bulgaristan

Bulgaristan Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi

Bulgaristan, Balkanlarda bulunan ve resmi adı Bulgaristan Cumhuriyeti olan bir ülkedir. Bulgaristan’a seyahat etmek isteyen Türk Vatandaşlarına uygulanan vize politikaları sahip oldukları pasaport türüne göre değişkenlik göstermektedir. Bulgaristan’a seyahat etmek Hususi (Yeşil) pasaporta sahip Türk Vatandaşları 180 gün içerisinde 90 gün süreyle yapacakları seyahatlerde vizeden muaftırlar. Hizmet (Gri), ve Diplomatik (Siyah) pasaport sahibi vatandaşlarımız 30 gün süreyle seyahatlerinde vizeden muafken, Umumi (Bordo) Pasaporta sahip Türk Vatandaşlarımızın ise yapacakları seyahatlerde vize almaları gerekmektedirler.

Bulgaristan devleti 2007 yılından itibaren bir Avrupa Birliği üyesi ülkedir. Fakat Schengen gurubu ülkesi değildir. Bu durum Bulgaristan vizesi bulunan kişilerin Bulgaristan vizesi ile Schengen üye ülkelere giriş yapabilmeleri mümkün kılmaz. Diğer yandan Bulgaristan ile Türkiye Cumhuriyeti devleti arasında bir anlaşma mevcuttur. Bu anlaşmaya dayanılarak Türkiye Cumhuriyeti resmi pasaport sahibi vatandaşların vize almalarına gerek olmamaktadır. Yeşil pasaport, gri pasaport ve kırmızı pasaportu bulunan kişiler yıl içerisinde 90 günü geçmeme ön koşulu ile Bulgaristan vizesinden muaftır. Bu durumda bu süre zarfında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Bulgaristan’ı ziyaret edebilirler.

Bulgaristan Vize Türleri Nelerdir?

Bulgaristan’a seyahat etmek için farklı farklı nedenleriniz olabilir. Böyle bir durumda hangi vize türünü seçmelisiniz bunu bilmelisiniz. Bulgaristan seyahat işlemlerine göre vize işlemlerini beş kategoriye ayırmıştır.

 • Turistik Vize
 • Ticari Vize
 • Aile/ Arkadaş/ Akraba Ziyareti Vizesi
 • Transit Vize
 • Uzun Vadeli D Vize (Oturma İzni)

Bulgaristan Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi

Bulgaristan’da yaşayan akrabalarını veya yakınlarını ziyaret etmeyi düşünen kişiler Bulgaristan Ziyaret Vizesi başvurusunda bulunmalıdırlar. Bu vize türü kısa süreli Bulgaristan vizesi kategorisine girmektedir.  Bulgaristan Konsolosluğu’na Aile Ziyaret Vizesi için yapılan başvurularda Bulgaristan Yabancılar Şubesi onaylı davetiye sunulması gerekmektedir. Bu belge çok önemlidir. Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi başvurusunda bulunacak kişiler belli evrakları tamamlayıp o şekilde vize başvurusunda bulunmalıdırlar. Bu belgeler şu şekilde sıralanabilir.

 • Davet Mektubu
 • Seyahat Belgesi
 • Mesleksel Evraklar
 • Çalışılan Şirket Evrakları
 • Finansal Yeterliliği Kanıtlayıcı Evraklar
 • Muvafakatname 

Bulgaristan Ziyaret Vizesi Başvuruları Nereye Yapılır?

Bulgaristan ziyaret vize başvuruları konsolosluk tarafından outsource edilmiş kurum ve outsource edilmiş veri toplama birimleri aracılığıyla tamamlanmaktadır. Başvuru sahipleri işlemlerini tercih ettiği aracı kurum vasıtası ile tamamlayabilir. Bunun için öncelikle vize için gereken belgeler eksiksiz bir şekilde toplanmalıdır. Seyahatler için zorunlu olan ve Bulgaristan’da geçerli olan seyahat sağlık sigortaları da aracı kurum vasıtasıyla temin edilebilmektedir. Aile/arkadaş ziyareti vize başvuruları kısa süreli Bulgaristan vize türlerine dahil olmaktadır. Başvuru sahipleri ziyaret vizesi işlemlerini tamamlayabilmek için mutlaka Bulgaristan’daki yakınlarından gelecek bir davetiyeye ihtiyaç duyarlar. Davetiye olmadan ziyaret vizesi başvuruları yapılamamaktadır. Eğer böyle bir durumunuz yoksa bu vize türünde de yararlanamazsınız.

Bulgaristan Ziyaret Vize Ücreti Ne Kadar?

Bulgaristan’a yapılacak olan seyahatler için her başvuru sahibinin durumlarına uygun evraklar hazırlaması ve vize ücretlerini ödenmesi gerekmektedir. Bundan sonra ücret ile konsolosluklara başvuru yapılmalıdır. Vize ücretleri ise her yıl değişmektedir. Bu yüzden en doğru bilgiyi konsoloslukları arayarak ya da konsoloslukların resmi sayfasından bulabilirsiniz. Eğer aracı bir firma ile çalışmak isterseniz bu konuda onlardan detaylı bilgi alabilirsiniz. Vize ücretleri konsolosluk harcı, konsolosluk birimlerine oursource edilmiş aracı firma ücreti ile ek hizmet bedellerinden oluşur. Bu yüzden bu konuda firmamızı arayıp gereken bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bulgaristan Ziyaret Vizesi Başvuru Formu

Bulgaristan’a yapılacak olan ziyaret amaçlı vize başvuruları için hazırlanması gereken en önemli evraklardan birisi başvuru formudur. Başvuru formları kişilerin seyahat amaçlarını açıkladığı, kişisel bilgilerini ilgili birime sunduğu resmi bir evraktır. Bu yüzden eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Verilen eksik ya da yanış bir bilgi vizenizi alamamanıza sebep olabilir. Başvuru sahipleri seyahat amacına uygun olarak formu titizlikle doldurmalı ve yanlış/hatalı bilgilere yer vermemelidir. Başvuru değerlendirmeleri konsolosluk birimleri tarafından başvuru formu dikkate alınarak yapıldığından kişilerin formlarını seyahat amaçlarına uygun doldurması gerekmektedir. Zaten bu belge kişinin seyahatini en iyi şekilde açıkladığı belgedir. Davet eden kişi bilgileri başvuru formunda gerekli bölümlere eksiksiz ve hatasız yazılmalıdır.

Bulgaristan Ziyaret Vize Başvurularının Sonuçlanma Süresi Ne Kadardır?

Kısa süreli Bulgaristan c vizeleri 10 iş günü içinde sonuçlandırılmaktadır. Bu süre konsoloslukların durumuna ve yoğunluğuna göre değişmektedir. Başvuru sahipleri seyahatlerine en erken 3 ay, en geç ise 15 gün öncesinden başvuru yapabilirler. Vize başvurularını erken yapmak çok daha mantıklıdır. Son yıllarda vize almak bir hayli zorlaşmıştır. Konsolosluklar vize sürecini oldukça titiz yürütmektedir. Seyahate 3 aydan daha uzun bir süre varsa başvurular kabul edilmemektedir. Ziyaret vizesi almak için yapılan başvuruların sonuçlanma süreleri başvuru yapılan konsolosluk vize bölümünün yoğunluğuna, Bulgaristan Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti’nin resmî tatillerinin varlığına, yaz tatilleri vb. nedenlerine göre değişebilmektedir. Bunun için vize başvurusu yapmadan önce bu günlere dikkat etmelisiniz. Başvurular için gerekli değerlendirmeleri yapabilecek tek temsilcilik Bulgaristan Konsolosluklarıdır. Konsoloslukların yetki bölgesine göre başvuru yapılan diplomatik temsilcilik, vize başvurularını değerlendirmeye yetkilidir. Başvuru yapılan aracı kurumların vize başvuru sonuçlanma süresi ve sonucuna herhangi bir müdahalesi bulunmamaktadır.  Ayrıca konsoloslukların vize bölgeleri de bu konuda en önemli noktalardan biridir. Bu yüzden hangi şehirde iseniz ona göre bir konsolosluğa başvurmanız gerekmektedir.

Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu; İstanbul, Çanakkale, Sakarya ve Kocaeli çevresinde ikamet eden kişilerin başvuru işlemlerini yürütmektedir.

Ankara Büyükelçiliğinin yetki alanına giren iller ise; Adana, Adıyaman, Ardahan, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aksaray, Bayburt, Batman, Bartın, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, İzmir, Iğdır, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Karabük, Kırklareli, Kırşehir, Kırıkkale, Kilis, Konya, Kütahya, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak.

Edirne Başkonsolosluğu ise; Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve ilçelerinden başvuru kabul etmektedir.

Bursa Konsolosluğu ise; Geriye kalan tüm şehirlerden başvuru kabul etmektedir.

Bulgaristan Aile Ziyaret Vize Başvurularının Reddedilmesi Ne Demek?

Bulgaristan’a yapılacak olan ziyaret kapsamlı seyahatler için başvuru sahiplerinin gerekli tüm vize koşullarını yerine getirmesi gerekmektedir. Vize başvurusu için gerekli evraklar eksiksiz bir şekilde hazırlanmalıdır ve vize ücretleri eksiksiz ödenmelidir. Fakat tüm bunlara rağmen bazı durumlarda vizeniz kabul olmayabilir. Bulgaristan ziyaret vizesi başvuruları için her koşul yerine getirilmiş olsa bile konsolosluk biriminin başvuruyu reddetme hakkı bulunmaktadır. Bulgaristan Konsoloslukları yapılan başvuruları sunulan evraklar dahilinde değerlendirir. Başvuruların ret cevabı alması halinde başvuru sahibine ret mektubu verilmektedir. Burada en önemli şeylerden biri para iadeleridir. Kişilere yapılan vize başvuru ödemeleri için herhangi bir iade yapılmamaktadır. Eğer tekrardan vize başvurusu yapacaksanız en baştan belgelerinizi hazırlayıp, ücretlerinizi ödemelisiniz. Vizenin ret cevabı alması yeniden başvuru yapılamayacağı anlamına gelmemektedir.

Bulgaristan ziyaret vize başvuruları için acil/ekspres başvuru hizmeti var mıdır?

Bulgaristan kısa süreli c vizesi başvuruları konsolosluk birimi tarafından yaklaşık 10 iş günü içinde değerlendirilir ve sonuca bağlanır. Bu süreler değerlendirme yapan konsolosluk birimi vize bölümünün yoğunluğuna göre değişebilir. Özel günler ve resmi günlerde yoğunluk olmaktadır. Bu yüzden Bulgaristan vize başvuruları için acil/ekspres başvuru hizmeti bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu