bulgaristan

Bulgaristan 1978 Göçmenlerinin Vatandaşlık Hakkı

Bulgaristan ve Türkiye arasında yapılan anlaşmalarda Bulgaristan’dan 1978 yılında göç eden kişilerle ilgili olarak zorunlu değil gönüllü olarak göç ettikleri yönünde ifadeler yer almaktadır. Bu şekilde bakıldığında buna göre göç edenlere vatandaşlık hakkı tanınmıştır. Bu göç ile ilgili birçok şey vardır. Gönül göç olduğu ise baskın taraftır. Bunun nedeni ise göçün gerçekleştiği dönemde göç eden kişilere imzalatılan belgelerdir. Bu belgeler, Bulgaristan vatandaşlığından Türkiye vatandaşlığına geçmek için bir onay olarak görülmektedir. Bu sebeple 1978 yılı göçmenlerinin 1951 ve 1989 yıllarında göç edenlere göre vatandaşlık haklarını elde etmeleri daha zordur. Gönüllük olduğu için işlemler daha uzun sürmektedir.  Yine de 1978 yılı göçmenleri belirli koşulları sağlamaları ve gerekli prosedürleri sağlamaları halinde vatandaşlık danışmanlıksunda bulunabilmektedirler. Aksi halde bu işlemler uzun sürmektedir.

Bulgaristan vatandaşlığı danışmanlıksunda bulunacak 1978 ve daha yakın tarihlerde göç etmiş kişilerin Bulgaristan’da doğmuş olması, 1. derece yakının Bulgaristan’da ikamet ediyor olması 1978 göçmenlerinin vatandaşlık hakkına sahip olma olasılığını arttırmaktadır.  Eğer bunlardan birine sahipseniz vatandaşlık hakkı almanız daha kolay olacaktır. Öncelikle yapılması gereken Bulgaristan Adalet Bakanlığı’ndan yapılacak sorgulamayla, kişinin halen Bulgaristan vatandaşı olarak kayıtlı olup olmadığı tespit edilmektedir. Kayıtlarda hala Bulgar vatandaşı olarak görülen kişi yoksa kırmızı pasaport çıkartmalı, varsa pasaportunu yenilemelidir. Bu yapılması zorunludur. Bulgaristan Adalet Bakanlığı’nın sorgulaması sonucunda Bulgaristan vatandaşı olmadığı tespit edilen kişi ise ilk olarak D tipi vize danışmanlıksunda bulunmalıdır. Bu vize türü oturum hakkı da demektir. Bunun için Bulgaristan D vizeye sahip olduktan sonra Bulgaristan’da ikamet edeceği bölgenin Yabancılar Şubesi’ne danışmanlıkda bulunarak kalıcı oturum belgesi çıkartması gerekmektedir. 1978 göçmenlerine D vize yaklaşık 2 ayda çıkmaktadır. D vize temin edildikten sonra Bulgaristan’da beyan edilen bölgenin göçmenlik şubesine gidilerek oturum izni talebinde bulunulmalıdır. Danışmanlıklara eksik belge ile gelmeniz vize almanızı zorlaştırmaktadır. Özellikle oturum hakkı vizelerinde konsolosluklar oldukça titiz davranmaktadır. Bu yüzden gereken belgeleri eksiksiz yerine getirmelisiniz. Ardından danışmanlıknuzu tamamlamalısınız. Gereken bilgileri, detayları öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

1978 Bulgaristan göçünden önce de Bulgaristan’da kalıcı bir hayatı olan Bulgaristan’da vatandaşlık talep eden kişilerin durumu konusunda hem Bulgaristan’da hem de Türkiye’de göçmenlik ve vatandaşlık talepleri değerlendirme sürecinde çok fazla değişiklik yaşanmıştır.  Bu yüzden böyle bir şeye başvuracaksınız, güncel gelişmeleri takip etmelisiniz. Bu gelişmeler ve yenilikler ışığında toparlanan bilgiler doğrultusunda uzmanlar, Bulgar göçü yaşamış vatandaşlar için gereken kolaylıkların tam ve net bir şekilde açığa çıkması için yetkili makamlar vasıtasıyla gerçekleştirdiği Bulgaristan göç danışmanlık çalışmalarını hızlandırmıştır. Danışmanlık sahibi süreci hızlandırmak için 1978 yılından önce Bulgaristan’da olan ikametine dair bir dosya hazırlamalıdır. Eğer böyle bir danışmanlık yapacaksanız konsolosluğun resmi sayfasından detayları inceleyebilirsiniz. Aynı şekilde Bulgaristan Vizesi, 1978 Bulgar göçmenlerine vatandaşlık işlemlerinizle ilgili en güncel ve doğru bilgileri ofisimizi arayarak ya da randevu alarak öğrenebilirsiniz.

1978 Göçmenleri D Vize İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • İsim Denklik Belgesi (Bağlı olduğunuz Nüfus Müdürlükleri’nden ya da Ankara Genel Nüfus Müdürlüğü’nden temin edilmelidir.
 • Göç Belgesi (Bağlı olduğu belediyeden hangi anlaşmaya göre göç ettiğinize dair yazı)
 • Eksiksiz doldurulmuş Zayavlenie formu
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Danışmanlık sahibine ait en az 2 yıl geçerli T.C. Pasaportu olmalıdır
 • Biyometrik Fotoğraf. Eski Bulgaristan Göçmenleri Bulgaristan Oturum Vizesi için danışmanlıkda bulunan kişiye ait son 3 ay içerisinde çekilmiş- 2 adet 35 x 45 mm ölçülerinde olmalıdır.
 • Bulgaristan Doğum Belgesi (Akt za Rajdane ot Aktovata Kniga). Bulgaristan Oturum Vizesi için danışmanlıkda bulunan eski Bulgaristan Göçmenine ait Bulgaristan’da doğduğu şehrin belediyesinden (Obştinadan) alınan doğum belgesi.
 • Bulgaristan Adalet Bakanlığı’ndan Bulgaristan Göçmenleri Bulgaristan Oturum Vizesi için danışmanlıkda bulunan kişinin an itibarı ile Bulgaristan Vatandaşı olmadığına dair yazı
 • Tekrar Bulgaristan vatandaşlığı talebinde bulunabilmek için ilk olarak Bulgaristan Adalet Bakanlığı’ndan vatandaşlık durumunuzun sorgulamasını yaptırmanız gerekmektedir.
 • Sabıka Kaydı. Bulgaristan’da yeminli tercüman tarafından çevrilmiş ve apostilli olması gerekmektedir.
 • Bulgaristan’dan yaşayacağınız yere ait kira kontratı (noter tasdikli)
 • Bulgaristan’da bir bankada açılmış hesabınızda içeresinde 3.000€ bulunduğuna dair bankadan alınmış referans mektubu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu