bulgaristan

Bulgaristan Erasmus Vizesi

Öğrenci değişim programı kapsamında Bulgaristan’a yapacağınız seyahatler için Bulgaristan öğrenci vizesine benzer alınan vize türüdür. Bu vize türü için hazırlanması gereken evraklar vardır. Firmamız, Kısa ve Uzun süreli vize talepleri, oturum izni ve vatandaşlık alma gibi konularda danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Bu süreçte sizlere yardımcı olmak ve danışmanlık sürecini ilk aşamasından işlemlerin tamamlanmasına kadar tüm süreci sorunsuz bir şekilde tamamlanabilmesi için yönetmektedir.

Bulgaristan Erasmus İçin Gerekli Belgeleri Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bulgaristan “D” vize danışmanlıksu yapacak olan kişi ilgili Bulgaristan Konsolosluğuna sunulacak olan belgelerin kabul edilebilmesi için evrakları talep edilen şekilde hazırlaması gerekir. Tüm belgeler alındıkları resmi kurumlar tarafından gerektiği şekillerde onaylanmalı. İmzalana bu belgeler ile danışmanlıkyu başlatabilirsiniz. Türkiye’den alınan bazı belgelerin daha sonra Bulgaristan’da yeminli bir tercüman tarafından tercüme edilmesi ve yetkili bir kurum tarafından onaylanması gerekmektedir. Bu konu ile ilgilen birçok ofis vardır. Erasmus vizesi uzun süreli oturum olduğu için hazırlanması gereken birçok belge vardır. Ayrıca bu belgeler çok olduğu için önceden hazırlanması önerilir.

Bulgaristan Öğrenci Vizesi (D Vize)

Avrupa Birliği’nin (AB) farklı ülkelerden öğrencilerin kendi ülkeleri dışında deneyim kazandırma amacıyla başlattığı ERASMUS programı kapsamında Türk öğrenciler Bulgaristan’da bir üniversitede eğitim görebiliyor. 3 ile 12 ay arasında değişen sürelerde katılım sağlanan bu programdan faydalanabilmek için gerekli koşulları karşılayan öğrenciler gidecekleri ülkede uzun bir süre kalabilmeleri için bunu sağlayan bir vize almaları gerekir. Bu hakkı veren Bulgaristan “D” vizesi ile 90 günden fazla ülkede ikamet izni alınabiliyor. Bunun için orada okuyacağını kanıtlamak en önemli belgelerden biridir.

AB üyesi ve birlik dışı 30’dan fazla ülkenin eğitim kurumlarında faydalanılabilen bu olanak ile Türkiye vatandaşı olan öğrencilerin Bulgaristan’a gidebilmesi için önce Uzun Süreli bu özel statülü vizeyi almaları gerekir.

Bulgaristan’a ERASMUS programı kapsamında gidebilmek için “D” vize danışmanlıksu yapabilmek için talep sebebi olarak öğrencilik durumu belirtilmesi şarttır. Zira her uzun süreli Bulgaristan vizesi ayrı sebeplerle veriliyor ve bu duruma göre değerlendirmesi yapılıyor. Kişilerin bu sebeple Bulgaristan “D” vize danışmanlıksu yapabilmeleri için programa katılım hakkını kazanmış olmaları gerekiyor. Okuldan alacağınız belgeler ile okuyacağınızı ispat edebilir ve d vize türü hakkına sahip olabilirsiniz. Ders programı uyumu, eğitim seviyesinin denkliği veya uzmanlık alanı gibi şartlar karşılanıp Bulgaristan’daki en uygun eğitim kurumuna kayıt yaptırılınca artık vize danışmanlıksu için ilk adımalar atılabilir.

Bulgaristan Erasmus Vizesi İçin Takip Edilmesi Gereken Adımlar

Bulgaristan’da ERASMUS öğrencisi olarak kalabilmek için önce bu ülkede eğitim görülecek olan üniversiteyi belirlemek gerekir. Yapılan uzun süreli Bulgaristan “D” vize danışmanlıksunda hangi nedenle istendiği açıkça belirtilmelidir. Bu yüzden doldurulması gereken formda doğru ve eksiksiz doldurulması gerekmektedir. Ayrıca danışmanlık dosyasındaki belgeler de bu isteğe uygun olarak hazırlanmalıdır. Farklı sebeplerle talep edilen “D” vizeler için farklı evrakların hazırlanması istenir. Öğrenci olarak Bulgaristan’a gidileceği zaman dosyada bunu kanıtlayan belgeler de bulunmalıdır. Konsolosluk sizden ekstra belge de isteyebilir. Bu tamamıyla konsolosluğun isteği doğrultusunda gerçekleşir.

İstenen Bulgaristan Erasmus vizesi için Türkiye’de değerlendirme ve karara bağlama yetkisi olan ve danışmanlıknun yapılması gereken tek yerler Bulgaristan’ın resmi temsilcilikleridir. Bu yüzden yapacağınız danışmanlıkları kendiniz konsolosluklara başvurarak yapmalısınız. Bu kurumların yaptığı incelemelerde yetersiz bilgi olduğu kanaatine varıldığında ek belge isteme hakları da bulunuyor. İstenen Bulgaristan D vizesi alındığında işlemlere Bulgaristan’da devam etmek gerekiyor. Ülkeye giden kişi eğitim göreceği şehirde yaşayacağı adresin bağlı olduğu emniyet biriminin ilgili şubesinden Bulgaristan Oturma İzni için danışmanlık yapması gerekir. Oturum İzni ile birlikte öğrenciye bir Bulgaristan Oturma Kartı da verilir. Bu kart aynı zamanda ülke içinde bir Bulgaristan Kimlik Kartı olarak da kullanılabiliyor. ERASMUS programına katılarak, Bulgaristan’a giden öğrenciler, uluslararası öğrenci kimlik kartı (ISIC) almak için de başvurabiliyor. Bu sayede orada yaşayacağınız bir problemde, gezeceğiniz yerde göstermeniz açısından oldukça önemlidir.

Bulgaristan Erasmus Vizesi İçin Gerekli Evraklar

  • Erasmus programına kabul edildiğinize dair Bulgaristan’dan ilgili okuldan alınmış yazınız. (Okuldan kaşeli, imzalı)
  • Eğitim göreceğiniz süre boyunca kalacak yerinizi belirten Bulgaristan’da ilgili okuldan alınmış yazınız. (Okuldan kaşeli, imzalı)
  • Türkiye’den eğitim görmüş olduğunuz okuldan Erasmus programı ile Bulgaristan’da eğitim göreceğinize dair belge. (Okuldan kaşeli, imzalı)
  • Türkiye’de eğitim gördüğünüz okuldan alınmış Öğrenci Belgeniz. Eğitim görecek kişi 18 yaşını doldurmamış ise anne ve babadan muvafakatname.
  • Aile bireylerinden birinin, eğitim görecek kişinin eğitimi boyunca masraflarını karşılayacağına dair noter tasdikli yaptıracağı taahhütname.
  • Sabıka Kaydı. (Adliyeler ‘den alınır ve Kaymakamlık ‘tan apostilletilir)
  • Nüfus Kayıt Örneği. (Nüfus Müdürlüklerinden alınır)
  • Pasaport. (Türkiye’ye dönüş tarihinizden itibaren en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir)
  • İki (2) adet biometrik fotoğraf (Arka fonu beyaz, 3.5×4.5 mm boyutlarında)
  • Bulgaristan vize takip belgesi (işlemlerinizin başlayabilmesi için doldurulup imzalanmalı)

Yukarıdaki evrakları tarafımıza ulaştırdığınız taktirde Bulgaristan Erasmus Vizesi danışmanlıknuzu sizin adınıza yapmaktayız. Erasmus programı kapsamında eğitim süresi 90 günden fazla ise D vize danışmanlıksu yapmanız gerekecektir. D vize danışmanlıklarınızda da ihtiyacınız olan desteği firmamızı arayarak alabilirsiniz. Erasmus vizesi için bizleri arayarak sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu