bulgaristan

Bulgaristan Emekli Oturum İzni

Bulgaristan’da emekliler için oturum izni alınması için birçok evrak ve yapılması gereken şeyler vardır. Bunun için öncelikle belgelerin eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekmektedir. Türkiye’de Bulgaristan Emekli Oturum Vizesi için başvuran kişinin bağlı olduğu Bulgaristan Elçiliği veya Bulgaristan Konsolosluğuna Bulgaristan Emekli Oturum Vizesi için başvuru yapma hakkı elde etmiş olacaktır. Bu hak doğrultusunda Bulgaristan Emekli Oturum Vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için Türkiye Cumhuriyeti’nde “emeklilik” hakkını elde etmiş olduğunuzu ispatlamanız gerekmektedir. Bulgaristan Emekli Oturum Vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için evrakların orijinalleri ve aslı gibi Noterden tasdiklenmiş şekilde iki nüsha şeklinde teslim edilmelidir.

Bulgaristan Emekli Oturum İzni İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Bulgaristan Emekli Oturum Vizesi için emekli olduğunuzu ispatlayan belgede olmalıdır.
 • Emeklinin Bulgaristan Emekli Oturum Vizesi için Emekli Belge Tahsis Numarası.
 • Bulgaristan Emekli Oturum Vizesi için Türkiye Cumhuriyeti’nde emekliliğe ayrılmaya hak edilen tarih olmalıdır.
 • Bulgaristan Emekli Oturum Vizesi için Türkiye Cumhuriyeti’nde emekli maaş tutarının belirtilmiş olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Pasaport emekli kişilerin Bulgaristan Oturum Vizesi başvurusu için gereklidir.
 • En az iki (2) yıl geçerli. Biometrik fotoğraf, İki (2) adet 35×45 milimetre ölçülerinde son üç (3) ay içerisinde çekilmiş olmalıdır.
 • Adliyelerden alınmış Adli Sicil Kaydı Sorgulaması Sonucu – Adliyeden apostilli Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği. (Son bir (1) hafta içerisinde Nüfus Müdürlüğü’nden alınmış olmalı)
 • Bulgaristan Vizesi İşlemi Takip Belgesi. (Eksiksiz doldurulmuş, Bulgar Emekli Oturum Vizesi başvurusunda bulunan kişi tarafından imzalanmış olmalı.)
 • Bulgaristan Emekli Oturum Vizesi için başvuruda bulunmak isteyen kişinin adına Bulgaristan’da kalacak yerinin olduğunu ispatlayan Kalacak şehirdeki bir adreste Bulgaristan Emekli Oturum Vizesi için başvuruda bulunmak isteyen kişinin adına düzenlenmiş Kira Kontratı. (Kira Kontratı var ise taahhütnameye gerek yok.)
 • Emekliler için Bulgaristan oturum izni başvurusu için başvuruda bulunmak isteyen kişi tanıdık veya akraba yanında kalacak ise Kira Kontratı yapmasına gerek yok, yanında kalacağı kişi adından bunu beyan eden Taahhütname.
 • Bulgaristan bankasından alınan Banka Referans Mektubu: Bulgaristan Emekli Oturum Vizesi için başvuruda bulunmak isteyen kişinin adına herhangi bir Bulgar bankasında açılmış olmalı ve hesabında minimum 3.000 Euro bulunmalıdır.

Yukarıda belirtilen evraklar Bulgaristan Emekli Oturum Vizesi için başvuruda bulunacak kişinin Türkiye Cumhuriyeti’nde bağlı olduğu Valilik veya Kaymakamlık tarafından Apostillenmelidir. Aynı şekilde belgeler güncel olmalıdır. Bu belgeler ardından Bulgaristan’a tercüme edilmek üzere gönderilecektir. Bulgaristan’da tercüme edilen bu evraklar Bulgaristan – Sofya, Dışişleri Bakanlığı tarafından tasdiklenecek. Bu şekilde adımları takip ederek oturum izni alabilirsiniz.

Emekliler İçin D Vize Sonuçlanma Süresi Ne Kadardır?

Bulgaristan Oturum İzni Vizesi işlem süresi ortalama bir (1) aydır.  D vize türü en zor alınan vize türlerinden biridir. Bu yüzden geç çıkması normaldir. Bulgaristan D Vize işlemleriniz için vize prosedürleri zaman kaybetmeden başlatmak ve sorunsuz bir şekilde en kısa sürede oturum izninizi edinmek istiyor iseniz bizi arayabilirsiniz.

Emekliler İçin Bulgaristan D Vize Ücreti

Emekli olan kişilerin Bulgaristan D vize başvurusu yapabilmesi için gerekli olan evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlaması ve başvuru için belirlenen vize ücretini yatırması gerekmektedir. Vize ücretleri başvuru sahibinin hizmet aldığı kurum hizmet bedeli ile konsolosluk harçlarından oluşmaktadır. Başvuru hizmeti alınan aracı kurumlar vasıtasıyla seyahatler için yapılması zorunlu olan ve Bulgaristan’da geçerli olan sağlık sigortası da yapılabilmektedir. Vize başvurularının Bulgaristan Konsolosluğu vize departmanı tarafından işleme alınabilmesi için konsolosluk harcı yatırılması gerekmektedir. Bunun dışında da birçok ücret vardır. Fakat bu durum her yıl ve her ofise göre değişmektedir. Bu yüzden vize başvurusu yapacağınız yılı baz alarak ücret hesaplaması yapılmaktadır. Bulgaristan emekli oturum hakkı için detaylı bilgi almak için ofisimizi arayabilirsiniz.

Bulgaristan Emekliler İçin D Vize Başvurularında Konsolosluk Görev Bölgeleri Nerelerdir?

Emekli vatandaşların Bulgaristan’a yerleşmek amacıyla Türkiye’den yapmış oldukları d vize başvurularının uygun olan konsolosluk biriminden gerçekleştirilmesi gerekir. Aksi halde işleminiz olumlu sonuçlanmaz. Başvuru sahibinin ikamet ettiği şehre hizmet veren Bulgar Konsolosluğunda şahsen bulunulup evrakları elden teslim edilmelidir. Ankara Büyükelçiliği, Bursa Konsolosluğu, İstanbul ve Edirne Başkonsoloslukları d vize başvurularını kabul edebilecek resmi diplomatik temsilciliklerdir. Bu merkezlerden birine başvurmalısınız. Vize başvurularının değerlendirilmesi Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı tarafında yapılmaktadır. Kişi evraklarını durumuna uygun bir şekilde eksiksiz olarak hazırlayarak ikamet şehrindeki Bulgar Konsolosluğuna giderek belgelerini sunar. Sonrasında Bulgar Dışişleri Bakanlığı tarafından değerlendirilerek sonuca bağlanır. Türkiye’de bulunan diplomatik misyonların görev çevrelerindeki iller aşağıdaki gibidir;

Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgesi: Adana, Adıyaman, Ardahan, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aksaray, Bayburt, Batman, Bartın, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, İzmir, Iğdır, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Karabük, Kırklareli, Kırşehir, Kırıkkale, Kilis, Konya, Kütahya, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak.

İstanbul Başkonsolosluğu Görev Bölgesi: İstanbul, Çanakkale, Sakarya ve çevresi.

Edirne Başkonsolosluğu Görev Bölgesi: Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve çevresi.

Bursa Konsolosluğu ise geride kalan illerden başvuru kabul etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu