bulgaristan

Bulgaristan Oturum İzni

Bulgaristan’da uzun süreli ikamet için danışmanlık sahiplerinin öncelikle Bulgaristan D vize danışmanlıksu yapması gerekmektedir. Bu vize türü en çok belge istenen ve en zor verilen vize türlerinden biridir. Oturum izni her ülke için bir amaç içermelidir. Bu yüzden konsolosluklar oturum izni olan yani D tipi vize de oldukça titiz davranmaktadırlar. Bu tür (D) vizeler, danışmanlık sahibine 3 aydan daha uzun bir süre konaklama imkanı verir. Kişiler oturum izni alabilmek için önce d vize almalıdır. Bulgaristan D vize danışmanlık prosedürleri ise seyahat amacına göre farklılaşır. Bulgaristan uzun süreli ikamet izni almak için danışmanlık koşulları hangi amaçla oturum talep edildiğine göre değişmektedir. Oturum izni, aile birleşimi, vatandaşlık işlemleri, eğitim, sağlık (tedavi), temsilcilik açma, yatırım vb. amaçlarla talep edilebilir. D vizeler hangi amaçla talep edildiyse sonrasında alınacak olan oturum iznine de bu çerçevede danışmanlık yapılır. Konsolosluğa danışmanlıknuzu yapmadan önce hangi amaçla bu vize türüne başvuracağınıza karar vermelisiniz.

İçerik Başlıkları

Bulgaristan Oturum İzni İçin Gerekli Belgeler

Bulgaristan D vize danışmanlıkları Türkiye’de bulunan Bulgar diplomatik temsilciliklerine yapılmaktadır. Oturum izni alınabilmesi için ilk olarak yaşanılan şehre hizmet veren temsilcilikten d vize danışmanlıksu yapılır. Oturum kartı ne sebeple alınacaksa Bulgaristan D vize danışmanlıkları için de duruma uygun evraklar hazırlanmak zorundadır. Buna göre konsolosluğa danışmanlık yapılmalıdır.

Bulgaristan oturum izni için gerekli belgeler danışmanlıknun türüne göre değişse de genel hatlarıyla aşağıdaki gibidir;

Pasaport: En az 2 yıl geçerliliği bulunmalıdır.
Biometrik Fotoğraf
Sabıka Kaydı: Bulgar tercümeli ve noter tasdikli
Danışmanlık Formu: Seyahat amacına uygun bir şekilde doldurulmalıdır.
Seyahat Sağlık Sigortası: Seyahat süresini kapsayan en az 30.000 Euro teminatlı ve Bulgaristan’da geçerli sigorta sunulmalıdır.
Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Tüm aile bilgilerini gösterir olmalıdır.
Oturum Kartı Fotokopisi: (Aile bireylerinden biri Bulgar vatandaşı ise gereklidir.
Bulgar Doğum Belgesi: Bulgar vatandaşı çocuk üzerinden oturuma başvurmak için gereklidir.
Taahhütnameler: Aile fertlerinin birlikte oturacağına, evliliğin sahte olmadığına, tüm bakım ve masrafların üstlenildiğine dair yapılması gerekli olan taahhütnameler vardır. Bunlar, kişinin danışmanlık amacına göre değişip şekillenir.
Eğitim amacıyla oturum izni danışmanlıksu yapacak kişilerin kabul belgesi, kurumdan alınan yazılar vb.
Emekliler için emekli olduğunu kanıtlayan belgeler
Uzun süreli tedavi dolayısıyla seyahat edecek kişilerin ilgili sağlık kuruluşundan aldıkları belge.
Bulgaristan’da ticari temsilciliği olan kişilerin bu temsilcilik üzerinden oturum alabilmesi için Ticaret ve Sanayi Odası Tasdik Belgesi (Udostoverenie)
Bulgaristan’da yaşayan 1. Derece akrabalar tarafından gönderilen davet mektubu ile uzun süreli oturma izni danışmanlıksu yapılabilir.
Bulgaristan kira kontratı 
Şirket üzerinden yapılan oturum izinleri için şirket evrakları

Bulgaristan Oturum İzni Almak İçin Nereye Danışmanlık Yapılmalıdır?

Bulgaristan’a uzun süreli yerleşim amacıyla vize danışmanlıksunda bulunan kişiler işlemleri için şahsen konsoloslukta bulunmak zorundadır. Bu yüzden görev yerlerine göre hangi şehre danışmanlık yapacağınızı bilmeli ve ardından danışmanlık yapmalısınız. Bulgaristan’dan oturum izni almanın ilk basamağı, Türkiye’de bulunan Bulgar diplomatik temsilciliklerine d vize danışmanlıksunda bulunmaktır. Dolayısıyla danışmanlık sahibi seyahat amacına uygun olarak hazırladığı evraklarla birlikte yerleşim yeri görev bölgesindeki Bulgar Konsolosluğundan işlemlerini tamamlamalıdır. D vize danışmanlıkları, konsolosluk tarafından incelendikten sonra sonuçlanacaktır. Bu vize türü için konsolosluklar oldukça titiz davranmaktadır. Bu yüzden belgelerini eksiksiz ve doğru doldurmalı ve hazırlamalısınız. Unutmayın, hatalı bir evrak, sürecin aksamasına ve danışmanlıknun olumsuz sonuçlanmasına yol açabilir. Dolayısıyla kısa süreli c vizelerine göre daha detaylı prosedürler barındıran d vize danışmanlıkları için yetkili vize danışmanlık merkezlerinden danışmanlık hizmeti talep edilebilir. Firmamız bu konuda sizlere yardımcı olmaktadır. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bulgaristan D Vize Danışmanlık Ücretleri

Bulgaristan vize danışmanlıklarının işleme alınabilmesi için her danışmanlık sahibi, seyahat amacına uygun olan vize türüne göre ödeme yapmalıdır. Uzun süreli ikamet izni için danışmanlık yapılan d vize ücreti konsolosluk birimine ödenen harçlar ile danışmanlık hizmeti alınan yetkili merkezlerin hizmet bedellerinden oluşmaktadır. Bu ücretler her yıl değişmektedir. Bu yüzden danışmanlık yapacağınız seneye göre güncellemeleri takip etmelisiniz. Bulgaristan Konsoloslukları yapılan danışmanlıklar için ödenmesi gereken harç bedellerini anlaşmalı olduğu bankalar aracılığıyla kabul etmektedir. Aksi halde danışmanlıknuz geçerli sayılmaz. Danışmanlık dosyaları hazırlandığında gerekli vize ücretinin yatırıldığını gösteren dekont mutlaka dosyanın içine eklenmelidir. Vize ücretleri yatırılmayan dosyalar danışmanlık için kabul edilmemektedir. Ardından işlemlere başlanır. Vize ücretleri hakkında detaylı bilgili firmamız ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

Bulgaristan Oturum İzni Nasıl Alınır?

D vize, ilgili ülkede uzun süre konaklamak isteyen kişiler tarafından talep edilir. Danışmanlık sahipleri D vizeyi aldıktan sonra ise Bulgaristan oturum kartı danışmanlıksu yapabilirler. Kısa süreli geziler olan Turizm, iş gezisi, transit, aile ziyaret amaçlı vizeler d vize kategorisine girmez. D tipi oturum vizesi/oturum izni kişilere 90 günden fazla konaklama hakkı verir. Bu yüzden bu vizeyi almak istiyorsanız, uzun süreli kalmanız için bir nedeniniz olmalıdır. Aynı şekilde bu neden konsolosluğa da kanıtlamanız gerekmektedir. Kişi Bulgar vatandaşı ile evlenmiş ve bu sebeple Bulgaristan’da uzun süre ikamet etmeyi istiyorsa evliliğinin geçerli olduğunu konsolosluk birimine kanıtlaması gerekir. Eğer kişi Türkiye’de bulunan şirketinin Bulgaristan’da ticari temsilciliğini açmış ise bunu da kanıt olarak gösterirse bu vizeyi alabilme hakkı vardır. Temsilcilik açmak için vergi borcunun olmadığını gösterir belge, temsilciliğin bulunduğu adres için en az 1 yıllık kira kontratı veya tapu belgesi, şirket evrakları gibi belgelerin sunulması gerekir. Sayılan durumlara ek olarak eğitim ve tedavi amacıyla talep edilen d vize ile emekli olanların ve göçmen vatandaşların uzun süreli kalış için talep ettikleri D vize kategorileri de bulunmaktadır.

Diğer bir seçenek ise öğrencilerinBulgaristan’daki okula kabul edildiğini gösteren belgeleri, emeklilerin emekliliğini kanıtlayan belgeleri, tedavi amacıyla seyahat edenlerin ise tedavi göreceği sağlık kuruluşundan aldığı belgeleri danışmanlık için sunması gerekir. Göçmen vatandaşların ise isim denklik belgesi ve Bulgaristan doğum belgesini diğer gerekli evraklarıyla birlikte ibraz etmesi gerekir.

Bulgaristan D Vize Sonuçlanma Süresi Ne Kadardır?

Her danışmanlık sahibi durumuna uygun evraklar hazırlayarak Bulgaristan Konsolosluklarına dosyasını ibraz eder. İşlem sonuçlanma süresi yaklaşık 45 gündür. Verilen süreler daha uzun ya da daha kısa olabilmektedir. Bu Bulgaristan konsolosluğunun resmî tatilleri ve haftasonları uzayabilmektedir. Bu yüzden danışmanlık yapmadan önce bunu hesap etmelisiniz. Bulgaristan oturma izni danışmanlıklarını değerlendirme yetkisi Bulgaristan Dışişleri Bakanlığındadır. Konsolosluk birimlerinin danışmanlık yapan kişiyi mülakata çağırma ve süreç boyunca ek evrak talep etme hakkı vardır. Bazı durumlarda vizeniz ret yiyebilir. Böyle bir durum söz konusudur. Eğer böyle bir durum olursa konsolosluğun size göndereceği ret mektubunu okumalısınız. Daha sonrasında vize reddiniz için işlemlere tekrardan başlayabilirsiniz. Vize ret olması durumunda ödediğiniz harç parası ve diğer ücretler iade edilmez. Tekrardan vize danışmanlıksu yapmak istiyorsanız, belgelerinizi tekrardan hazırlamalısınız. Ücretleri tekrardan yatırmalı ve işlemleri en baştan yapmalısınız. Eğer D tipi vize danışmanlıksu yapmak istiyorsanız, belgeler, yapmanız gerekenler hakkında bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu