Cezayir

Cezayir Turistik Vize

Cezayir’e turistik amaçlarla, tatil, gezi, kültür turizmi gibi etkinlikler için seyahat etmek isteyen umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Cezayir’e gitmek için vize başvurusunda bulunmak zorundadır. Hususi (yeşil) pasaport, hizmet (gri) pasaportu ve diplomatik (siyah) pasaport sahibi vatandaşlarımız ise 90 güne kadar yapacakları seyahatler için vizeden muaf durumdadırlar.

Turistik vize alarak Cezayir’e seyahat eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Cezayir’de herhangi bir ticari ve eğitim faaliyetine katılamazlar. Cezayir Devleti bu gibi durumlarda vize sahibi kişiler için cezai yaptırımlar kullanabilir.

Cezayir turistik vize, 30 gün tek girişli veya 90 gün çok girişli olarak verilebilmektedir. Turistik vize hakkında daha detaylı bilgiler için bizlere ulaşabilirsiniz. Ayrıca vize başvuru dosyanızı birlikte hazırlayabilir, eksik belge sorunu yaşamanızı, başvuru dilekçesi ve formu doldururken herhangi bir sorun yaşamanızı önleyebiliriz.

Cezayir Turistik Vize Başvurusu İçin Gereken Evraklar

Pasaport: Cezayir turistik vize başvurusunda kullanılacak olan pasaport en fazla 10 yıllık olabilir. 10 yıldan daha eski pasaportlarla yapılan Cezayir vizesi başvuruları kesinlikle reddedilmektedir. Ayrıca pasaportun seyahat bitiş süresinden itibaren en az 6 ay geçerliliği bulunması ve en az 2 sayfasının da boş bulunması gerekmektedir. Eğer mevcutsa eski pasaportları da başvuru dosyasına eklemeniz, vize başvurunuz için olumlu etkide bulunacaktır.

Turistik Vize Başvuru Formu: Cezayir turistik vize başvuru formu, pasaporttan sonraki en önemli başvuru belgesi olarak gelmektedir. Cezayir turistik vize başvuru formu, vize başvurusunda bulunan kişi, yapacağı seyahatin amacı, süresi, gideceği yerler hakkında bilgi vermelidir. Vize başvuru formunda bahsedilen bilgilerin doğruluğu oldukça önem arz etmektedir. Doğruluğunu belgelerle kanıtlayamayacağınız hiçbir bilgiyi başvuru formuna yazmamanız gerekmektedir. Yanlış bilgi beyanında bulunan kişiler kalıcı süreyle vize başvurularından men edilebilmektedir.

Davetiye: Eğer Cezayir’de oturum izni bulunan bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının davetiyesiyle veya Cezayir vatandaşı olan bir tanıdığın davetiyesiyle vize başvurusu yapılmak isteniyorsa Cezayir’den bir davetiye mektubuna sahip olmalısınız. Cezayir’den yazılan davetiye mektubu Cezayir’de bulunulan bölgedeki belediyeden onaylanmış olmalıdır.

Eğer bir tur şirketiyle Cezayir’e seyahat edilecekse tur şirketinin bilgilerinin yer aldığı tur sözleşmesi başvuru belgelerinizin arasına eklenmelidir. Ayrıca antetli kağıda bir davetiye mektubu hazırlanmalıdır. Bu davetiye içerisinde tur şirketinin sizi Cezayir’e nasıl, ne zaman ulaştıracağı ve Cezayir’de konaklama yapacağınız yerin bilgilerini sunmak zorundadır.

Biyometrik Fotoğraf: Biyometrik fotoğraf artık vizeler için standart bir fotoğraf biçimi haline gelmiştir. Bu fotoğraflar; 2 adet, arka fonu beyaz, son 3 ay içerisinde çekilmiş olmak zorundadır. Fotoğrafta yüzünüzün tanınır olması en önemli unsurdur. 

Vize Başvuru Dilekçesi: Vize başvuru dilekçesi Cezayir konsolosluğunun istediği gibi, İngilizce ya da Fransızca yazılmak zorundadır. Türkçe yazılan dilekçeler işleme alınmamaktadır. Cezayir Konsolosluğuna hitaben yazılmalı, seyahatinizin amacı, seyahatin başlangıç – bitiş tarihleri belirtilmeli ve konaklama bilgileri sunulmalıdır. Sunulan bilgilerin doğruluğu başvuru dosyasına ekleyeceğiniz evraklarla kanıtlanabilir olmak zorundadır.

Cezayir Turistik Vize Kaç Günde Çıkar?

Cezayir turistik vize kaç günde çıkacağı başvuru dosyanızın durumuna göre farklılık gösterebilmektedir. Eksik evraklarla yapılan başvurular için konsolosluklar belge talebinde bulunabilirler, bu durum da vize çıkış süresinin uzamasına neden olabilir. Ayrıca Cezayir Konsolosluğu başvuru dosyanızı sunduktan sonra sizi mülakat için tekrar konsolosluğa davet edebilir.

Cezayir vizesi başvurusunda bulunulacak ise başvuru yapılan tarihler dikkatli bir şekilde seçilmelidir. Tatil günlerine denk gelen vize başvuruları için değerlendirme ve sonuçlandırma süreleri uzayabilmektedir. Vize çıkış süresinin uzama ihtimali de göz önüne alınarak seyahat tarihinizden en az 1 ay önce Cezayir turistik vize başvuru sürecini başlatmanız sizin için uygun olacaktır. Eğer tatil günleri, eksik belge sorunu, başvuru dilekçesi yazımı gibi prosedürlerle uğraşmaya vaktiniz yoksa bizlere ulaşarak vize başvurunuz için yardım alabilirsiniz.

Cezayir turistik vize başvuruları eğer herhangi bir ek belge talebinde bulunulmayacaksa ve mülakat için yeniden davet almadıysanız genel olarak 10 iş günü içerisinde değerlendirilerek sonuca kavuşmaktadır.

Cezayir Turistik Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Cezayir turistik vize başvurusu yapabilmek için öncelikle seyahat amacınızın turistik olduğunu kanıtlamanız gerekmektedir. Yanlış beyanlarla başvuru yaptığınız takdirde cezai işlem uygulanabilmektedir. Seyahatinizin amacını ve içeriğini belirten vize başvuru dilekçesi ve diğer başvuru evraklarıyla birlikte konsolosluklara Cezayir turistik vize başvurusundan bulunabilirsiniz. Başvuru evrakları içerisinde dilekçede belirtmiş olduğunuz beyanları kanıtlamak zorundasınız. Konaklama bilgileriniz, ulaşım bilgilerinizin hepsini belgelerle desteklemelisiniz.

Cezayir turistik vize başvuru dilekçesinin yanında bir de vize başvuru formu yer almaktadır. Vize başvuru formunu da tamamen gerçek, belgelerle kanıtlanabilen bilgilerle doldurmanız gerekmektedir. Konsolosluk vize başvuru dosyalarınızı değerlendirirken emin olamadığı bilgilerden dolayı vize başvurunuzu reddedebilmektedir.

Cezayir turistik vize başvuru dilekçesinde ve formunda seyahatinizin amacı, otel rezervasyon bilgileriniz, gidiş – dönüş uçak biletleriniz, davetiye veya turla gidiliyorsa tur sözleşmesi gibi belgelerin detayları verilmelidir. Ayrıca başvuru dosyası içerisinden bu belgelerin tamamı yer almak zorundadır. Konsolosluk Cezayir turistik vize başvurunuzu değerlendirmeye aldıktan sonra, sonucu 10 iş günü içerisinde açıklayacaktır.

Cezayir turistik vize işlemlerinde sorun yaşamak istemiyorsanız, zamanınız yoksa veya başvuru dilekçe ile ilgili bilgi ve yardım istiyorsanız bize ulaşabilirsiniz. Sizin adınıza Cezayir turistik vize başvurusu yapabilir ve takibini sağlayabiliriz.

Cezayir Turistik Vize Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Cezayir turistik vize başvuru dilekçesi, vize başvurusu esnasında sunulan başvuru formunu destekleyen bir evraktır. Turistik vize başvuru dilekçesi Fransızca ya da İngilizce olarak, Cezayir Konsolosluğuna hitaben yazılmalıdır. Dilekçe içerisinde Cezayir turistik vize başvuru formunda yer alan bilgileri destekleyecek şekilde hazırlanmalı, seyahat amacınızı ve planlarınızı özetlemelisiniz. 

Cezayir turistik vize başvurusu neden yaptığınız, seyahat amacınız, seyahatte nerelere gidileceğine dair planların anlatıldığı bir başvuru belgesi olarak düşünülerek hazırlanmalıdır. Ayrıca bu dilekçe içerisinde kişisel bilgileriniz, maddi durumunuz ve mesleğinize dair bilgiler de sunmanız gerekmektedir.

Unutmamalısınız ki Cezayir turistik vize dilekçesi kesinlikle Türkçe olarak hazırlanmamalıdır. Cezayir Konsolosluğu Türkçe olarak hazırlanmış başvuru dilekçelerini değerlendirmeye almayarak, vize başvurularını reddetmektedir.

Eğer Cezayir turistik vize dilekçesini nasıl hazırlayacağınızı ve nasıl yazacağınızı bilmiyorsanız bizimle iletişime geçebilir ve destek alabilirsiniz.

Cezayir Turistik Vize Başvurusu İçin Biyometrik Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

Cezayir turistik vize başvurusu için kullanılacak biyometrik fotoğrafların ölçüleri 30 mm x 35 mm olmalıdır. Cezayir konsolosluğunun belirttiği ölçülerde olmadığı takdirde vize başvurusu olumsuz sonuçlanabilmektedir. Ayrıca biyometrik fotoğrafların arka fonu beyaz olmak zorundadır.

Fotoğrafların ölçüsünün tam olmak zorundadır, başvuru evraklarının eksiksiz olması gibi önemli bir ölçüttür. Başvuru yaptığınız fotoğrafta yüzünüzün her bölümü net olarak görünür olmak zorundadır. Son 3 ay içerisinde çekilmiş güncel fotoğraflar kullanılmalı ve fotoğraflar yıpranmış olmamalıdır.

Cezayir turistik vizesi hakkında daha detaylı bilgi almak ve başvuru esnasında gerekli olan belgelerin detaylarını öğrenmek için bizlere ulaşabilirsiniz.

Cezayir Turistik Vize Ücreti Ne Kadardır?

Cezayir turistik vize ücreti, diğer vize türlerinin ücretleri gibi Cezayir Başkonsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Vize ücreti, vize başvuru işlemlerinin başlaması için Cezayir Konsolosluğu tarafından istenmektedir. Eğer Cezayir turistik vize başvurunuz reddedilirse, yatırmış olduğunuz vize ücreti iade edilmemektedir. Vize başvurusu değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi sadece konsolosluk yetkililerindedir.

Cezayir vizesi harç ücretleri, başvuruda bulunduğunu vize tipine göre farklılıklar göstermektedir. Vizenin süresi, tek girişli veya çok girişli olması da vize ücretini etkilemektedir. Seyahat amacınız da bu fiyatlarda değişikliğe neden olmaktadır.

Vize ücretlerinin detaylarını öğrenmek ve Cezayir turistik vize başvurusunda bulunmak için bize ulaşabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu