bulgaristan

Bulgaristan Vatandaşı Eş Ziyaret Vizesi

Bulgaristan her yıl onlarca farklı ülkeden ziyaretçi kabul etmektedir. Bunun için farklı türde birçok vize türü bulunmaktadır. Bunlardan biri de Bulgaristan vatandaşı eş ziyaret vizesidir. Bulgaristan vatandaşı eşlerine alınan ziyaret vizeleri diğer vizelerden daha farklıdır.  Bu vize türü Gratis veya Multi C vize olarak da adlandırılmaktadır. Bulgaristan vatandaşı ile evli olan kişilerin vize danışmanlıksunun eş üzerinden değerlendirilebilmesi için Bulgaristan evlilik cüzdanı sunmaları zorunludur.

Türkiye’de uzun yıllar evli olsanız dahi eğer Bulgaristan da evlilik tanıtılmadıysa bu kategoriden danışmanlık yapılamaz. Bu yüzden evliliğin tanıtılması gereklidir. Eş üzerinden verilen vizeler uzun süreli ve çok girişlidir. Konsolosluğun kararına bağlı olarak vizeniz 6 ay veya 1 yıl çok girişli verilebilir. Fakat bu kesin olarak belirtilmez.  Verilen vizenin Bulgaristan da kalış süresi her 6 ay da 90 gün dür.  Yani bir yıllık vizenin ilk 6 ayında 90 ve ikinci 6 ayında 90 gün kalış hakkınız vardır. Yine de tüm inisiyatifler konsolosluğa aittir.

Evliliğinizi Bulgaristan da tanıtmadıysanız veya bu işlemler izin zaman ve imkânınız yoksa gerekli vize ofisleri ile çalışabilirsiniz. Firmamızı arayarak evlilik tanıtma ve belge getirtme hizmetimiz hakkında bilgi alabilirsiniz. Gereken evraklar Bulgaristan evlilik belgesi (grajdanski brak) Türkiye evlilik cüzdanı, Bulgaristan vatandaşı eşin kimlik ve pasaport fotokopisi, banka hesap dökümü kaşeli ve imzalı, tam vukuatlı nüfus kayıt örneğidir. Ayrıca önemli detaylardan biri de denklik belgesidir. Eşiniz Bulgaristan da başka bir isim ile kayıtlı ise ayrıca isim denklik belgesi de gereklidir. Evraklarda apostil veya tercüme gerekli değildir.

Bulgaristan vatandaşı eş ziyaret vizesi için sadece Konsolosluk harcı, seyahat sigortası ve aracı kurum bedeli ödenmektedir. Bulgaristan vatandaşı eşine ziyaret vizesi, Bulgaristan vatandaşı ile evli iseniz, evliliğinizi tanıtmak, eş üzerinden uzun süreli vize almak veya Bulgaristan oturum iznine başvurmak isterseniz ve bu konuda uzman desteğine ihtiyacınız varsa gerekli vize ofislerini arayarak uzmanlarla iletişime geçebilirsiniz.

Bulgaristan vize işlem süresi ortalama beş (5) iş günüdür. Fakat özel günler ve resmi tatillerde bu süre uzamaktadır. Eğer vize danışmanlıksu olumlu sonuçlanırsa bir (1) yıllık, 90 gün ikamet hakkı veren vize verilmektedir. Bu vize türü ile çok girişli olup, her altı (6) ay içinde 90 gün ülkede kalınabilecektir. Eğer araç ile seyahat edilecekse ve bu araç çalışılan şirkete aitse, şirketin kişiye verdiği vekâletname ile Bulgaristan seyahati gerçekleştirilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken birkaç detay vardır. Vekâletnamenin İngilizce veya Bulgarca tercüme edilmesi önemlidir. Seyahate araçla gidecekse ayrıca Yeşil Sigorta, yani Uluslararası Araç Sigortası ve Uluslararası Ehliyetin sahibi olmak da gerekir.

Bulgaristan Vatandaşı Eşi Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bulgaristan vatandaşı eşi ziyaret vizesi için gerekli belgeler eksiksiz bir şekilde hazırlanmalıdır. Aksi halde vizeniz çıkmayabilir. Ayrıca bu belgeler arasında Bulgaristan’da yaşayan eşin pasaportu ve Bulgaristan Kimlik Kartının fotokopileri de bulunmaktadır.

  • Bulgaristan’dan Tasdikli Evlilik Cüzdanı (Grajdanski Brak).
  • Bulgaristan vatandaşı olan eşin Bulgaristan Pasaportu ve Bulgaristan Kimlik Kartının (Liçna Karta) fotokopisi.
  • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği.
  • İki (2) yıl geçerli Pasaport
  • İki (2) Adet Biometrik fotoğraf- Arka fonu beyaz, 35×45 milimetre boyutlarında.
  • Banka Hesap Cüzdanı veya Bankadan kaşeli ve imzalı Banka Hesap Dökümü- Hesabınızda en az 5.000 TL bakiyesi bulunması gerekmektedir.

Bulgar Vatandaşı Eş Ziyaret Vizesi Geçerlilik Süresi Nedir?

Bulgaristan vatandaşının eşi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, bu ülkeye gitmek istediklerinde yapmaları gereken vize danışmanlıksunun temelini evliliklerine dayandırabilirler. Türkiye’deki Bulgaristan Konsolosluklarından en yakınındakine yapılabilen bu danışmanlık ile verilen Bulgaristan vatandaşı eşi için ziyaret vizesi bir yıllık geçerliliği olsa dahi eş üzerinden alınan vize kısa süreli vizeler arasında değerlendiriliyor. Altı aylık bir sürede toplamda en fazla 90 gün ikamet edilebilmektedir. Vize ülkeye çoklu giriş hakkı da vermektedir. Ancak bu vize için başvurmanın ve almanın en önemli şartı evliliği kanıtlamaktır. Bu yüzden bu vizeye bir Türk vatandaşının danışmanlık yapılabilmesi için öncelikle Bulgaristan’da evliliğin onaylatılmış olması gerekmektedir. Aynı şekilde Bulgaristan’dan evlilik cüzdanın alınmış olması gerekmektedir. Her türdeki Bulgaristan vizesi için talep edilen evraklar değişmektedir. Evlilik nedeniyle yapılan danışmanlıklarda hazırlanması gereken en önemli belge ise evliliğin geçerliliğidir.

Her Bulgaristan vizesinde olduğu gibi bu vize türünde de Bulgaristan Vize Danışmanlık Formu’nu doldurmak zorunludur. Bu belge eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Eğer Bulgar Konsolosluğu’nun vize sürecinde danışmanlık dosyanızda yanlış ya da eksik bilgi görürse vizenizi reddetme durumu vardır. Bulgaristan Vize Danışmanlık Formu Türkçe veya İngilizce dillerinde doldurulabilir. Bütün bilgileri eksiksiz ve gerçeğe uygun şekilde formdaki ilgili yere yazdıktan sonra atacağınız imzanın pasaportunuzdaki ile aynı olması gerekmektedir. Vize danışmanlık formunda belirttiğiniz ülkeye giriş ve ülkeden ayrılır tarihlerinizin dilekçe yazan tarihlerle uyumlu olduğuna, pasaport numarası, kimlikteki ad ve soyadı gibi ayrıntılara dikkat etmeyi unutmayınız.

Bulgar Vatandaşı Eş Üzerinden Vize Danışmanlıksu Nasıl Yapılır?

Eşi Bulgaristan vatandaşı olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkeye gidebilmeleri için bazı şartlara uymaları gerekmektedir. Öncelikle Türkiye’de bulunan Bulgaristan Konsolosluğu’na evlilik nedeniyle ülkeye gidebilmek için vize danışmanlıksu yapmak gerekir. Bu danışmanlık nedeni hazırlanması gereken belgelerin hangileri olacağını da belirler. Her farklı vize danışmanlıksu farklı evrakların temin edilmesini gerektirebilir. Bu nedenle şahsi durumunuzu vize uzmanlarımıza izah ederek danışmanlıknuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bu konuda uzman firmalardan yardım alabilirsiniz. Bu şekilde en güncel ve en detaylı bilgileri uzmanlardan alabilirsiniz. Bu vize türü için en önemli belge evlilik belgesidir. Elbette danışmanlık dosyasına eklenecek olan tüm belgelerin doğru yerlerden temin edilmesi, içeriklerinin de doğru bilgilerle hazırlanması gerekmektedir. Ayrıca bu belgelerin gerekli kurumlar tarafından da onaylanması gerekmektedir. Ayrıca her evrak güncel olmalıdır. Aksi durumlarda Türkiye’deki ilgili Bulgaristan Konsolosluğu’na iletilen danışmanlıklar değerlendirmeye alınmaz. Unutulmaması gereken diğer önemli şeylerden biri de izin konusudur. Alınan her vize türü farklı izinler verir.

Bulgaristan’a eş ziyareti için talep edilen ve kullanılan bir vize ile ülkede iş amaçlı faaliyetlerde bulunulamaz. Türkiye’de yapılan tüm Bulgaristan Vatandaşı Eşi İçin Ziyaret Vizesi danışmanlıkları ile ilgili tek karar yetkisi de bu konsoloslukta bulunur. Olumlu veya olumsuz hiçbir karar bu kurumların dışındaki kişiler ve şirketler tarafından verilemez. Konsolosluk vize sürecini uzatabilir ya da kısaltabilir. Bu değişkenlik göstermektedir. Bu durumlar ise eksik belge, hatalı veya yanlış bilgi veya benzeri durumlarda oluşabilir. Ayrıca konsolosluk sizden ayrıca ek bir belge isteme hakkına da sahiptir.  En çok merak edilen vize ücretleri ise her sene değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden en güncel bilgilere Bulgaristan konsolosluğunu arayarak ya da resmi sayfasından ulaşabilirsiniz. Ayrıca en güncel fiyatlara firmamızı arayarak da öğrenebilirsiniz. Türkiye’de Bulgaristan Vatandaşı Eşi için Ziyareti Vizesi için danışmanlık yapılabilecek resmi Bulgaristan temsilcilikleri İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu, Edirne Bulgaristan Başkonsolosluğu, Bursa Bulgaristan Konsolosluğu ve Ankara Bulgaristan Büyükelçiliğidir. Hangi şehirde yaşıyorsanız o şehrin konsolosluğuna gitmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu