bulgaristan

Bulgaristan Transit Vize İşlemleri

Bulgaristan Transit Vizesi, Bulgaristan üzerinden üçüncü bir ülkeye seyahat edildiğinde kullanılan bir vize türüdür.  Bu vize türünde, yabancı ülke vatandaşının sınırlı bir süre Bulgaristan’ı ziyaret ederek Bulgaristan üzerinden başka bir ülkeye geçme amacını taşımaktadır. Bu yüzden Bulgaristan transit vizesi için esas olarak seyahat edilen ülkenin geçerli vizesine sahip olunmalıdır. Yolcu seyahat etmeyi amaçladığı ülkeye vizesiz giriş yapabiliyorsa, seyahat niyetini kanıtlayan belgeleri (davetiye, hotel rez., uçuş bilgileri vb.) ibraz etmek durumundadır.

İçerik Başlıkları

Bulgaristan Transit Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Seyahat Belgesi: Bu belgenin seyahat sonrası en az 6 ay geçerliliği olan, son 10 yıl içerisinde çıkarılmış ve vize basımı için en az 2 boş sayfası olmalıdır.

Asıl Gidilecek Ülke ile İlgili Evraklar: Danışmanlık işlemleri için seyahat edilmek istenen ülke ile ilgili davetiye, konaklama belgesi, ulaşım belgeleri vb. gibi evrakların sunulması gerekmektedir. Olması büyük yarar sağlar.

Finansal Yeterliliğinin Olduğunu Gösteren Evraklar: Danışmanlık sahibi seyahat boyunca masraflarını finanse edebildiğini kanıtlayıcı evrakları danışmanlıksu için sunmalıdır. Banka hesaplarındaki para miktarı vize için oldukça önemlidir.

Mesleki Durumunuza Uygun Evraklar: Vize danışmanlıksunda bulunacak kişi, çalışan, işveren, ev hanımı, emekli vb. gibi mesleki durumuna uygun evraklar hazırlaması gereklidir.

Çalışılan Şirketin Faal Olduğunu Gösteren Evraklar: (imza sirküleri, vergi levhası, faaliyet belgesi vb.)

Muvafakatname (18 yaşından küçük kişiler ile seyahat edilmesi halinde anne ve baba tarafından imzalanmış, noter onaylı, orijinal belge ibraz edilmelidir)

Seyahat Sonrası Geri Dönüşü Kanıtlayıcı Belgeler: Vize danışmanlıksunda bulunacak kişi seyahati sonrasında ülkesine ve işine geri döneceğini kanıtlayıcı evraklar sunmalıdır.

Bulgaristan Transit Vize Danışmanlıksu Nereye Yapılır?

Bulgaristan kısa süreli vize türlerinden olan transit vizesi danışmanlıkları, Bulgaristan Konsolosluklarına outsource edilmiş vize danışmanlık merkezi ile akredite olmuş seyahat acenteleri aracılığıyla yapılabilmektedir. Danışmanlık sahipleri transit vize evraklarını seyahat amacıyla orantılı olacak şekilde eksiksiz olarak hazırlamalıdır. Aksi halde vizenin konsolosluk tarafından reddedilme durumu mevcuttur. Özellikle son yıllarda vize konusunda konsolosluklar titiz çalışmaktadır. Bu yüzen doldurduğunuz form, evraklar eksiksiz ve doğru olmalıdır. Tüm Bulgaristan vize danışmanlıklarında zorunlu olan seyahat sağlık sigortaları, hizmet alınan seyahat acenteleri aracılığıyla yapılabilmektedir. Ayrıca seyahat sağlık sigortası, Bulgaristan’a özgü olmalıdır ve tüm seyahat süresini kapsayacak şekilde yaptırılmalıdır. Bulgaristan kısa süreli vize danışmanlıkları kişinin seyahat tarihine en fazla 3 ay kala yapılmaya başlanabilir. Planlanan seyahate 15 günden daha az bir zaman kala yapılan vize danışmanlıkları yolculuk tarihine yetişmeyebilir. İşlemleri yetişmeyen vize danışmanlıkları için Bulgaristan konsolosluk birimlerinin sorumluluğu bulunmamaktadır. Vize yetişmeme durumu çok fazla yaşanmaktadır. Bu yüzden gideceğiniz ülkenin vize işlemlerini önceden planlamanız ve gereken evrakları kısa süre içinde toplamanız çok büyük yarar sağlayacaktır.

Bulgaristan Transit Vize Ücreti Ne Kadar?

Bulgaristan transit vize ücretleri, konsolosluk harcı, vize danışmanlıklarının gerçekleştirildiği aracı kurum hizmet bedeli ve ek hizmet bedellerinden oluşmaktadır. Danışmanlık dosyalarının konsolosluk vize bölümü tarafından değerlendirilmeye alınması için gerekli transit vize ücretlerinin mutlaka yatırılması gerekmektedir. Aksi halde vizeniz red cevabı alacaktır. Bulgaristan’a yapılacak olan tüm danışmanlıklar için sunulması gereken evraklar içinde seyahat süresini kapsayan zorunlu seyahat sağlık sigortası da bulunmaktadır. Bu vize için olmazsa olmaz bir belgedir. Seyahat sağlık sigortaları danışmanlık yapılan seyahat acentesi vasıtasıyla ek hizmetler dahilinde yapılabilmektedir. Ayrıca belirtmekte fayda var ki verilen vize ücretlerine opsiyonel hizmetler dahil değildir. Danışmanlıklar için gerekli olan seyahat sağlık sigortası, otel konfirme belgeleri vs. danışmanlık yapılan seyahat acentesi vasıtası ile tamamlanabilmektedir. Bulgaristan vize danışmanlıkları, vize ücreti yatırılmadan kabul edilmemektedir. Danışmanlıkların olumsuz sonuçlanması halinde danışmanlık sahibine herhangi bir iade yapılmaz. Böyle bir durumda tekrardan vize danışmanlıksu yapmak isterseniz tekrardan para yatırıp, evrakları en baştan toplamalısınız.

Vize fiyatları ile ilgili güncel bir fiyat yoktur. Bunun nedeni vize ücretlerinin her geçen yıl değişmesidir. Bu yüzen gideceğiniz tarihte fiyat bilgisi için konsolosluğu arayabilir ya da konsolosluğun resmi sayfasından bilgi alabilirsiniz. Bunun dışında firmamız bu konuda sizlere yardımcı olmaktadır. Firmamızı arayarak vize için gerekli belgeleri, süreci ve vize ücretlerini öğrenebilirsiniz.

Bulgaristan Transit Vizesi Sonuçlanma Süresi Ne Kadardır?

Kısa süreli Bulgaristan c vizesi danışmanlıkları yaklaşık 10 iş günü içinde açıklanmaktadır. Türkiye ve Bulgaristan’ın resmî tatilleri vize değerlendirme sürelerini uzatabilmektedir. Bu yüzden bu günleri önceden araştırıp ona göre vize danışmanlıksu yapabilirsiniz. Bulgaristan transit vize danışmanlıkları Bulgar diplomatik temsilcilikler tarafından kabul edilir, değerlendirilir ve sonuca bağlanır. Danışmanlık sahibi ikamet ettiği şehre hizmet veren konsolosluk birimi üzerinden danışmanlıklarını gerçekleştirmelidir. Bu yüzden hangi konsolosluğa başvuracağınız iyi belirlemelisiniz. Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu görev çevresindeki iller şöyledir; Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve çevresidir. Bulgaristan Bursa Konsolosluğu görev çevresindeki iller; Bursa Konsolosluğu sayılan şehirler haricindeki yerlerden danışmanlık kabul etmektedir.

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği; Adana, Adıyaman, Ardahan, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aksaray, Bayburt, Batman, Bartın, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, İzmir, Iğdır, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Karabük, Kırklareli, Kırşehir, Kırıkkale, Kilis, Konya, Kütahya, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak gibi şehirlerden danışmanlık kabul etmektedir.

Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu’nun görev çevresi ise; İstanbul, Sakarya ve Çanakkale il ve ilçeleridir.

Konsolosluk vize bölümleri sunulan dosyaları evraklar çerçevesinde değerlendirerek sonuçlandırır. Bu sonuçlandırma süresi değerlendirme yapılan konsolosluk vize bölümünün yoğunluğuna göre şekillenir. Bu süre bazen uzayabilir bazen daha kısa sürede dönüş sağlanabilir.

Bulgaristan Vize Reddi Nedir?

Vize danışmanlık işlemleri tamamlandığında Bulgaristan Konsoloslukları tarafından dosyalar kişinin seyahat amacına göre değerlendirilmektedir. Yapılan değerlendirme sonucunda konsolosluk birimleri, kişinin sunduğu evraklar çerçevesinden danışmanlıkyu reddetme hakkına sahiptir. Bu durumda danışmanlık sahibine bir ret mektubu verilmektedir. Burada nedeni yazmaktadır. Ancak danışmanlık sahibi dosyasını yeniden hazırlayarak ilgili konsolosluğa sunma hakkına her zaman sahiptir. Bulgaristan vize reddine ilişkin itiraz Bulgar Mahkemelerine yapılmaktadır. Daha sonrasında eğer tekrar vize danışmanlıksu yapılacak ise vize işlemlerine en baştan başlanmalıdır.

Bulgaristan transit vize ile Bulgaristan’da kalış süresi kaç gündür?

Bulgaristan Konsolosluğu’ndan almış olduğunuz transit vizenin Bulgaristan’da kalış süresi girişte 24 saat, çıkışta 24 saat olmak üzere 48 saat/2 gündür. Bunun dışında bir opsiyon yoktur.

Bulgaristan Konsolosluğu transit vizeyi hangi durumlar çift/ hangi durumlarda multi (çok girişli) olarak verilmektedir?

Çift giriş transit vize; Ülkeye geri dönüş izniniz varsa ve Bulgar Konsolosluğu transit vize danışmanlık formunu çift girişli olarak işaretlediyseniz çift girişli transit vize alınabilir. Multi(çok) girişli 6 ay-1 yıl transit vize; Bulgaristan multi girişli transit vize danışmanlıksu yapılırken bunun sebebini açıklayan gerekli evrakları Bulgaristan Konsolosluğu’na sunmanız gerekmektedir. Aksi halde vizeniz çok girişli olarak verilmemektedir. Bu konuda bilgi sahibi olmak isterseniz firmamızı arayarak en doğru ve en güncel bilgiyi ulaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu