bulgaristan

Bulgaristan Mavi Kart

Uzun vadeli oturum izni sağlayan ve yüksek nitelikli yabancılara tanımlanan Mavi Kart, AB üyesi olan Bulgaristan için de geçerli bir programdır. Bu programa üniversite mezunu nitelikli olarak belirlenen kişilerin danışmanlık hakkı vardır. Bulgaristan mavi kart danışmanlık şartları ise kanun bazında ve öncelikli anlaşmalar dahilinde öngörülmüş ve uygulamaya geçilmiştir. Mavi kart d türü vize işlevi görmektedir. Fakat aynı şey anlamına gelmez.

Bulgaristan Mavi Karta Kimler Başvurabilir?

Yüksek öğrenimini tamamlayan kişiler için hazırlanan Mavi Kart, 1 yıldan 4 yıla kadar çalışma ve Bulgaristan’da yaşama hakkı veriyor. Herhangi bir pazar değerlendirilmesinin yapılması gerekmiyor. Ancak, kişinin çalışma koşulları ve alacağı maaş konusunda belli standartların karşılanması gerekiyor. Bu şartlar doğrultusunda ancak bu karta sahip olabilirsiniz.  Mavi Kart için danışmanlık yapacak kişinin Türkiye’deki maaşı Bulgaristan ekonomik şartlarına ve aynı şartlarda çalışan Bulgar vatandaşının şartlarından az/eksik olmamalıdır. Maaşı ise Bulgar vatandaşlarından en az 1,5 kat üzerinde olması gerekmektedir. Bu yüzden iyi bir maaş almak ve bunu kanıtlamak mai kart almak için çok önemlidir.

Bulgaristan Mavi Kart Danışmanlık Evrakları Nelerdir?

Bulgaristan mavi kart danışmanlık şartları kapsamında ilgili kurumlar için hazırlanması gereken danışmanlık dosyaları söz konusudur. Aşağıda sunduğumuz evraklar genel belgeler olup iş ve kişisel duruma göre evrak listesinin oluşturulması gerekmektedir. Ayrıca konsolosluk sizden ekstra belge isteme hakkına sahiptir. Daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz, firmamızı arayabilirsiniz.

 • Bulgar şirketin Ticari bilgileri ve faaliyet belgesi;
 • Bulgar şirketin Vergi dairesi borcu yoktur belgesi
 • Kaydı istenen kişi listesi
 • Personel getirme talebinin gerekçesinin olduğu evrak
 • Kişilerin sahibi olduğu diplomalar (noter tasdikli ve apostilli), meslekte yetkinliğine dair belgeler. Yurt dışında denkliğinin olduğuna dair evraklar tasdikli ve apostilli olarak teslim edilecek.
 • Yabancı personelle imzalanmış süreli iş sözleşmesi- İşin tanımı ve kira, sigorta, transport ve medikal hizmetlerle ilgili bilgi
 • Eğer tanımlanacak görev Bulgaristan ve AB kanunları açısından kayda tabi ise, konuya ilişkin kayıt belgesi
 • Pasaport fotokopisi
 • Mavi Kart için danışmanlık yapacak kişinin ilgili vize türünde de Konsolosluk nezdinde danışmanlık yapması gerekecektir. Mavi kart için kişiye tanımlanacak vize D-Vize’dir. Sürece binaen evraklar kişinin iş, çalışma, aile ve kişisel durumuna göre çeşitlilik gösterebilir. Bu süreç bazı durumlarda uzayabilmektedir.

Bulgaristan Mavi Kart Danışmanlık Sonuçlanma Süresi Ne Kadardır?

Bulgaristan Çalışma ve Sosyal Bakanlığı onay süresi ortalama 15 gündür. Evrakların eksik teslimi ya da ek evrak talebi sebebiyle bu süreç 2 aya kadar uzayabilir. Bu yüzden evraklarınızı tamamladığınızdan emin olarak danışmanlık yapmalısınız. Bulgaristan mavi kart danışmanlık şartları kapsamını tamamen karşılayan kişinin danışmanlıksu olumlu olacaktır. Yani ret alma durumunuzda söz konusu olabilir. Danışmanlıklar Bulgaristan Çalışma Bakanlığı yönergesi kapsamında kontrol edilmektedir. Bulgaristan konsolosluğunun resmî tatillerde çalışmadığını ve sürecin uzayabileceğini unutmamalısınız. Aynı şekilde ret alma durumunda size gönderilecek olan ret mektubunu inceleyebilir ve ardından tekrardan danışmanlık yapabilirsiniz.

Mavi kart ile ilgili ücret ise her yıl değişmektedir. Bu yüzden danışmanlık yapacağınız seneyi baz alarak bakmalısınız. Bu konuda bilgi sahibi olmak istiyorsanız, Bulgaristan resmi internet sitesini inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda firmamızı arayarak gerekli belgeler, ücretler ve yapılması gerekenlerle ilgili bilgi alabilirsiniz.

Bulgaristan Mavi Kart Danışmanlıksunda Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir?

 • Çalışma Bakanlığı tarafından kişinin adına düzenlenmiş belge ile Türkiye’de bulunan Bulgaristan Konsoloslukları vize biriminden D-Vize danışmanlıksu yapılması gerekmektedir. D vize türü alınması en zor vize türüdür.
 • Mavi Kart danışmanlıksuna bağlı olarak alacağınız D- Vize ile Bulgaristan’dan ilgili kurum üzerinden adınıza oturum kartı oluşturulacaktır.
 • Oturum kartı alındıktan sonra iş başı yapabilirsiniz.
 • İş başı yapıldığı gün ile birlikte 7 gün içinde Çalışma ve Sosyal Bakanlığı’na bildirimde bulunması gerekmektedir. Aksi halde olumsuz bir durumla karşılaşabilirsiniz.
 • Çalışma ve oturum izni en az 1 yıl süre ile verilmektedir. Daha sonra bildirimde bulunularak 4 yıla kadar oturum alınabilmektedir. Bu durumu sizin beyan etmeniz gerekmektedir.
 • Verilen oturum ve çalışma izni dolmadan (1 ay önce) mutlaka uzatma için danışmanlık yapılması gerekecektir. Aksi halde olumsuz durum yaşayabilirsiniz.
 • Mavi Kart ile Bulgaristan’a gelen kişi en az 2 yıl Bulgaristan’da çalışmak zorundadır. Daha sonra Avrupa Birliği üye ülkelerinden birinde çalışma yapabilir. Eğer daha kısa sürede ülkeyi terk ederseniz mavi kartınızı elinden alma gibi bir durum ile karşılaşabilirsiniz.
 • Kişinin çalıştığı şirket süreç içinde değişecekse bu durumda Çalışma ve Sosyal Bakanlığı’na bildirilmelidir.
 • Eğer kişinin sözleşmesi feshedilirse 3 gün içinde yine Bakanlık birimine bildirilmelidir.
 • İşten çıkarılma durumunda kişinin ülkeyi terk etmesi gerekecektir. Çünkü oturum kartı da iptal olacaktır. Bu yüzden bunu göz önüne alarak danışmanlıknuzu yapabilirsiniz.

Bulgaristan mavi kart danışmanlık şartları Bulgaristan Devleti Kanunları ve Avrupa Birliği anlaşmaları kapsamında belirlenmektedir. Güncel gelişmelerin takip edilmesi danışmanlıknun sonuçlandırılma prosedürlerine uyumu bakımından önem arz etmektedir. Bu yüzden danışmanlıkdan önce gelen güncellemeleri iyi takip etmelisiniz. Firmamız bu konuda sizlere yardımcı olacaktır. Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu