çin

Çin Çalışma Z Vizesi

Çin Çalışma Vizesi Z Vize

Çin Halk Cumhuriyeti vize işlemleri birçok kategoride yürütülmektedir Çin çalışma vizesi diğer bir adı ile Z vize Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosluğu ve büyükelçilikleri tarafından verilen bir vize türüdür.  Bu vize başvurusunda çift girişli olarak vize uygulaması yapılmaktadır.  Ancak bu çalışma vizesine başvurmadan önce çalışma ile ilgili ve seyahat edeceğiniz plan ve programınızı en doğru şekilde yapmanız ve buna göre başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Çin Çalışma Vizesi Z Vize İçin Gerekli Belgeler

Pasaport

Çin Halk Cumhuriyeti Çin çalışma vizesi kategorisi kapsamında başvuruları kabul etmektedir.  Çalışmak amaçlı seyahatlerde öncelikle pasaportun güncel,  vize başvuru tarihinden itibaren altı ay kullanılabilir suresinin olması ve mutlaka pasaportun 2 adet boş sayfasının bulunması gerekmektedir.  Ayrıca Pasaportun güncel ve çipli olması kesinlikle şarttır.  Eski pasaportlar vize işlemlerinde artık kullanılmamaktadır.

 Fotoğraf

Çalışma vizesi Z vize başvurularında,  2 adet fotoğraf gereksinimi bulunmaktadır.  Bu fotoğrafların biyometrik ölçülerde çekilmiş olması kesinlikle şarttır.  Fotoğraflarda arka fon mutlaka beyaz olmak zorunda ve mat fotoğraf kartına basılı olması gerekmektedir.  Ayrıca kıyafet olarak,  beyaz dışında kıyafet bulunmalı ve gözlüksüz fotoğraf çekilmesi gerekmektedir.

Banka Hesap Defteri Ve Mali Dokümanlar

Çin Halk Cumhuriyeti çalışma vizesine başvuracak olan kişilerin banka hesap cüzdanlarında en az 5000 TL veya 5000 TL karşılığında döviz bulunması gerekmektedir.  Bu paranın hesapta bulunduğuna dair banka hesap cüzdanının fotokopisi ve bankadaki hesabın hareketliliğini gösteren evrak alınıp,  banka tarafından ıslak imzalı ve kaşeli olması gerekmektedir.  Ayrıca banka tarafından belgeye imza sirküleri de eklenmelidir.

Kimlik Fotokopisi

Çin çalışma vizesi vize başvurularında nüfus cüzdanı fotokopisinin taranmış ve renkli olarak A4 kâğıdına basılı olması gerekmektedir.  Ayrıca fotoğrafın güncel,  vatandaşlık numarasının da bulunması gerekmektedir.  Net bir fotoğraf mutlaka vize işlemlerinde çok önemlidir.

Çalışma Vizesi Bildirim Formu

Çin Halk Cumhuriyeti çalışma vizesi yani Z vize başvurularında yeşil davetiye olarak bilinen,  başvuru yapan kişi yetkilendirilen kurumdan bir davetiye yani vize bildirim formunun aslı bulunmak zorundadır.

Uzman Belgesi

Çin Halk Cumhuriyeti çalışma vizesi başvurularında,  istenen diğer bir belge ise uzmanlık belgesidir.  Bu belgenin kişiye resmi makamlar tarafından verilmesi gerekmektedir.  Bu vizede müracaat eden kişinin iş durumunun bildirilmesi,  izin verildiğinin belgelenmesi veya hangi alanda uzmansa o konudaki bilgileri içermesi gerekmektedir.

İşyeri Kanıt Belgesi

İşyeri kanıt belgesi Çin Halk Cumhuriyeti vize başvurularında, çalışma vizesi için gerekli evraklardan biridir.  Çin Halk Cumhuriyeti’nde hangi işte çalışacak iseniz o işle ilgili resmi kurumlardan bir belgenin vize başvuru dosyasında bulunması gerekmektedir.

İkametgâh Senedi

Çin Halk Cumhuriyeti için çalışma vizesi evrakından yine önemlisi,  başvuru yapacak olan kişinin oturduğu yerin adresinin belgelenmesi ve bu belgenin başvuru dosyasında bulunması gerekmektedir.

Adli Sicil Kaydı

Çin Halk Cumhuriyeti’ne Çalışma vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin e-devlet üzerinden alacağı barkotlu adli sicil kaydının,  alınması ve bu belgenin de başvuru dosyasında bulunması gerekmektedir.

Davetiye

Çin Halk Cumhuriyeti Çin çalışma vizesi alabilmek için iki farklı resmi davetiye olması gerekmektedir.  Bunların bir tanesi beyaz davetiye,  diğeri ise yeşil davetiyedir.  Bu iki davetiye Çin Halk Cumhuriyeti Konsolosluğuna hitaben yazılmış olmalıdır ve bu davetiyelerin orijinal olması kesinlikle şarttır.

Çin’de Bulunan Firma Hakkında Belge

Çin Halk Cumhuriyeti Çin çalışma vizesi başvurularında davetiyelerin yanı sıra Çin’de hangi firmada çalışılacaksa o firmanın resmi belgelerinin vize başvuru dosyasında bulunması gerekmektedir.  Bunlardan bir tanesi firmanın vergi levhasının fotokopisidir.  Başvuruda bulunacak olan kişi ilk defa vize alacaksa vergi levhasının yanında bir de ID vermek zorundadır.

Çin Çalışma Vizesi Evrakları Hakkında Önemli Bilgiler

Çin Halk Cumhuriyeti, Çin çalışma vizesi başvurusu için evrakların tamamı temin edilmek zorundadır.   Evrakların eksiksiz olması son derece önemlidir.  Evrakların yanlış olması ve eksik olması durumunda teslim edildiğinde her zaman büyük bir dezavantaj oluşturmaktadır.  Vize alınmasının süresini uzatmaktadır veya vizenin ret ile sonuçlanmasına sebep olmaktadır.  Vize evrak başvuru dosyasında özellikle davetiye son derece önem taşımaktadır.  Davetiyenin olmaması veya davetiyede istenilen bilgilerin eksik olması durumunda kesinlikle hoşgörülü davranılmamaktadır.

Bir Yıllık Çok Girişli Çalışma Vizesi Hakkında

Çin Halk Cumhuriyeti,  Çin çalışma vizesi başvurularında çok girişli çalışma vizesinin alınabilmesi için istenilen evrakların yanı sıra vize başvurusunda bulunan kişinin pasaportun da 2 adet için vizesinin önceden alınmış olması bulunmalıdır.  Ayrıca çalışma vizesine başvuran ve Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu kişiler,  Çin çalışma vizesi başvuru hakkına sahiplerdir.  Ancak yabancı vatandaşların istenen evrakların yanı sıra bu evrak listesine ilave olarak Türkiye’de yasal kalma koşullarını anlatan ikametgâh belgesini de vize başvuru dosyasında bulundurmak zorundadır.  Ayrıca Türkiye’de yaşayan,  önceden Çin vatandaşı olan kişiler ise,  evrak listesine ilave olarak eski Çin pasaportunu ve daha önceden aldıkları Çin vizelerini de koymak zorundadırlar.  Çin Halk Cumhuriyeti,  Çin çalışma vizesi yani Z vize başvuru evraklarının dışında şayet Konsolosluğun gerekli görmesi durumunda bunların dışında ek evrak isteme yetkisine sahiptir.  Ayrıca Çin Halk Cumhuriyeti,  vize başvuru sonucunuzun olumlu ya da olumsuz sonuçlanması Çin Başkonsolosluğunun yetkisi dâhilindedir.

Çin Çalışma Vizesi Vize Ne Kadar Sürede Çıkar?

Çin Halk Cumhuriyeti,  Çin çalışma vizesi yani Z vize,  istenen evrakların tamamı eksiksiz olarak temin edildikten sonra,  sizden ekstra bir evrak istenmemesi durumunda,  çalışma vizesi evrakların teslim edilmesinden 7 iş günü içinde sonuçlanmaktadır.  Ancak bu süre Çin konsolosluğunun yoğunluğu ile de ilgili bir durumdur.  Seyahat tarihinizin Çin vize başvurusu sonucunun geç kalması hesaplanarak vize işlemlerine başlanması en doğru olandır.  Seyahat tarihinizden en az bir ay önce vize başvuru işlemlerine başlamanız önerilmektedir.

Çin Halk Cumhuriyeti Çin Çalışma Vizesi Ücretleri

Vize başvuru işlemleri,  vize ücreti diğer ülkelerdeki uygulamalar gibi belli zamanlarda dövize endeksli olarak değişiklik göstermektedir.  Vize ücretlerinin belirlenmesi,  Çin Konsolosluğu yetkisi alanına girmektedir.  Bu ücretler Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki sosyal ve ekonomik koşullarla değişmektedir.  Bu nedenle tam olarak güncel bir vize ücreti bilgisi verilememektedir.  Vize başvuru işlemleri tamamlanıp evrak dosyasının teslim edildiği gün,  çıkan güncel fiyat geçerlidir.  Ayrıca vize başvuru işleminizin olumsuz yani ret ile sonuçlanması durumunda ödediğiniz vize ücreti geri verilmemektedir.

Çin Halk Cumhuriyeti’nde Çalışma Ve Oturma İzni

Çin Halk Cumhuriyeti çalışma vizesi kapsamında vize başvuru sahiplerine Çin’de yasal olarak çalışma ve oturma izni imkânı sunmaktadır.  Bunun için Türkiye’den Çin Çalışma vizesi alıp Çin’e gittikten sonra 30 gün içinde birtakım işlemleri yapmak zorundasınız.  Türkiye’den Z vizesi alıp Çin’e gitmenizin anlamının karşılığı,  yasal olarak oturma izni aldığınızı göstermektedir.  Bunun Çin’de yapılacak olan işlemleri,  Çin Emniyet Müdürlüğü yerel halk hükümet Emniyet Müdürlüğü,  ilçe ölçeğindeki birimlerine başvurmak zorundasınız.  Bunu siz gittikten 30 gün süre içinde yapmak zorundasınız.  Bunu 30 günlük süre içinde yapmadığımız durumda kaçak duruma düşüp yasal olarak hem çalışamazsınız, hem de ülkenize iade edilebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu