çin

Çin Öğrenci X2 Vizesi

Çin Öğrenci Vizesi Çin X2 Vizesi

Çin Halk Cumhuriyeti’nin kısa süreli öğrenci vizesi için öğrencilerin kısa süreli eğitim görmelerini sağlamak amacıyla uygulanan Çin vize kategorilerinden biridir.  Bu vizeye başvurmak için de öncelikle danışmanlık evraklarının tam olarak Konsolosluğa veya Çin Büyükelçiliğine teslim edilmesi gerekmektedir.

Kısa Süreli Öğrenci Vizesi Çin X2 Vizesi

Çin öğrenci vizesi Çin X2,  Çin Halk Cumhuriyeti’nde eğitim görmek amaçlı kişilerin seyahat edebilmesini kolaylaştıran seyahat suresi kısa olan öğrenci vizesidir.  Çin’in Eğitim amaçlı verdiği öğrenci vizesi,  öğrencinin alacağı eğitimin suresine göre değişmektedir.  Çin X2 vizesi ile giden öğrenciler 180 günün üzerinde Çin Halk Cumhuriyeti’nde kalamazlar.  Ancak eğitimlerinin uzaması gerekli olduğu durumlarda o zaman, X1 vizesine geçiş yapabilirler.  Çin X2 öğrenci vizesi evrakları öncelikle Çin X2 öğrenci vizesi için konsolosluğun belirlediği zorunlu evraklar dışında öğrencilerden ayrıca istediği birtakım evraklar bulunmaktadır.  Çin Konsolosluğu ve Çin Büyükelçiliği danışmanlıkları acenteler aracılığı ile kabul etmektedir.  Bu arada özellikle öğrenci vizelerinde uygulanan bir sistem öğrencilerin çağrılmasıdır.  Vize danışmanlık evraklarının teslim edildikten sonra yetkililer sizi mülakat için çağırırlar.  O gün mutlaka verilen saatte orada olmanız vizenizi almanız açısından oldukça önemlidir.

 Çin Öğrenci Vizesi X2 İçin Gerekli Evraklar

Pasaport ve Fotoğraf

Pasaport bütün vize türlerinde olması gereken en önemli evraklardan biridir.  Pasaport kullanım süresinin vize danışmanlık tarihinden en az 6 ay daha suresinin olması gerekmektedir.  Ayrıca Pasaportta 2 Sayfa boş ve hırpalanmamış olarak bulunması,  aynı zamanda pasaportun çipli olması gereklidir.  Vize danışmanlık dosyasında pasaportun renkli ön ve arka fotoğraf olan kısım dâhil fotokopisinin bulunması gerekmektedir.

Vize danışmanlık dosyasında yine ortak olması gereken vize danışmanlık evraklarından biri fotoğraftır.  Fotoğrafın arka fonunun beyaz,  kulakların görünür biçimde ve koyu renk kıyafet ile çekilmiş,  gözlük olmayan bir resim olması gerekmektedir.  Aynı zamanda fotoğrafın basıldığı kâğıdın mat olması 4,5 x 6 santimetre ölçülerinde bulunması gerekmektedir.

J201/ J202 Belgesi

J201/J202 belgesinin aslı,  bu belge Çin’de eğitim alacak öğrencinin Çin’deki eğitim kurumunun onu okula kabul ettiğini gösterir belgedir.  Vize danışmanlık dosyasında bulunması mutlaka gereklidir.  Okula giriş bildirim formu,  Çin öğrenci X2 vize danışmanlıksunda bulunacak öğrencilerin okula kabul edildiğini bildirir bildirim formunun mutlaka okul tarafından onaylanmış ve gönderilmiş olması gerekmektedir.  Bu belgenin de vize danışmanlık dosyasında bulunması mutlaka gereklidir.

Nüfus Cüzdanı Ve Kimlik

Nüfus cüzdanı ve kimlik vize danışmanlık evraklarının ortak evrak listesinde bulunan evraklardan biridir.  Öğrencinin Nüfus cüzdanının renkli fotokopisi,  vatandaşlık numarası yazılmış olarak ve fotoğrafın güncel fotoğraf olması ve nüfus cüzdanındaki bilgilerin okunabilir olması gerekmektedir.  Bu belgenin de vize danışmanlık dosyasında mutlaka bulunması gerekmektedir.

İkametgâh Belgesi Ve Banka Hesap Bilgileri

Öğrenci vizesi x2 için başvuran öğrencilerin ikamet durumunu bildiren ikametgâh senedinin evrak dosyasında bulunması gerekmektedir.  Bu senedin e-devlet ‘ten alınıp barkotlu olması önemlidir.

Çin Halk Cumhuriyeti öğrenci X2 vizesi için başvuran öğrencilerin,  Çin Halk Cumhuriyeti’nde eğitim göreceği süre içinde onun geçimini sağlayacak miktarda en az 2500 Dolar bulunması gerekmektedir.  Ayrıca eğitimin süreci kadar yetecek miktarda paranın TL veya Euro’nun hesapta bulunması gerekmektedir. Banka hesap cüzdanının ve hesap hareketlerinin gösterildiği bir döküm,  banka tarafından ıslak imza ve kaşeli olarak alınması gerekmektedir.

Nüfus Kayıt Örneği Ve Sabıka Kaydı

Nüfus kayıt örneği nüfus müdürlüklerinden tam vukuatlı olarak alınması gerekmektedir.  Aile ve başvuran kişinin ayrıntılı nüfus bilgilerinin ayrıntılı olarak görüleceği biçimde alınması gerekmektedir.  Bu belgenin de e- Devlet’ten barkotlu olarak alınması istenmektedir.

Çin Halk Cumhuriyeti’ne öğrenci X2 vizesi için başvuran öğrencilerin e-devlet ‘ten alacakları ve barkotlu belge olan adli sicil kaydının da vize danışmanlık dosyasında bulunması gerekmektedir.

Çin Halk Cumhuriyeti Çin X2 Evrakları Hakkında Bilgiler

Çin Halk Cumhuriyeti öğrenci vizesi X2vdizesinde öğrenci evraklarının mutlaka istenen evraklar olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.  Evrakların eksik veya yanlış olması kesinlikle vize işleminin ret ile sonuçlanacağını sağlamaktadır.  Ayrıca öğrenci X2 vizesi,  mutlaka diğerlerinde olduğu gibi bunda da davetiyenin olması gerekmektedir.

Davetiye

Davetiyedeki kriterlerin uymaması durumunda da ret alma olasılığı çok yüksektir.  Mutlaka Çin öğrenci vize danışmanlıksunda belirlenen evrak listesindeki bütün evrakların eksiksiz olarak teslim edilmesi gerekmektedir.  Vize danışmanlık formunun kesinlikle doğru eksiksiz ve hatasız olarak doldurulması gerekmektedir.  Bunun dışındaki danışmanlık evrakları kesinlikle ret sebebi sayılacaktır. Ayrıca Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu vatandaşların öğrenci için X2 vizesi talep etmeleri durumunda,  sağlanması gereken bütün evrakların yanında Türkiye’de yasal oturma izinlerinin olduğunu gösteren ikamet belgesinin mutlaka vize danışmanlık dosyasında bulunması gerekmektedir.  Ayrıca daha önce Çin vatandaşı olan ve Türkiye’de ikamet eden kişilerin de daha önceden aldığı için vizelerini ve Çin pasaportunu da vize danışmanlık dosyasında bulunması gerekmektedir.  Ayrıca bütün evraklar tamamlanıp konsolosluğa teslim edildikten sonra Çin Konsolosluğu sizden onların dışında farklı evrak isteme yetkisine sahiptir.  Danışmanlıknun olumlu veya olumsuz sonuçlanması Çin Konsolosluğunun yetkileri dâhilindedir.

Çin Halk Cumhuriyeti Öğrenci Vizesi

Çin Halk Cumhuriyeti öğrenci vizesi, evrakların toparlanması süreci biraz uzun sürmektedir.  Bunların hesaplanarak danışmanlık işlemlerini başlatmak gerekmektedir.  Evrakların tamamlanıp konsolosluğa teslim edilmeleri durumunda,  7 iş günü içinde vize danışmanlıkları sonuçlanmaktadır.  Ancak öğrenciler için Çin Konsolosluğu evrakların dışında farklı evraklarda istemeye yetkisine sahiptir.  Aynı zamanda evrak tesliminden sonra öğrencileri mülakata çağırabilirler.  Mülakattan sonra olumlu geçmesi durumunda 7 iş gününde vize alınır.  Vize danışmanlıklarında okulun başlama tarihi hesaplanarak danışmanlık işlemlerinin başlatılması gerekmektedir.

Çin Öğrenci X2 Vize Ücreti

Çin öğrenci X2 vize ücretleri güncellenen bir ücrettir.  O nedenle tam olarak belli bir ücreti bilinmemektedir.  Amerikan doları üzerinden ücretlendirilen vize danışmanlıkları,  danışmanlık tarihindeki güncel Dolar kuru üzerinden işlem yapılmaktadır.  O nedenle evrakların teslim edileceği zaman vize ücreti öğrenilmektedir.  Ayrıca vize danışmanlıknuz ret ile sonuçlanması durumunda ödenen vize ücreti iade edilmemektedir. Vize danışmanlık işlemlerinde öğrenci Çin X2 vizesi danışmanlıklarında başvuran kişinin bizzat kendisi vize Çin merkezine gelerek evraklarını teslim etmek zorundadır.  Çünkü aynı günde parmak izi biyometrik belgesinin de oluşturulması gerekmektedir.  Aynı zamanda danışmanlık evraklarının içinde Çin’e neden gittiği ve amacının ne olduğu danışmanlık evraklarında ibraz edilmemiş ise,  vize danışmanlık işlemi kabul edilmemektedir.  Ayrıca uluslararası Yasa ve anlaşmalar çerçevesinde yabancı konsolosluklar kendi kanun ve yönetmeliklerine göre müracaat edilen giriş ve çıkış sayısına ve bu yasaların geçerlilik durumuna göre aynı zamanda kalış süresine göre de danışmanlıkları reddetme veya kabul etme yetkisine sahiptir.

Çin Öğrenci Vizesi İçin Bilinmesi Gerekenler

Çin öğrenci X2 vizesi danışmanlıksunda ilk defa bulunan kişilerin pasaportun orijinalini ve fotoğraf bulunan ilk sayfasının fotokopisini,  renkli olarak mutlaka çekilmesi gerekmektedir.  Ayrıca bu öğrenci daha önceden Çin vizesi almış ise daha sonradan yabancı pasaportla vize danışmanlıksunda bulunmuşsa eski pasaportlarının da vize danışmanlık evrakları içinde bulunması gerekmektedir.  Pasaportta bulunan isim,  doğum tarihi veya soy isim değişikliği bulunması durumunda mutlaka bunu kanıtlayan belgenin de yanında sunulması gerekmektedir.  Doğum tarihi ve doğum yeri gibi farklı pasaportlarda farklı bilgiler varsa bu durumda nüfus cüzdanının değiştirilmiş olması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu