bulgaristan

Bulgaristan Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Bulgaristan’a gidecek olan, ziyaret amaçlı gitmesi gereken, iş ziyareti yapacak kişiler Bulgaristan vizesi almak zorundadır. Bulgaristan vizesi için başvurular Bulgaristan Konsolosluklarının ve başvuru merkezinin çalışma saatleri içerisinde gerçekleştirilir. Burada önemli bir detay vardır. Eğer konsolosluklar yoğun ise başvuru sahibini direkt olarak başvuru merkezine yönlendirir. Başvuru merkezi ile konsolosluğa iletilir. Konsolosluklar, Bulgaristan vize randevu alınmadan hafta içi her gün sabah 09.00 ila öğlen 12.00 saatleri arasında başvuruları kabul etmektedir. Buna göre planınızı yapabilirsiniz. Ardından uygun randevu saatinde başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bulgaristan vizesini bordo pasaportu olan Türk vatandaşları alabilirler. Ancak yeşil pasaportu olan kişilerin ise 6 ay için en fazla 90 günlük vize alabilme hakları bulunmaktadır. Bulgaristan’a gidecek olan kişilerin alabileceği iki tür vize bulunmaktadır. Gideceğiniz türü seçip ona göre vize başvurusu yapmalısınız. Eğer yanlış bir vize başvurusu yaparsanız vizeniz yanmaktadır. Vize reddi durumunda belgeleriniz en baştan hazırlamalısınız. Aynı zamanda vize ücretleri konusunda da iade yoktur. Bu yüzden vize işlemlerinize yeniden başlamak zorundasınız. Bulgaristan vize türleri şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Bulgaristan Turistik Vize
  • Bulgaristan Ticari olan Vize
  • Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi
  • Bulgaristan Transit Vize 

Bu vizelerden herhangi birini alarak Bulgaristan’a gidebilirsiniz. Vize başvurusunda genel olarak şu şartlar aranmaktadır:

Vize başvurusunda bulunan kilerin pasaportunda en az 1 sayfanın boş bulunması gerekmektedir. Bununla beraber kullanılacak olan pasaportun en az 6 ay boyunca geçerli olması gerekmektedir. Son olarak kişilerin 10 yaşından büyük olması şartı aranmaktadır. Diğer önemli detaylar ise her viz türüne göre değişiklik göstermektedir.

Bulgaristan Konsolosluğuna yapılan başvurunun ilerleme sırası ve hızlılığı, yoğunluğa göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu konu hakkında net bir şey söylenememektedir. Konsoloslukların yoğunluğu her zaman için farklılık göstermektedir. Başvuruların sonuçları ise ortalama 7 gün içerisinde sonuç vermektedir. Belirtilen sürelerin hafta sonu, resmi ya da bayram tatiline denk gelmesi, uzun sürmesine sebep olabilir. Konsolosluk yoğunluktan dolayı başvuranları yetkili başvuru merkezine yönlendirebilmektedir. Kısa süreli C tipi vize başvuruları için Bulgaristan vize randevu alınmasına gerek yoktur. Turist vizesi, ticari vize, ziyaret vizesi, transit vize başvuruları için randevu alınmasına gerek yoktur. Ancak 90 günden fazla kalışlı seyahatleri kapsayan D tipi vize başvurularında konsolosluktan randevu alınması gerekmektedir. Ankara, İstanbul, Bursa ve Edirne’de bulunan Bulgaristan Konsoloslukları D vize başvurularında randevusuz işlem kabul etmemektedir.  

Bulgaristan vize başvurularının 10 gün öncesinden yapılması önerilir. Bunun nedeni bu işlemlerin tamamlanması birkaç günü bulabilmektedir. Bunun için biraz erken davranmakta fayda vardır. Türkiye’de belli şehirlerde Bulgaristan Konsoloslukları bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

  • İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu
  • Bulgaristan Büyükelçiliği
  • Edirne Bulgaristan Başkonsolosluğu
  • Bursa Bulgaristan Konsolosluğu

Bulgaristan vize randevu 2021 yılında alınmasına gerek kalmaksızın c vize başvuruları yetkili Bulgaristan Vize Merkezi’nden gerçekleştirilmektedir. Bunun amacı zaman kayıplarını önlemek ve seyahatinize kısa süre önce başlayabilmek adına başvurunuzu yetkili vize başvuru merkezinden gerçekleştirmenizi öneririz. Bunun için başvuru merkezine Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar yetkili başvuru merkezine posta yoluyla ulaştırılabilirsiniz. Ve işlemlerinize başlayabilirsiniz. Bulgaristan Konsolosluklarına şahsen başvuru yapacaklar evraklarını konsolosluk ofislerine şahsen iletmelidir. Bulgaristan vizesi almak için konsoloslukta uzun kuyruklarda sıra beklemek istemiyorsanız, işlemleriniz birkaç güne sarkmasını istemiyorsanız başvurunuzu bizim ile gerçekleştirebilirsiniz. İşlemleri sizin adına yürütme yetkisine sahibiz.  Bulgaristan vizesi işlemlerinizi sizin için kısa sürede ve pratik olarak halledebilirsiniz.

Bulgaristan Pasaportu Randevu Nasıl Alınır?

Ankara Bulgaristan Büyükelçiliği ve Bulgaristan Konsoloslukları Bulgar pasaport randevusu çevrimiçi randevu sisteminden alınmaktadır. Pasaport randevusuna başvuru yapmak için belli aşamalar vardır. Öncelikle bu randevu başvuru sahibi tarafından şahsen alınabilir. Bulgaristan Büyükelçiliği ve Bulgaristan Konsoloslukları kırmızı pasaport için başvuruları için randevuları online olarak kabul etmektedir. Bulgaristan pasaport randevusu https://www.consulatebg.eu sitesinden alınmaktadır. Bulgar pasaportları için hizmet veren İstanbul, Edirne ve Bursa Bulgaristan Konsoloslukları ve Bulgaristan Büyükelçilikleri ‘ne Bulgaristan pasaport başvurusu yapılabilirsiniz.

Bulgaristan D Vize Randevu Nasıl Alınır?

Bulgaristan için en çok tercih edilen vizelerin başında D vizesi gelmektedir. D vizesi, oturum vizesi anlamına gelmektedir. Bu vizeyi almak normal vizelere göre biraz daha uğraştırmaktadır. İstenilen evraklar daha çoktur. Bulgaristan Konsolosluğu bu vizeye başvuruları çok dikkatli incelemektedir. Bulgaristan D vize için sadece İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu randevu sistemi ile hizmet vermektedir. Bulgaristan D vize başvurularında sürecin takip edilmesi konusunda merkezimizden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. 

Bulgaristan Turistik Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Bulgaristan turist vize başvuruları konsolosluğa bireysel olarak yapılacaksa bunun için Bulgaristan turist vize başvuruları için konsolosluktan randevu alınmasına gerek yoktur. Fakat bazı dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Öncelikle başvurular konsoloslukta belirli saat aralığında alınmaktadır.

Bulgaristan Ticari, Aile Ziyareti ve Transit Vizeleri İçin Randevu Nasıl Alınır?

Bulgaristan turistik, ticari, aile ve arkadaş ziyareti gibi kısa süreli amaçlarla seyahat edecekseniz Bulgaristan vize randevu uygulaması yoktur. Turistik, ticari, aile ziyareti ve transit vize başvurularınızı vize randevu almadan yetkili başvuru merkezini hafta içi mesai saatleri içerisinde başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bazı durumlarda konsolosluk yoğunluktan dolayı işlemi aynı gün kabul edememektedir. Bu yüzden işlem bir sonraki güne sarkmaktadır. Turist, ticari, transit ve ziyaret vize başvuruları ortalama 5-10 gün içerisinde neticelenmektedir. Bu sayı konsolosluğun yoğunluğuna göre değişmektedir. Resmî tatillerde bu işlemler uzamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu