bulgaristan

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan Vizesi:

Sınır komşumuz olan Bulgaristan Devleti ile Türkiye Cumhuriyeti Arasında herhangi bir vize muafiyeti protokolü olmadığından Bordo Pasaport Sahibi Türk Vatandaşları Bulgaristan’a yapacağı ziyaretler esnasında geçerli bir Bulgaristan Vizesine sahip olması gerekmektedir.

Bulgaristan Vizesi ancak şu durumda 90 günü aşmamak kaydı ile Yeşil ve Gri Pasaport sahibi Türk vatandaşları bu vizeden muaftırlar.

Komşumuz Bulgaristan ile son yıllarda artan Ticari ve turistlik seyahatlerimiz nedeni ile Bulgaristan Vizesi daha önemli konuma gelmiştir. Bulgaristan doğumlu vatandaşlarımız geçmiş yıllardaki göçlerle Türkiye’ye dönmesi sonucunda ise iki ülke arasında Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi ve Bulgaristan Vatandaşlığa geçme durumu son yıllarda büyük önem arz etmeye başlamıştır.

Bulgaristan Avrupa birliği üyesi olması rağmen Schengen Bölgesine dahil değildir bu nedenle kendine has vize politikaları bulunmaktadır. 6 Ay geçerli olan çok girişli Schengen vizeniz ile Bulgaristan vizesine ihtiyaç duymadan bu bölgeye seyahatte bulunabilirsiniz. Ancak geçerli bir Bulgaristan Vizesi ile Schengen bölgesine giriş yapılamamaktadır.

Bulgaristan Vizesi için Ankara Bulgaristan Konsolosluğu, İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu ,Edirne Konsolosluğu ve Bursa Bulgaristan konsolosluğundan bireysel danışmanlık hizmeti vermekte olup bu prosedür ile uğraşmak isteyen yolcular için yetkilendirilmiş acenteler vasıtasıyla danışmanlık işlemi yapılabilmektedir.

Bulgaristan Oturum izni ve çalışma izni Bulgaristan’da iş yapmayı tercih eden iş adamları ve çalışanlar için Bulgaristan Konsolosluğundan bireysel danışmanlık ile yapılabilmekte olup gerekli evrakların temini çok zahmetli ve detaylı olması nedeniyle kurumumuz bu konuda da sizlere hizmet vermektedir.

Bulgaristan Vizesi Danışmanlık Süreci:

Bulgaristan Vizesi için danışmanlık yapacak kişi öncelikler hangi vize türüne danışmanlık yapacağını kararlaştırması gerekmektedir. Daha sonra bu yolculuk için gerekli olan evrak teminini tamamlayıp danışmanlık aşamasına geçmek için Bulgaristan Vize Danışmanlık formumu Bulgarca olarak doldurması gerekmektedir. Bulgaristan Vize danışmanlık sürecinden Bulgaristan’dan gelecek olan voucher belgesi veyahut davetiye belgesi gerekmektedir.

Bu nedenle danışmanlık yapılmadan önce Bulgaristan’dan yapacağınız seyahat için davetiye veyahut voucher temini yapılması gerekmektedir. Voucher belgesini açıklamak gerekirse otel konfirmasyonu diyebiliriz. Bu belgeyi kurumumuzdan temin edebilirsiniz.

Ankara Bulgaristan Konsolosluğu ile İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu arasında geçerli olan bölge ayrımı bulunmaktadır.

Ankara Bulgaristan Konsolosluğu’na danışmanlık yapabilmek için şu illerde ikamet etmeniz gerekmektedir:

Adana, Adıyaman, Ardahan, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aksaray, Bayburt, Batman, Bartın, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, Iğdır, Karaman, Kastamonu, Kars, Kayseri, Karabük, Kırklareli, Kırşehir, Kırıkkale, Konya, Kilis, Kütahya, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Uşak, Yozgat, Zonguldak.

İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu’na danışmanlık yapabilmek için ise şu illerde ikamet etmeniz gerekmektedir: İstanbul, Çanakkale, Sakarya ve Kocaeli.

Edirne Bulgaristan konsolosluğundan ise Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ şehirlerinden danışmanlık yapabilmektesiniz.

Bursa’da bulunan Bulgaristan Bursa Konsolosluğu ise bu 81 ilden danışmanlık kabul etmektedir.

Bulgaristan Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Bulgaristan Vizesi danışmanlıklarınız ortalama 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır ancak Bulgaristan D vize danışmanlıksu yani oturum, çalışma ve vatandaşlık işlemleri ortalama 90 günde sonuçlanmaktadır. Bulgaristan konsolosluğu yaptığınız danışmanlık türü ne olursa olsun sizden ekstra evrak talep edebilmektedir. Bu nedenle danışmanlık sürenizi seyahatinizden en az 30 gün öncesinden planlayıp danışmanlıknuzu tamamlamanız gerekmektedir.

Bulgaristan vizesi danışmanlık işlemleri ortalama olarak yazılmıştır ancak başvurduğunuz döneme ve vize türüne göre vize çıkış sürelerinin uzaması mümkündür. Bulgaristan ve Türkiye resmi tatillerinde konsolosluklar hizmet vermemektedir.

Bulgaristan Vize Türleri Nelerdir:

Bulgaristan Turistlik Vize:

Bulgaristan’a yapacağınız tüm turistlik ziyaretler için Bulgaristan Turistlik vize danışmanlık yapmak zorundasınızdır ancak yeşil ve gri pasaport sahibi Türk vatandaşları bu danışmanlıkda bulunmadan 90 güne kadar vizesiz ziyarette bulunabilmektedirler. Bulgaristan Turistlik Vizesi için en önemli evraklar danışmanlık formu ve voucher belgesidir. Bulgaristan Vize danışmanlık formundaki bilgiler aldığınız voucher belgesiyle eşleşmesi gerekmektedir.

Bulgaristan Ticari Vize:

Bulgaristan Ticari Vize ile Bulgaristan’da yapacağınız tüm iş görüşmeleri ve toplantılar için bu vizeye sahip olmanız gerekmektedir. Bulgaristan ticari vizesi için size karşı taraftan davetiye gelmesi gerekmektedir.

Bulgaristan Aile-Arkadaş Ziyareti:

Bulgaristan’da bulunan arkadaş veya aile üyenizi ziyaret etmek için Bulgaristan Aile-Arkadaş Ziyareti vizesine başvurmanız gerekmektedir. Bulgaristan’da bulunan yakınınız sizlere davetiye göndermesi gerekmektedir.

Bulgaristan D Vize:

Bulgaristan D vize Bulgaristan uzun dönem seyahatler için gerekli olan vize türüdür. Bulgaristan D vize türü içerisinde oturum izni, çalışma izni ve eğitim izni gibi vize türlerini bulundurur kendine has evrak listesi olmakta beraber 90 günde sonuçlanmaktadır.

Bulgaristan Transit Vize:

Bulgaristan üzerinden yapacağınız seyahat için Bulgaristan Transit vizesine başvurmanız gerekmektedir. Bulgaristan Transit vize sizlere bölge içerisinden geçme hakkı tanımaktadır.

Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Evrakları:

Pasaport: en az 6 geçerliliği bulunan ve 10 yıldan eski olmayan içerisinde kopmuş yırtılmış sayfa bulundurmayan güncel fotoğrafınızla eşlesen bir pasaporta sahip olmanız gerekmektedir.

Bulgaristan Vize Danışmanlık Formu: Bulgaristan konsolosluğu sayfasında da bulabileceğiniz bu form eksizsiz bir biçimde ve doğru bilgiler ile doldurulması gerekmektedir bu formda yapılacak en ufak hata vizenin olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir.

Fotoğraf: Arkası beyaz fonlu biotmetrik son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir.

Bulgaristan Vizesi ile Schengen bölgesine giriş:

Geçerli bir Bulgaristan vizesi ile schengen bölgesine geçiş yapılamamaktadır. Bu nedenle seyahat edeceğiniz ülkede geçerli bir schengen vizesine ihtiyacınız bulunmaktadır. Bulgaristan bir Avrupa birliği üyesi olsa schengen bölgesine üye değildir. Bu nedenle Bulgaristan vizeniz sizlere Avrupa Schengen bölgesine geçiş hakkı vermez.

Schengen Vizesi ile Bulgaristan bölgesine geçiş:

Bulgaristan vizesi olmadan çok girişli en az 6 aylık schengen vizenizle ile Bulgaristan bölgesine giriş yapabilmektesiniz ancak vizeniz tek girişli ve 6 aydan az ise Bulgaristan gümrüğünden ülkeye giriş izni verilmemektedir.

Bulgaristan Vizesi ile Hangi ülkelere giriş yapılabilmektedir?

Bulgaristan vizesi ile her ne kadar schengen bölgesine giriş imkânı bulunmasa da 6 aylık ve çok girişli Bulgaristan vizesi ile Hırvatistan ve Yunanistan’a giriş yapabilmektesiniz ancak burada karar ülkelerin gümrük prosedürlerine bağlı olarak zaman zaman değişiklik göstermektedir.

Bulgaristan’dan Türkiye’ye 1950 ile 1980 yılları arasında göçen vatandaşlar için D vize:

Türkiye’ye belirli dönemler arasında Bulgaristan’dan göç eden vatandaşlar için özel uygulamalar bulunmaktadır. Vatandaşların ilk önce Bulgaristan Adalet kurumdan vatandaşlık onayı alındıktan sonra Bulgaristan Ankara veya Bulgaristan İstanbul konsolosluğundan D vizeye danışmanlık yapabilmektedirler.

Bulgaristan göçen vatandaşlar için eski haklarını kazanabilmesi için Bulgaristan Adalet bakanlığından onay yazısı alınması ile birlikte Bulgaristan konsolosluğuna Oturum izni içinde danışmanlık yapabilmektedirler. Danışmanlıknun olumlu sonuçlanması durumunda ise Bulgaristan’a giderek burada oturum kartını alabilirler. Bulgaristan’da geçirilen 3 yıllık süre sonunda ise Bulgaristan vatandaşlığına danışmanlık yapma hakkı kazanabilirler.

Bulgaristan Vize danışmanlıksu için randevu işlemleri:

Bulgaristan vizesi için evrakları hazırlayıp danışmanlık sürecine geçtikten sonra danışmanlık yapabilmek için Bulgaristan konsolosluğundan randevu alınmasına gerek vardır bu nedenle danışmanlık yapılmadan önce randevu işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir.

Bulgaristan’da Dikkat Edilmesi Konular:

Bulgaristan vizesi için dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta Bulgaristan Kapıda vize durumudur. Bulgaristan’a gitmek isteyen Türk vatandaşları Bulgaristan gümrüğünde vize alamamaktadır. Bu nedenle Türkiye’de bulunan Bulgaristan Konsolosluklarından vize danışmanlıklarını tamamlamaları gerekmektedir.

Bulgaristan Devleti Türk vatandaşlara A,B,C ve D vize türlerinde danışmanlık yapma imkanı sağlamaktadır.

Bulgaristan vize türleri konusunda biraz daha detaya inersek Bulgaristan A vize türü transit vizedir. B ve C vize türü ise turistlik ve ticari ziyaretlerde geçerli olan vizedir. D vize türü ise uzun dönem çalışma ve ya vatandaşlığa geçiş işlemleri için alınan vize türüdür.

Bulgaristan Vizesi için Uzmanlarımızla iletişime geçiniz

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu