bulgaristan

Bulgaristan Öğrenci Vizesi

Bulgaristan Öğrenci Oturum Vizesi, 90 günden uzun sürecek eğitimler için geçerli olan bir vize tipidir. Bu işlem için almanız gereken vize türü D vize türüdür. Bu yüzden her öğrenci Bulgaristan Öğrenci Oturum Vizesini almakla yükümlüdür. 90 günü aşan uzun süreli eğitim vizeleri için işlemler elçilik/konsolosluk üzerinden yürütülmektedir. Öğrenci Vizesi; oturum kartı alma hakkına sahip olduğunuzu gösteren bir D Tipi (90 günü aşan uzun süreli) vizedir. Bulgaristan’a öğrenim görmek için giden kişi, Bulgaristan Öğrenci Oturum Vizesi ile Bulgaristan Kimlik Kartı olan Liçna Karta talebinde bulunabilir. Liçna Karta Başvurusu, kişinin öğrenim göreceği okulun bulunduğu şehirdeki Yabancılar Şubesi’nden yapılmaktadır. Öğrenci vizelerinde öncelikle okuyacağınız okulun da gönderdiği evraklar vardır. Ancak bu evrak elinize ulaştıktan sonra başvurunuzu yapmalısınız.

Bulgaristan Öğrenci Vizesi Başvurularında Gerekli Evraklar Nelerdir?

Türkiye’den Temin Edilecek Evraklar,

Seyahat Belgesi (En az 2 yıl geçerliliği olan, vize basılacak boş sayfası bulunan),

Biometrik Fotoğraf (Bulgaristan başvurularında istenilen ölçülerde, Arkası beyaz fonlu, son 3 ay içinde, önden, net bir şekilde çekilmiş olmalı), 

Başvuru sahibine ait Türkiye’den açılmış bir Banka Hesap Dökümü,

Bulgaristan’da okuyacak öğrenci 18 yaşının altında ise anne ve babadan noter tasdikli Muvafakatname, 

Sabıka Kaydı, 

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği.


Bulgaristan’dan Temin Edilecek Evraklar,

Bulgaristan Millî Eğitim Bakanlığı’ndan alınmış Okul Kabul Belgesi,

Bulgaristan’da öğrenim görülecek üniversiteden alınmış Öğrenci Belgesi, 

Öğrencinin Bulgaristan’da kalacağı adrese ait Yurt Belgesi veya Bulgaristan noterden tasdikli Kira Kontratı.

Bulgaristan Öğrenci Vizesi Başvuruları Nereye Yapılmalıdır?

Öğrenci vizesi başvuruları, Bulgaristan’da 90 günden fazla eğitim görmek amacıyla seyahat etmek isteyen kişilerin başvurması gereken bir d vize türüdür. Tüm vize işlemelerinde olduğu gibi bu vize içinde konsolosluklara başvuru yapmak zorundasınız. Kişi kendi başvurusunu kendi yapmalıdır. Bu yüzden bütün belgeleri doğru ve eksiksiz olmalıdır. Konsolosluklar bu vize türü için oldukça titiz davranmaktadır. Ayrıca başvuru sahibi süreç boyunca vize hizmet merkezlerinden danışmanlık talep etme hakkına sahiptir. Firmamız bu konuda sizlere destek vermektedir. Eğitim vizesi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Seyahat amacına uygun olarak hazırlanmış evrakları başvuru sahipleri bizzat konsolosluk vize departmanına teslim etmelidir. Başvuru yapılan Bulgaristan Konsolosluğu süreç boyunca kişilerden ek evrak isteyebilir. Talep edilen evraklar zamanında temin edilmeli ve ilgili birime ulaştırılmalıdır. Bu vize için başvuru yapacak öğrenciler kendi şehirlerine hangi konsolosluk bakıyor ise o konsolosluğa başvurusunu yapmalıdır. D vize evrakları kişilerin seyahat amaçlarına uygun olarak tam bir şekilde hazırlanmalı ve sunulmalıdır. Başvurular sunulan evraklar çerçevesinde şekilleneceğinden dosya hazırlama işlemleri titiz bir şekilde tamamlanmalıdır. Bütün belgeler uzun süreli kalacağınızı kanıtlar nitelikte olmalı ve hazırlanmalıdır.

Bulgaristan Öğrenci Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Bulgaristan öğrenci vizesi başvuru işlemleri için kişilerin ödemekle yükümlü olduğu vize ücretleri bulunmaktadır. Kısa süreli seyahatler için ödenmesi gereken Bulgaristan vize ücretleri ile uzun süreli Bulgaristan vize başvuruları için ödenmesi gereken vize ücretleri birbirinden farklıdır. Ayrıca vize ücretleri her yıl değişmektedir. Bu yüzden başvuru yapacağınız seneye göre fiyatları araştırabilirsiniz. Vize ücreti, kişilerin başvurularının dikkate alınması için ödemesi gereken tutardır. Konsolosluk harçları ve hizmet bedellerinden oluşur. Vize başvurularının ret olması halinde herhangi bir para iadesi söz konusu olmamaktadır. Tekrar başvuru yapılmak istenirse başvuru sahipleri aynı prosedürleri tekrarlamak zorundadır. Yeni bir başvuru dosyası hazırlayarak gerekli vize ücretini yatırması gerekir. Bu yüzden her şeye en baştan başlamanız gerekmektedir. Bu yüzden vize reddi yemek istemiyorsanız, belgelerinizi doğru şekilde hazırlamalısınız.

Bulgaristan Öğrenci Vize Başvurusu İçin Konsolosluk Görev Bölgeleri Nerelerdir?

Öğrenci vizesi için yapılacak başvuruların uygun olan konsolosluk biriminden gerçekleştirilmesi gerekir. Başvuru sahipleri ikamet ettikleri şehre hizmet veren konsolosluk üzerinden işlemlerini yürütebilir. Bunun için hangi konsolosluk hangi şehirleri kapsıyor bilmek gerekmektedir. Her Bulgaristan Konsolosluğunun görev bölgesi ayrıdır. Başvuru sahipleri Ankara, İstanbul, Bursa, Edirne vize hizmet merkezleri üzerinden konsolosluk birimine evraklarını şahsen sunmak koşuluyla işlemlerini tamamlayabilir. 

Ankara Büyükelçiliği’nin görev çevresindeki iller; Adana, Adıyaman, Ardahan, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aksaray, Bayburt, Batman, Bartın, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, İzmir, Iğdır, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Karabük, Kırklareli, Kırşehir, Kırıkkale, Kilis, Konya, Kütahya, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak.

Edirne Başkonsolosluğu‘nun görev çevresindeki iller; Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve ilçeleri.

İstanbul Başkonsolosluğu’nun görev çevresindeki iller; İstanbul, Çanakkale, Sakarya ve Kocaeli illeridir.

Bursa Konsolosluğu‘nun görev çevresindeki iller; sayılan iller haricindeki tüm şehirlerden başvuru kabul

Bulgaristan Öğrenci Vizesi Sonuçlanma Süresi Ne Kadar Sürer?

Bulgaristan öğrenci vizesi başvuruları uzun süreli seyahat kapsamına girdiği için sonuçlanma süreleri de uzun olmaktadır. Tüm d vize başvuruları en az 45 günde sonuçlanmakta ve bu süre 60 güne kadar çıkabilmektedir. Sonuçlanma süreleri daha uzun ya da daha kısa olabilmektedir. Bunun içine Bulgaristan resmi tatilleri ve haftasonları girmektedir. Başvurularınızı bu çerçevede yapmanızı öneriyoruz. Aksi halde işlemleriniz uzamaktadır. Sunulan evraklara göre değerlendirmeler yapılır ve başvuru sahibinin d vizesine Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı karar verir. Konsolosluk birimi bu süreçte kişiyi mülakata çağırma ve ek evrak isteme hakkına sahiptir. Bulgaristan d vize başvurularını kabul etmeye yetkili olan makamlar Bulgar diplomatik temsilcilikleridir. Daha detaylı bilgi almak isterseniz, firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu