bulgaristan

Bulgaristan Aile Birleşimi

Bulgaristan Aile Birleşimi vizesi, evli eşlerin ve çocukların birlikte aynı ülke sınırları içinde yaşamak üzere talep ettiği oturum iznidir. Bu oturum izninde yapılması gereken işlemler vardır. Aile birleşimi iki şekilde olmaktadır. İlki Bulgar vatandaş eş ile yapılan evlilik üzerinden oturum almak, ikincisi ise Bulgaristan’da herhangi bir nedenden dolayı oturumu olan Türk vatandaşın eşini ve çocuklarını yanına alması şeklinde olmaktadır. Bir Bulgaristan Vatandaşı ile bir Türk Vatandaşı arasında evlilik gerçekleşmişse eşe bağlı olarak oturum izni talep edilebilir. Fakat bunun için evlilik cüzdanı önemlidir. Bu talebin gerçekleştirilmesi için çiftlerin Bulgar evlilik cüzdanına sahip olması gerekir. 

Aile Birleşimi İçin,

Bulgaristan Aile Birleşimi talebinde bulunan kişi Bulgaristan’da refah içerisinde yaşayabileceğini istenilen belgelerle beyan etmelidir.  Aile olacak kişilerin gelirleri asgari geçim sınırının altında olmamalıdır. Bunu imzalı ve noter imzalı bir şekilde başvurularına eklemelidir. Ayrıca Bulgaristan’da beraber yaşayacak kişilerin beraber kalacakları yaşam standartlarına uygun konutun kira veya tapu bilgilerini beyan edilmelidir. Tüm bu evrakların yanı sıra her iki tarafın da evliliklerinin sahte olmadığını beyan evlilik taahhütnameleri imzalamaları gerekmektedir. Verilen bilgilerin her iki eş açısından tutarlı olması ve çelişkili beyanlara yer verilmemelidir. Özellikle son yıllarda konsolosluklar bu belgelere çok dikkat etmektedir. Başvurularınızı yaparken titiz davranmalısınız.

Evlilik Üzerinden Bulgaristan D Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan Vatandaşıyla evlenen bir Türk Vatandaşı aile birleşimi vizesi talep edebilmektedir. Kişinin aile birleşimi vizesini almak için belirli şartları ve koşulları yerine getirmesi ön koşulu bulunur. Evrakların tam ve eksiksiz olarak hazırlanması ve ilgili konsolosluk birimine sunulması gerekir. Sunulan evraklarda var olan herhangi bir hata ya da eksiklik başvuru sürecini olumsuz etkileyebilmektedir. Öncelikle yapılması gereken bu belgeler ile birlikte Bulgaristan konsolosluğuna d vize tipi başvurusu yapılmasıdır. ardından çıkan vize ile ülkeye giderek oturum kartını almalıdır. Bulgaristan Aile Birleşimi konusunda AB standartları uygulanmaktadır. Bulgaristan’da oturum izni alacak kişilerin mesleki durumları ve yaşam standartlarının detaylı bir şekilde incelendiği göz önünde bulundurulmalıdır. 

Türkiye’de Hazırlanması Gereken Evraklar;

Uluslararası Evlilik Belgesi,

İkametgah Belgesi,

Sabıka Kaydı,

Nüfus Kayıt Örneği,

Seyahat Belgesi,

Fotoğraf başvuru için sunulmalıdır.
Bulgaristan’da Hazırlanması Gereken Evraklar;

Türk eş adına Bulgaristan Bankasından alınan Banka Referans Mektubu,

Türk eşin bakım ve masraflarının karşılanacağını gösteren taahhütname ile evliliğin sahte olmadığını gösteren taahhütname,

Bulgaristan kira kontratı,

Bulgar vatandaş eşin pasaport

liçna kart fotokopisi  başvuru için gerekli olan diğer belgelerdendir.

Bulgaristan Evlilik/Aile Birleşimi Vizesi İçin Başvurular Nereye Yapılır?

Evlilik/Aile Birleşimi Vizesi, Bulgaristan’a yapılacak olan uzun süreli seyahatler için tercih edilebilecek d vize türlerinden biridir. Bu vize tipi için gerekli belgeler hazırlanmalıdır. Başvuru sahibi gerekli koşulları sağladığı müddetçe d vize prosedürlerini tamamlayarak ilgili ülkeden oturum izni alma hakkı kazanır. Bulgaristan uzun süreli d vize başvuruları Bulgar diplomatik temsilciliklerine şahsen yapılmaktadır. En zor verilen vize türü olan D tipi vize için oldukça titiz çalışmak gereklidir. Kişiler, seyahat amacına uygun olarak hazırlanmış başvuru dosyalarını bizzat teslim etmekle yükümlüdür. Başvuru için sunulması gereken evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması ve ibraz edilmesi gerekmektedir. Başvurular için vize hizmet merkezlerinden danışmanlık talep edilebilmektedir. Firmamız almak istediğiniz vize türüne göre sizlere danışmanlık vermektedir. D vize başvuruları için her birey, konsoloslukların görev çevresini gözeterek işlemlerine başlamalıdır. İkamet edilen bölgeye hizmet veren konsolosluk birimine başvurular gerçekleştirilmelidir. Yapılan başvuruları kabul etme yetkisi sadece Bulgaristan Konsolosluklarındadır. 

Bulgaristan Konsoloslukları Görev Bölgesi

D vize başvuruları Bulgaristan temsilciliklerine şahsen yapılmaktadır. Dolayısıyla başvuru sahibi hazırlamış olduğu evrakları ilgili temsilciliğe bizzat teslim etmelidir. Bulgaristan d vizeleri için görev bölgelerine uygun temsilcilikten başvuru yapılması gerekir. İkameti İstanbul olan bir başvuru sahibi Ankara Büyükelçiliğinden d vize başvurusu yapamaz. Başvuru sahiplerinin kendi görev çevresine hizmet veren konsolosluk birimlerinden işlemlerini yürütmesi gerekir. Bu yüzden bu işlemlere başlamadan önce hangi konsolosluğa başvuru yapacağınızı iyi bilmelisiniz.

Ankara Büyükelçiliği’nden başvuru kabul edilen iller şöyledir; Adana, Adıyaman, Ardahan, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aksaray, Bayburt, Batman, Bartın, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, İzmir, Iğdır, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Karabük, Kırklareli, Kırşehir, Kırıkkale, Kilis, Konya, Kütahya, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak.

İstanbul Başkonsolosluğu görev çevresindeki şehirler; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Çanakkale.

Edirne Başkonsolosluğu görev çevresindeki şehirler; Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve ilçeleridir.

Bursa Konsolosluğu ise geriye kalan tüm şehirlerden başvuru kabul etmektedir.

Bulgaristan Evlilik D Vize Başvuruları Sonuçlanma Süresi Ne Kadardır?

Uzun süreli vize kategorilerinden olan evlilik/aile birleşimi vize başvuruları yaklaşık 45-60 gün arasında sonuçlanmaktadır. Fakat bu süre resmi günler ve Bulgaristan konsolosluğu tatil gülerinde uzamaktadır. Bu yüzden vize işlemlerinizi belli bir süreden önce yapmanızı öneriyoruz. Bunun için 15 gün önce başvuru yapmanız daha sağlıklı olacaktır. D vize başvuruları için hazırlanan evraklar daha detaylı ve karışık olduğu için değerlendirme süreleri de uzun olmaktadır. Bu yüzden firmamız ile çalışabilirsiniz. Firmamız alacağınız vize türüne göre sizlere gereken yardımı yapacaktır. Bulgaristan d vize başvurularını kabul etme yetkisi Türkiye’de bulunan Bulgaristan Konsolosluklarında, değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi ise Bulgaristan Dışişleri Bakanlığındadır. Vize başvuruları kişilerin sunduğu evraklar çerçevesinde değerlendirilir ve sonuçlandırılır. Karar yetkisi sadece Bulgaristan Dışişleri Bakanlığındadır. Sonuçlanma süreleri yapılan değerlendirmelere göre verilen sürelerden daha uzun ya da daha kısa olabilmektedir. Bu yüzden bu vize türü biraz daha uzun sürmektedir.

Bulgaristan Vize Reddi Nedir?

Bulgaristan vize başvuruları, kişilerin seyahat amaçlarına uygun olarak hazırlayıp sunduğu evraklar dahilinde değerlendirilmektedir. Bu yüzden sizden doldurmanızı istenen başvuru formu burada çok önemlidir. Çünkü konsolosluklar bu form dahilinde sizinle ilgilenecektir. Eğer bu formu yanlış ya da eksik doldurursanız vizeniz ret yeme olasılığına sahiptir. Başvuru sahiplerinin evlilik dolayısıyla eş üzerinden yapmış oldukları başvurular Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı tarafından değerlendirilerek sonuca bağlanır. Evlilik vizeleri için çiftin evliliklerinin sahte olmadığı ve Bulgaristan Cumhuriyeti’nde yaşamlarını rahatlıkla sürdürebilecek finansmana sahip olduklarını gösteren evraklar sunulmalıdır. Bu belgeler aynı zamanda imzalı ve noter uyumlu olmalıdır. Sunulan evraklar dahilinde değerlendirmeler yapılır ve uygun görülmediği takdirde vize reddiyle karşılaşılabilir. Bulgaristan vize reddi durumunda başvuru sahibine vize başvurusunun hangi gerekçe ile reddedildiğini gösteren bir mektup verilir. Böylece başvuru sahibi hangi gerekçe ile ret cevabı aldığını öğrenir. Buna göre tekrar başvuru yaptığınızda neye dikkat edeceğiniz bellidir. Vize reddi durumlarında başvuru sahibine herhangi bir ücret iadesi yapılmamaktadır. Başvurunun ret cevabı alması yeni bir başvurunun yapılamayacağı anlamına gelmez. Kişi, her zaman yeni evraklarını hazırlayarak ve yeniden vize ücretini yatırmak koşuluyla başvuru yapabilir. Tekrar başvuru için bir bekleme süresi yoktur. Evlilik birleşimi ile vize sürecinde firmamızdan danışmanlık alabilirsiniz. Bizi arayabilir ya da randevu alarak iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu