çin

Çin Büyükelçiliği Ankara

Çin Büyükelçiliği Ankara

Çin Büyükelçiliği Ankara’da faaliyet göstermektedir.  Türkiye’de bulunan Türkiye Çin arasında var olan ilişkinin,  resmi temsilciliklerinden biridir.  Çin Büyükelçiliği Türkiye’de kendi vatandaşlarının hak ve menfaatlerini koruyarak,  onların hukuki sorunlarını çözümleme faaliyetlerinde bulunur.  Bunun dışında iki ülkenin arasındaki ilişkinin gelişmesine de yardımcı olur.  Çin Büyükelçiliği aynı zamanda Çin Konsolosluğu vize işlemlerinin organizasyonunun gerçekleştirildiği yerlerdir.

Çin Büyükelçiliği

Çin Büyükelçiliği vatandaşların vize işlemleri konusunda yetki sahibi kurumlardan biridir. Vize almak isteyen Türk vatandaşlarının vize işlemleri bu birimlerden yapılmaktadır.  Bunun yanı sıra kendi vatandaşlarının vize işlemleri hakkındaki sorunlarını,  pasaportlarının yenilenmesini,  sürelerinin uzatılması da Çin Konsolosluğu ve Büyükelçiliği tarafından yapılmaktadır.  Bunun yanı sıra,  İstanbul Çin Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği ikisi de vatandaşların vize konusundaki sorunlarını çözümlemek ile yükümlüdürler.  Bu konuda yetkilendirilmiş kurumlardır.  Ancak vize danışmanlık işlemlerini Çin Büyükelçiliği Ankara ve Çin Başkonsolosluğu İstanbul vize danışmanlık acenteleri tarafından,  danışmanlıkları kabul etmektedirler.  Çin Büyükelçiliği, Çin’in Türkiye’deki en büyük ve resmi Kurumu’ndan biridir.  Ülkesini yabancı bir ülkede,  hükümetle ilgili ilişkiler konusunda da ilişkileri düzenler kendi vatandaşlarının menfaatlerini korur.

Çin Büyükelçiliği Ankara

Çin Büyükelçiliği Ankara Gaziosmanpaşa ilçesinde faaliyet göstermektedir.  Ayrıca Çin Büyükelçiliği Ankara,  pasaport yenileme işlemi de yapmaktadır.  Kendi vatandaşlarının bütün konsoloslukla ilgili işlemlerini ve süresi dolan pasaportlarının yenilenmesi işlemleri Çin Ankara Büyükelçiliği ile gerçekleştirilmektedir.

Pasaport Yenileme İşlemleri

Çin Büyükelçiliği Ankara, Türkiye’de yaşayan Çin vatandaşlarının pasaport yenileme işlemlerini yapmaktadır.  Bunun için, eski pasaportun aslı,  fotokopisi ve 2 adet 4,5 x 6 santimetre ölçülerindeki biyometrik fotoğrafla birlikte aynı zamanda bu fotoğrafın arka fonunun beyaz ve biyometrik belge ölçülerine uygun olarak çekilmesi gerekmektedir.  Bunun yanı sıra parmak izi biyometrik belgeleri de eklenerek pasaport yenileme işlemi yapılmaktadır.

Çin Ankara Büyükelçiliği Vize İşlemleri

Çin Ankara Büyükelçiliği,  Çin vizesi danışmanlıklarında Ankara konsolosluk birimidir.   İstanbul’da Çin Başkonsolosluğu,  Ankara da Çin Ankara Büyükelçiliği vize işlemlerini direkt olarak kabul etmemektedir.  Bunları Kendi belirledikleri ve anlaşmalı oldukları acenteler aracılığı ile gerçekleştirmektedir.  Çin Ankara Konsolosluğu,  vatandaşların Çin vizesi alma taleplerini,  belirlenen standartlar ve ölçülerde danışmanlık kategorilerine göre evrak tamamlamaları koşuluyla gerçekleştirir.  Çin vizesi almak isteyen vatandaşların danışmanlıklarının eksiksiz ve doğru olarak temin edilmesi gerekmektedir. Bu konuda gerek Çin Ankara Büyükelçiliği gerekse Çin İstanbul Başkonsolosluğu son derece titiz davranmaktadır.  Kendisinin belgeler konusunda ikna olmaması durumunda vize danışmanlık sahibini çağırarak farklı ek evrak isteme yetkisine de sahiptir.  Vize danışmanlık evrak tamamlama,  uzun süreçte gerçekleştirildiği için vatandaşların danışmanlıklarını seyahatinden en az bir ay önce yapmaları önerilmektedir.

Çin Vize Danışmanlık Formu

Çin vizesi almak isteyen Türk vatandaşlarının danışmanlık dilekçesini İngilizce olarak doldurmaları gerekmektedir.  Çin vize danışmanlık formu ve evrak teslim edildikten sonra 7 maksimum 10 iş gününde vize danışmanlık işlemleri sonuçlanmaktadır.  Ancak Büyükelçilik veya Başkonsoloslukta ki yoğunluk sebebiyle bu sonuçlanma işlemi bir iki gün aksayabilir.  Vize danışmanlıksunda bulunan kişinin evraklarında herhangi bir ikna etmeyen durumla karşılaşıldığında,  Çin Halk Cumhuriyeti Konsolosluğu veya Büyükelçiliği vize danışmanlıksunu ret edebilmektedir.  Reddedilen vize danışmanlıksunda vize ücreti geri ödenmemektedir.

Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliğin Görev Alanları

Çin Halk Cumhuriyeti büyükelçiliği Ankara’da faaliyet gösteren,  Çin Halk Cumhuriyeti’nin görevlendirdiği yetkili birimdir.  Çin Halk Cumhuriyeti büyükelçiliği görev alanı oldukça geniştir.  Vize işlemleri ve Çin vatandaşlarının işlemlerinin yapıldığı görev alanları;  Konya,  Kırşehir,  Ankara,  Tokat,  Afyon,  Sivas,  Kütahya,  Amasya,  Ağrı,  Antalya, Kayseri,  Bartın,  Burdur,  Bayburt, Denizli,  Erzurum,  Erzincan,  Çankırı,  Çorum,  Giresun,  Eskişehir’dir. Bunun yanında  Isparta,  Iğdır,  Gümüşhane,  Adıyaman,  Adana,  Karabük,  Uşak,  Bingöl,  Diyarbakır,  Bolu,  Artvin,  Batman,  Hakkâri,  Hatay,  Niğde,  Ordu,  Osmaniye,  Samsun,  Şırnak,  Sakarya,  Tunceli,  Van,  Zonguldak,  Kırıkkale,  Kilis,  İskenderun ve Rize gibi illerde yaşayan vatandaşların vizesi işlemlerini Çin Ankara Büyükelçiliği yapmaktadır.  Kurum Türkiye geneline hitap etmektedir.  Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşlarının da bu bölge alanlarında olanlarının işlemlerini yapmakta ve menfaatlerini korumaktır.

Çin Vize Danışmanlıkları

Çin Halk Cumhuriyeti’ne gitmek isteyip vize danışmanlıksunda bulunacak olan vatandaşların vize danışmanlık işlemlerini Ankara Çin Büyükelçiliği yapmaktadır.  Bu düzenlemeler güncel yasalarla belirlenmiştir.  Vize danışmanlık evrakları belli zamanlarda güncellenerek farklılık göstermektedir.  Çin Halk Cumhuriyeti diğer ülke vize danışmanlıkları ile mukayese edildiğinde,  çok daha geniş ve çeşitli vize kategorilerine sahiptir.  Çine aile ziyareti yapacak olan veya ticari amaç ile gidecek olan turistik öğrencilerin vize danışmanlıkları Çin Büyükelçiliği tarafından kabul edilmektedir.  Bu konuda yetkili kurumlardan biridir.  Çin Halk Cumhuriyeti’ne seyahat edecek kişilerin seyahatleri hangi tip kategoriye uygun ise o vize tipine başvurması gerekmektedir.  Aynı zamanda vize danışmanlık işlem ve evrakların belirtilen konuda olmaması,  davetiyelerde belirlenen seyahat planının doğru yapılmaması ve bunun ihlal edildiğinin fark edilmesi vize işlemlerini durmaktadır.  Bu kişinin bize danışmanlıksunun ret ile sonuçlanmasını sağlamaktadır.

Çin Vize Ücretleri

Çin vize danışmanlıksu yapabilmek için önce vize ücretinin yatırılması gerekmektedir.  Vize ücretleri vize danışmanlık sırasında kişiye sunulmaktadır.  Bu ödeme kredi kartı ile de yapılabilmektedir.  Vize ücretleri önceden bilinmemektedir.  Çünkü Amerikan doları üzerinden ödenen vize ücretleri,  günlük Amerikan dolar kuru hesaplanarak alınmaktadır.  Kredi kartı ile ödeme yapmak istemeyen danışmanlık sahipleri bankalara vize ücretini yatırarak da ödemeleri gerçekleştirebilirler.  Konsolosluğun banka hesabına anlaşmalı bankalardan yatırmaları mümkündür.  Danışmanlık evrak dosyasına da vize ücretinin yatırıldığını gösteren dekontun bulundurulması yeterlidir.

Vize Danışmanlık Formunu Doldurulması

Vize danışmanlık formunda başvuran kişi neden ziyaret ettiğini,  seyahatinin amacını ve bir seyahat planını mutlaka hazırlayıp vize danışmanlık dosyasına koymak zorundadır.  Bu form Çin Ankara Büyükelçiliği tarafından hazırlanmış bir formdur.  Birçok soru bulunmaktadır.  Bu form içinde,  bulunan soruların doğru,  yanlışsız ve hatasız olarak doldurulması son derece önemlidir.  Form Türkçe olarak değil İngilizce olarak dondurulması istenmektedir.  Sorulan soruların ve açıklamalar kısmına ziyaret sebebinin açıkça yazılması son derece önem taşımaktadır.  Teknolojik gelişmeler Çin Halk Cumhuriyeti vize danışmanlık işlemlerinde de kullanılmaktadır.  Danışmanlık işlemleri ve formu online olarak Çin Başkonsolosluğu web sayfasından doldurulmaya başlanmıştır.  Çin Halk Cumhuriyeti’ne vize danışmanlıksunda bulunacak olan kişinin,  Çin Büyükelçiliği Web sayfasında bir üyelik oluşturarak formu doldurması gerekmektedir.  Soruların tamamına doğru ve İngilizce olarak cevap vermek zorundadır.  Onun dışında form kabul edilmemektedir.  Aynı zamanda formun çıktısını alıp ıslak imzalı olarak vermesi gerekmektedir.  Vize danışmanlıksunda bulunan kişi,  formu doldurarak ve soruları cevaplanması sonunda atılan ıslak imza ile bütün bilgilerin doğru bir şekilde doldurulduğunu beyan etmiş olmaktadır.  Bunların doğru olmadığının anlaşılması durumunda vize danışmanlıkları iptal edilmektedir.

Vize Danışmanlık Ücretleri

Çin Halk Cumhuriyeti vize danışmanlıklarında,  vize ücreti uygulaması belli aralıklarla güncellenmektedir.  Bu nedenle vize ücretleri tam olarak bilinmemektedir.  Ancak Çin Halk Cumhuriyeti vize danışmanlıklarında her bir kategorinin farklı bir ücreti bulunmaktadır.  Dolayısıyla vize danışmanlıksunda bulunurken o günkü Amerikan doları kuru üzerinden vize danışmanlık Ücretini öğrenebilir,  elden veya kredi kartıyla vize ücretini yatırabilirsiniz.  Bunun dışında bir seçenek daha bulunmaktadır.  Bu da Çin Büyükelçiliği hesap numarası alınarak havale veya EFT yapılarak ücretin ödenmesi de mümkündür. Ödemenin yapıldıktan sonra dekontunun vize danışmanlık dosyasına koyulması yeterlidir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu