bulgaristan

Bulgaristan Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi

Bulgaristan, Balkanlarda bulunan ve resmi adı Bulgaristan Cumhuriyeti olan bir ülkedir. Bulgaristan’a seyahat etmek isteyen Türk Vatandaşlarına uygulanan vize politikaları sahip oldukları pasaport türüne göre değişkenlik göstermektedir. Bulgaristan’a seyahat etmek Hususi (Yeşil) pasaporta sahip Türk Vatandaşları 180 gün içerisinde 90 gün süreyle yapacakları seyahatlerde vizeden muaftırlar. Hizmet (Gri), ve Diplomatik (Siyah) pasaport sahibi vatandaşlarımız 30 gün süreyle seyahatlerinde vizeden muafken, Umumi (Bordo) Pasaporta sahip Türk Vatandaşlarımızın ise yapacakları seyahatlerde vize almaları gerekmektedirler.

Bulgaristan devleti 2007 yılından itibaren bir Avrupa Birliği üyesi ülkedir. Fakat Schengen gurubu ülkesi değildir. Bu durum Bulgaristan vizesi bulunan kişilerin Bulgaristan vizesi ile Schengen üye ülkelere giriş yapabilmeleri mümkün kılmaz. Diğer yandan Bulgaristan ile Türkiye Cumhuriyeti devleti arasında bir anlaşma mevcuttur. Bu anlaşmaya dayanılarak Türkiye Cumhuriyeti resmi pasaport sahibi vatandaşların vize almalarına gerek olmamaktadır. Yeşil pasaport, gri pasaport ve kırmızı pasaportu bulunan kişiler yıl içerisinde 90 günü geçmeme ön koşulu ile Bulgaristan vizesinden muaftır. Bu durumda bu süre zarfında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Bulgaristan’ı ziyaret edebilirler.

Bulgaristan Vize Türleri Nelerdir?

Bulgaristan’a seyahat etmek için farklı farklı nedenleriniz olabilir. Böyle bir durumda hangi vize türünü seçmelisiniz bunu bilmelisiniz. Bulgaristan seyahat işlemlerine göre vize işlemlerini beş kategoriye ayırmıştır.

 • Turistik Vize
 • Ticari Vize
 • Aile/ Arkadaş/ Akraba Ziyareti Vizesi
 • Transit Vize
 • Uzun Vadeli D Vize (Oturma İzni)

Bulgaristan Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi

Bulgaristan’da yaşayan akrabalarını veya yakınlarını ziyaret etmeyi düşünen kişiler Bulgaristan Ziyaret Vizesi danışmanlıksunda bulunmalıdırlar. Bu vize türü kısa süreli Bulgaristan vizesi kategorisine girmektedir.  Bulgaristan Konsolosluğu’na Aile Ziyaret Vizesi için yapılan danışmanlıklarda Bulgaristan Yabancılar Şubesi onaylı davetiye sunulması gerekmektedir. Bu belge çok önemlidir. Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi danışmanlıksunda bulunacak kişiler belli evrakları tamamlayıp o şekilde vize danışmanlıksunda bulunmalıdırlar. Bu belgeler şu şekilde sıralanabilir.

 • Davet Mektubu
 • Seyahat Belgesi
 • Mesleksel Evraklar
 • Çalışılan Şirket Evrakları
 • Finansal Yeterliliği Kanıtlayıcı Evraklar
 • Muvafakatname 

Bulgaristan Ziyaret Vizesi Danışmanlıkları Nereye Yapılır?

Bulgaristan ziyaret vize danışmanlıkları konsolosluk tarafından outsource edilmiş kurum ve outsource edilmiş veri toplama birimleri aracılığıyla tamamlanmaktadır. Danışmanlık sahipleri işlemlerini tercih ettiği aracı kurum vasıtası ile tamamlayabilir. Bunun için öncelikle vize için gereken belgeler eksiksiz bir şekilde toplanmalıdır. Seyahatler için zorunlu olan ve Bulgaristan’da geçerli olan seyahat sağlık sigortaları da aracı kurum vasıtasıyla temin edilebilmektedir. Aile/arkadaş ziyareti vize danışmanlıkları kısa süreli Bulgaristan vize türlerine dahil olmaktadır. Danışmanlık sahipleri ziyaret vizesi işlemlerini tamamlayabilmek için mutlaka Bulgaristan’daki yakınlarından gelecek bir davetiyeye ihtiyaç duyarlar. Davetiye olmadan ziyaret vizesi danışmanlıkları yapılamamaktadır. Eğer böyle bir durumunuz yoksa bu vize türünde de yararlanamazsınız.

Bulgaristan Ziyaret Vize Ücreti Ne Kadar?

Bulgaristan’a yapılacak olan seyahatler için her danışmanlık sahibinin durumlarına uygun evraklar hazırlaması ve vize ücretlerini ödenmesi gerekmektedir. Bundan sonra ücret ile konsolosluklara danışmanlık yapılmalıdır. Vize ücretleri ise her yıl değişmektedir. Bu yüzden en doğru bilgiyi konsoloslukları arayarak ya da konsoloslukların resmi sayfasından bulabilirsiniz. Eğer aracı bir firma ile çalışmak isterseniz bu konuda onlardan detaylı bilgi alabilirsiniz. Vize ücretleri konsolosluk harcı, konsolosluk birimlerine oursource edilmiş aracı firma ücreti ile ek hizmet bedellerinden oluşur. Bu yüzden bu konuda firmamızı arayıp gereken bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bulgaristan Ziyaret Vizesi Danışmanlık Formu

Bulgaristan’a yapılacak olan ziyaret amaçlı vize danışmanlıkları için hazırlanması gereken en önemli evraklardan birisi danışmanlık formudur. Danışmanlık formları kişilerin seyahat amaçlarını açıkladığı, kişisel bilgilerini ilgili birime sunduğu resmi bir evraktır. Bu yüzden eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Verilen eksik ya da yanış bir bilgi vizenizi alamamanıza sebep olabilir. Danışmanlık sahipleri seyahat amacına uygun olarak formu titizlikle doldurmalı ve yanlış/hatalı bilgilere yer vermemelidir. Danışmanlık değerlendirmeleri konsolosluk birimleri tarafından danışmanlık formu dikkate alınarak yapıldığından kişilerin formlarını seyahat amaçlarına uygun doldurması gerekmektedir. Zaten bu belge kişinin seyahatini en iyi şekilde açıkladığı belgedir. Davet eden kişi bilgileri danışmanlık formunda gerekli bölümlere eksiksiz ve hatasız yazılmalıdır.

Bulgaristan Ziyaret Vize Danışmanlıklarının Sonuçlanma Süresi Ne Kadardır?

Kısa süreli Bulgaristan c vizeleri 10 iş günü içinde sonuçlandırılmaktadır. Bu süre konsoloslukların durumuna ve yoğunluğuna göre değişmektedir. Danışmanlık sahipleri seyahatlerine en erken 3 ay, en geç ise 15 gün öncesinden danışmanlık yapabilirler. Vize danışmanlıklarını erken yapmak çok daha mantıklıdır. Son yıllarda vize almak bir hayli zorlaşmıştır. Konsolosluklar vize sürecini oldukça titiz yürütmektedir. Seyahate 3 aydan daha uzun bir süre varsa danışmanlıklar kabul edilmemektedir. Ziyaret vizesi almak için yapılan danışmanlıkların sonuçlanma süreleri danışmanlık yapılan konsolosluk vize bölümünün yoğunluğuna, Bulgaristan Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti’nin resmî tatillerinin varlığına, yaz tatilleri vb. nedenlerine göre değişebilmektedir. Bunun için vize danışmanlıksu yapmadan önce bu günlere dikkat etmelisiniz. Danışmanlıklar için gerekli değerlendirmeleri yapabilecek tek temsilcilik Bulgaristan Konsolosluklarıdır. Konsoloslukların yetki bölgesine göre danışmanlık yapılan diplomatik temsilcilik, vize danışmanlıklarını değerlendirmeye yetkilidir. Danışmanlık yapılan aracı kurumların vize danışmanlık sonuçlanma süresi ve sonucuna herhangi bir müdahalesi bulunmamaktadır.  Ayrıca konsoloslukların vize bölgeleri de bu konuda en önemli noktalardan biridir. Bu yüzden hangi şehirde iseniz ona göre bir konsolosluğa başvurmanız gerekmektedir.

Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu; İstanbul, Çanakkale, Sakarya ve Kocaeli çevresinde ikamet eden kişilerin danışmanlık işlemlerini yürütmektedir.

Ankara Büyükelçiliğinin yetki alanına giren iller ise; Adana, Adıyaman, Ardahan, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aksaray, Bayburt, Batman, Bartın, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, İzmir, Iğdır, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Karabük, Kırklareli, Kırşehir, Kırıkkale, Kilis, Konya, Kütahya, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak.

Edirne Başkonsolosluğu ise; Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve ilçelerinden danışmanlık kabul etmektedir.

Bursa Konsolosluğu ise; Geriye kalan tüm şehirlerden danışmanlık kabul etmektedir.

Bulgaristan Aile Ziyaret Vize Danışmanlıklarının Reddedilmesi Ne Demek?

Bulgaristan’a yapılacak olan ziyaret kapsamlı seyahatler için danışmanlık sahiplerinin gerekli tüm vize koşullarını yerine getirmesi gerekmektedir. Vize danışmanlıksu için gerekli evraklar eksiksiz bir şekilde hazırlanmalıdır ve vize ücretleri eksiksiz ödenmelidir. Fakat tüm bunlara rağmen bazı durumlarda vizeniz kabul olmayabilir. Bulgaristan ziyaret vizesi danışmanlıkları için her koşul yerine getirilmiş olsa bile konsolosluk biriminin danışmanlıkyu reddetme hakkı bulunmaktadır. Bulgaristan Konsoloslukları yapılan danışmanlıkları sunulan evraklar dahilinde değerlendirir. Danışmanlıkların ret cevabı alması halinde danışmanlık sahibine ret mektubu verilmektedir. Burada en önemli şeylerden biri para iadeleridir. Kişilere yapılan vize danışmanlık ödemeleri için herhangi bir iade yapılmamaktadır. Eğer tekrardan vize danışmanlıksu yapacaksanız en baştan belgelerinizi hazırlayıp, ücretlerinizi ödemelisiniz. Vizenin ret cevabı alması yeniden danışmanlık yapılamayacağı anlamına gelmemektedir.

Bulgaristan ziyaret vize danışmanlıkları için acil/ekspres danışmanlık hizmeti var mıdır?

Bulgaristan kısa süreli c vizesi danışmanlıkları konsolosluk birimi tarafından yaklaşık 10 iş günü içinde değerlendirilir ve sonuca bağlanır. Bu süreler değerlendirme yapan konsolosluk birimi vize bölümünün yoğunluğuna göre değişebilir. Özel günler ve resmi günlerde yoğunluk olmaktadır. Bu yüzden Bulgaristan vize danışmanlıkları için acil/ekspres danışmanlık hizmeti bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu