bulgaristan

Bulgaristan Resmi Ziyaret Vizesi

Bulgaristan’daki resmi kurum ve kuruluşlarının davetlisi olarak ülkeye seyahat etme planınız varsa ‘Bulgaristan Resmi Ziyaret Vizesi’ danışmanlıksunda bulunmanız gerekecektir. Böyle bir durumda diğer vize türlerinden yararlanamazsınız. Bu vize herkes içinde geçerli değildir. Bu tür davetiyeleri gönderen kurumlar genellikle belediyeler, federasyonlar, okullardır. Bunlar dışında bu vize türünde bir davetiye göndermek mümkün değildir. Davetiyenizin resmi kurumdan kaşeli ve imzalı olması danışmanlıknuz için yeterlidir. Davetiyeyi Vize Merkezi yetkililerine e-posta veya fax yoluyla da sunabilirsiniz.  Diğer bir seçenek ise bir vize merkezi ile çalışmaktır. Bulgaristan resmi ziyaret vizeniz danışmanlık tarihinden sonra yaklaşık 10 iş günü içerisinde sonuçlanır. 

Bulgaristan kısa süreli c vize türlerinden biri olan Bulgaristan resmi vize, danışmanlıksu onaylanmış kişiye Bulgaristan’da kısa süreli ikamet hakkı tanır. Belli bir süreyi kapsayan bu vize türü için resmi onaylı ve kaşeli belge olmak zorundadır. Bulgaristan resmi vize, Bulgaristan C Vize kategorisindedir. Kişilerin vize sonlanma tarihinde ülkeyi terk etmeleri gerekmektedir. Aksi halde ülkeden atılma durumu vardır. Çok girişli Bulgaristan vizesiyle Romanya, Hırvatistan, Karadağ’a da giriş yapılabilmektedir. Ancak Bulgaristan vizesi Schengen ülkeleri için geçerli değildir. Böyle bir durumda Schengen vizesi almanız gerekmektedir.

Bulgaristan Resmi Ziyaret vizesine konsolosluklardan başvurmalısınız. Bunun için randevunuzu oluşturmayı unutmayın. Bütün belgeleriniz eksiksiz olduğunda başvurmanızda fayda var. Aynı zamanda konsolosluklar bazı durumlarda ek belge isteyebilir. Bu tamamıyla kişisel bir durumdur.

Bulgaristan’daki kurum ve kuruluştan temin edeceğiniz davetiyenin kaşeli ve imzalı olmasına dikkat ediniz. Bu vizeniz için bir sorun yaratacaktır. Danışmanlıklar şahsen yapılabileceği gibi aracı kurumlar vasıtasıyla da yapılır. Bunun için vize merkezimizi arayıp resmi vize türü için gerekli bilgiyi alabilirsiniz. Bu vize türünde bir istisna vardır. Bazı konsolosluklar şahsi danışmanlık kabul etmezken bazıları kabul eder. Sıkıntılı ve karışık vize prosedürleriyle uğraşmamak için bize ulaşabilir, danışmanlıknuzu hızlı ve daha kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz. 

Bulgaristan resmi vize danışmanlıknuzu vakit kaybetmeden başlatmak, Bulgaristan resmi ziyaret vizesi için gerekli evrakları, ücretleri hazırlarken destek almak ve daha fazla bilgi için bizi arayabilirsiniz. 

Bulgaristan Resmi Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Vize belgeleri her yıl güncellenmektedir. Bu yüzden o yıl ki belgeleri edinmek için önceden belgeleri inceleyip o şekilde evraklarınızı toplamalısınız. Değerli ziyaretçilerimiz, vize danışmanlıkları için beyan edeceğiniz evraklarınızın güncel tarihli olduğundan emin olunuz.

  • Pasaport (Geçerlilik süresi en az 2 yıl olan belge olmalıdır.)
  • 2 adet Biometrik fotoğraf (35×45 mm ebatlarında, güncel ve beyaz fon üzeri çekilmiş olmalı)
  • Banka Hesap Cüzdanı fotokopisi veya Maaş Bordrosu (Seyahat ve konaklama masraflarınızı karşılayacak miktarda bakiyenizin olması gerek) En az 20.000 tl bakiyeli olması gerekmektedir.
  • Görev Yazısı. (Bulgaristan’a ne amaçla gideceğinize dair belge olmalıdır.)
  • Davet Mektubu (Bulgaristan’da sizi davet eden kurumdan, belgenin kaşeli ve imzalı olmalı) 
  • Hotel Konfirmasyonu (Davetiye ‘de konaklama bilgilerinizin bulunmaması halinde, otel antetli kâğıdına kaşeli ve imzalı olmalı. Bu belgenin bulunması çok daha iyi olacaktır.)
  • Muvafakatname (Kişi 18 yaşından küçük ise anne baba onaylı olmalı, orijinal belge olmalıdır.)
  • Nüfus Cüzdanı fotokopisi ve Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Aile bilgilerini içerir, kaşeli ve imzalı olmalı)
  • Bulgaristan vizesi ile ilgili tüm sorularınız için Vize Merkezi Bulgaristan departmanı vize uzmanları ile bölgenize en yakın şube telefonlarından bağlantıya geçebilirsiniz.

Bulgaristan Resmi Ziyaret Vizesi Hakkında Önemli Notlar

Bulgaristan vize işlemleri ortalama 10 iş günü içerisinde tamamlanmaktadır. Fakat Bulgaristan ve Türkiye Resmî tatilleri ile konsolosluğun iş yoğunluğunun fazla olduğu döneme denk gelen vize danışmanlıklarında bu süre uzayabilmektedir. Bunu göz önüne alarak vize danışmanlıknuzu yapmakta fayda vardır. Seyahate araçla gidecek iseniz Yeşil Sigorta (Uluslararası Araç Sigortası) ve Uluslararası Ehliyetinizi yaptırmadan yola çıkmayınız. Aksi halde yarı yoldan geri dönmek zorunda kalabilirsiniz. Vize işlemlerinize gitmeden 15 gün önce danışmanlık yapmak çok önemlidir. Çünkü vize danışmanlık sonuçları bazı zamanlar yoğunluktan dolayı aksamaktadır. Bunun için önlemlerinizi önceden almalısınız. Buna göre planlarınız, otel rezervasyonunuzu ya da uçak biletinizi almalısınız.

Bulgaristan Resmi Ziyaret Vize Reddi Nedir?

Bütün belgeleriniz doğru olsa bile bazı durumlarda vize alamayabilirsiniz. Bunun birçok nedeni vardır. Bu durum konsolosluğun inisiyatifine kalmış bir durumdur. Özellikle son yıllarda konsolosluklar vize konusunda çok titiz çalışmaktadır. Bu yüzden vize reddi yiyebilirsiniz. Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği ret ile sonuçlanmış vizelerin harç bedellerini iade etmemektedir. Bankaya yatırılan Bulgaristan Resmi Ziyaret Vizesi Harç Bedeli tek kullanımlıktır. Bu ücretin geri iadesi talep edilemez. Ayrıca vize danışmanlıklarında kullanılan evrakların da geri iadesi söz konusu değildir. Dolayısıyla, Bulgaristan Resmi ziyaret vizesine yapılan her danışmanlık için yeniden evrak hazırlanması ve yeniden harç yatırılması gereklidir. Ayrıca, daha önce Bulgaristan vizesi almış olmak bu vizenin tekrar alınabileceği anlamına gelmemektedir. Aynı şekilde vize alamamak yeniden vize çıkmayacağı anlamına gelmez.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu