bulgaristan

Bulgaristan Pasaport Uzatma

Bulgaristan Cumhuriyeti, sınırları dışında yaşayan her Bulgar vatandaşına pasaport çıkartmak veya uzatmak hakkı vermektedir. Aynı şey Türkiye’de yaşayan vatandaşlar içinde vardır. Türkiye’de ikamet eden Bulgaristan vatandaşları, pasaport çıkartma ve uzatma işlemleri için Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu veya Bursa Bulgaristan Konsolosluğu’na danışmanlık gerçekleştirebilirler. Bunun için yapılması gereken bazı işlemler vardır. Ardından pasaportunuzu uzatabilir ya da çıkartabilirsiniz.

Bulgaristan Kırmızı Pasaport ve Kimlik Kartı ile İlgili Yasal Mevzuat Nedir?

Bulgaristan pasaportu almak için yapılan kırmızı pasaport danışmanlıklarında doldurulması zorunlu olan zayavleniye belgesi (dilekçe) danışmanlıkda bulunan kişi tarafından bizzat ilgili kuruma teslim edilmelidir. Bu belge pasaport çıkartmak için çok önemlidir. Pasaport danışmanlıksu işleminin şahsi olarak yapılma zorunluluğu danışmanlık sahibinin parmak izinin, yüzünün ve imzasızın dijital olarak kayıt altına alınmasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden kendi işlemlerinizi kendiniz yapmalısınız.

Bulgaristan Liçna Kartı (Kimlik Kartı) danışmanlıklarında dilekçe ile birlikte biyometrik fotoğrafın da danışmanlık evrakları arasında olması gerekmektedir. Bu fotoğraf bir fotoğrafçıda çekilmeli ve gerektiği gibi olmalıdır. Ayrıca unutmamanız gereken birkaç detay vardır. Pasaport hakkı diye bir şey yoktur. Bulgar yasalarına göre her Bulgar vatandaşının tek bir pasaport sahibi olması zorunluluğu vardır. Bu durumda yeni pasaport alındıktan sonra eskisinin Bulgaristan resmi yetkililerine teslim edilmelidir. Eski pasaportunuzu saklayamazsınız. Aynı şekilde süresi dolan pasaport 3 ay içinde Bulgaristan’ın Türkiye’de bulunan Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu veya Bulgaristan Bursa Konsolosluğu temsilciliklerine teslim edilmeli. Pasaport ancak bazı özel durumlarda ve koşullarda geçici surette sahibinde kalabilir.

Bulgaristan Kırmızı Pasaport ve Kimlik Kartı (Liçna Karta) Kaç Günde Çıkar?

Türkiye’de bulunan Bulgaristan Konsolosluklarından yapılan Bulgaristan Pasaport uzatma ve kimlik (liçna karta) uzatma ve yenileme danışmanlıkları ortalama 1-3 ay içinde hazırlanmaktadır. Teslimat danışmanlıknun olduğu gibi şahsen yapılmaktadır. Bu süre bazı durumlarda uzamaktadır. Eğer tüm koşullar yerindeyse, en kısa sürede pasaportunuz çıkacaktır. Bulgaristan konsolosluğu pasaport çıkartmak ya da uzatmak için oldukça titiz çalışmaktadır. Bu yüzden istenilen belgeler ve işlem sıralarını eksiksiz ve doğru yapmalısınız. Pasaport uzatma ya da yenileme işlemleri için firmamızdan destek alabilirsiniz. Bunun için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu