den başka ülkelere transit yaparak geçmesi gereken kişilerin diğer bir ülkeye geçişleri sırasında havalimanı sınırlarından çıkabilmelerini sağlayan 24 saatlik vize uygulamasıdır.  Böyle seyahatlerde Çin Transit vizesi alınması gerekmektedir.  Bu vize 24 saat veya 24 saatten daha az havalimanında kalınması durumunda vatandaşlardan bu vize talep edilmektedir.   2013 yılında çıkan uygulama Çin’in 45 ülke vatandaşlarına 72 saatlik bir vize muafiyeti uygulaması başlatmıştır. Bu vize uygulaması da,  Beijing ve Sganghai için   geçerli olmaktadır.  Ancak bu 72 saatlik vize muafiyeti yalnızca havalimanlarında geçerlidir.  Tren gemi veya diğer ulaşım araçlarında bu uygulama kullanılmamaktadır.

Çin Vizesinde Kullanılan Pasaportun Süresi

Çin Halk Cumhuriyeti’ne seyahat edecek ve vize danışmanlıksunda bulunacak olan kişilerin pasaportlarının vize danışmanlık tarihinden itibaren en az 6 ay daha suresinin bulunması gerekmektedir.  Bu uygulama 30 günü geçmeyen vize uygulamalarında da geçerlidir.  Aynı zamanda diplomatik ve yeşil pasaport sahipleri için de pasaport süresinin en az 6 ay olması gerekmektedir.  Bu nedenle Çin Halk Cumhuriyeti vize danışmanlıklarına başlamadan önce pasaport suresinin kontrol edilmesi gerekmektedir.  Aynı zamanda Çin Halk Cumhuriyeti’ne vize danışmanlıksunda bulunan Türk vatandaşlarının hangi vize kategorisinde tek girişli mi yoksa çift girişli mi olduğunu da bilmeleri ve bunun kontrollerini yapmaları gerekmektedir.  Vize surelerini geçirmemeleri tekrar vize danışmanlık işlemlerinde son derece önemli bir konudur.  Aynı zamanda vize danışmanlıklarında pasaportlarında vize ihlalinin görülmesi durumunda bunun için birtakım cezai yaptırımlar uygulanmaktadır.  Bu yaptırımlardan bir tanesi de bir daha Çin’e girememe cezasıdır.  Çin vize danışmanlıklarında bütün danışmanlık sonuçlarını Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği değerlendirmektedir.

Çin Halk Cumhuriyeti Transit Vize Uygulamalarında Hong Kong Giriş Çıkışları

Hong Kong vize uygulamalarında farklı kurallar uygulamaktadır.  Hong Kong Ülkesi de Çin gibi,  vatandaşların 90 günü aşmayan vizelerden muaftırlar.  Ancak bu kişilerin ülkeye giriş çıkışlarında olumsuz anlamda dikkat çekici davranışlarının fark edilmesi ile ülkeye giriş çıkış yapmaları yasaklanır. Hong Kong ülkesini Transit geçişlerde kullanacak olan kişiler ise,  mutlaka Çin’e gidecekler için biletlerinin olup olmadığını İbraz etmek zorundadırlar.  Bunun dışında hiçbir koşulda giriş hakkı tanınmamaktadır.  Hong Kong giriş ve çıkışlarda kişilerin yanında götürdükleri paranın kontrol edilerek bunun 50 bin doların üzerinde olması durumunda kesinlikle bu paranın neden o kadar fazla olduğu konusunda açıklama beklemektedirler.  Hong Kong üzerinden Çin’e seyahat edecek kişiler veya Çin üzerinden Hong Kong girişi yapacak olan yabancılar da aynı şekilde üzerlerinde 50 bin dolardan fazla para bulundurmaları halinde bunun açıklamasını yetkililere yapmak zorundadırlar.

Çin Transit Vizesi G Vizesi

Çin Halk Cumhuriyeti transit vizesi danışmanlıksunda bulunacak olan Türk vatandaşlarının öncelikle pasaport surelerinin 6 aydan uzun olması gerekmektedir.  Ayrıca seyahat edilecek süre içindeki Seyahat planının düzgün ve ikna edici şekilde yapılması gerekmektedir.  Seyahat planı içinde,  uçak rezervasyonları ve Çin’de konaklayacakları otel rezervasyonlarının da seyahat planında gösterilmesi gerekmektedir.  Ayrıca pasaport 10 yıl içinde alınmış bir pasaport olmasına dikkat edilmektedir.  Bunun yanı sıra pasaporttan kullanılmayan 2 sayfasının daha boş olarak bulunması gerekmektedir.  Çin Halk Cumhuriyeti vize danışmanlıksunda bulunan kişilerin soy isimlerin de yakın zamanda bir değişiklik yaşanmış olması durumunda mutlaka bunu evlilik cüzdanı ve nüfus Müdürlüğü’nden alınacak vukuatlı belge ile ibraz etmek zorundadırlar.  Bunun dışındaki danışmanlıklar kabul edilmemektedir.  Ayrıca Pasaportun hiçbir şekilde hasar görmüş ve yıpranmış olmaması gerekmektedir.  Seyahat edecek olan yabancı uyruklu kişilerin 12 yaşından büyük olanlarının pasaporttaki imza bölümünün imzalamış olmaları gerekmektedir.

Vize Danışmanlık İşlemlerinde Evrak Temin Etme

Pasaport

Çin Halk Cumhuriyeti transit vize yani G vizesi danışmanlıksunda,  pasaportun önlü ve arkalı çekilmiş fotokopisinin vize danışmanlık dosyasında bulunması gerekmektedir.

Kimlik Bilgilerinin Beyanı

Çin Halk Cumhuriyeti Çin transit vizesi danışmanlıklarında kişilerin kimliklerinin mutlaka renkli fotokopisinin çekilip danışmanlık dosyasına koyulması gerekmektedir.  Ayrıca mutlaka kimlik fotokopilerin de T.C. vatandaşlık numarasının yazılmış olması ve Kimlikte bulunan fotoğrafın kişiyi hiçbir şüpheye yer vermeyecek şekilde göstermesi ve bilgilerin okunabilir olması gerekmektedir.

Çin Transit Vize G İkametgâh Belgesi

Vize danışmanlıklarının tamamından ve Çin Halk Cumhuriyeti vize danışmanlıklarında ikametgâh belgesini e- Devlet’ten alınması ve barkotlu olması gerekmektedir.  Şayet muhtarlıktan alınmış bir ikametgah bulundurulması durumunda mutlaka muhtarın ıslak imzası ve kaşesinin bulunması gerekmektedir.

Danışmanlık Dosyasına Koyulacak Fotoğraf Özellikleri

Çin Halk Cumhuriyeti G tipi Çin transit vizesi danışmanlıklarında 2 adet biyometrik çekilmiş fotoğrafın bulunması gerekmektedir.  Bu fotoğrafların ölçüleri 35 x 45 milimetre ölçülerinde ve yüzün tamamının net görülmesi gerekmektedir.  Vize danışmanlıksunda kullanılacak biyometrik fotoğrafın 6 aydan eski olmaması gerekmektedir.  Ayrıca güncel olup kişinin son halini net bir şekilde göstermesi gerekmektedir.  Ayrıca fotoğrafın arka fonun beyaz olması ve forma bu fotoğrafın yapıştırılmaması gerekmektedir.

Çin Halk Cumhuriyeti G Tipi Transit Vize Danışmanlık Formu

Çin Transit vizesi yani G tipi vize almak isteyen Türk vatandaşlarının bilgilerini doğru istenilen biçimde tam olarak doldurulması gerekmektedir.  Ayrıca danışmanlık formunda belirtilen kimlik bilgileriniz,  kişisel bilgileriniz,  adres bilgileriniz,  mesleğinizle ilgili bilgileriniz,  mali durumunuzla ilgili bilgileriniz,  ziyaret amacınızın planı daha önceden yapılmış olan seyahatler ve bundan sonra yapmayı planladığınız Çin seyahatleri ile ilgili bilgilerin doğru olarak yer alması gerekmektedir.  Ayrıca vize danışmanlıksunda bulunan vatandaşın bu eksikleri tam olarak doldurması gerekmektedir.

Çin Halk Cumhuriyeti G Tipi Transit Vize Ulaşım Bilgileri

Çin Halk Cumhuriyeti G tipi transit vize danışmanlıklarında mutlaka uçak ulaşımı konusunda rezervasyon bilgilerinin vize danışmanlık dosyasına koyulması ve PNR kodu yazılması gerekmektedir.  Şayet seyahat uçak değil gemi ile yapılacaksa güzergâh bilgisi yapılan rezervasyonlar ve seyahat planı mutlaka danışmanlık dosyasına sunmak zorundadır.  Araba ile seyahat edecek kişiler aracın ruhsatı ve ehliyetlerinin fotokopisini de vize dosyasına koymak zorundalar.  Otobüs seyahatlerinde mutlaka gidiş-dönüş bir bilet rezervasyonunun bulunması ve bunu ibraz ederek bize danışmanlık dosyasında bulunması gerekmektedir.

Çin Halk Cumhuriyeti Transit Vizesi Vize Ücretleri

Çin Halk Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen ve bu nedenle transit G tipi vize alması gereken vatandaşların hangi kategoride seyahat edecekleri ve bu kategoriler içinde çift ya da tek girişli vize uygulamalarının hangileri kullanılacaksa o kategoriye denk gelen vize ücretinden sorumludurlar.  Vize ücretleri Dolar kuru üzerinden hesaplanarak alınmaktadır.  Dolayısıyla vize ücretlerinin o gün,  günlük Dolar kuru üzerinden hesaplanarak alınmaktadır.  Bu nedenle vize ücretleri değişkenlik göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu