almanya

Berlin Büyükelçiliği

Berlin Büyükelçiliği

Berlin Büyükelçiliği Berlin’de yaşayan Türk vatandaşlarının vatandaşlık konusunda yaşadıkları sorunlarla ilgili hizmet verir.  Ayrıca Berlin’de yaşayan Almanya vatandaşlarının ise Türkiye’ye seyahat etmeleri durumunda vize işlemleri danışmanlıklarını kabul eder.

Berlin Büyükelçiliği Vize İşlemleri

Berlin Büyükelçiliği Türk vatandaşlarına uygulanan vize danışmanlıklarını değerlendirir.  Aynı zamanda Türkiye’de büyükelçilik temsilcisi olmayan ülke vatandaşlarının da vize işlemlerini yapar.  Yabancı uyruklu kişilerin vize işlemleri,  aynı zamanda kendi vatandaşlarının da kimlik belgeleri,  pasaport belgeleri ve hangi ülkelere seyahat edebilecek konusunda bilgi ve hizmet verir.  Bunun dışında yabancı uyruklu ve uluslararası kanunlar çerçevesinde Türkiye’ye uygulanan yabancıların vize danışmanlıklarını da değerlendirir.

Berlin Büyükelçiliği’nin Yabancılara Uyguladığı Vize Kategorileri

Berlin Büyükelçiliği’nin Vize İşlemleri

Bunlar Türk vatandaşlarının uyması gereken ve tabi olduğu vize uygulamalarıdır. Bunlar;

  • Türkiye’de kendi temsilcilikleri olmayan ülke vatandaşlarının vize işlemleri
  • Türk vatandaşlarının tabi olduğu vize uygulamaları

Vize danışmanlıkları seyahatten mümkün olduğu kadar 3 ay önce yapılmalıdır.  Vize danışmanlıksu sırasında pasaportun geçerlilik süresinin kontrol edilmesi gerekir.  Danışmanlık sırasında pasaportların yıpranmış ve deforme olmamasına dikkat edilmelidir.  Vize alındıktan sonraki pasaportun yıpranması durumunda ise bize almış olsanız bile Berlin sınırından geri çevrilme ihtimaliniz çok yüksektir.  Vize danışmanlık formunda verilen bilgilerin eksik yalan ve yanlış olması durumunda hiçbir gerekçe gösterilmeden vize danışmanlıkları ret ile sonuçlanır.  Vize danışmanlıklarında istenen belge ve bilgilerin doğruluğundan kesinlikle emin olunmalıdır.

Schengen Vizesi

Schengen ülkeleri kapsamında verilen ve Schengen Anlaşması yapan ülkeler arasında vatandaşlarının serbest dolaşımı sağlayan vizedir. Bu ülkeler;  Lüksemburg,  Avusturya,  Belçika,  Çek Cumhuriyeti,  Danimarka,  Estonya, Finlandiya,    Hollanda,  İtalya, Almanya,    İspanya,  Norveç,  İsveç,  İsviçre, İzlanda,  Letonya,  Slovakya,  Linktensen, Fransa, Litvanya,  Macaristan,  Malta,  Polonya,  Portekiz,  Slovenya ve Yunanistan’dır.  Bu ülkelere seyahat etmek isteyen vatandaşların pasaportların 10 yıldan daha eski olmaması gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının Ülkelere Göre Vize Yükümlülükleri

Afganistan

Afganistan’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının vize alması zorunludur. Özel ve hizmet pasaportu bulunan vatandaşlar da vizeye tabidir.

Almanya Federal Cumhuriyeti

Almanya’ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının,  umumi pasaporta sahip kişiler vize talebinde bulunmalıdır.  Onun dışında yeşil pasaport,  hizmet pasaportu ve diplomatik pasaport sahibi kişiler 90 günü geçmemek koşuluyla Schengen vizesinden muaftır.

Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri umumi pasaport sahibi vatandaşlar vize almalıdır. Bunun dışında yeşil pasaport,  hizmet pasaportu ve diplomatik pasaport sahipleri de aynı şekilde vize almak zorundadır.

Andorra

Andorra Schengen vizesi uygulayan ülkelerden biridir.  Andorra’ya gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Schengen vizesi kapsamında Andorra’ya serbest seyahat edebilirler.

Berlin Büyükelçiliği Görev Alanları Ve Yetkileri

Doğum işlemleri,  nüfus işlemleri,  evlilik işlemleri,  pasaport askerlik işlemleri,  noterlik işlemleri,  vatandaşlık,  ölüm ve hukuki işlemler, Berlin Büyükelçiliği doğum tescili ile ilgili danışmanlıkları değerlendirir.

Doğum İşlemleri

Normal doğum işlemleri belgesi ve evlilik dışında doğan çocukların da doğum tescil işlemlerini yapar.

Nüfus İşlemleri

Nüfus işlemleri, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartının danışmanlıksu veya değişiklikler sebebiyle yeni kimlik çıkartma,  nüfus kayıt örneği danışmanlıksu,  adres değişikliğinin beyanı,  yabancı ülke vatandaşı ile evlenip boşanma durumunda kararın tescil edilmesi,  evlilik,  yabancı bir vatandaşla evlenme talebi durumunda evlilik danışmanlıksunu kabul eder.  Yabancı bir ülkede evlenmek isteyen vatandaşların evlenme belgesi danışmanlıksu kabul eder.  Yabancı bir vatandaşla evlilik talebinde evliliği tescil eder.  Evlenme cüzdanı danışmanlıksunda evlenme cüzdanı verir.  Aynı zamanda uluslararası evliliklerde danışmanlıkları kabul eder.

Pasaport İşlemleri

Berlin’de yaşayan Türk vatandaşlarının pasaport yenileme işlemleri,  kayıp pasaportun yeniden çıkartılması işlemleri ve yasal olmayan yollarla yurt dışına çıkan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının pasaport danışmanlıksunu değerlendirir.

Askerlik

Berlin’de yaşayan Türk vatandaşlarının askerliklerini tecil ettirme işlemlerini yapar.  İkinci el terleme danışmanlıklarını değerlendirir.  Para karşılığı askerlik yapma işlemlerini yapar.

Berlin Büyükelçiliği Adres Bilgileri:

Tiergartenstraße 19-21, 10785 Berlin, Almanya

Berlin Büyükelçiliği İletişim :

+49 30275850

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu