bulgaristan

Bulgaristan Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Bulgaristan’a gidecek olan, ziyaret amaçlı gitmesi gereken, iş ziyareti yapacak kişiler Bulgaristan vizesi almak zorundadır. Bulgaristan vizesi için danışmanlıklar Bulgaristan Konsolosluklarının ve danışmanlık merkezinin çalışma saatleri içerisinde gerçekleştirilir. Burada önemli bir detay vardır. Eğer konsolosluklar yoğun ise danışmanlık sahibini direkt olarak danışmanlık merkezine yönlendirir. Danışmanlık merkezi ile konsolosluğa iletilir. Konsolosluklar, Bulgaristan vize randevu alınmadan hafta içi her gün sabah 09.00 ila öğlen 12.00 saatleri arasında danışmanlıkları kabul etmektedir. Buna göre planınızı yapabilirsiniz. Ardından uygun randevu saatinde danışmanlıknuzu yapabilirsiniz.

Bulgaristan vizesini bordo pasaportu olan Türk vatandaşları alabilirler. Ancak yeşil pasaportu olan kişilerin ise 6 ay için en fazla 90 günlük vize alabilme hakları bulunmaktadır. Bulgaristan’a gidecek olan kişilerin alabileceği iki tür vize bulunmaktadır. Gideceğiniz türü seçip ona göre vize danışmanlıksu yapmalısınız. Eğer yanlış bir vize danışmanlıksu yaparsanız vizeniz yanmaktadır. Vize reddi durumunda belgeleriniz en baştan hazırlamalısınız. Aynı zamanda vize ücretleri konusunda da iade yoktur. Bu yüzden vize işlemlerinize yeniden başlamak zorundasınız. Bulgaristan vize türleri şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Bulgaristan Turistik Vize
  • Bulgaristan Ticari olan Vize
  • Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi
  • Bulgaristan Transit Vize 

Bu vizelerden herhangi birini alarak Bulgaristan’a gidebilirsiniz. Vize danışmanlıksunda genel olarak şu şartlar aranmaktadır:

Vize danışmanlıksunda bulunan kilerin pasaportunda en az 1 sayfanın boş bulunması gerekmektedir. Bununla beraber kullanılacak olan pasaportun en az 6 ay boyunca geçerli olması gerekmektedir. Son olarak kişilerin 10 yaşından büyük olması şartı aranmaktadır. Diğer önemli detaylar ise her viz türüne göre değişiklik göstermektedir.

Bulgaristan Konsolosluğuna yapılan danışmanlıknun ilerleme sırası ve hızlılığı, yoğunluğa göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu konu hakkında net bir şey söylenememektedir. Konsoloslukların yoğunluğu her zaman için farklılık göstermektedir. Danışmanlıkların sonuçları ise ortalama 7 gün içerisinde sonuç vermektedir. Belirtilen sürelerin hafta sonu, resmi ya da bayram tatiline denk gelmesi, uzun sürmesine sebep olabilir. Konsolosluk yoğunluktan dolayı başvuranları yetkili danışmanlık merkezine yönlendirebilmektedir. Kısa süreli C tipi vize danışmanlıkları için Bulgaristan vize randevu alınmasına gerek yoktur. Turist vizesi, ticari vize, ziyaret vizesi, transit vize danışmanlıkları için randevu alınmasına gerek yoktur. Ancak 90 günden fazla kalışlı seyahatleri kapsayan D tipi vize danışmanlıklarında konsolosluktan randevu alınması gerekmektedir. Ankara, İstanbul, Bursa ve Edirne’de bulunan Bulgaristan Konsoloslukları D vize danışmanlıklarında randevusuz işlem kabul etmemektedir.  

Bulgaristan vize danışmanlıklarının 10 gün öncesinden yapılması önerilir. Bunun nedeni bu işlemlerin tamamlanması birkaç günü bulabilmektedir. Bunun için biraz erken davranmakta fayda vardır. Türkiye’de belli şehirlerde Bulgaristan Konsoloslukları bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

  • İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu
  • Bulgaristan Büyükelçiliği
  • Edirne Bulgaristan Başkonsolosluğu
  • Bursa Bulgaristan Konsolosluğu

Bulgaristan vize randevu 2021 yılında alınmasına gerek kalmaksızın c vize danışmanlıkları yetkili Bulgaristan Vize Merkezi’nden gerçekleştirilmektedir. Bunun amacı zaman kayıplarını önlemek ve seyahatinize kısa süre önce başlayabilmek adına danışmanlıknuzu yetkili vize danışmanlık merkezinden gerçekleştirmenizi öneririz. Bunun için danışmanlık merkezine Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar yetkili danışmanlık merkezine posta yoluyla ulaştırılabilirsiniz. Ve işlemlerinize başlayabilirsiniz. Bulgaristan Konsolosluklarına şahsen danışmanlık yapacaklar evraklarını konsolosluk ofislerine şahsen iletmelidir. Bulgaristan vizesi almak için konsoloslukta uzun kuyruklarda sıra beklemek istemiyorsanız, işlemleriniz birkaç güne sarkmasını istemiyorsanız danışmanlıknuzu bizim ile gerçekleştirebilirsiniz. İşlemleri sizin adına yürütme yetkisine sahibiz.  Bulgaristan vizesi işlemlerinizi sizin için kısa sürede ve pratik olarak halledebilirsiniz.

Bulgaristan Pasaportu Randevu Nasıl Alınır?

Ankara Bulgaristan Büyükelçiliği ve Bulgaristan Konsoloslukları Bulgar pasaport randevusu çevrimiçi randevu sisteminden alınmaktadır. Pasaport randevusuna danışmanlık yapmak için belli aşamalar vardır. Öncelikle bu randevu danışmanlık sahibi tarafından şahsen alınabilir. Bulgaristan Büyükelçiliği ve Bulgaristan Konsoloslukları kırmızı pasaport için danışmanlıkları için randevuları online olarak kabul etmektedir. Bulgaristan pasaport randevusu https://www.consulatebg.eu sitesinden alınmaktadır. Bulgar pasaportları için hizmet veren İstanbul, Edirne ve Bursa Bulgaristan Konsoloslukları ve Bulgaristan Büyükelçilikleri ‘ne Bulgaristan pasaport danışmanlıksu yapılabilirsiniz.

Bulgaristan D Vize Randevu Nasıl Alınır?

Bulgaristan için en çok tercih edilen vizelerin başında D vizesi gelmektedir. D vizesi, oturum vizesi anlamına gelmektedir. Bu vizeyi almak normal vizelere göre biraz daha uğraştırmaktadır. İstenilen evraklar daha çoktur. Bulgaristan Konsolosluğu bu vizeye danışmanlıkları çok dikkatli incelemektedir. Bulgaristan D vize için sadece İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu randevu sistemi ile hizmet vermektedir. Bulgaristan D vize danışmanlıklarında sürecin takip edilmesi konusunda merkezimizden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. 

Bulgaristan Turistik Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Bulgaristan turist vize danışmanlıkları konsolosluğa bireysel olarak yapılacaksa bunun için Bulgaristan turist vize danışmanlıkları için konsolosluktan randevu alınmasına gerek yoktur. Fakat bazı dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Öncelikle danışmanlıklar konsoloslukta belirli saat aralığında alınmaktadır.

Bulgaristan Ticari, Aile Ziyareti ve Transit Vizeleri İçin Randevu Nasıl Alınır?

Bulgaristan turistik, ticari, aile ve arkadaş ziyareti gibi kısa süreli amaçlarla seyahat edecekseniz Bulgaristan vize randevu uygulaması yoktur. Turistik, ticari, aile ziyareti ve transit vize danışmanlıklarınızı vize randevu almadan yetkili danışmanlık merkezini hafta içi mesai saatleri içerisinde danışmanlıknuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bazı durumlarda konsolosluk yoğunluktan dolayı işlemi aynı gün kabul edememektedir. Bu yüzden işlem bir sonraki güne sarkmaktadır. Turist, ticari, transit ve ziyaret vize danışmanlıkları ortalama 5-10 gün içerisinde neticelenmektedir. Bu sayı konsolosluğun yoğunluğuna göre değişmektedir. Resmî tatillerde bu işlemler uzamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu