Cezayir

Cezayir Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Cezayir vizesi başvurusunda bulunmak için çeşitli evraklar gerekmektedir. Ancak her vize türü için gereken evraklar farklıdır. Turistik vize, çalışma vizesi, öğrenci vizesi veya ticari vize başvuruları için gereken evraklar tamamen farklıdır. Cezayir Devleti ve Konsolosluk birimleri her vize türü için belirlenmiş evrakları talep etmiştir.

Cezayir Konsoloslukları farklı vize türleri için farklı evraklar talep etmektedir. Bunun en önemli nedeni vize başvurusundan bulunan kişilerin seyahat amaçlarını ve hangi vize türüne uygun olduklarını saptamaktır. Cezayir’e ne için gidileceği ve Cezayir’de ne yapılacağını öğrenmek için bu tür bir uygulama söz konusudur. Talep edilen vizenin türü, süresi ve giriş çıkış sayısı evrakları farklılaştırmaktadır.

Her vize tipine göre evrak uygulaması, kişinin Cezayir’de hangi faaliyetlerde bulunacağını kestirmek içindir. Turistik vize türü için otel rezervasyonları, tur bilgileri gibi belgeler talep edilirken ticari vize için şirket bilgileri, davetiye gibi belgeler talep edilebilmektedir. Seyahatin amacına yönelik belgeler sunmayan kişilerin Cezayir vizesi başvuruları kabul edilmemektedir.

Cezayir Konsolosluğu her vize türü için farklı evraklar talep etmektedir. Ancak hangi vize türüne başvuru yaparsanız yapın vize başvuru dosyanızda yer alması gereken temel evraklar da vardır. Her vize türü için mutlaka sunulması gereken vize başvuru evrakları şu şekildedir;

Pasaport: Fotoğrafı güncel, Cezayir seyahatinin bitiş tarihi itibariyle en az 6 ay geçerliliği bulunan ve en az 2 sayfası boş, 10 yıldan eski olmayan ve yıpranmamış pasaport. Eğer varsa eski pasaportları da başvuru dosyanıza eklemeniz olumlu sonuç almanız açısından önemlidir.

Biyometrik Fotoğraf: Biyometrik fotoğraf artık her vize başvurusu için standart olarak istenmektedir. Fotoğrafın arka fonu beyaz olmalı ve 3 x 3.5 cm ölçülerinde olmalıdır. Ayrıca fotoğraf en fazla 3 ay önce çekilmiş olmalıdır, yani güncel halinizi yansıtmalıdır.

Davetiye: Cezayir turist vizesi için tur şirketiyle gidiliyor oradan alınan davetiye belgesi; ticari vize için başvuru yapılıyor Cezayir’deki fuar, konferans veya şirketten davetiye mektubu; eğitim vizesi için başvuru yapılıyorsa Cezayir’de bulunan bir eğitim kurumundan davetiye belgesi alınması gerekmektedir. Bu belgeler sizin seyahat amacınızı tam olarak pekiştirmektedir ve vize başvurularına olumlu etkileri vardır.

Vize Başvuru Formu: Bu başvuru formu Cezayir seyahatinizin amacını açıklar nitelikte doldurulmalıdır. Ayrıca içerisinde asla yanlış beyan verilmemelidir. Verilen bilgilerin doğruluğu belgeler tarafından desteklenmek zorundadır. Yanlış beyan verilen başvuru formlarıyla vize başvurusu gerçekleştiren kişilerin başvuruları kesin suretle kabul edilmemektedir. Ayrıca Cezayir Konsolosluğu bu kişilere cezai yaptırımlar uygulayabilmektedir.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: E-devlet sisteminden veya il-ilçe nüfus müdürlüklerinden alınabilen ve aile bireylerinin bütün bilgilerinin yer aldığı belgedir. Eğer belgeyi e-devlet sisteminden alıyorsanız mutlaka barkotlu olmalıdır; nüfus müdürlüklerinden aldığınız belgeler ise ıslak imzalı ve mühürlü olarak teslim alınmalıdır.

Yukarıda adı geçen vize başvurusu için gerekli evraklar dışında her vize türünün kendi içerisinde gerektirdiği evraklar söz konusudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu