Uncategorized

Çalışma Yoluyla Green Card

Çalışma yoluyla Green Card başvurusu yapabilmek için belirlenen kriterlerde istihdam sağlanması gerekir. ABD’nin tercih ettiği öncelikli çalışan olduğunuz takdirde başvuru yapabilirsiniz. Eğer öncelikli listede belirlenen sektörlerde çalışan biriyseniz, iş verenin başvuru sahibi için Çalışma Bakanlığından bir Çalışma İzni (Labor Certification) alması gerekmektedir. Daha sonra ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu’na (USCIS) Göçmen Dilekçesi (I-140 Formu) başvurusu yapmalıdır. Başvuru sahibinin eş ve 21 yaş altındaki çocukları da Green Card başvurusu yapabilir. Başvuru sahibi H-1 vizesine sahipse, verilen süre 6 yıl olacağı için başvuruda bulunabilir.

Çalışma Yoluyla Green Card Başvurusu yapılacak meslek gurupları şöyledir;

E-1 Vizesi için Olağanüstü Yeteneğe Sahip Kişiler, Seçkin Profesör ve Araştırmacılar, E-2, E-3, E-4, E-5 vize türlerindeki meslek guruplarında çalışan kişiler başvuru yapabilir.

Çalışma Yoluyla Green Card sahibi olup olamayacağınızı öğrenmek için ofislerimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Gerekli Evraklar:

  • Pasaport, en az 6 ay geçerliliği olan,
  • Biometrik Fotoğraf, arka fonu beyaz, gözlüksüz güncel çekilmiş olmalı,
  • DS-260 Formu,
  • Banka Hesap Dökümü,
  • Aşı Kartı,
  • Tıbbi Muayene Raporları, fiziksel kontrollerin yapıldığı sağlıklı olduğunu gösterir belge,
  • Evlilik ve Doğum Belgeleri.

Green Card Çalışma Yoluyla yapılan başvurular 2 şekilde yapılır.

  1. Bunlardan bir tanesi Normal çalışma iznidir (Regular Labor Certification). ETA 750A ve ETA 750B formları doldurularak gerekli kurumlara başvuru yapılır. Bu iznin çıkması uzun bir süreçtir, yaklaşık 1 ile 3 yıl arasında sürebilir.
  2. İkinci başvuru yönetimi ise; İhtiyaçtan dolayı verilen çalışma iznidir (Reduction in Recruitment Labor Certification). İşveren ABD içerisinde aradığı kriterde bir çalışan bulamadığı takdirde ilan açar. Bu başvurunun çalışma izni 3- 8 ay arasında çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu