çin

Çin Mürettebat Vizesi

Çin Mürettebat Vizesi

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Çin mürettebat vizesi yani C Tipi vize kategorisinden olan Hava,  Kara,  Deniz firmalarının ve bu firmalarda çalışan kişilerin ailelerinin danışmanlık yaptığı vize tipidir.

Çin Mürettebat Vizesi Yani C Tipi Vize Gerekli Evraklar

Pasaport Ve Pasaport Özellikleri

Öncelikle Çin ticari vizesi alacak olan vize danışmanlıksunda bulunacak kişiler öncelikle pasaport surelerinin vize işlemde belirtilen süre yani,  6 aydan daha uzun kullanılabilirliği olması gerekmektedir.  Çin ticari vizesi alınırken seyahat planı,  pasaportun süresi ile denk gelmek zorundadır.  Pasaportun alınma tarihi 10 yıldan daha eski olmaması gerekmektedir.  Bu vizenin gerçekleşebilmesi için pasaportun en az 2 sayfasının boş ve yıpranmamış olması gerekmektedir.  Ayrıca Çin mürettebat vizesine danışmanlık tarihinde evlilik gibi sebeplerden dolayı oluşan isim ve soy isim değişiklikleri kesinlikle kabul edilmemektedir.  Ayrıca vize danışmanlıksunda bulunan yabancı uyruklu kişiler 18 yaşından büyük olanlar mutlaka pasaportlarında bulunan imza kısmını doldurmuş ve imzalamış olmaları gerekmektedir.  Ayrıca pasaport fotokopisi önlü arkalı çekilerek vize danışmanlık dosyasına eklenmesi gerekmektedir.

Kimlik Bilgileri Ve İkametgâh

Çin Halk Cumhuriyeti mürettebat vizesi alacak Türk vatandaşlarının kimlik fotokopilerini,  renkli çektirmeleri gerekmektedir.  Ayrıca mutlaka kimliklerinde T.C. numarası yazılı bulunmalıdır.  Kimlikte bulunan fotoğrafın güncel ve kişiyi net bir şekilde göstermesi ve bilgilerin okunur vaziyette olması son derece önemlidir.  E- Devlet’ten alınması gereken barkotlu ikametgâh belgesinin vize danışmanlık dosyasına konulması gerekmektedir.  Ayrıca şayet muhtarlıktan alınan ikametgâh mevcut ise muhtarın ıslak imzası ve kaşesi ile kabul edilmektedir.

Fotoğraf Ve Dilekçe

Çin Halk Cumhuriyeti mürettebat vizesine başvuracak kişilerin 2 adet biyometrik fotoğrafı bulunması gerekmektedir.  Fotoğrafın ölçüleri 35 x 45 milimetre olmalıdır.  Ayrıca yüzün görünür ve biyometrik ölçülere uygun olarak çekilmiş olması gerekmektedir.  Ayrıca arka fonun mutlaka beyaz olması istenmektedir.  Biyometrik fotoğraflar güncel olacak şekilde eklenmelidir.  En fazla 6 ay önce çekilmiş olması gerekmektedir. Daha eski olan fotoğraflar kesinlikle kabul edilmemektedir.  Ayrıca fotoğraf danışmanlık formuna yapıştırılması gerekmektedir.  Çin Halk Cumhuriyeti talep dilekçesinin ise şirketin antetli kağıdına yazılmış olması ve şirket tarafından ıslak imza ve kaşe basılması gerekmektedir.

İşyerinden İstenecek Evraklar

Mürettebat vizesine başvuracak olan kişilerin şirketin antetli kağıdına yazılmış dilekçesinin ıslak imza ve kaşeli olması son derece önemlidir.  Ayrıca şirketin faaliyet belgesi,  bu faaliyet belgesinin bağlı bulunduğu Deniz Ticaret Odasından son 3 aylık faaliyet belgesinin orijinali istenmektedir.  Ayrıca şirketin en son vergi levhasının vergi dairesi tarafından onaylanmış fotokopisi istenmektedir.

Gemi Adamı Cüzdanı

Çin Halk Cumhuriyeti mürettebat vizesine başvuracak olan kişinin yabancı nakliye firması tarafından bir teminat mektubunun vize danışmanlık dosyasında bulunması gerekmektedir.  Ayrıca bu teminat mektubunun Çin de faaliyet gösteren şirketin ilgili birimlerinden barkotlu bir davetiye alınması gerekmektedir.  Bu teminat mektubunun kişi hakkında,  hangi amaçla seyahat ettiği,  edeceğinin mutlaka belirtilmiş olması gerekmektedir.  Çin Halk Cumhuriyeti mürettebat vizesi daha önce başvurmamış olan kişi bu belgelerin yanı sıra bir de adli sicil kaydının da vize evrak dosyasına koyulması gerekmektedir.  Bu adli sicil kaydının da e-devlet üzerinden barkotlu olarak alınması gerekmektedir.

Mürettebat Vizesi Danışmanlıklarında Parmak İzinden Muaf Olanlar

Mürettebat vizesi veya Çin Halk Cumhuriyeti’nin diğer vize kategorilerinde kanun ve yönetmeliklerle belirlenen genelgeler uygulanmaktadır.  Nisan 2018 tarihinden itibaren parmak izi konusunda bazı değişiklikler getirilmiştir.  Bu değişiklikler şunlardır;

  • Müracaat eden kişinin 14 yaşın altında olması veya 70 yaşın üzerinde olması durumunda parmak izi alınmamaktadır.
  • Vize danışmanlıksunda bulunan kişi diplomatik veya yeşil pasaporta veya hizmet pasaportuna sahipse bu kişilerden de parmak izi alınmamaktadır.
  • 5 yıl içinde aynı pasaportla seyahat edip vize alan kişilerin parmak izleri 5 yıl geçerliliğini korumaktadır.  Böyle durumlarda danışmanlık yapan kişiler parmak izinden muaftır.
  • Vize danışmanlıksunda bulunan kişi parmak izi veremeyecek durumda engeli bulunuyorsa bu kişilerde parmak izinden muaftır.

Mürettebat Vizesi İçin Şirketin Hazırlaması Gereken Evraklar

Çin Halk Cumhuriyeti mürettebat vizesi danışmanlıksunda bulunan kişinin vize danışmanlık dosyasına bir faaliyet belgesi alması gerekmektedir.  Bu belge Deniz Yolları Ticaret Odasından maksimum 6 ay önce alınmış olması gerekmektedir. İstenen evraklar;

  • Şirketin vergi levhası en son yılın onaylı olması,  vergi levhasının fotokopisini vize evrak dosyasında bulunması gerekmektedir.
  • Şirketin ticaret sicil gazetesinde ki yazının fotokopisi danışmanlık dosyasına eklenmelidir.
  • Şirketin imza sirkülerinin fotokopisi eklenmelidir.
  • Şirketten alınmış kişinin son 3 ayını kapsayan maaş bordrosunun ıslak imzalı ve kaşeli belgesi vize evrak dosyasında bulunması gerekmektedir.
  • Şirketin davetiyesinin ıslak imzalı ve kaşeli olarak vize danışmanlık dosyasında bulunması gerekmektedir.

Çin Mürettebat Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır

Çin Halk Cumhuriyeti’ne Çin mürettebat vizesi için başvuran kişilerin öncelikle evraklarını eksiksiz olarak temin etmeleri gerekmektedir.  Bütün evraklar tamamlandıktan sonra dosya Çin konsolosluğunun vize işlemlerinden sorumlu birimlerine teslim edilmesi gerekmektedir.  Vize danışmanlık dosyasının konsolosluğa teslim edilmesinden sonra maksimum 10 iş günü içinde vize işlemleri sonuçlanmaktadır.

Çin Halk Cumhuriyeti Vize Ve Mürettebat Vizesi Hakkında Bilinmesi Gereken Konular

Çin Halk Cumhuriyeti vize danışmanlık merkezleri Pazartesi gününden Cuma gününe kadar olan günlerde hizmet vermektedir.  Bu günlere tatil günleri dâhil değildir.  Vize hizmet merkezleri 09.00 –  14.00 saatleri arasında danışmanlıkları ve parmak izlerini almaktadır.  Vize danışmanlıklarının sonuçlanması maksimum 7 ile 10 iş günü arasında değişmektedir.  Ancak bu işlemlerin hızlandırılmasını isteyen danışmanlık sahipleri ek bir ücret ödeyerek danışmanlıklarının hızlanmasını sağlayabilirler.  Vize danışmanlık sonuçlarından ret yanıtı gelmesi durumunda özenilen vize ücreti iade edilmez.  Vize danışmanlıklarında çok girişli yapılan danışmanlıklarda mutlaka konsolosluk onayı istenmektedir.  Ayrıca Express vize danışmanlıklarında konsolosluk onayından geçmeden verilmemektedir.  Çin Halk Cumhuriyeti vize danışmanlıksundan önce hangi vize türüne karar vermeniz gerektiğini bilmek gerekmektedir.  İstenilen belge ve evrakın tamamının eksiksiz ve doğru doldurulması,  ayrıca istenilen bütün belgelerin tam olması gerekmektedir.

Çin Halk Cumhuriyeti Vize Danışmanlıklarında Konsolosluk Yetkileri

Çin Halk Cumhuriyeti vize danışmanlıklarında vize almak isteyen kişi vize danışmanlıksunda bizzat kendisi gelmeli evrakını teslim etmeli ve parmak izini Çin Konsolosluğu hizmet merkezine gelerek vermelidir.  İstenen evrakları mutlaka Çin Halk Cumhuriyeti Konsolosluğu usulüne uygun olarak düzenlenmeli ve usule uygun olmayan veya evraklarda herhangi bir sahtelik tespit edilmesi durumunda bu danışmanlıklar kabul edilmez.  Ayrıca konsolosluk uluslararası yasalar ve anlaşmalar gereğince belirlenmiş ülkesine giriş çıkış yapacak olan kişilere vize verme veya vermeme yetkisine sahiptir.  Aynı zamanda danışmanlıkları iptal etme yetkisine de sahiptir.  Çin Halk Cumhuriyeti’nin vize uygulamalarını kendilerine verilen yasal yetkiler çerçevesinde yapmaktadır.

Çin Vizesi Hakkında Genel Bilgiler

Çin Halk Cumhuriyeti vize kategorileri oldukça çeşitlidir.  Vize danışmanlıksunda bulunmadan önce hangi amaçla seyahat edeceğinizin önceden belirlenmesi gerekmektedir.  Vize kategorisine göre değişiklik gösteren belgelerin tamamının eksiksiz ve doğru olarak beyan edilmesi gerekmektedir.  Bunun dışındaki uygulamalarda Çin Halk Cumhuriyeti vizesi olumsuz sonuçlanmaktadır.  Bu durum vize danışmanlıksunda bulunacak olan kişinin seyahatinin uzamasına ve ertelenmesine sebep olmaktadır.  Vize danışmanlık uygulamalarında olası bir gecikme söz konusu olabileceği düşünülerek,  evrakların en kısa sürede onaylanmış,  istenildiği gibi vize hizmet merkezlerine teslim edilmesi gerekmektedir.  Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ankara Gaziosmanpaşa ilçesinde,  Çin Başkonsolosluğu ise İstanbul’un Sarıyer ilçesinde faaliyet göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu