blog

Belçika Vizesi Danışmanlıksu: Süreç, Belgeler ve 5 İpucu

İnsanların farklı bir ülkeye gitmesinde çeşitli sebepler vardır. Bu konuda öncelikle seyahat yapılacak olan ülkenin şartlarına bakılması ve bu şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Belçika vize ile ilgili de önceden detaylı bir araştırma yapmak uygun olacaktır. Belçika Avrupa’nın en çok ziyaret edilen ülkeleri arasında yer almaktadır. Çünkü bu ülke hem kültürel yapısı hem de sosyal dokusuyla dikkatleri üzerine çekiyor. Bir de Belçika’nın Avrupa deneyimi konusunda iddialı bir özelliğe sahip olduğunu ifade edebiliriz.

Her yıl bu ülkeye binlerce turist giriş yapmaktadır. Bu ülke tarihi ve kültürel merkezlerinin zenginliği sebebiyle çok sayıda ziyaretçi almaktadır. Bu ziyaretçiler ülkeye giriş yapabilmeleri için gerekli olan resmi işlemleri uygun şekilde yaparak ilgili kurumlara evraklarını teslim etmek zorundadır. Böylece Belçika vize işlemleri sorunsuz şekilde halledilmiş olmaktadır. North Vize Belçika vize işlemleri sırasında profesyonel bir danışmanlık hizmetini sizlerle buluşturmaktadır.

Belçika Vizesi Nasıl Alınır?

Belçika’ya gitmek isteyenler Belçika vizesi nasıl alınır konusunda detaylı bir araştırma yaparak işlemlerini çok daha hızlı şekilde sonuçlandırabilir. Bu ülkeye seyahat etmek isteyenler öncelikle Belçika Başkonsolosluğu veya Büyükelçiliği’ne danışmanlıkda bulunmalı. Bu kurumların yanında Belçika Başkonsolosluğu veya Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş danışmanlık merkezlerinden randevu alarak işlemleri yapmak mümkün olmaktadır.

Alınacak olan vize türüne göre danışmanlık merkezi de değişmektedir. Şayet kısa süreli seyahat vize türlerinden biri alınacaksa bunun için danışmanlık merkezleri değişmektedir. Kısa süreli olarak alınacak olan bu vizelerde Belçika Konsolosluğu veya Büyükelçiliğine danışmanlık yapılmamaktadır. Bunun için vize merkezlerine yönlendirilmektedir. Uzun süreli olarak adlandırılan vize türüolan D tipi vizelerde danışmanlıklar Belçika Konsolosluğu veya Büyükelçiliği tarafından alınmaktadır. Bu danışmanlıklar için öncelikle diplomatik temsilciliklerden randevu alınması gerekmektedir.Bu randevu işleminden sonra istenen tüm evraklar doğru şekilde hazırlanmalı. Alınan randevu saatinde evrakların eksiksiz şekilde sunulması gerekmektedir.

Belçika Vize

Belçika Vizesi Almak İçin Gerekli Evraklar

Belçika vizesi almak isteyenler bunun için gerekli evrakları eksiksiz şekilde hazırlamak zorundadır. Belçika vizesi evrakları, almak için gerekli olan belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Danışmanlık Formu: Belçika konsolosluğu veya büyükelçiliğinin web sitesinden indirebileceğiniz danışmanlık formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.
 • Pasaport: Geçerli bir pasaport sunmanız gerekmektedir. Pasaportunuzun geçerlilik süresinin, planlanan ziyaret süresinden en az 3 ay daha uzun olması gerekmektedir.
 • Biyometrik Fotoğraf: Son altı ay içerisinde çekilmiş, beyaz arka planlı ve biyometrik özelliklere uygun bir fotoğraf sunmanız gerekmektedir.
 • Seyahat Sigortası: Belçika vizesi için seyahat sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Sigortanın, minimum 30.000 Euro tutarında ve geçerli olduğu süre boyunca geçerli olması gerekmektedir.
 • Uçak Bileti Rezervasyonu: Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu yapmanız istenebilir. Bu rezervasyon, vize danışmanlıknuzun değerlendirilmesi için sunulmalıdır.
 • Konaklama Düzenlemeleri: Konaklayacağınız otel rezervasyonu veya davet mektubu gibi konaklama düzenlemelerini belgelemeniz gerekebilir.
 • Finansal Durumu Gösteren Belgeler: Danışmanlık sahibinin mali durumunu gösteren belgeler talep edilebilir.
 • İş veya Eğitim Durumu: Çalışıyorsanız işvereninizden izin mektubu veya işyeri kaydı gibi belgeler talep edilebilir. Eğitim durumunda olan danışmanlık sahipleri ise öğrenci belgesi veya okul kaydı gibi belgeler sunmalıdır.
 • Seyahat Planı: Belçika’da yapmayı planladığınız aktiviteleri ve ziyaret sürenizi içeren bir seyahat planı sunmanız istenebilir.
 • Önceki Seyahatler: Daha önceki Schengen ülkelerine yaptığınız seyahatleri gösteren vize veya giriş çıkış damgalarının bulunduğu pasaport sayfalarını sunmanız gerekebilir.

Belçika Vize Türleri Nelerdir?

Belçika’ya seyahat etmek isteyen kişiler için farklı vize türleri bulunmaktadır. Bu vize türleri şunlardır:

 • Uzun Süreli Ulusal Vize (D Tipi Vize): Bu vize, Belçika’da uzun süreli kalış amaçları için geçerlidir. Öğrenim, çalışma, aile birleşimi, araştırma gibi nedenlerle danışmanlıklabilir. Bu vize ile belirli bir süreliğine Belçika’da ikamet etmek ve çalışmak mümkündür.
 • Kısa Süreli Schengen Vizesi (C Tipi Vize): Bu vize, Belçika’yı içeren Schengen bölgesine kısa süreli seyahatler için geçerlidir. Turistik ziyaretler, iş seyahatleri, aile ziyaretleri gibi amaçlarla danışmanlıklabilir. Bu vize 90 güne kadar olan seyahatlerde verilen bir vize türüdür.
 • Transit Vizesi: Belçika üzerinden sadece transit geçiş yapmak isteyen kişiler için geçerlidir. Belçika’ya giriş yapmadan önce başka bir ülkeye geçiş yapmak gerektiğinde transit vizesi almak önemlidir.
 • Diplomatik ve Resmi Pasaport Sahipleri İçin Vize: Diplomatik ve resmi pasaport sahipleri için özel olarak düzenlenen vize türüdür.
Belçika Vize

Belçika Vize Danışmanlığı

Belçika vizesi işlemlerinde işlemlerin sorunsuz şekilde halledilebilmesi için profesyonel danışmanlık hizmeti veren şirketlerden destek alınması söz konusu olabilir.  Belçika vize danışmanlığı ile ilgili olarak destek almak isteyenler uzman kadrosu ile hizmet sunan danışmanlık şirketleri ile iletişime geçmesi gerekmektedir. Böylece gerekli olan danışmanlıkların yapılması ve gerekli belgelerin eksiksiz olarak hazırlanması sağlanmaktadır. North Vize; vize danışmanlığı hizmeti konusunda uluslararası standartlarda bir hizmete imzasını atıyor. Böylece vize alma sürecinizin başarılı bir şekilde tamamlanmasını mümkün kılıyor.

Vize danışmanlık firmaları, yapılacak olan işlemlerle ilgili profesyonel çalışma yapmaktadır. Tüm atılan adımlarda bu firmalar vize danışmanlık dosyasının sonuçlandırılmasına odaklanarak işlemleri takip etmektedir. Vize danışmanlık firmaları en güncel bilgiler ışığında işlemlerinizi takip etmektedir. Yapılan çalışmaların sonunda Belçika Konsolosluğu, Belçika vizesinin verilmesi ile ilgili olarak karar verme yetkisine sahip olan tek yetkili kurum olarak kararını vermektedir. Siz de tam olarak profesyonel bir danışmanlık hizmeti almayı isterseniz North Vize ayrıcalıklı bir hizmetin adresi konumunda yer alıyor!

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu