bulgaristan

Bulgaristan Aile Birleşimi

Bulgaristan Aile Birleşimi vizesi, evli eşlerin ve çocukların birlikte aynı ülke sınırları içinde yaşamak üzere talep ettiği oturum iznidir. Bu oturum izninde yapılması gereken işlemler vardır. Aile birleşimi iki şekilde olmaktadır. İlki Bulgar vatandaş eş ile yapılan evlilik üzerinden oturum almak, ikincisi ise Bulgaristan’da herhangi bir nedenden dolayı oturumu olan Türk vatandaşın eşini ve çocuklarını yanına alması şeklinde olmaktadır. Bir Bulgaristan Vatandaşı ile bir Türk Vatandaşı arasında evlilik gerçekleşmişse eşe bağlı olarak oturum izni talep edilebilir. Fakat bunun için evlilik cüzdanı önemlidir. Bu talebin gerçekleştirilmesi için çiftlerin Bulgar evlilik cüzdanına sahip olması gerekir. 

İçerik Başlıkları

Aile Birleşimi İçin,

Bulgaristan Aile Birleşimi talebinde bulunan kişi Bulgaristan’da refah içerisinde yaşayabileceğini istenilen belgelerle beyan etmelidir.  Aile olacak kişilerin gelirleri asgari geçim sınırının altında olmamalıdır. Bunu imzalı ve noter imzalı bir şekilde danışmanlıklarına eklemelidir. Ayrıca Bulgaristan’da beraber yaşayacak kişilerin beraber kalacakları yaşam standartlarına uygun konutun kira veya tapu bilgilerini beyan edilmelidir. Tüm bu evrakların yanı sıra her iki tarafın da evliliklerinin sahte olmadığını beyan evlilik taahhütnameleri imzalamaları gerekmektedir. Verilen bilgilerin her iki eş açısından tutarlı olması ve çelişkili beyanlara yer verilmemelidir. Özellikle son yıllarda konsolosluklar bu belgelere çok dikkat etmektedir. Danışmanlıklarınızı yaparken titiz davranmalısınız.

Evlilik Üzerinden Bulgaristan D Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan Vatandaşıyla evlenen bir Türk Vatandaşı aile birleşimi vizesi talep edebilmektedir. Kişinin aile birleşimi vizesini almak için belirli şartları ve koşulları yerine getirmesi ön koşulu bulunur. Evrakların tam ve eksiksiz olarak hazırlanması ve ilgili konsolosluk birimine sunulması gerekir. Sunulan evraklarda var olan herhangi bir hata ya da eksiklik danışmanlık sürecini olumsuz etkileyebilmektedir. Öncelikle yapılması gereken bu belgeler ile birlikte Bulgaristan konsolosluğuna d vize tipi danışmanlıksu yapılmasıdır. ardından çıkan vize ile ülkeye giderek oturum kartını almalıdır. Bulgaristan Aile Birleşimi konusunda AB standartları uygulanmaktadır. Bulgaristan’da oturum izni alacak kişilerin mesleki durumları ve yaşam standartlarının detaylı bir şekilde incelendiği göz önünde bulundurulmalıdır. 

Türkiye’de Hazırlanması Gereken Evraklar;

Uluslararası Evlilik Belgesi,

İkametgah Belgesi,

Sabıka Kaydı,

Nüfus Kayıt Örneği,

Seyahat Belgesi,

Fotoğraf danışmanlık için sunulmalıdır.
Bulgaristan’da Hazırlanması Gereken Evraklar;

Türk eş adına Bulgaristan Bankasından alınan Banka Referans Mektubu,

Türk eşin bakım ve masraflarının karşılanacağını gösteren taahhütname ile evliliğin sahte olmadığını gösteren taahhütname,

Bulgaristan kira kontratı,

Bulgar vatandaş eşin pasaport

liçna kart fotokopisi  danışmanlık için gerekli olan diğer belgelerdendir.

Bulgaristan Evlilik/Aile Birleşimi Vizesi İçin Danışmanlıklar Nereye Yapılır?

Evlilik/Aile Birleşimi Vizesi, Bulgaristan’a yapılacak olan uzun süreli seyahatler için tercih edilebilecek d vize türlerinden biridir. Bu vize tipi için gerekli belgeler hazırlanmalıdır. Danışmanlık sahibi gerekli koşulları sağladığı müddetçe d vize prosedürlerini tamamlayarak ilgili ülkeden oturum izni alma hakkı kazanır. Bulgaristan uzun süreli d vize danışmanlıkları Bulgar diplomatik temsilciliklerine şahsen yapılmaktadır. En zor verilen vize türü olan D tipi vize için oldukça titiz çalışmak gereklidir. Kişiler, seyahat amacına uygun olarak hazırlanmış danışmanlık dosyalarını bizzat teslim etmekle yükümlüdür. Danışmanlık için sunulması gereken evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması ve ibraz edilmesi gerekmektedir. Danışmanlıklar için vize hizmet merkezlerinden danışmanlık talep edilebilmektedir. Firmamız almak istediğiniz vize türüne göre sizlere danışmanlık vermektedir. D vize danışmanlıkları için her birey, konsoloslukların görev çevresini gözeterek işlemlerine başlamalıdır. İkamet edilen bölgeye hizmet veren konsolosluk birimine danışmanlıklar gerçekleştirilmelidir. Yapılan danışmanlıkları kabul etme yetkisi sadece Bulgaristan Konsolosluklarındadır. 

Bulgaristan Konsoloslukları Görev Bölgesi

D vize danışmanlıkları Bulgaristan temsilciliklerine şahsen yapılmaktadır. Dolayısıyla danışmanlık sahibi hazırlamış olduğu evrakları ilgili temsilciliğe bizzat teslim etmelidir. Bulgaristan d vizeleri için görev bölgelerine uygun temsilcilikten danışmanlık yapılması gerekir. İkameti İstanbul olan bir danışmanlık sahibi Ankara Büyükelçiliğinden d vize danışmanlıksu yapamaz. Danışmanlık sahiplerinin kendi görev çevresine hizmet veren konsolosluk birimlerinden işlemlerini yürütmesi gerekir. Bu yüzden bu işlemlere başlamadan önce hangi konsolosluğa danışmanlık yapacağınızı iyi bilmelisiniz.

Ankara Büyükelçiliği’nden danışmanlık kabul edilen iller şöyledir; Adana, Adıyaman, Ardahan, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aksaray, Bayburt, Batman, Bartın, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, İzmir, Iğdır, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Karabük, Kırklareli, Kırşehir, Kırıkkale, Kilis, Konya, Kütahya, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak.

İstanbul Başkonsolosluğu görev çevresindeki şehirler; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Çanakkale.

Edirne Başkonsolosluğu görev çevresindeki şehirler; Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve ilçeleridir.

Bursa Konsolosluğu ise geriye kalan tüm şehirlerden danışmanlık kabul etmektedir.

Bulgaristan Evlilik D Vize Danışmanlıkları Sonuçlanma Süresi Ne Kadardır?

Uzun süreli vize kategorilerinden olan evlilik/aile birleşimi vize danışmanlıkları yaklaşık 45-60 gün arasında sonuçlanmaktadır. Fakat bu süre resmi günler ve Bulgaristan konsolosluğu tatil gülerinde uzamaktadır. Bu yüzden vize işlemlerinizi belli bir süreden önce yapmanızı öneriyoruz. Bunun için 15 gün önce danışmanlık yapmanız daha sağlıklı olacaktır. D vize danışmanlıkları için hazırlanan evraklar daha detaylı ve karışık olduğu için değerlendirme süreleri de uzun olmaktadır. Bu yüzden firmamız ile çalışabilirsiniz. Firmamız alacağınız vize türüne göre sizlere gereken yardımı yapacaktır. Bulgaristan d vize danışmanlıklarını kabul etme yetkisi Türkiye’de bulunan Bulgaristan Konsolosluklarında, değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi ise Bulgaristan Dışişleri Bakanlığındadır. Vize danışmanlıkları kişilerin sunduğu evraklar çerçevesinde değerlendirilir ve sonuçlandırılır. Karar yetkisi sadece Bulgaristan Dışişleri Bakanlığındadır. Sonuçlanma süreleri yapılan değerlendirmelere göre verilen sürelerden daha uzun ya da daha kısa olabilmektedir. Bu yüzden bu vize türü biraz daha uzun sürmektedir.

Bulgaristan Vize Reddi Nedir?

Bulgaristan vize danışmanlıkları, kişilerin seyahat amaçlarına uygun olarak hazırlayıp sunduğu evraklar dahilinde değerlendirilmektedir. Bu yüzden sizden doldurmanızı istenen danışmanlık formu burada çok önemlidir. Çünkü konsolosluklar bu form dahilinde sizinle ilgilenecektir. Eğer bu formu yanlış ya da eksik doldurursanız vizeniz ret yeme olasılığına sahiptir. Danışmanlık sahiplerinin evlilik dolayısıyla eş üzerinden yapmış oldukları danışmanlıklar Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı tarafından değerlendirilerek sonuca bağlanır. Evlilik vizeleri için çiftin evliliklerinin sahte olmadığı ve Bulgaristan Cumhuriyeti’nde yaşamlarını rahatlıkla sürdürebilecek finansmana sahip olduklarını gösteren evraklar sunulmalıdır. Bu belgeler aynı zamanda imzalı ve noter uyumlu olmalıdır. Sunulan evraklar dahilinde değerlendirmeler yapılır ve uygun görülmediği takdirde vize reddiyle karşılaşılabilir. Bulgaristan vize reddi durumunda danışmanlık sahibine vize danışmanlıksunun hangi gerekçe ile reddedildiğini gösteren bir mektup verilir. Böylece danışmanlık sahibi hangi gerekçe ile ret cevabı aldığını öğrenir. Buna göre tekrar danışmanlık yaptığınızda neye dikkat edeceğiniz bellidir. Vize reddi durumlarında danışmanlık sahibine herhangi bir ücret iadesi yapılmamaktadır. Danışmanlıknun ret cevabı alması yeni bir danışmanlıknun yapılamayacağı anlamına gelmez. Kişi, her zaman yeni evraklarını hazırlayarak ve yeniden vize ücretini yatırmak koşuluyla danışmanlık yapabilir. Tekrar danışmanlık için bir bekleme süresi yoktur. Evlilik birleşimi ile vize sürecinde firmamızdan danışmanlık alabilirsiniz. Bizi arayabilir ya da randevu alarak iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu