bulgaristan

Bulgaristan Pasaportu Yenileme

Pasaport için yapılan danışmanlıklarda doldurulması gereken dilekçe (zayavlenie) şahsi olarak teslim edilmelidir. Bu durumun sebebi danışmanlık sahibinin imzasının, yüzünün ve parmak izinin dijital olarak kayıt altına alınma zorunluluğudur. Pasaport için verilen dilekçe bu teknik ihtiyaçların karşılanamadığı Bulgaristan Cumhuriyeti temsilciliklerinde yapılamamaktadır. Diğer gerekli şeylerden biri de Bulgaristan Kimlik Kartı (Liçna Karta) danışmanlıklarında teknik yetersizlik olan temsilciliklerde dilekçenin yanı sıra istenen teknik özelliklerde çekilmiş biyometrik fotoğraf da talep edilmektedir. Ayrıca unutmamalısınız ki her vatandaşın tek bir pasaport sahibi olma hakkına sahiptir. Yeni pasaportunu teslim alırken eski pasaportu yok edilmesi için ilgili resmi görevliye teslim etmesi zorunludur.

Bulgaristan pasaport yenileme işlemleri konsolosluklardan yapılmaktadır. Bunun için Ankara, İstanbul, Edirne ve Bursa Konsolosluğu pasaport danışmanlıklarını kabul etmeye yetkilidir. Pasaport danışmanlıksu için randevu almak gerekmektedir. Aksi halde işleminizi yapamazsınız. Süresi dolan pasaport üç ay içerisinde Bulgaristan’ın Türkiye’deki olan Bulgaristan Ankara BüyükelçiliğiBulgaristan İstanbul BaşkonsolosluğuBulgaristan Edirne Başkonsolosluğu veya Bulgaristan Bursa Konsolosluğu temsilciliklerine teslim edilmelidir. Bunun için firmamızla çalışarak daha hızlı ve pratik şekilde pasaportunuzu yenileyebilirsiniz. Çalışanlarımız müşterilerimizin uygun olduğu tarihe randevu alarak, işlemlerin tamamlanmasında yardımcı olmaktadır. Müşterilerimizin bürokratik engellere takılmaması adına özveri ile hizmet sunmaktayız.

Pasaport Yenileme için Gerekli Evraklar

 • Bulgaristan’dan doğum belgesi
 • Eski pasaport ve liçna karta
 • Evlilik belgesi – (Kişi Bulgaristan’dan evli geldi ise)
 • Türkiye’de evli olan kişi ise evlenme kayıt örneği (apostilli nüfus müdürlüğünden alınmalı)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği (apostilli nüfus müdürlüğünden alınmalı)

Bulgaristan Pasaportu E-Randevu

Bulgaristan Başkonsolosluğu’na yapılan pasaport ve Bulgaristan Kimlik Kartı (Liçna Karta) çıkartma ve uzatma işlemleri ile ilgili dilekçeler elektronik ortamdan yapılmaktadır.  Bu işlemler için gerekli olan dilekçenin (zayavleniye) kopyası, resim ve PDF formatında taratılmış danışmanlık ile istenen ilgili ek evraklar eksiksiz bir şekilde danışmanlık esnasında hazır bulunmalıdır. Belgelerinizi eksiksiz bir şekilde hazırlamalısınız.

Bulgaristan Pasaportu ve Bulgaristan Kimlik Kartı Elektronik Danışmanlık Evrakları

 • Dilekçe (Zayevlenie)
 • Bulgaristan Doğum Belgesi kopyası /aslı
 • Bulgaristan İkametgâh Belgesi kopyası/aslı
 • Bulgaristan Pasaportu ve Kimlik Karı (Liçna Karta) kopyaları/asılları

İhtiyaç Halinde Hazırlanması Gereken Evraklar

 • Aday 18 yaşından küçük ise anne ve babanın Bulgaristan kimlik belgeleri (Pasaport ve Liçna Karta)
 • Aday ilk kez danışmanlıkda bulunacaksa ve 18 yaş üzeri ise şahit olarak gösterebileceği akrabalık ilişkisi bulunan iki (2) kişinin kimlik belgelerinin kopyası.

Bulgaristan Pasaportu ve Kimlik Kartı ile İlgili İşlem Süreleri

Pasaport yenileme süresi ile ilgili değişiklikler olmaktadır. Öncelikle evraklarda veya içeriklerinde eksiklikler veya hatalar tespit edildiği zaman, düzeltilmeleri hakkında temsilcilik danışmanlık sahibine yedi (7) iş günü içerisinde bilgilendirme yapmaktadır. Aksi halde yenileme işleminiz olmamaktadır. Türkiye’den Bulgaristan’ın resmi temsilciliklerine eksiksiz olarak yapılan pasaport, kimlik kartı çıkartma ve uzatma danışmanlıkları 90 gün içerisinde sonuçlanır. Bu süre bazı durumlarda uzayabilmektedir. Resmi tatiller ve hafta sonlarına denk gelmesi halinde bu süre uzamaktadır. Ayrıca bilgilendirmenin yapıldığı tarihten itibaren yapılan danışmanlıkdaki hatalar veya eksikler aday tarafından giderilmediği takdirde pasaport ile ilgili tüm işlemler sonlandırılır. Eğer pasaportun zarar görmesi veya kaybedilmesi durumu olursa bu durumda yerel güvenlik güçleri bilgilendirilmeli ve buradan alınacak belge ile Bulgaristan’ın Türkiye’de olan Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu veya Bulgaristan Bursa Konsolosluğu temsilciliklerinden birine üç (3) gün içerisinde bilgi vermelidir. Bu gibi durumlarda yeni veya geçici bir pasaport için danışmanlık yapılmalıdır. Aksi halde bir işlem yapamazsınız.

Bulgaristan Geçici Pasaportu Nedir?

Geçici pasaport sadece yurt dışında yaşayan ve yolculuk için kim olduğunu kanıtlayan gerekli resmi veya Bulgaristan Cumhuriyeti vatandaşlarına verilir. Bu geçici pasaportun geçerlilik süresi vardır. Geçici pasaport 12 ay geçerlilik süresine sahip ve Bulgaristan’a dönmek için gerekli zaman ile tutarlıdır. Buna göre planlarınızı yapmalısınız.

14 ile 18 yaş Arası Çocuklar için Bulgaristan Pasaportu ve Kimlik Kartı İşlemleri Nelerdir?

18 yaşın altındaki pasaport veya kimlik kartı ihtiyaç sahipleri ilgili konsolosluk görevlisi huzurunda izin imzaları atar. Danışmanlıkda ayrıca çocuğun doğum belgesinin orijinali ve kopyası da hazır olmalı. Bu belgeler olmazsa işlem yapılamaz. Diğer taraftan 14 yaşın altındaki çocuklar için yapılan danışmanlıklarda ne çocuktan ne de velilerinden imza alınmaz.

Reşit olmayan danışmanlık sahiplerinin belgeleri ebeveynleri veya vekâlet verilen Bulgaristan vatandaşı kişiler tarafından imza karşılığında Bulgaristan’ın Türkiye’de olan Bulgaristan Ankara BüyükelçiliğiBulgaristan İstanbul BaşkonsolosluğuBulgaristan Edirne Başkonsolosluğu veya Bulgaristan Bursa Konsolosluğu temsilciliklerinden birinden teslim alınır. Bu yaşlardaki çocuklar için aile olma durumu olmalıdır. Gerekli şartlar yerine getirilmelidir. Anne veya babadan birinin imzaya katılamama durumunda tek ebeveynin imzası da gerekli şartlar yerine getirilerek geçerli olabilmektedir. Bunun için katılamayan aile üyesinin noter onaylı ve Bulgar diline çevrilmiş vekâlet, pasaport çıkartma izni ve yurtdışına yolculuk izni olması gerekir. Aile fertleri arasında boşanma gibi bir durum var ise velilik hakları, vefatlarda veya uzun süre aile üyelerinden birinden haber alınamadığında da gerekli devlet dairelerinden alınacak belgeler de danışmanlık sürecinde hazır tutulmalıdır. Bütün bu işlemler için firmamızı arayabilirsiniz. Firmamız sizlere detaylı bilgi verecektir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu